Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #851  
Vechi 22.09.2016, 21:52:30
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
pentru Dumnezeu!
ca dracu sa ma ia
Ionica,ai luat rabie de la mâța cu care te conversezi pe alt thread?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #852  
Vechi 22.09.2016, 21:57:47
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Bogatule, esti sigur ca ai masura sa stabilesti inflatia?
Ia seama, Cristiane frate, ca poti pica pe cealalta fata a aceleiasi monezi!
Sa nu fie.
Cine m-a pus pe mine să stabilesc inflația altora? Vorbele astea cu adevărat de duh, pe care binevoiesc frații să le posteze aici, simt că sunt pentru sufletul meu și mă bucur.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #853  
Vechi 22.09.2016, 21:58:20
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Nu stiu de ce v-ati repezit cu atatea citate despre tacere, citate care nuanteaza virtutea tacerii scotind fiecare in evidenta cate un aspect al acesteia, asa cum a fost ea experiata de cuviosi. Si cum a fost inteleasa, prin roadele ei in sufletul nevoitorilor.
Ma asteptasem ca, atunci cand ati scris, sa cititi comentariul pe care l-am facut la postarea surorii forever. Oare l-ati citit? Sau ati raspuns asa, dind cu toptanul argumente doar ca sa fie impotrivire intre noi...
V-ati gandit, macar o clipa, ce motiv am avut eu cand am scris acel text catre Adina?
V-ati gandit ca, poate, am avut un motiv foarte precis si un anumit scop?
Ei bine, asa cum stiu eu ca stau lucrurile, cred ca ar fi fost foarte bine sa lasati sa "dospeasca" un pic raspunsul meu catre Adina si, mai ales, sa asteptati raspunsul ei. Am scris cu un scop foarte precis si in baza unor ratiuni care va scapa. Si imi pare rau ca ati intervenit cu totul neinspirat. Nu lucrurile pe care le-ati scris sunt rele (sunt si eu de acord cu voi ca acele texte sunt nestemate din gandirea patristica si totdata sunt seminte pentru o posibila vietuire curata, mantuitoare), ci faptul ca ati intervenit intr-un moment foarte nepotrivit. Adina cred ca a inteles mai bine intentia, finalitatea, scopul postarii pe care ati amendat-o. Daca eu am vrut sa intervin prompt in sprijinul Adinei, voi prin mesajele voastre ati anulat aceasta interventie - fara sa stiti ce faceam, de fapt. Mai mult nu pot scrie despre acest incident.
Imi pare rau ca mi-a lasat iarasi un gust atat de amar in privinta limitelor la care este constrans cineva care mai vrea sa faca si altceva, uneori, decat sa schimbe impresii si citate. Pur si simplu am capatat un gust inca mai pronuntat al inutilitatii de a mai face vreun lucru cat de cat folositor pe aici... Din acest motiv spuneam ca nu voi mai scrie macar un an. M-am convins iarasi ca nu merita. Nu ajuta nimanui, precum tocmai s-a vazut.
Tacere, asadar, tacere... Vorbiti voi cat doriti mai departe! Dumnezeu sa va indrume gandurile si cuvintele spre tot lucrul cu folos!

Last edited by ioan67; 23.09.2016 at 17:40:23.
Reply With Quote
  #854  
Vechi 22.09.2016, 22:02:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Uite, vezi, de-aia era mai bine să tac.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #855  
Vechi 22.09.2016, 22:07:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

CINE GUVERNEAZĂ LUMEA? - PĂRINTELE CALISTRAT
https://youtu.be/R8nIm1iJWe0
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #856  
Vechi 24.09.2016, 00:14:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

DOAMNE, CE VOCE ARE ACEST PREOT!!!
PĂRINTELE GHEORGHE PANDELICĂ - REVIGA (2010)
https://youtu.be/H4zajhg4bm8
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #857  
Vechi 24.09.2016, 00:18:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

PĂRINTELE IULIAN DE LA SCHITUL PRODROMU MUNTELE ATHOS
https://youtu.be/QV4gfyEtndE
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #858  
Vechi 24.09.2016, 03:24:21
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

"Sindromul "saltului direct in teologie" pare a fi pricina multora probleme, atat in plan individual, cat si in Biserica luata ca intreg" (Serafim Rose)
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2012/...etelor-tinere/

"La fel era si cu muzica: destul de devreme ii spusesem ca mi se pare ca va trebui sa renuntam la Mozart etc, daca vrem sa luam in serios cresterea duhovniceasca. El mi-a raspuns: "Bietul de tine!" Parca il mai aud si astazi. Apoi mi-a explicat locul frumosului in lumea duhovniceasca si cum marea arta de orice fel lucreaza cu totalitatea firii duhovnicesti a omului. Era pentru prima data cand faceam cunostinta cu o asemenea idee. Mai tarziu am descoperit-o si eu la unii Sfinti Parinti si am impartasit-o adeseori si altora in anii urmatori. Insa pana atunci avusesem un punct de vedere cam "puritan"cu privire la aceste lucruri."

Last edited by ioan67; 24.09.2016 at 03:29:36.
Reply With Quote
  #859  
Vechi 24.09.2016, 15:30:29
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
PĂRINTELE IULIAN DE LA SCHITUL PRODROMU MUNTELE ATHOS
https://youtu.be/QV4gfyEtndE
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14827
https://www.youtube.com/watch?v=cy0G7XMUY2M
Bine ca nu tine nimeni cont de adm BOR :D

Last edited by Copacel; 24.09.2016 at 15:37:43.
Reply With Quote
  #860  
Vechi 24.09.2016, 22:48:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Conform înțelesului general, habotnică este persoana credincioasă care dă dovadă de un zel exagerat atât în gesturile de evlavie cât și înterpretarea exagerată a unor îndemnuri sau dogme ale credinței.
Habotnicia se poate manifesta sub forma gesturilor de evlavie săvârșite ostentativ, militărește, sau în contexte nepotrivite.
Chemarea numelui Domnului pentru toate nimicurile poate fi altă formă de habotnicie : "Doamne Maica Domnului..." sau "Vai, Dumnezeule" sau "Așa a vrut Dumnezeu..."
Interpretarea scoasă din context a Sfintelor Scripturi, poate fi o altă formă de habotnicie, dacă acea interpretare rigoristă se naște pe fondul fobiei de a nu greși cu nimic (boala hiper-corectitudinii).
O altă formă de habotnicie este de a vedea pericole duhovnicești și conspirații acolo unde defapt ele nu există. Spre exemplu, sunt credincioși abia întorși la credință care, din pricina zelului de începător, încep să scoată din context proorociile Sfinților Părinți despre sfârșitul lumii, stârnind în jur agitație și dezbinare. Tot în acest context, habotnicie poate fi și atitudinea de a acuza anumite persoane de aparteneță la masonerie, fără dovezi.
Spre exemplu, în mediul virtual creștin-ortodox, circulă un curent de a eticheta ca "masoni", anumite figuri reprezentative ale ortodoxiei, fără însă a aduce dovezi în acest sens. Uneori putem surpinde discuții tragi-comice pe internet, în care sunt etichetați drept masoni tocmai cei care acuză la rândul lor pe alții de apartenență la masonerie. Este un cerc vicios de care ar trebui să ne ferim și cred că această stare de suspiciune cotinuă este un produs al habotniciei de a vedea conspirații peste tot.
În concluzie habotnicia se rezumă la credința urmată orbește, lipsită de înțelegere și sfat duhovnicesc, adică lipsită de dreaptă socoteală și călăuzire smerită. Așadar, vedem că habotnicia poate lua diverse forme, și ea poate fi atât o stare temporară a credinciosului cât și una de durată.
În general, atunci când facem primii pași spre Biserică putem cădea ușor în manifestări de habotnicie. Aceasta se întâmplă deoarece la revenirea noastră din necredință, Dumnezeu revarsă asupra noastră mult har spre a ne da râvnă și putere de a ne curăți de patimi. Însă pe fondul lipsei de experiență duhovnicească și cel al temerilor de a nu mai supăra cu nimic pe Dumnezeu, putem cădea pradă exagerărilor, atât în manifestările exterioare cât și în cele intime.
Diavolul, când vede că nu ne mai poate opri de pe calea credinței, încearcă să ne ispitească cu zelul peste măsură, astfel încât să trăim o credință forțată, o credință de paradă. De aceea habotnicia este o ispită de-a dreapta, greu de conștientizat de către cel în a cărei capcană a căzut, tocmai din pricina faptului că ia forma binelui, deși esența este de la cel rău.
Însă mai există și o altă față a înțelesului de
habotnic . Astăzi, datorită faptului că s-a făcut abuz de înțelesul cuvantului habotnic , semnificația acestui percept s-a diluat mult, așa încât avem o inflație de înțelesuri care nu fac decât să creeze și mai multă confuzie și controversă, atât în rândul acuzaților cât și în rândul acuzatorilor.
Astăzi credincioșii autentici sunt catalogați drept "habotnici" doar pentru simplul fapt că își fac cruce în dreptul unei biserici dragi, sau pentru faptul că merg regulat la biserică.
Dacă aperi cu bun simț dogmele Bisericii poți fi etichetaț ca "fundamentalist" și "habotnic", de către cei care au percepte religoase laxe. Însă pe de altă parte trebuie să ținem cont și de faptul că există credincioși ortodocși care, din exces de zel, văd în orice fel de credincios aparținând cultului catolic/protestant, doar "eretici", "apostați" și "rătăciți". Ba mai mult, chiar și frații de credință pot fi catalogați repede drept "eretici" pentru anumite învățături greșite pe care le-au adoptat din necunoștință de cauză. Considerăm că aceste etichete "oferite din belșug" întră în sfera hipercorectitudinii religoase. Despre această atitudine extremă Părintele Serafim Rose spunea: "Ca ortodocși, nu trebuie să credem că putem fi duri, reci și corecți, rămânând pe mai departe creștini. Nu acestea sunt temeliile creștinismului."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde