Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1201  
Vechi 03.03.2017, 20:41:50
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Esti un maestru al mistoului. Deci crezi ca eu am o apetenta innascuta pentru ceva non-ortodox. Stiu ca nu e un compliment, dar il iau asa.
Poti vorbi serios? Da-o in pisici de atitudine ad hominem.
Da. Nu neaparat in ceea ce il priveste pe Pruteanu ( adica nu cred ca ar fi vreun eretic doar pentru ca il simpatizezi tu :) ) dar da, cineva poate intui cu o oarecare precizie cine e aproape de ortodoxie si cine nu, doar vazand pe cine simpatizezi tu de-a lungul timpului.
In primul rand e problema ta, tu nu te poti acomoda cu invatatura ortodoxa si atunci dai in ea, chiar si fara sa-ti dai seama. Ar fi mult mai simplu sa te straduiesti mai mult sau daca simti ca e incompatibila cu credintele tale, sa-ti cauti o invatatura pe gustul tau. E mult mai usor decat sa le spui celor care vor sa urmeze invatatura asta ca trebuie sa o schimbe in felul in care o vezi tu. :)
Reply With Quote
  #1202  
Vechi 03.03.2017, 21:36:07
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Da. Nu neaparat in ceea ce il priveste pe Pruteanu ( adica nu cred ca ar fi vreun eretic doar pentru ca il simpatizezi tu :) ) dar da, cineva poate intui cu o oarecare precizie cine e aproape de ortodoxie si cine nu, doar vazand pe cine simpatizezi tu de-a lungul timpului.
In primul rand e problema ta, tu nu te poti acomoda cu invatatura ortodoxa si atunci dai in ea, chiar si fara sa-ti dai seama. Ar fi mult mai simplu sa te straduiesti mai mult sau daca simti ca e incompatibila cu credintele tale, sa-ti cauti o invatatura pe gustul tau. E mult mai usor decat sa le spui celor care vor sa urmeze invatatura asta ca trebuie sa o schimbe in felul in care o vezi tu. :)
Vezi doar o fractiune a realitatii, in ce ma priveste.
Nu caut sa schimb invatatura ortodoxa, acum ai vorbit exact precum Catalin. :)
Nu, eu chiar vreau sa ramin ortodox pina la moarte. Doar ca, orice miscare sau forta sau idee care tinde sa loveasca in forta si prestigiul, deseori nemeritate si datatoare de cerbicie, ale monahismului rasaritean, imi devine simaptica pentru acest simplu motiv.
Repet: citeste isotria monahismului. Monahii au impus eutihianismul in Siria secolelor V-VI dupa Cristos, cu forta. Monahi parabolani au ucis in bataie pe Hypatia si pe Flavian. Si asa mai departe. Imparatii iconoclasti nu au foat neaparat niste protestanti avant la lettre, desi, da, au gresit dogmatic, insa aveau si ratiuni economice: monahismul bizantin devenise o metastaza efectiva, o gaura imensa care nu platea impozit. Tot asa, pe vremea rascolnicior: ca acum, monahi si raspopiti erau in fruntea miscarii. De asta banuiesc ca la Radeni sint si agenti rusi, pentru ca prea semana genul de infiripare si dezvoltare a tumorii schismatice.
Sint multe de spus. E ridicol ca, odata ce avem: Biblia, Natura, Traditia, Magisteriul (bine, aici in Rasarit nu este stabilit ca la catolici, dar exista) si ascultarea-cu-desicernamint (cu discernamint, nu cu razvratire ascunsa), sa mai avem nevoie de "traitor" si "nevoitori" cu...laptop, internet, si care..dau interviuri, sau mai au si blog. Exista o traditie, cum ca Antonie cel Mare l-ar fi pus la punct pe Skaraotzky. Nu stiu cit e de reala, dar sigur acel sfint pustnic nu era genul de om care sa se fi spart in figuri pe saituri, facind caz si uz de tot soiul de procedee de agitare a masselor.
Oameni care nu se spala, dar stiu sa para sfinti in mintea unor babe analfabete sau a unor bloggeri cu boala pe ecumenism. Nu, merci! Cultul omului, fie el si drept si evlavios, face parte din opusul inchinarii la Dumnezeu.
Monahismul de aici nu a produs un Mendel. De ce? Intrebarea e retorica. Se pare ca unii nu vad folosul in implicarea pentru probleme reale, nu in agitari pe teme abstracte. Mor cind ii citesc pe unii ca "nu eixsta problema mai mare decit erezia". Mda. Si daca e o erezie pe bune in Sinodul cretan, si nu o inchipuire, sau orice erezie, a oricui, de-a lungul timpul, e doar o afurisita de abstractiune, o simpla idee. Care vine si pleaca. Probleme reale? Uite: oameni care mor de foame, de pilda. Copii bolnavi ereditar. Jaf economic. Poluare. Sinucideri. Destramari de familiii. Avorturi. Toate astea sint provocate de o societate bolnava, si nu niste parosi locuind in conditii de autodezigienizare vor rezolva, sau macar atenua, aceste rele. Exemplu concret Pai, uite, Gruzia/Georgia (ma calca pe nervii ca imperialistii au un "stat" la fel numit): acolo era o problema demografica, bine, nici pe departe la fel de grava ca a noastra. Stii cine s-a implicat in rezolvare? Nu infectul, ca tot ce este prooccidental, stat gruzin, nici parosii din manastiri si chilii (care insa, la o problema abstracta precum ecumenismul au stiut sa sara de fund in sus, si sa il ameninte pe Patriarhul Ilia cu nepomenirea/schisma, daca nu iese din CMB), ci patriarhul Ilia al doilea s-a implicat, si datorita lui, toata Biserica Locala. Au stimulat, prin predici si masuri sociale, dupa puterea Bisericii, nasterea si pastrarea si cresterea responsabila de copii. Deci, astfel de oameni dau rezolvari practice, nu certuri de vorbe pe teme stupid de abstracte si cronofage gen erezie, antiecumenism, si altele. A ajutat cu ceva poporul gruzin iesirea din CMB? Nu. A ajutat cu ceva initiative Patriarhului? Da, cu mult.
Deci, ce vorbim noi aici?
Si ce zic Antonia, si alti ca ea, ca vai, daca calugarii vor putea sa se insoare sau sa nu mai poarte tot timpul haina monahala, vai , ce cadere, etc., etc. Tocmai, ca o punere in regula si in rind cu lumea a monahismului ar fi cit se poate de binevenita.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.

Last edited by suslik; 03.03.2017 at 22:07:40.
Reply With Quote
  #1203  
Vechi 03.03.2017, 22:07:54
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Hai lăsați flecăreala și citiți ce zice un alt bărbos, Makarios Simonopetritul în "Triodul Explicat", traducere arhid. Ioan Ică jr. :

Nu se fac metanii nici în biserică, nici în chilie în timpul praznicelor Mântuitorului, ale Maicii Domnului și ale octavelor lor, în timpul celor douăsprezece zile dintre Naștere și Arătarea Domnului, de la Paște și până la Duminica Tuturor Sfinților, în zilele de prăznuire ale sfinților cu citire de Evanghelie la Utrenie sau cu moaște aflate în posesiunea mănăstirii și, firește, în toate duminicile. (pag. 127)

Macarie Simonopetritul despre Spovedanie: http://www.teologie.net/2016/10/01/i...re-spovedanie/
Reply With Quote
  #1204  
Vechi 03.03.2017, 22:10:04
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Hai lăsați flecăreala și citiți ce zice un alt bărbos, Makarios Simonopetritul în "Triodul Explicat", traducere arhid. Ioan Ică jr. :

Nu se fac metanii nici în biserică, nici în chilie în timpul praznicelor Mântuitorului, ale Maicii Domnului și ale octavelor lor, în timpul celor douăsprezece zile dintre Naștere și Arătarea Domnului, de la Paște și până la Duminica Tuturor Sfinților, în zilele de prăznuire ale sfinților cu citire de Evanghelie la Utrenie sau cu moaște aflate în posesiunea mănăstirii și, firește, în toate duminicile. (pag. 127)

Macarie Simonopetritul despre Spovedanie: http://www.teologie.net/2016/10/01/i...re-spovedanie/
Ai dreptate. Uite, vezi, tu esti un om practic.
Si da, Makarios acesta are dreptate.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1205  
Vechi 03.03.2017, 22:10:27
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

E monah din ala care ar fi ucis-o pe Hypatia daca ar fi trait pe vremea ei. Am vazut eu intr-un film. :)
Reply With Quote
  #1206  
Vechi 03.03.2017, 22:16:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Da. Nu neaparat in ceea ce il priveste pe Pruteanu ( adica nu cred ca ar fi vreun eretic doar pentru ca il simpatizezi tu :) )
Nu, da' clar e ceva dubios cu el.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1207  
Vechi 03.03.2017, 22:16:40
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E monah din ala care ar fi ucis-o pe Hypatia daca ar fi trait pe vremea ei. Am vazut eu intr-un film. :)
Ete na. Aia erau niste parabolani salbatici, ceva intre aurolac si paramedic, ceva foarte paradoxal. Parintele Makarios a fost, sau este, unu din marii duhovnici athoniti.
Si da, asasinarea Hypatiei e fapt istoric. Si da, parabolanii au pe miinile lor nespalate si pe Hypatia si mai ales pe Sf. Flavian, Patriarhul Ctinpolelui. Partea misto si paradoxala, ca orice lectie istorica sau de viata, a fost ca arabii, ceva secole mai tirziu, i-au pus cu boturile pe labe.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1208  
Vechi 03.03.2017, 22:26:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu, da' clar e ceva dubios cu el.
Aia e parerea mea ca e un Boia al bisericii. Ce nu am voie sa ma indoiesc de unele idei ale lui ?
Reply With Quote
  #1209  
Vechi 03.03.2017, 22:26:26
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Sfântul Vasile cel Mare:

Starea în picioare și rugăciunea spre răsărit sunt condițiile principale ale poziției creștine a rugăciunii, căci prin Învierea lui Hristos omul a fost "ridicat" și așteaptă de acum reîntoarcerea sa întru slavă. Canoanele și tradiția bisericească opresc plecarea genunchilor duminica și în inervalul dintre Paște și Cincizecime nu numai pentru a comemora "trupește" Invierea, ci și pentru a evidenția restabilirea dimamismului originar al naturii umane și elanul minții renăscute spre veșnicie.
Reply With Quote
  #1210  
Vechi 03.03.2017, 22:31:37
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu, da' clar e ceva dubios cu el.
Asta înseamnă că bărboșii din Sfântul Munte sau de prin alte locuri sunt dubioși. Pruteanu e unul dintre aceia care și vorbește, alții tac și fac. Mai aproape îl avem pe Ioan Ică jr. Or fi și alții, eu pe ei îi știu. :)
Reply With Quote
Răspunde