Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.06.2010, 20:12:03
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Cum sa-i ferim pe cei apropiati de efectele "crizei"?

Va salut.

Nu stiu daca aveti si voi aceleasi probleme cu cei din familia voastra, poate sunt mai receptivi sau mai atenti la nevoile duhovnicesti, insa am observat la mine in casa ca aceasta "criza" generata poate da nastere unor certuri, frustrari si unei atmosferi tensionata.

Pe motiv ca totul se strica si totul se duce de rapa am auzit injuraturi, aduse chiar Sfintei Cruci

Va intreb, cum ar trebui noi sa actionam pentru a aduce imblanzire celor dragi si a le insufla nepasare fata de toate desertaciunile si dezamagirile ce au loc in tara asta chinuita, in sistemul politic?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.06.2010, 20:31:43
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Increderea in Dumnezeu aduce liniste,putina credinta aduce o stare de panica ,de agitatie.
Sa ne gandim ca tot ceea ce se intampla este ingaduit de Dumnezeu,si ca este un test al vremurilor de acum pentru crestini.Acum,mai mult decat oricand,ori te duci in sus,ori cobori mult in jos,nu mai este cale de mijloc.
Daca ceilalti din familie sunt agitati,noi ar trebui sa fim oaza de liniste;si sa nu-i convingem prin vorbe ci prin seninatatea si rabdarea noastra si increderea ca nu ni se poate intampla nimic rau,pentru ca Dumnezeu este cu noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.06.2010, 20:40:30
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
increderea ca nu ni se poate intampla nimic rau,pentru ca Dumnezeu este cu noi.
De multe ori mi s-a reprosat ca increderea aceasta este naiva si ca ar trebui sa "revin la realitate".

De fiecare data cand incerc sa aduc pe calea cea buna sau macar sa conving sa dea atentie mai mare celor duhovnicesti primesc reprici de genul "Lasa ca avem alte treburi mai importante", "Bine, bine, lasa ...", "Da, da cum sa nu, asa este ...", "Mai, iar te-a 'indoctrinat' biserica ta?" sau pur si simplu simt un zid de tacere si ignoranta care nu vrea sa ia aminte la cele spuse.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.06.2010, 20:45:16
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Dar acum trebuie sa intreb si altceva. Cum sa ne purtam atunci cand auzim de la ai nostri injuraturi aduse celor sfinte? La manie, ce-i drept, dar tot injuraturi raman.

Caci indiferent nu pot sta si sa aud chiar in familie asemenea cuvinte batjocoritoare, care sunt rostite fara voie, dar si fara a cunoaste consecintele rostirii lor.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.06.2010, 20:46:47
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit Parerea unui ateu :)

Pai ii putem proteja fiind calmi, oricum criza economica va trece si nu e sfarsitul lumii. Orice problema are o solutie, putem incerca sa le cautam pe cele mai bune si sa ramanem optimisti, pana la urma si criza asta face parte din ciclul economic, iar viata nu inseamna numai bani.
Eu de pilda am incredere ca aceasta criza nu va tine la nesfarsit :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.06.2010, 21:00:32
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E simplu, ajutandu-i cu bani, bunuri materiale. O persoana inteleapta si -a asigurat independenta de stat, acumuland mijloace de productie, cunostiinte academice, nu se bazeaza pe ajutorul si salariul unui stat incompetent.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.06.2010, 21:08:04
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
De multe ori mi s-a reprosat ca increderea aceasta este naiva si ca ar trebui sa "revin la realitate".

De fiecare data cand incerc sa aduc pe calea cea buna sau macar sa conving sa dea atentie mai mare celor duhovnicesti primesc reprici de genul "Lasa ca avem alte treburi mai importante", "Bine, bine, lasa ...", "Da, da cum sa nu, asa este ...", "Mai, iar te-a 'indoctrinat' biserica ta?" sau pur si simplu simt un zid de tacere si ignoranta care nu vrea sa ia aminte la cele spuse.
Roadele credintei nu se vad dintr-odata ,ci in timp,cu foarte multa rabdare.Asta e crucea.Daca ai suficienta credinta poti sa vezi in aceste incercari un mijloc de dobandire a smereniei si rabdarii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.06.2010, 22:12:04
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Foarte simplu.

Le explici, calm, si sincer, ca nu e sfarsitul lumii. Peste altii au trecut doua razboaie, ciume, cruciade :) etc.

In al doilea rand, este o ocazie minunata sa redescoperim bucuriile simple ale vietii. O iesire in parc, cu o sticla de apa proaspata de la fantana, cu niste sandvisuri bine preparate din produse ieftine dar sanatoase, cu o carte de poezii sau poate cu Biblia, din care sa citim impreuna, intr-o zi frumoasa - ce poate fi mai important si mai ziditor pentru bucuria in familie ? Eventual, lasati acasa telefonul mobil.

In ce priveste hulele, nu stiu ce sa spun. Mie insumi imi mai scapa cate o injuratura de cruce, la manie sau nervi ( am o meserie foarte stresanta). Pentru un "re'ar dracului" m-am obisnuit sa spun, sincer, "Doamne iarta-ma". Pentru o injuratura de cruce incerc sa-mi fac timp cinci minute sa ma scuz mai "pe larg"....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42