Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #821  
Vechi 02.07.2015, 01:30:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cam dură decizia ta, dragul meu.
Ba foarte corecta si foarte corect ce zice.
Desi cam voalat.

Din perspectiva mea, esti printre persoanele care ar fi trebuit sa realizeze asta.

Dar poate prea mult zacutul pe aici te facu sa pierzi nitel simtul realitatii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #822  
Vechi 02.07.2015, 01:33:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Semn ca... sunt mai multi care n-au inteles...
Am înțeles, dar nu rezist ipsitei, se scriu atâtea prostii, minciuni, bârfe.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Uneori si pledoaria pentru sfintenia Parintelui Arsenie Boca,
Pledoarie? Fii serios. Ia uită-te câte mesaje am pe acest topic înainte să apară "pledoariile" lui cristirg.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
sau apararea cu orice pret si in orice chip (nu mai mult de trei ori ce de treizeci de ori luate cate sapte...) devine extrem de obositoare.
Nici mie nu-mi place, mereu aceleași replici, aceeași placă. Și cam aceeași actori. Îmi asum greșeala întreținerii aceastei discuții care, într-un final, nu va aduce nici un folos, ci mai degrabă pagubă (sufletească). Și totuși, ceva bun/folositor la părintele Arsenie B. nu există?
Iertă-mă dacă am devenit obositor. (din nou ) ... :)

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ia mai gandeste-te!
Ținând cont de sfatul tău și a lui Cezar, am să mă mai gândesc.
Mulțumesc pentru grija pe care mi-o porți. :)

Last edited by ovidiu b.; 02.07.2015 at 02:49:51.
  #823  
Vechi 02.07.2015, 01:34:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-ce tot aberezi cu miile de crime ale legionarilor?
-de ce nu te informezi?
-nici unul dintre martirii si sfintii inchisorilor nu au omorarat pe nimeni,doar ca erau impotriva masoneriei satanice si a comunismului diabolic
-si Arsenie Boca era impotriva legionarilor:
Traiesti o tragica confuzie intre "sfintii inchisorilor" si legionari.

(fosti) legionari, daca au devenit (unii din ei, putini) sfinti, n-au mai fost legionari.

Cat au fost legionari, nici unul nu s-a sfintit, au facut politica, au facut crime sau au fost co-autori morali la ele.

Citat:
Din declaratiile lui Arsenie Boca date la securitate intelegem de ce Institutul Național pentru Studierea Holocaustului din România "Elie Wiesel" si-a dat acordul pt canonizarea lui Arsenie Boca: pt ca aceasta canonizare (fereasca Dumnezeu sa se intample) ar putea bloca canonizarea unor sfinti ca Ilie Lacatusu, Valeriu Gafencu,Mircea Vulcanescu,Ioan Ianolide 
si alti legionari “considerati teroristi de catre Arsenie Boca, care zicea ca atarna pacate grele asupra lor” ,asa apare in “obiectivul bratu” la p 71 ; Ilie Lacatusu, Valeriu Gafencu, P Iustin Parvu,Adrian Fagetean,P Arsenie Papacioc 
asupra lor atarna pacate grele ?
Pai nene, a zis el anume de astia ca "atarna pacate grele asupra lor"?
Unii din ei nici macar n-a fost memberi activi, mai degraba simpatizanti.
Crime (efectiv) n-au facut toti, iar cei care au fost co-autori morali, adica n-au parasit Legiunea cand a luat-o pe calea asasinatelor politice, e posibil sa-si fi spalat pacatele prin chinurile care le-au suferit in inchisori.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #824  
Vechi 02.07.2015, 02:19:10
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

-in ideologia legionara nu exista indemnul la crima,cei care au omorat si-au asumat raspunderea, deci nu au primit ordin de la Codreanu sau alti conducatori

-miscarea legionara nu a fost fascista,nazista sau antisemita

-legionarii au suferit pt neamul romanesc

-rugaciunea,credinta i-au ajutat in temnita
  #825  
Vechi 02.07.2015, 02:27:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-in ideologia legionara nu exista indemnul la crima,cei care au omorat si-au asumat raspunderea, deci nu au primit ordin de la Codreanu sau alti conducatori
Nu au primit ordin direct dar Legiunea si Codreanu nu doar ca nu i-au respins pe respectivii ci si-au insusit roadele asasinatelor lor, elogiindu-i ca pe eroi.

Rezultatul? Ca la Carte: cine ridica sabia...
Poate restul stii. La fel poate stii si cum s-a terminat cu M.L.

Citat:
-miscarea legionara nu a fost fascista,nazista sau antisemita
Discutabil.
Ideologie antisemita aveau - evreii erau vazuti ca sursa raului, asta indiscutabil.
Daca au asasint evrei, asta e partea a doua.
Simpatizati nazisti au fost, clar.

Citat:
-legionarii au suferit pt neamul romanesc
Intentia cam asta a fost.
Pana la urma au suferit pentru pacatele lor.

Citat:
-rugaciunea,credinta i-au ajutat in temnita
Atunci n-au mai fost legionari, doar crestini.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #826  
Vechi 02.07.2015, 02:29:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai erau pomeniti ca martiri ?

"
Nicadorii – PREZENT
Decemvirii – PREZENT ! "


Erau prezenti acolo intre ei. Si inca-s prezenti.
  #827  
Vechi 02.07.2015, 15:30:34
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
P.S. Azi îmi iau adio de la forum, probabil pentru totdeauna. Sunt învins, recunosc, de simțământul pregnant al zădărniciei. Mereu aceleași rutine, mereu același munte de ignoranță tâmpă și nesimțire. Mereu aceiași oameni care nu vor, cu nici un chip, să învețe nimic. Nici de eram plătit în aur (vorba oii celei amatoare de bani) nu aș mai fi rămas. Nu merită.
Nu mai bine o vacanță? Ai obosit, e clar. Nu cred că ecști învins definitiv. Zadarnic nu este ce ai făcut pe aici, după mine. În plus, din dialogurile sau contrele cu cei care spui că nu vor să învețe te asigur că învață alții. Și îndrăznesc să spun că probabil și tu însuți.
  #828  
Vechi 03.07.2015, 06:04:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit iesirile în decor, lamentările, etc. încununează opera, din păcate

Cel mai mult ar trebui să învete cei care au pretentia să facă pe dascălii. Dacă nu stii să dai lectii, nu te astepta la elevi străluciti.
  #829  
Vechi 03.07.2015, 09:41:54
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Cel mai mult ar trebui să învete cei care au pretentia să facă pe dascălii. Dacă nu stii să dai lectii, nu te astepta la elevi străluciti.
Surioară, nimeni nu dă lecții aici, la nimeni. Toți suntem egali și ne expunem părerea. Unii mai argumentat, alții mai puțin argumentat. Fiecare cât îl duce tărtăcuța, înțelegi... :)

Dar cu toții, la final, un final fericit, nădăjduiesc de trezire, ne uităm în urmă și vedem că ne-am cam pierdut timpul. Unii crâncen de tot, iar alții mai puțin.
Dar suntem în aceași oală, ăsta-i efectul tehnologiei digitale: reorganizarea creierului omenesc, mai ales social, iar la majoritatea, fiindcă reorganizarea nu-i prea posibilă, rezultă uciderea creierului...
Electronică. Sisteme electrice programate în sistem binar. Asta-i toată fascinația tehnologiei digitale. Dar face ravagii.
Un fâs, în fața veșniciei lui Dumnezeu și a Sfinților Lui. Dar câți înțeleg asta? Și apoi, înțelegând, ce vor face?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #830  
Vechi 03.07.2015, 10:11:03
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

@Alin Trebuie sa luam si contextul, nu doar ideile in sine. Nu toti evreii au fost draguti. Asa si Eminescu a scris despre "Chestiunea Evreiasca", si doar ptr. a scoate in evidenta anumite rele facute de unii evrei, inseamna automat ca era si el anti-semit.

Tribunalul de la Nuremberg a absolvit miscarea legionara de orice vina anti-semita. A spune altceva, inseamna sa negi hotararea lor.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31