Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.12.2011, 22:28:48
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Pacatul este mai mult decat o neimplinire,este o calcare a voii Celui de Sus in mod constient iar cauza sa este ispita venita de la cel rau care profita de slabiciunea firii umane.Dumnzeu insa,credincios fiind,nu ingaduie sa fim ispititi peste puterile noastre limitate ci a dat mijloace de lupta.
Daca analizam logic atunci cand incalci voia Lui Dumnezeu nu prea ai cum sa o savarsesti. Si am spus neimplinirea voii Lui Dumnezeu pentru ca include si pacatele prin omisiune, adica nu e suficient sa nu fac rau, dar trebuie sa fac bine. Ispita poate veni de la Dumnezeu, de la diavol, de la ceilalti sau de la propria persoana.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.12.2011, 22:30:55
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca analizam logic atunci cand incalci voia Lui Dumnezeu nu prea ai cum sa o savarsesti. Si am spus neimplinirea voii Lui Dumnezeu pentru ca include si pacatele prin omisiune, adica nu e suficient sa nu fac rau, dar trebuie sa fac bine. Ispita poate veni de la Dumnezeu, de la diavol, de la ceilalti sau de la propria persoana.
Dumnezeu poate fi ispititorul?Sunteti sigur?Ce scrie in Iacov 1:13? Frate,tie nu iti este frica sa spui asta,sa-l faci pe Dumnezeu tatal amagirii si ispitirii,pt ca ispita asta este,o amagire?Cine,dintre ortodocsi,mai sustine asta?Unde ati citit asa ceva?

Last edited by Scotland The Brave; 16.12.2011 at 22:35:08.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.12.2011, 22:32:44
loboandrei loboandrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Ispita o creeam din placerea pacatului si lucrul diavolului, apoi ne satisfacem incalcand voia Domnului. Pacatul il putem alunga prin rugaciune, deoarece prin rugaciune ne curatim si sufletul care se inbiba de pacat la un moment dat.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.12.2011, 22:42:03
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Daca dvs plasati originea raului in om,in libertatea sa,fara interventia necuratului,vei avea mari probleme din perspectiva Geneza 1:26 pt ca practic spuneti ca Dumnezeu,independent de actiunea diavolului,a pus in om potentialul raului,si asta in situatia in care era creat dupa chipul si asemanarea Lui.Intelegeti unde duce rationamentul?Adam si Eva au pacatuit pana au fost ispititi?
Nu au pacatuit pana la ispitire. Dar dupa caderea in pacat "s-a alterat" chipul Lui Dumnezeu in om si astfel urmarea caderii si libertatea omului l-au facut sa pacatuiasca si fara ispita diavolului. Acesta a fost consecinta departarii de Creator, cand omul a "murit" in repetate randuri pacatuind.
Si argumentul dvs ca nu omul nu poate pacatui neispitit, adica omul fara diavol ar fi fara de pacat, ar putea sustine si faptul ca omul nu poate gresi fiind facut dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu. Lucru care evident este fals. Asemanarea cu Dumnezeu il face pe om perfectibil, nu perfect, iar rautatea nu este opusul Lui Dumnezeu si lipsa Lui. De accea nu se poate vorbi de rau ca fiind in interiorul Lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.12.2011, 22:48:08
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu au pacatuit pana la ispitire. Dar dupa caderea in pacat "s-a alterat" chipul Lui Dumnezeu in om si astfel urmarea caderii si libertatea omului l-au facut sa pacatuiasca si fara ispita diavolului. Acesta a fost consecinta departarii de Creator, cand omul a "murit" in repetate randuri pacatuind.
Si argumentul dvs ca nu omul nu poate pacatui neispitit, adica omul fara diavol ar fi fara de pacat, ar putea sustine si faptul ca omul nu poate gresi fiind facut dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu. Lucru care evident este fals. Asemanarea cu Dumnezeu il face pe om perfectibil, nu perfect, iar rautatea nu este opusul Lui Dumnezeu si lipsa Lui. De accea nu se poate vorbi de rau ca fiind in interiorul Lui Dumnezeu.
Luciane,unde scrie in ortodoxism ca omul poate pacatui fara ispita satanei?Ca sa citesc si eu,te rog.Iti dau eu o opinie,Iustin Popovici citand pe Ioan Gura de Aur: ,,Păcatul este singurul lucru nefiresc din natura omului și a lumii. „Ciudat”, străin, nepoftit, criminal, ucigaș de oameni, ticălos – acesta este păcatul în fiecare dintre noi. Dar din pricina forței sale distructive, păcatul e mai rău și mai oribil decât orice altceva. Ce anume? În esența sa, în energia sa, el se identifică cu diavolul, întrucât și el corupe și distruge. După definiția Sfântului Ioan Hrisostom, „satana este păcatul”. În aceasta definiție se află „întreaga taină a păcatului și a fărădelegii”, precum și întreaga forță a păcatului și întregul iad al fărădelegii. Nu există satana fără de păcat și nici păcat fără de satana."

Last edited by Scotland The Brave; 16.12.2011 at 22:56:16.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.12.2011, 22:53:57
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Luciane,unde scrie in ortodoxism ca omul poate pacatui fara ispita satanei?Ca sa citesc si eu,te rog.
http://www.crestinortodox.ro/acatist...lui-67053.html
Icosul 12: Bucura-te, calcarea curselor si ispitelor ce vin de la trup, de la lume si de la diavol;

Dar am sa caut explicatii scripturistice, la fel cum am sa caut si pentru ispita de la Dumnezeu.

Dumnezeu l-a ispitit pe Avraam Facere 22, 1-2.
Ispita vine de la Dumnezeu: "Atunci Iisus a fost dus de Duhul în pustie a, ca să fie ispitit de către diavolul." Si nu imi argumentati ca diavolul L-a ispitit pentru ca asta e evident, pentru ca nu cine l-a ispitit este subiectul in cauza, ci de unde a venit ispita.

Last edited by Lucian008; 16.12.2011 at 23:01:30.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.12.2011, 23:03:02
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/acatist...lui-67053.html
Icosul 12: Bucura-te, calcarea curselor si ispitelor ce vin de la trup, de la lume si de la diavol;

Dar am sa caut explicatii scripturistice, la fel cum am sa caut si pentru ispita de la Dumnezeu.
Daca imi dai scris ca in ortodoxism voi credeti ca ispita poate veni de la Dumnezeu,cu argumente,te cred.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.12.2011, 23:04:41
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/acatist...lui-67053.html
Icosul 12: Bucura-te, calcarea curselor si ispitelor ce vin de la trup, de la lume si de la diavol;

Dar am sa caut explicatii scripturistice, la fel cum am sa caut si pentru ispita de la Dumnezeu.

Dumnezeu l-a ispitit pe Avraam Facere 22, 1-2.
Ispita vine de la Dumnezeu: "Atunci Iisus a fost dus de Duhul în pustie a, ca să fie ispitit de către diavolul." Si nu imi argumentati ca diavolul L-a ispitit pentru ca asta e evident, pentru ca nu cine l-a ispitit este subiectul in cauza, ci de unde a venit ispita.
Deci credeti ca Dumnezeu,in ciuda celor spuse de Iacov, a fost autorul moral(ca sa nu zic direct,pt ca spuneti ca ispita de la EL a venit) al ispitirii Fiului si satana doar instrumetul?Pt ca asta rezulta.

Last edited by Scotland The Brave; 16.12.2011 at 23:11:29.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.12.2011, 23:11:59
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Deci credeti ca Dumnezeu a fost autorul moral al ispitirii Fiului si satana doar instrumetul?Pt ca asta rezulta.
Autorul atat moral cat si faptic a fost diavolul, dar ispita a venit de la Dumnezeu. Daca se spune ca "Atunci Iisus a fost dus de Duhul în pustie", nu mai este vorba de faptul ca Dumnezeu a permis ispitirea si ca a venit de la Dumnezeu pentru a se implini Legea. Dumnezeu nu numai ca nu l-a ferit, dar chiar l-a dus sa fie ispitit. Eu nu am sustinut (puteti sa mai cititi o data) ca Dumnezeu este cel care ispiteste, ci ca ispita poate veni de la Dumnezeu. "Si nu ne duce pe noi in ispita".
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.12.2011, 23:14:28
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Deci credeti ca Dumnezeu,in ciuda celor spuse de Iacov, a fost autorul moral(ca sa nu zic direct,pt ca spuneti ca ispita de la EL a venit) al ispitirii Fiului si satana doar instrumetul?Pt ca asta rezulta.

Este totusi o diferenta intre faptul ca Dumnezeu ispiteste (lucru pe care il "infiereaza" Sf Ap Iacov) si faptul ca ispita vine de la Dumnezeu. Si repet "Si nu ne duce pe noi in ispita".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noblete, convertire, pocainta, calugarie si martiriu antoniap Pocainta 3 15.11.2012 21:09:01
Motive de divort acceptate de Biserica Ortodoxa ioanspatar58 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 16:40:43