Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #711  
Vechi 16.02.2017, 21:30:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Asta e un mare semnal de alarma, pentru cine crede constient si gindeste cu adevarat!
Daca pe tine te concediază cineva, ai liniștea sufleteasca necesara pentru rugăciune?
Reply With Quote
  #712  
Vechi 16.02.2017, 21:31:42
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Asta e un mare semnal de alarma, pentru cine crede constient si gindeste cu adevarat!
Cunosc foarte bine acești oameni, din păcate nu pot să le dezvălui numele și nici de unde sunt. De sesizat este modalitatea lor de a ajunge la o concluzie...ei nu s-au luat după ce spun unii sau alții, ci au ajuns la o concluzie cercetându-și starea lăuntrică.
Reply With Quote
  #713  
Vechi 16.02.2017, 21:34:31
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca pe tine te concediază cineva, ai liniștea sufleteasca necesara pentru rugăciune?
Era vorba de pomenitori care nu se puteau ruga în mijlocul nepomenitorilor. De ce să-ți pierzi pacea când te concediază cineva? În loc să-ți justifci dreptatea, nu mai bine te cercetezi și cauți să-ți descoperi greșeala?
Reply With Quote
  #714  
Vechi 16.02.2017, 21:36:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Cunosc foarte bine acești oameni, din păcate nu pot să le dezvălui numele și nici de unde sunt. De sesizat este modalitatea lor de a ajunge la o concluzie...ei nu s-au luat după ce spun unii sau alții, ci au ajuns la o concluzie cercetându-și starea lăuntrică.
E ca și cum ti-ar arde casa. Tu te lupți cu flăcările, iar altul, vine și îti cere lecții de pian! Concluziile nu pot fi decât pripite.
Reply With Quote
  #715  
Vechi 16.02.2017, 21:37:42
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu e cazul. Nu vreau sa am astfel de glorii. Uite, exista atâția părinți care gândesc altfel decât tine. De ce? Iar mie îmi place sa cred ca ei au dreptate.
Care părinți? Eu știu că învățătura Bisericii este una! Uite ce se întâmplă dacă se trezește fiecare să stabilească când este sau nu lepădare.
Reply With Quote
  #716  
Vechi 16.02.2017, 21:42:59
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Antonia, mai intreb odata: ce vei face daca la Paste Sfanta Lumina va pogori la rugaciunea Patriarhului Ierusalimului, ai carui reprezentanti au semnat documentel Sinodului din Creta, si care nu se dezice de Sinod ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #717  
Vechi 16.02.2017, 21:45:02
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Apropo de lepădare, ca să înțelegem ce înseamnă aceasta e foarte bun filmul la care ne-a invitat Lancelot pe topicul aferent, de un dramatism extrem: Silence, de Martin Scorsese.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #718  
Vechi 16.02.2017, 21:45:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Era vorba de pomenitori care nu se puteau ruga în mijlocul nepomenitorilor. De ce să-ți pierzi pacea când te concediază cineva? În loc să-ți justifci dreptatea, nu mai bine te cercetezi și cauți să-ți descoperi greșeala?
Ai atins o problema spinoasa. Pana la nepatimire e cale lunga. Bătrânii care au ajuns la nepatimire și erau dispuși sa mărturisească au trecut la cele veșnice. Cei care si-au luat aceasta cruce de a mărturisi credința sunt tineri. De aceea, e bine sa fie sprijiniți mai ales moral. De către cei care gândesc ca și ei, firește.
Reply With Quote
  #719  
Vechi 16.02.2017, 21:46:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Antonia, mai intreb odata: ce vei face daca la Paste Sfanta Lumina va pogori la rugaciunea Patriarhului Ierusalimului, ai carui reprezentanti au semnat documentel Sinodului din Creta, si care nu se dezice de Sinod ?
Îți voi răspunde atunci.
Reply With Quote
  #720  
Vechi 16.02.2017, 21:49:33
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E ca și cum ti-ar arde casa. Tu te lupți cu flăcările, iar altul, vine și îti cere lecții de pian! Concluziile nu pot fi decât pripite.
Omenii de care am amintit nu s-au dus acolo să ceară socoteli, nici măcar nu a discutat pe asemenea subiecte, dar pur si simplu au constatat că nu se puteau ruga. După ce au plecat, au revenit la starea de rugăciune. Omul lăuntric astfel cercetează, după starea de rugăciune.
Reply With Quote
Răspunde