Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 22.11.2008, 23:19:24
cristi88 cristi88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2008
Mesaje: 20
Implicit

cauta singur sa afli cum s-a format
niste indicii:
cum se formeaza toate sistemele solare observate pana acum (daca cauti un pic cred ca gasesti si pe hubble org, nasa esa et c.)
nebuloase, nori de gaze si praf,
alte planete observate pana acum ,(din sstemul nostru si din afara lui)
cum se fac aceste observatii (telescoape optice, radiotelescoape )
asta pe de-o parte
pe de alta parte cum a fost studiat pamantul, circuitul rocilor in natura,
dezintegrarea atomica uraniu plumb, argon-potasiu(parca nu mai stiu exact),
magnetismul rocilor
dinamica placilor tectonice etc ...
miscarile pamantului(si a celorlalte planete), rotatie, precesie, revolutie etc...

intrebare : care este traiectoria pamantului in raport cu soarele ?
a) cerc b)elipsa
  #272  
Vechi 23.11.2008, 16:02:23
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Askeladd am vazut ca te preocupa chestiile ca molecule ,chimie,etc.Cum crezi tu ca s-a format Pamantul?
Moleculele si chimia nu au decat tangential o legatura cu formarea pamantului. Acolo lasam astrofizica sa actioneze.

In principal, cred ca pamantul a fost format de Dumnezeu, prin metode naturale, in principal prin forta gravitatiei, care a adunat materia din sistemul solar timpuriu intr-o forma compacta si aproape sferica.

Care este opinia ta?

Citat:
În prealabil postat de cristi88
intrebare : care este traiectoria pamantului in raport cu soarele ?
a) cerc b)elipsa
nu era

c) o serpuiala pe o traiectorie eliptica (din cauza gravitatiei lunii nu este o elipsa pura)

?
  #273  
Vechi 24.11.2008, 23:44:24
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi88 Vezi mesajul
@tiger
ia cauta singur si ai sa afli cum s-au format ...
sa iti dau eu niste indicii...


atomi is formati din 12 particule mai mici quarci, electroni etc(alea mai mici nu se stie cum s-au format dar nici nu e corect sa ne dam cu presupusu' )

atomi dieritelor elemente se pot forma prin -ntrun proces de fuziune ( doi atomi de hidrogen fuzioneaza = un atom de heliu )

pe baza acestui proces o sa fie construita o atomo centrala Iter in franta parca http://www.iter.org/

celulele sunt formate din atomi si functioneaza pe baza proprioetatiilor atomilor

forta care animeaza procesele intr-o celula sunt cauzate de proprietatea atoimilor de a vibra si misca (energie interna miscare borwniana) lucru care cauzeaza miliarde de interactiuni, ciocniri in perioade infime de timp, in urma carora supravietuiesc numai structurile stabile

tema pentru acasa ,
pt tine sau oriicine de pe forum,
cum este fabricata in celula o proteina , sau cum se divide adn-ul,


Eu am pus la general intrebarea ca moleculele cine le-a format? Pai da,moleculele sunt formate din quarci ,quarcii din nu stiu ce ,tu nu intelegi ca nu exista inteles?Moleculele s-au format din ceva,ceva-ul din ceva si tot asa pana se ajunge la ceva minuscul,dar acel ceva minuscul a aparut el singur? Nimic nu apare singur .
  #274  
Vechi 24.11.2008, 23:45:03
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Eu am pus la general intrebarea ca moleculele cine le-a format? Pai da,moleculele sunt formate din quarci ,quarcii din nu stiu ce ,tu nu intelegi ca nu exista inteles?Moleculele s-au format din ceva,ceva-ul din ceva si tot asa pana se ajunge la ceva minuscul,dar acel ceva minuscul a aparut el singur? Nimic nu apare singur .

Si nu inteleg ce faci tu,incerci sa ne inveti ateismul? Este un site de ortodocsi nu de atei.
  #275  
Vechi 25.11.2008, 00:03:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Si nu inteleg ce faci tu,incerci sa ne inveti ateismul? Este un site de ortodocsi nu de atei.
Ateismul Aline nu se invata . Este o moda, un moft, o ratacire, ce la unii dureaza mai mult, la altii mai putin sau pur si simplu unii mimeaza , aceasta moda, acest moft, aceasta ratacire. Poate fi si o originalitate, dusa la extrem, sau prost inteleasa.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #276  
Vechi 25.11.2008, 01:47:39
cristi88 cristi88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2008
Mesaje: 20
Implicit

problema nu este daca quarci particulele au fost create de cineva, de acord , acestea s-ar putea sa fie create de o entitate ,
ci faptul ca aceasta entitate , daca exista , nu depinde in nici un fel de nici un cult
noi fiind doar rezultatul statistic al intamplarii

nu trebuie sa ma credeti pe cuvant, evident poate gresesc , fiecare e liber sa creada ce doreste

tot ce va cer este sa luati si sa verificati; trebuie sa va faceti o cultura generala stiintifica , nu neaparat din prezent ca acum nu mai poti tine pasu cu descoperirile care se fac pe minut,
mai degraba o istorie a descoperirilor stiintifice


cum poti face asta ?
despre orice lucru bun pe care considerati ca l-a produs stiinta incercati sa aflati detalii

de ex ipotetic: neonul de la baie ? oare cum functioneaza ? cine l-a inventat ? cine l-a inventat oare unde a-nvatat? principiile pe care se bazeaza cine l-ea descoperit (principiile alea le inteleg? )? la universitatea unde a-nvatat inventatoru neonului ce alte descoperiri s-au mai facut ?
pare mult de munca da cu internetu' la dispozitie nu dureaza mai mult de 10 min
daca nu ai incredere in sursele de informare (eu incerc pe cat posibil sa le gasesc pe cele oficiale directe, nu povestiri sau rezumate)
  #277  
Vechi 25.11.2008, 03:07:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi88 Vezi mesajul
problema nu este daca quarci particulele au fost create de cineva, de acord , acestea s-ar putea sa fie create de o entitate ,
ci faptul ca aceasta entitate , daca exista , nu depinde in nici un fel de nici un cult
noi fiind doar rezultatul statistic al intamplarii

nu trebuie sa ma credeti pe cuvant, evident poate gresesc , fiecare e liber sa creada ce doreste

tot ce va cer este sa luati si sa verificati; trebuie sa va faceti o cultura generala stiintifica , nu neaparat din prezent ca acum nu mai poti tine pasu cu descoperirile care se fac pe minut,
mai degraba o istorie a descoperirilor stiintifice


cum poti face asta ?
despre orice lucru bun pe care considerati ca l-a produs stiinta incercati sa aflati detalii

de ex ipotetic: neonul de la baie ? oare cum functioneaza ? cine l-a inventat ? cine l-a inventat oare unde a-nvatat? principiile pe care se bazeaza cine l-ea descoperit (principiile alea le inteleg? )? la universitatea unde a-nvatat inventatoru neonului ce alte descoperiri s-au mai facut ?
pare mult de munca da cu internetu' la dispozitie nu dureaza mai mult de 10 min
daca nu ai incredere in sursele de informare (eu incerc pe cat posibil sa le gasesc pe cele oficiale directe, nu povestiri sau rezumate)
Spui tu asa:" trebuie sa va faceti o cultura generala"! Dragul meu, crezi tu oare ca aici suntem analfabeti, sau oameni rupti de realitate ? Spre surprintderea ta, aici ai de a face, cu : chimisti, fizicieni, profesori, tehnicieni, oameni de cultura, preoti, muncitori, deci o paleta extrem de larga din toate domenile. Cultura generala avem ,dragul tati, dar de ce vrei tu sa ne convingi sa credem ce vrei tu sau altii sau mai stiu eu ce ratacit. Cauta un site de "stinta" sau de S.F ,dar a veni aici sa ma convingi despre nu stiu ce entitate sau alte bazaconii, mi se pare putin cam deplasat. Posteaza adrese, link-uri, comenteaza-le frumos si totul este ok !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #278  
Vechi 25.11.2008, 10:02:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cristi88,

Nimeni nu a putut deocamdata explica nimic din ce exista, nici macar un fir de praf. S-a demonstrat intr-adevar existenta electronilor, a nucleonilor, a quarcilor, a antimateriei, dar restul este inca la stadiul teoriei. Teoria superstringurilor, care incearca din rasputeri sa ne explice matematic ca lumea este formata dintr-o energie, a implicat existenta altor dimensiuni (inca vreo sapte) sau lumi paralele care sunt exact aici, in spatiul in care traim noi, dar invizibile pentru simturile noastre... Bine, nu s-a pus inca de acord cu teoriile relativitatii, dar mai este mult de munca. Ideea este ca, oricum ar fi, lumea asta nu poate exista de la sine si prin sine, iar viata sa fie o pura intamplare. Insasi stabilitatea unui "simplu" atom este o minune:

"Legati impreuna de forte puternice, nucleonii navalesc violent in toate directiile. In fiecare proton si in fiecare neutron, un alt dans: trei quarci, intotdeauna trei, sunt agitati in miscari extrem de rapide. In timpul ciocnirilor violente, se intampla ca energia acestor quarci se transforma in materie; o noua pereche de particule ia nastere: un quarc si un antiquarc. Pe de alta parte, cand un quarc intalneste un antiquarc, ei se anihileaza reciproc si se transforma in energie. Si asa mai departe: quarcii si antiquarcii apar, se intalnesc si dispar in cursul acestor catastrofe tranzitorii care se repeta instantaneu. In mod curios, o ordine certa domneste in acest haos grotesc: ca efect, intotdeauna, in fiecare proton, raman trei quarci mai mult decat antiquarci..."

Interesant este ca si crestinismul sustine dogmatic ceva similar: lumea este formata dintr-o energie creata Hristos si mentinuta de Duhul Sfant, adica toata creatia este in Dumnezeu, dar nu se identifica cu El; Dumnezeu a creat si Cerurile, noua la numar... Hm, nu departe de numarul maxim al dimensiunilor posibile calculate de fizicieni (unsprezece de toate)... Deci ingerul tau, care este tot o fiinta materiala, din cate am citit intr-o forma subtila de plasma (sau "foc subtire"), poate exista la modul cel mai stiintific in aceeasi camera in care citesti tu aceste randuri...

Ia du-te tu in vizita la Petru-Voda sau la alte manastiri si o sa gasesti acolo absolventi de scoli inalte, care stiu fizica cuantica sau care au lucrat in domenii cu totul esoterice pentru noi, muritorii de rand... Acestia au ajuns la credinta crestina "vazandu-L" pe Dumnezeu in creatia Sa, simtindu-L cum nu multi pot sa-L simta reflectat de fapturile Sale, prin ochi de savanti, nu de oameni de rand.

Sa stii ca toate inventiile sunt revelate de Dumnezeu, inclusiv functionarea neonului. Oamenii nu pot sa faca absolut nimic de la ei, insa prin faptul ca oamenii au o particularitate speciala, anume ca sunt creati dupa Chipul lui Dumnezeu, ajuns si ei sa fie creatori la randul lor, transformand lumea si modeland-o in noi si noi forme, dar asta prin darul Creatorului...

Steven Weinberg spunea intr-o carte ca fizica inca nu poate explica logic nici macar electrizarea a doua materiale prin frecarea reciproca... Multe mai avem de invatat si multe descoperiri asteapta sa ne fie revelate. Atunci gandul nostru va fi la Cel care le face posibile, pentru noi, pentru a noastra folosinta...

Hai noroc si sa mai treci pe la noi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #279  
Vechi 27.11.2008, 03:22:30
cristi88 cristi88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2008
Mesaje: 20
Post

intradevar marginile stiintei plutesc intr-un ocean de incertitudini , dar totusi plutesc !

ce te faci insa cand ceea ce pluteste din stiinta incepe sa explice din ce in ce mai acurat cu ajutorul quarcilor mai sus mentionati natura omului, care nu prea difera de alte animale sau de mediu , natura sufletului care are baza materiala in secretii endocrine , natura gandiri in puterea de a face predictii?

Citat:
Steven Weinberg spunea intr-o carte ca fizica inca nu poate explica logic nici macar electrizarea a doua materiale prin frecarea reciproca... Multe mai avem de invatat si multe descoperiri asteapta sa ne fie revelate. Atunci gandul nostru va fi la Cel care le face posibile, pentru noi, pentru a noastra folosinta...

fals !
stiinta se obtine numai prin efort cognitiv, nu prin revelatie



ca sa ma exprim plastic
nu vedeti padurea de copaci, desi ati auzit de padure

pace ,si spor la invatat
  #280  
Vechi 27.11.2008, 03:48:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cristi, daca si acele cateva argumente ale lu Florin, inginer de profesie, nu stau absolut deloc in picioare, in fata mariei tale, nimic nu mai este de spus.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au fost "capturati" primii atomi de antimaterie Eugen7 Teologie si Stiinta 83 09.12.2010 17:58:51
Telefoanele mobile - mai multi microbi decat toaleta absolutep0wer Generalitati 6 02.08.2010 14:55:21
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29