Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 06.10.2023, 16:41:45
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Iar aberezi. Nu exista o "Biserica intreaga" si una "neintreaga" daca e o singura Biserica (vezi (1)). Ori sunt ori nu sunt? Poate ce vrei tu sa spui (incorect) e ca nu sunt pe de-a-ntregul in aceasta "Biserica", caz in care macar iti retragi afirmatia din (3) care totusi e un pas bun. Restul nu mai citesc ca esti obositor.
Iar... aberez?

Sunt obositor?

Pai asa se exlica. De lene si pentru ea cu o infailibilitate plina de suficienta si analfabetism functional in a pricepe cu buna credinta ce scriu, te rezumi sa-ti duci la implinire necredinta si apararea ei de "chinurile" de a audia si a citi Cuvantul ca sa te lamuresti, nestiind ca procedand astfel te inchizi afara. Ai patima si ti-o aperi cu ambitia celui ce-si castiga pierzarea!

Cum ar putea fi intreaga orice biserica daca scoate si leapada din Taine, daca renunta la Cruce, daca elimina proorociile Apocaliptice sau daca nu primeste Cel mai mare dar al tuturor timpurilor Cuvantul lui Dumnezeu?

Crezi ca daca zici tu ca ceva e intreg atunci e intreg? Cine te crezi?
Ca sa fie ceva intreg trebuie sa respecte intregimea facuta de facatorul acelui ceva. Iar Facatorul Bisericii crestin-ortodoxe a scris si Apocalipsa prin sf. Ioan Teologul si implineste proorociile din ea prin Cuvantul lui Dumnezeu suflat prin Trambite.

Asa sustin si neoprotestantii, asa ca tine, ca ei daca au Biblia in mana si o rastalmacesc stiind din ea tot felul de lucruri stand toata ziua cu degetul pe citatele pe care le folosesc atunci gata, sunt si ei biserica si sunt o biserica intreaga. Stii bine ca nu sunt nici biserica si ca nici intreaga nu e. Insa asta se aplica si in crestin-ortodoxie, vezi biserica Coptilor sau Armenilor sau alte biserici si vei constata ca nu sunt intregi intregi.

Are rost sa continuam? Nu vezi ca devi tot mai nesimtit si impertinent la adresa mea? Nu vezi ca ma folosesti sa te autodistrugi si sa te scoti si sa te inchizi afara?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.10.2023 at 16:43:58.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 06.10.2023, 16:46:12
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Are rost sa continuam?
Nu, ca vad ca deja nu mai raspunzi la ce zic si vorbesti de ce-ti trece tie prin cap.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #63  
Vechi 06.10.2023, 16:57:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu, ca vad ca deja nu mai raspunzi la ce zic si vorbesti de ce-ti trece tie prin cap.
Ce vezi? Nu-ti raspund la ce zici si scriu ce-mi trece prin cap?

Crede-ma ca ti-am raspuns cu toata aplecarea si buna credinta.

Io vad ca pare ca ai dubla comanda si ca te comporti exact ca aia care vor sa te demonstreze si sa te decredibilizeze dupa cum i s-a ordonat de cineva mai mare in grad.

Ai inceput sa spui de mine numai copilarii asa ca cei ce spun lucruri traznite, dorind sa intrii in gratiile baronului de mieunhauhauzen ca sa te infieze si sa te faca si pe tine mare conte.

Asta imi trece prin cap. Ca esti pus de cineva sa ma iei la misto, sa ma provoci. Faci atacuri la persoana si ma provoci iar chestia asta e specifica tovarasilor din servicii ascunsi dupa o icoana de mare sfant, dandu-se mari aparatori ai ortodoxiei, uitand de crestinism cu tupeu infailibil de mitomani care se fac ca nu pot pricepe si din pricina asta haita sustine ca io as fi cel cu probleme. Penibil!

Am mai trait filmul asta. Asa ca nu-ti fa iluzii, vei sfarsi prin a deveni tot mai penibil cu cat incerci sa ma discreditezi si sa ma defaimi in public. Dar nu e vorba de mine. Pacat ca te departezi tot mai mult de Cuvant risipindu-ti sansele la Fericirea ce se obtine primind acest mare dar, Cel mai mare dar al tuturor timpurilor.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.10.2023 at 11:34:59.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 06.10.2023, 21:57:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Iar aberezi. Nu exista o "Biserica intreaga" si una "neintreaga" daca e o singura Biserica (vezi (1)). Ori sunt ori nu sunt? Poate ce vrei tu sa spui (incorect) e ca nu sunt pe de-a-ntregul in aceasta "Biserica", caz in care macar iti retragi afirmatia din (3) care totusi e un pas bun chiar daca insuficient si inca schismatic si heterodox. Restul nu mai citesc ca esti obositor.

Rappy, Moroco este un fiu al diavolului care s-a aciuat pe forum cu binecuvantarea administratorilor care il tin in brate.

Iar lucrarea lui este:

1. Sa scrie posturi nebune, pe diferite subiecte - pamant plat, cele 7 Trompete ale Apocalipsei, alte tampenii.
2. Sa promoveze secta Noul Ierusalim
3. Sa scrie numai tampenii pe diferite subiecte si sa raspunda neortodox si sectar la ABSOLUT fiecare post adus de un ortodox
4. Huleste Ortodoxia, ierarhia, preotii ortodocsi si ii acuza continuu de nebunii
5. A fost scos de pe forum de 10 ori si a sarit gardul, s-a reformat, s-a transformat, a intrat pe te miri ce gaura inapoi - ca dracul.

Moroco este fiul diavolului care se pretinde a fi ortodox, fiind sectar pana in maduva oaselor in fiecare gand si in fiecare fibra sufletului a sufletului sau.

Si-a dedicat viata diavolului slujind sectei Noului Ierusalim.

Lasa-l pe nebunul ala in pace, ca nu o sa te intelegi cu el.

Mare pacat ca toata lucrarea asta draceasca si demonica adusa de Moroco nu e sanctionata de admini, care sunt ortodocsi pana in maduva oaselor dar care nu sunt in stare sa inteleaga si sa vada dracul din fata lor.

Mare pacat ca adminii dorm, sunt niste naivi din aia cu state vechi, nu inteleg lucrarea dracului, nu inteleg nimic din oarecare responsabilitate pe care o au si ei la pastrarea curata a comunitatii... mare pacat ca avem niste admini atat de naivi, creduli, neexperimentati, prada rapida a diavolului, naivitatea "corectitudinii politice" de a-l pastra pe Morocel acoperindu-le ratiunea si gandirea pe subiect. Adminii forumului inca nu au inteles si nu s-au trezit din somnul pe care il dorm de ani de zile. Cam asa e si viata, cum fac adminii astia de pe forum, sa ai in fata dracul curat dar tu sa fii "corect politic", sa permiti dracului sa iti faca viata amara.

Morocel face viata amara formului, troleaza si incurca toate posturile, deviaza discutiile si in fiecare discutie baga o stramba si sectarism - de asta trebuia scos de pe forum de ani de zile. Mare pacat nu e cineva care sa gandeasca putin rational pe subiect.

Morocel trebuia scos acum ani de zile de pe forum si orice post facut de el trebuia sters, tocmai pentru a curata formului asta de orice lucrare a satanei.

Last edited by gpalama; 06.10.2023 at 22:02:57.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 07.10.2023, 01:48:37
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Rappy, Moroco este un fiu al diavolului care s-a aciuat pe forum cu binecuvantarea administratorilor care il tin in brate.
Din ce-am vorbit in ultimele saptamani cu Moroco, nu mi se pare un om rau. Nu am vazut in posturile lui rautate, dusmanie, viclenie, ingamfare, perfidie, etc. Nu e nici prost, il duce capul cateodata surprinzator de mult. Iar uneori zice chestii chiar interesante si il apreciez pentru asta. Nu stiu ce posta inainte, dar din cate am vazut eu pare un om cu inima buna. Problemele lui par sa fie de alta natura, adica niste tulburari psihologice. E paranoic, se agita mult si repede, se simte persecutat, e sensibil, par niste tulburari mai degraba psihologice decat duhovnicesti. Acestea sunt simptome care din cate stiu iti creaza o deschidere vulnerabila fata de culte. Nu stiu, zic din ce am citit de la el, poate ma insel.

Cat despre Noul Ierusalim, din cate stiu decizia BOR din 1993 a aplicat iconomie, aratand ingaduinta spre a nu-i osandi prea tare pe cei rataciti. Nu am gasit decizia s-o citesc online integral, dar din ce-am auzit a aratat ceva blandete pentru a le oferi o cale de reintoarcere. Ce vreau sa zic e ca pe la biserica gasesti tot felul de oameni, iar unii vorbesc si multe prostii. Ma gandesc daca Dumnezeu nu cumva vrea sa vada crestinii aratand si ingaduinta si blandete. Nu ma refer la ingaduinta pentru erezii si rataciri ci ingaduinta pentru oameni care au nevoie. Uneori e greu de despartit.

Cat despre forum, suntem o mana de oameni pe-aici oricum. Mi s-ar parea mai gol si anost fara Moroco. Nu stiu, astea-s gandurile mele din ce-am vazut.

Citat:
nu o sa te intelegi cu el.
Aici da, asa mi se pare si mie
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 07.10.2023 at 01:52:26.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.10.2023, 11:25:47
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Din ce-am vorbit in ultimele saptamani cu Moroco, nu mi se pare un om rau. Nu am vazut in posturile lui rautate, dusmanie, viclenie, ingamfare, perfidie, etc. Nu e nici prost, il duce capul cateodata surprinzator de mult. Iar uneori zice chestii chiar interesante si il apreciez pentru asta. Nu stiu ce posta inainte, dar din cate am vazut eu pare un om cu inima buna.


Problemele lui par sa fie de alta natura, adica niste tulburari psihologice. E paranoic, se agita mult si repede, se simte persecutat, e sensibil, par niste tulburari mai degraba psihologice decat duhovnicesti. Acestea sunt simptome care din cate stiu iti creaza o deschidere vulnerabila fata de culte. Nu stiu, zic din ce am citit de la el, poate ma insel.

Cat despre Noul Ierusalim, din cate stiu decizia BOR din 1993 a aplicat iconomie, aratand ingaduinta spre a nu-i osandi prea tare pe cei rataciti. Nu am gasit decizia s-o citesc online integral, dar din ce-am auzit a aratat ceva blandete pentru a le oferi o cale de reintoarcere. Ce vreau sa zic e ca pe la biserica gasesti tot felul de oameni, iar unii vorbesc si multe prostii. Ma gandesc daca Dumnezeu nu cumva vrea sa vada crestinii aratand si ingaduinta si blandete. Nu ma refer la ingaduinta pentru erezii si rataciri ci ingaduinta pentru oameni care au nevoie. Uneori e greu de despartit.

Cat despre forum, suntem o mana de oameni pe-aici oricum. Mi s-ar parea mai gol si anost fara Moroco. Nu stiu, astea-s gandurile mele din ce-am vazut.



Aici da, asa mi se pare si mie
Dragul domnului Iisus, si al meu dupa ce ai scris despre mine, vezi ca, daca am pomenit de marele vanator al adancului ce statea la panda, mare baron de mieunhauhauzen, a si aparut brusc din spuma marii ca al 8-lea pitic ca sa strice toate threadurile deviindu-le de la subiect spre laudarosenia necredintei sale teroriste si te-a si gasit imediat de fraier vrand sa te faca mare, mare conte de mieunhauhauzen ca sa va inhaitati si sa latrati impreuna "luptand", de acolo hauhauzen, si sa loviti cu judecati si hule si defaimari asa ca inchizitia lui inTorquenada impotriva Cuvantului lui Dumnezeu si impotriva Celor 7 Trambite Apocaliptice ale Sale numite de marele "stiutor", in batjocura, trompete sectare.

Nu vezi cum tine minte el toate si cum se plange pe toate threadurile si de admin si cum va santajeaza emotional sa-i faceti pe plac, sa cereti si voi in cor de pripiti ca sa ma excluda pe nedrept asa ca predecesorii, vrand voi ca sa trimfe mitomania si laudarosenia lui recidivanta, mortodoxia lui ce se da mare victima vrednica desertandu-si peste tot durerile si lacrimile de crocodil si nevoia de a "apara" ortodoxia si oamenii si poporul ca nu cumva sa se contamineze ei de... de....de cine credeti?... de...de... Insusi Domnul nostru Iisus Hristos-Cuvantul, Pastorul Cel bun, Pastorul cu Crucea, Capul Bisericii Crestin Ortodoxe si de Cel mai mare Dar al tuturor timpurilor, care Sufla prin Trambite impotriva satanei si a omului antihrist si a proorocului mincinos si impotriva tuturor faradelegilor si pacatelor lumii care cauta sa strice, sa darame, sa distruga Biserica sau s-o aserveasca propriilor interese mamoniace pacatoase si ipocrite de mare papalâc eretic plin de satei travestiti?

A tacut o vreme lunga tovarasul, stand el la panda si informandu-se si tacand complice cu raul ca sa rabufneasca acum cu forte si energii malefice proaspete si cu competenta tembeologica maxima incercand sa devieze si acest thread de la subiect spre trimfalismul neputinelor lui pismashe, caci nu-i place si nu suporta ca io pot crede si ca el nu poate crede in crestin-ortodoxie dar si in Cele 7 Trambite Apocaliptice si in Cuvantul suflat prin ele si de aceea ies din el toate calamitatile si dezastrele astea amenintatoare pana se va autodistruge de tot pierind de grija altora ca un kamikadze folosindu-se de mine si asta te-am sfatuit mai inainte, sa nu o iei si tu pe calea asta infundata, calea de inhaitare a lupilor camelehoti travestiti, ca sa n-o patesti si tu erectizandu-te ca iepurii impreuna cu unii care au urmat pe calea lui Cain, s-au aruncat în ratacirea lui Balaam din dorinta de castig, sfarsind in noaptea mintii, noaptea tuturor pripitilor si ipocritilor nestiind si neintelegand ca cei rataciti si refractari o sa ii faca demoni mari demoncrati iubitori de decizia majoritatii pripitilor careia i-ar supune tzepuindu-i pe toti orbeste daca i-a gasit de fraieri asa ca bahomed marele broferet si asa ca toti cezarii vanduti lui mamona, infiltrati prin Biserica si dandu-se drepti si intelepti!

Si dragul Domnului Iisus, si al meu dupa ce ai zis despre mine frumos si bun, insa sa stii ca nu am idei paranoice si schizoide ca as fi urmarit si persecutat ci chiar sunt urmarit si persecutat, deci nu e vorba de paranoe ci sunt persecutat asa ca si orice om cinstit haituit de duhurile rele, de droghipocrizenie, de faradelegi, de patimi, de pacate, de greseli, de necredinta si semetia mea si a altora care cauta, pentru pofte, placeri si bani sa se scape si sa se lepede de Dumnezeu si de tot ce este si vine de la Dumnezeu ca sa triumfe faradelegea mamoniaca. Nu ma plang de mine sau de altii insa toti poftesc, ravnesc, dresc, cer, vor inhaitandu-se in coruri josnice de haite blestemate lumesti, din interiorul omului si din afara, fara sa-si dea seama, fara sa inteleaga, fara sa vada si fara sa se poata opune, vor ca pripitii-ipocritii sa lepede pe Dumnezeu, Sfanta Traditie de la adevaratul Adam si Eva-nghelia cu fiii lui Dumnezeu cei buni ca Abel, Set... Enoh si Noe, traditia cautarii Lui Dumnezeu cu buna credinta pana la Noe, apoi Traditia celor Drepti si binecuvantati de Dumnezeu prin Melchisedek, de la Ever, Avraam si pana la Moise, apoi Legea, Psalmii si Proorocii, Cartile Proorocilor pana la Domnul Iisus, apoi intarirea legii prin El si prin Crucea Lui impreuna cu marele dar al pocaintei si smereniei venit prin sfantul ILIoan si Domnul Iisus Hristos intemeietorul Bisericii Crestine pline de Harul pocaintei si al desavarsirii smereniei Marianice, apoi noua proorocie Apocaliptica pentru vremurile din urma ale sfarsitului daruita de Dumnezeu sf. Ap. si Evanghelist Ioan Teologul exilat pe insula Patmos impreuna cu a doua venire a Domnului in Cuvantul de inviere care este in desfasurare prin marele dar al tuturor timpurilor, Cuvantul lui Dumnezeu suflat prin Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Sale, mai ales prin a 6-a si a 7-a care este insusi Domnul si ingerul Domnului prin care vine toata Dreptatea asa cum este scris, si in cele din urma revenirea Domnului din Cer cu Trupul si Judecata finala a tuturor sufletelor si invierea tuturor fapturilor asa cum a fost la inceput pentru viata vesnica in trupuri de carne si oase respectiv in trupuri duhovnicesti asa cum vor invia sfintii Cerului care au biruit ipocrismul, moartea-pacatul-faradelegeal!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.10.2023 at 14:38:40.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 23.11.2023, 22:55:44
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Angry

Protestantii ăstia mă fac cu capul. Am incercat sa intru in discutii cu ei, cand ne ataca Biserica oriunde in social media. Dezastru! In realitate oricum nu au tupeu.

Eu il urmaresc pe un baiat de 23 de ani (parca atat a zis ca are) pe nume Bandi, ceea ce imi place la el, e ca nu ataca ortodoxii, vorbeste lucruri generale de Dumnezeu, si nu incearca deloc sa convinga pe cineva sa creada ce crede el despre Dumnezeu etc. Posteaza poze, cu el in locatii, vorbeste de muzica, etc...

Dar avem o alta latura de protestanti, adica cei care ataca Biserica noastra, si ma enervez, ori de cate ori intru in discutie cu ei, ma ataca cu fel de fel de lucruri ale lor.

Uneori si eu o mai scap de coada, si incep sa ii judec, oriunde apare Biserica Ortodoxa, top si ei sa o critice. De ce va inchinati la idoli (icoane)? De ce va inchinati la cadavre (asa numesc ei moaste)? De ce va inchinati la oameni morti (sfinti) ? Unde scrie in Biblie ca te inchini la x si y?

Pe langa argumentele mele, eu ma iau si de ei le zic: Dar de ce voi legalizati casatoria intre LGBT, de ce aveti traditia sa dansati in bisericile voastre in fata Domnului, de ce ati modificat biblia?

In biserica nu se danseaza, te duci la festival si dansezi, nu in Biserica.

Ei pe motiv gen: "Noi dansam ca asa si Regele David dansa in fata lui Dumnezeu"....mai fecior, mai. M-am uitat pe Internet, sa aflu, dansurile in fata lui Dumnezeu reprezinta o traditie a EVREILOR! Evreii danseaza in fata lui Dumnezeu.

Deci protestanti care practica traditie evreiasca, pai mai este asta crestinism?

Si eu le ziceam: "Mai, cand Iisus a fost rastignit, mama lui dansa acolo de bucurie? Nu stiti ce vorbiti!!"

Dansul in fata Domnului nu e crestinism, ci iudaism.

In concluzie, mi-a spus duhovnicul sa nu ii mai bag in seama, ca o parte din ei sunt indraciti, si nu se merita atentia. Incerc sa nu ma mai bag in seama cu ei acum.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 23.11.2023 at 22:57:45.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.11.2023, 11:14:01
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

M-a agatat o penticostala pe strada care mi-a cerut s-o ajut cu niste bani. I-am cerut sa-si faca Cruce. Mi-a zis ca Crucea-i idol si ca si-a dat (pamantul) inima si viata in mana lui Isus. I-am zis ca ala-i satana-antihristul si i-am mai zis ca ceea ce atinge Dumnezeu prin Domnul Iisus Hristos-Cuvantul se face sfant si bun si mi-am facut cruce crestin-ortodoxa. N-a vrut sa ma creada si a inceput sa se mire cu indignari aparandu-si ideile pe care le baga in capul lor si ceea ce ii invata acolo in comunitatea lor. Nu i-am dat bani ca era mult mai grasa si carnoasa ca mine. De obicei cand ma intalnesc cu astfel de fete sau femei simt ca ma apuca o desfranare erectizanta de necontrolat. Poate asta simt si ei cand se intalnesc unii cu altii si asta le place, cearta asta sexy erectizanta. In concluzie, de acum daca mai imi cere cineva sa discut sau sa-i ajut cu bani sau altceva, ii pun mai inainte sa-si faca Cruce crestin-ortodoxa si apoi mai stam de vorba. Nu am de ce sa arunc banii sau painea fiilor la cainii morti si la viespii muscoci-doeglei lucios ce vor sa erectizeze toata lumea cu intepaturile lor gen musca tzetze. Pe de alta parte ei is mai bogati ca mine aici pe pamant ca toata ziua se plimba ca plimbaretii prin oras ca sa-si stranga bani vrand sa transforme bisericile in baruri unde sa aiba pe ce cheltui ca la shopping ca de aia danseaza si canta prin ele inaintea lui Dumnezeu facand circ la scena deschisa.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.11.2023 at 12:18:51.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.11.2023, 12:32:32
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Protestantii ăstia mă fac cu capul. Am incercat sa intru in discutii cu ei, cand ne ataca Biserica oriunde in social media. Dezastru! In realitate oricum nu au tupeu.
Mie cel mai rau mi se pare cand fac doua lucruri: batjocoresc pe Maica Domnului si judeca ortodocsii ca nefiind "crestini adevarati". In ambele cazuri isi fac mult rau, osandidu-se singuri din rautate. Nu e deloc bine pentru sufletele lor.

Maica Domnului e mama lui Dumnezeu, oare ei cred ca la Judecata o sa-i laude Hristos ca au dispretuit-o pe Maica lui? Ei fac asa doar ca sa fie mai anti-catolici si anti-ortodocsi dar in acest proces isi fac rau mult ca n-au discernamant sa isi dea seama cand intrec masura.

Si tot asa, cand ne judeca pe noi ca nu suntem crestini adevarati sau chiar ca nu suntem ortodocsi adevarati... In primul rand, mie nu mi-ar trece in veci prin cap sa judec un neoprotestant ca nu este neoprotestant adevarat. Nu e treaba mea ce inseamna sa fii neoprotestant adevarat. In al doilea rand, credinta e in inima, ei nu au o intelege a tainelor, de-aia nici nu mai au Sfintele Taine. Ei se uita doar la comportament si lucruri superficiale, nu inteleg ca nu poti vedea in inima unui om, nu stii cat se pocaieste seara, si nici nu e treaba ta sa judeci.

Prin gandurile astea pe care la zic de multe ori isi fac foarte rau, asa mi se pare mie.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
M-a agatat o penticostala pe strada care mi-a cerut s-o ajut cu niste bani. I-am cerut sa-si faca Cruce. Mi-a zis ca Crucea-i idol si ca si-a dat (pamantul) inima si viata in mana lui Isus. I-am zis ca ala-i satana-antihristul si i-am mai zis ca ceea ce atinge Dumnezeu prin Domnul Iisus Hristos-Cuvantul se face sfant si bun si mi-am facut cruce crestin-ortodoxa. N-a vrut sa ma creada si a inceput sa se mire cu indignari aparandu-si ideile pe care le baga in capul lor si ceea ce ii invata acolo in comunitatea lor. Nu i-am dat bani ca era mult mai grasa si carnoasa ca mine. De obicei cand ma intalnesc cu astfel de fete sau femei simt ca ma apuca o desfranare erectizanta de necontrolat. Poate asta simt si ei cand se intalnesc unii cu altii si asta le place, cearta asta sexy erectizanta. In concluzie, de acum daca mai imi cere cineva sa discut sau sa-i ajut cu bani sau altceva, ii pun mai inainte sa-si faca Cruce crestin-ortodoxa si apoi mai stam de vorba. Nu am de ce sa arunc banii sau painea fiilor la cainii morti si la viespii muscoci-doeglei lucios ce vor sa erectizeze toata lumea cu intepaturile lor gen musca tzetze. Pe de alta parte ei is mai bogati ca mine aici pe pamant ca toata ziua se plimba ca plimbaretii prin oras ca sa-si stranga bani vrand sa transforme bisericile in baruri unde sa aiba pe ce cheltui ca la shopping ca de aia danseaza si canta prin ele inaintea lui Dumnezeu facand circ la scena deschisa.
Nu e bine sa judeci asa aspru si cu rautate... daca nu vrei sa dai, nu da, dar nu iti face inima rea judecand si crezandu-te mai mare ca ei. E pacat sa iti pierzi smerenia asa usor. Si asta sa-i pui sa faca cruce ortodoxa e de prost gust, adica nu ajuti un catolic sau un protestant sau un musulman ca-s de alta confesiune? Bunul samaritean ajuta indiferent de confesiune sau etnie.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 24.11.2023 at 12:40:06.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 28.11.2023, 00:19:12
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Mie cel mai rau mi se pare cand fac doua lucruri: batjocoresc pe Maica Domnului si judeca ortodocsii ca nefiind "crestini adevarati". In ambele cazuri isi fac mult rau, osandidu-se singuri din rautate. Nu e deloc bine pentru sufletele lor.

Maica Domnului e mama lui Dumnezeu, oare ei cred ca la Judecata o sa-i laude Hristos ca au dispretuit-o pe Maica lui? Ei fac asa doar ca sa fie mai anti-catolici si anti-ortodocsi dar in acest proces isi fac rau mult ca n-au discernamant sa isi dea seama cand intrec masura.

Si tot asa, cand ne judeca pe noi ca nu suntem crestini adevarati sau chiar ca nu suntem ortodocsi adevarati... In primul rand, mie nu mi-ar trece in veci prin cap sa judec un neoprotestant ca nu este neoprotestant adevarat. Nu e treaba mea ce inseamna sa fii neoprotestant adevarat. In al doilea rand, credinta e in inima, ei nu au o intelege a tainelor, de-aia nici nu mai au Sfintele Taine. Ei se uita doar la comportament si lucruri superficiale, nu inteleg ca nu poti vedea in inima unui om, nu stii cat se pocaieste seara, si nici nu e treaba ta sa judeci.

Prin gandurile astea pe care la zic de multe ori isi fac foarte rau, asa mi se pare mie.
Am inceput postul dupa ziua cand am postat reply-ul trecut. Nu m-am mai bagat in seama cu ei, decat o data fix duminica inainte sa merg la biserica, ca mi-au aparut notificari pe telefon cu comentarii.

A trebuit sa plec la biserica dupa ce am vorbit cateva vorbe sa le explic iar si iar, am fost ingandurat, dar la biserica m-am mai relaxat asa. Si toata ziua a fost mai bine ca nu ma mai gandeam la ereziile lor, sau ce sa le mai raspund.

Preotul meu duhovnic, a spus ca poti vorbi cu ei o data, nu inteleg, le mai zici a doua oara, nu inteleg iar ii lasi in pace si nu ii mai bagi in seama, nici la masa sa nu stai cu ei. O parte din protestanti sunt si afurisiti din ce imi spunea.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
Răspunde

Tags
comunicare, neoprotestanti