Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.08.2014, 00:29:51
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred ca am inteles. Deci, vreti sa spuneti ca preotii BO trebuie sa predice in colectivitatile (neo)protestante. Pai, din cate ne aratati in linkul propus, o fac. Acuma, de ce e un exemplu atat de rar, de ce este mai degraba exceptie decat regula ? Nu stiu. Poate ca nu sunt invitati. Inteleg ca pr. Necula a fost invitat de Vladimir Pustan, care e un pastor absolut special. Dar poate ca alti preoti nu sunt invitati, iar fara invitatie nu poti sa mergi, pe buna dreptate, sa predici.

Acuma, parerea mea personala este ca asemenea "intalniri" e bine sa ramana exceptii. Sa zicem, o data pe an, in Ocava de Rugaciune Comuna initiata de miscarea ecumenica, accept ideea sa vina cate un preot ortodox sau cate un pastor neoprotestant (mai ales unul de talia lui Vladimir Pustan) sa imi predice la Liturghie. Dar, daca chestia asta s-ar intampla in fiecare duminica, nu as mai intelege nimic. Fiindca eu imi recunosc pastorul si acela nu e pastorul meu. Chiar daca ar "intra prin usa", in urma unei invitatii saptamanale a parohului meu.

Sa nu ne amagim, domnule cu nume de inger. A-i iubi pe protestanti nu inseamna a iubi spiritul lor protestant, ci inseamna a vedea in ei, ca si in coreligionarii nostri, icoane ale lui Cristos peste care mocirlosul improasca cu mocirla lui, in iluzia ca ar putea sufoca chemarea lui Dumnezeu: "Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati, si Eu ma voi odihni pe voi".

Cristoase, odihneste-Te pe noi!
Imi puteti spune, va rog, de ce acel pastor este absolut special? E doar o curiozitate. Imi cer scuze, dar nu stiu cum sa selectez doar partea in care ati scris acest lucru, nu am un computer la indemana ci doar un telefon si nu ma pricep.
Reply With Quote