Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.08.2010, 16:06:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Cartile lui Kallistos Ware (episcop ortodox din Anglia) explica ortodoxia in mod in acelasi timp simplu si profund.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.08.2010, 14:40:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

"Hrana duhovniceasca"de Sf. Ioan Iacobul Hozevitul.
(poezii si scrieri ale sfantului)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.08.2010, 21:04:41
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Mi s-a intamplat de mai multe ori sa fiu intr-o conjunctura in care s-a ivit ocazia potrivita pentru a spune cateva cuvinte de folos cuiva care traieste departe de Dumnezeu si sa fiu mai mult decat nemultumit de felul in care am vorbit...in mod clar puterea de evocare a cuvintelor tale este legata de nivelul tau duhovnicesc....insa in situatia in care ai de a face cu o persoana pe care o simti "deschisa", pe langa ceea ce ii spui tu, care poate fi mai mult sau mai putin ziditor, e mare lucru sa o poti indruma spre o carte de folos....ma refer aici in special la cei care sunt "in cautari"..pe ei anumite carti ii pot ajuta sa se dumireasca....mai ales ca atunci cand vine vorba de a primi cuvantul cuiva orgoliul poate fi o piedica serioasa..cand citesti o carte intervine mai putin aceasta piedica...dificultatea consta in faptul ca marea majoritate a lecturilor duhovnicesti mai rau le-ar sminti pe persoanele respective decat sa le apropie de Biserica...nu poti sa ii recomanzi cuiva care "crede ca exista un dumnezeu" sa citeasca Sfintii Parinti...Din punctul de vedere de care vorbesc mi se pare foarte folositoare cartea "Cine suntem" a lui Dan Puric...nu abordeaza aspectele esentiale ale credintei intr-un mod fatis ci abordeaza aspecte ale vietii cotidiene la care oamenii rezoneaza, iar mai apoi(cand cititorul este "prins") le arata "discret" directia de urmat..."Jurnalul Convertirii" al lui Danion mi-a placut mult dar am o oarecare frica in a il recomanda cuiva care nu are cele mai esentiale repere stabilite....Astept cu nerabdare si parerile voastre...
eu iti recomand CRUCEA estea cea mai buna carte a inimii
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.08.2010, 22:06:41
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Mi s-a intamplat de mai multe ori sa fiu intr-o conjunctura in care s-a ivit ocazia potrivita pentru a spune cateva cuvinte de folos cuiva care traieste departe de Dumnezeu si sa fiu mai mult decat nemultumit de felul in care am vorbit...in mod clar puterea de evocare a cuvintelor tale este legata de nivelul tau duhovnicesc....insa in situatia in care ai de a face cu o persoana pe care o simti "deschisa", pe langa ceea ce ii spui tu, care poate fi mai mult sau mai putin ziditor, e mare lucru sa o poti indruma spre o carte de folos....ma refer aici in special la cei care sunt "in cautari"..pe ei anumite carti ii pot ajuta sa se dumireasca....mai ales ca atunci cand vine vorba de a primi cuvantul cuiva orgoliul poate fi o piedica serioasa..cand citesti o carte intervine mai putin aceasta piedica...dificultatea consta in faptul ca marea majoritate a lecturilor duhovnicesti mai rau le-ar sminti pe persoanele respective decat sa le apropie de Biserica...nu poti sa ii recomanzi cuiva care "crede ca exista un dumnezeu" sa citeasca Sfintii Parinti...Din punctul de vedere de care vorbesc mi se pare foarte folositoare cartea "Cine suntem" a lui Dan Puric...nu abordeaza aspectele esentiale ale credintei intr-un mod fatis ci abordeaza aspecte ale vietii cotidiene la care oamenii rezoneaza, iar mai apoi(cand cititorul este "prins") le arata "discret" directia de urmat..."Jurnalul Convertirii" al lui Danion mi-a placut mult dar am o oarecare frica in a il recomanda cuiva care nu are cele mai esentiale repere stabilite....Astept cu nerabdare si parerile voastre...
De ce DANION si nu SERAFIM ROSE? Si el are un JURNAL al CONVERIRII si ,personal ,cred ca-i cu mult mai relevant ,mai profund daca vrei.





























































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































A
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.08.2010, 22:21:36
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Thumbs up

Arsenie boca - tinerii, familia si copiii nascuti in lanturi
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.08.2010, 22:26:47
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eucred Vezi mesajul
Subscriu: Toate "Cuvintele de folos" ale Parintelui Teofil Paraianu(Dumnezeu sa-l odihneasca in PACE de-a DREAPTA SA!).Bucurie Sfinta!, celor care au adunat cu grija si au adus la loc de cinstire -in publicatii- cuvintele de invatatura crestina ale Pr Teofil Paraianu.Extraordinar lucru au facut.
Cine nu are in Biblioteca sa macar o carticica cu spusele pr Teofil Paraianu,sa-si cumpere urgent.Apoi si "Din invataturile pr ARSENIE Boca".Si tot asa : Serafim Rose,Andrei Kuraev.Bastovoi Savatie,etc...
dar ,dragii mei ,daca am avea toat cartile din lume si BIBLIA nu avem,si n-o cercetam,nimic avem,nimic facem.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.08.2010, 22:51:59
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Lectii duhovnicesti
Sfantul Lavrentie al Cernigovului
Patericul atonit
articolele despre parintele Arsenie Boca din arhiva Formula AS
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.08.2010, 23:22:35
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Asa cum am scris si la profilul meu :

1.Biblia sau Sfanta Scriptura

2.Calauza in Credinta Ortodoxa scrisa de Parintele Cleopa Ilie (aceasta carte cuprinde toate argumetele scripturistice pentru combaterea doctrinelor sectante si nu numai).

3.Catehism Ortodox facut de editura Trinitas

4.Indreptar de Spovedanie scris de Parintele Nicodim Mandita(acesta cuprinde toate pacatele posibile pe care le poate face un om)

5.Inmormantarea si parastasele cuvenite scrisa de Parintele Nicodim Mandita

6.Cele 24 de vami ale vazduhului(vol1+2) scrisa de Parintele Nicodim Mandita(cel mai complet catehism ortodox posibil, presarat cu muulte pilde graitoare si pline de intelepciune,intrebari si raspunsuri,icoane+clisee reperezentative[in special chinurile iadului] ).

7.Patericul Egiptean si celelalte paterice(Atonit,Romanesc,al Lavrei Pecerska,Georgian etc.)insa cel egiptean este de capatai.

8. Vietile Sfintilor pe fiecare luna (cele 12 carti negre editate de Manastirea Sihastria)

9.Teologia Dogmatica(ca sa invatam ce credem si sa intelegem de ce credem asa si nu altfel)

10.I.B.U(Istoria Bisericii Universale)+I.B.O.R(Istoria Bisericii Ortodoxe Romane)

Carti de cult :

1.Carte de rugaciuni(aceea cu Mantuitorul in gradina Ghetsimani,pentru ca este foarte completa).

2.Acatistier

3.Psaltire
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.08.2010, 16:07:04
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Pentru cel care doreste sa " caute " , eu recomand sa se caute mai intai pe sine .
Ca sa imbratisezi lumea sau o doctrina, trebuie mai intai sa stii cu ce brate esti dispus sa faci acest lucru, iar cele mai veridice sunt cele care iti apartin si care, din caldura, gingasia si asprimea lor iese rodul cautarii.
Multi, foarte multi oameni din multime devin " credinciosi ", din pacate, fara sa fie realisti cu sine, fara sa se inteleaga pe sine, ca individ si ca om, astfel ajungem la ipocrizii care nu ne fac cinste, ci mai degraba ne defaima presupusa credinta " neinteleasa ".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.08.2010, 16:21:02
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Pentru cel care doreste sa " caute " , eu recomand sa se caute mai intai pe sine .
Ca sa imbratisezi lumea sau o doctrina, trebuie mai intai sa stii cu ce brate esti dispus sa faci acest lucru, iar cele mai veridice sunt cele care iti apartin si care, din caldura, gingasia si asprimea lor iese rodul cautarii.
Multi, foarte multi oameni din multime devin " credinciosi ", din pacate, fara sa fie realisti cu sine, fara sa se inteleaga pe sine, ca individ si ca om, astfel ajungem la ipocrizii care nu ne fac cinste, ci mai degraba ne defaima presupusa credinta " neinteleasa ".
Cum sa ma gasesc pe mine fara Dumnezeu?
Ce as fi eu in acest caz? Nimic, probabil.

Eu, dimpotriva, caut sa cunosc ortodoxia tocmai pentru a cunoaste ce este firea omului (ortodoxia=firea omului, expresia ii apartine par. Rafail Noica, cred. Este minunata).

Nu poti sa te cunosti fara a sti de unde vii si care este rostul tau in lume.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Lamuriri la "Ectenia celor chemati" sophia Sfanta Liturghie 15 01.11.2009 21:05:33
Metodele celor cu "dezvoltarea personală" veronika Teologie si Stiinta 29 25.05.2009 00:50:54