Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2017, 14:35:09
Gaby2017 Gaby2017 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2017
Mesaje: 13
Implicit Se poate sa fii omenos fara a fi credincios?

Buna ziua,

se poate sa fii omenos fara a fi credincios?voi cum credeti?

Un om pentru care este lui insusi arbitru,nu sta '' cu frica de Dumnezeu'' nu merge des la slujbe,nu ii e frica de iad si alte lucruri,isi vede de viata lui asa cum considera si isi asuma faptele sale e posibil totusi sa fie mult mai omenos si sa te ajute fata de multi credinciosi,mai mult indragostiti de ideea de religie?

Consider ca este important sa te ridici pe tine ca om, sa acumulezi ca sa ai de unde sa dai.

in multe cazuri intre unii oameni nu poti fi mereu corect ca sa traiesti, si atat timp cat scopul tau final este bun, cat de mult conteaza mijloacele? nu e mai bine asa decat sa ii lasi pe altii sa profite de tine din cauza ca te-ai pus pe tine in planul II, III, V din pricina unor dogme si frici inchipuite?Pana la urmae timpul tau, viata ta si datoria ta este sa eficientizezi si apreciezi fiecare moment.Pareri?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.10.2017, 14:44:47
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Firește că e posibil să fii bun și în afara credinței/vieții religioase. Pe cei care-mi vor sări în cap pentru ce am scris în enunțul anterior îi compătimesc, înseamnă că nu au dat de atei cumsecade. Eu am prieteni din toate confesiunile și nonconfesiunile. Bine, exagerez, animiști n-am întâlnit încă. :) Dar buddhiști, penticostali, catolici, ortodocși, agnostici, indiferenți, atei, hinduși... da. Și îți spun, important e materialul uman. De altfel, creștinismul (și Hristos Însuși cu asta lucrează).

Problema care se pune e că mântuirea unui botezat e fundamental diferită de cea a unui om care n-a avut în viața lui tangență cu persoana lui Hristos, care nu știe nimic despre creștinism. Nu e de ajuns bunătatea firească pentru a te sfinți (despătimi), a ieși din păcat, harul dumnezeiesc e o condiție intrinsecă. În absența lui, nu există pocăință, adică întoarcerea omului de la cele rele ale vieții sale spre Dumnezeu.

Nu îi condamna pe cei care fac binele fără a crede într-un dumnezeu. Nici pe cei care, superficiali sau slabi în credință, nu reușesc să-l facă în ciuda faptului că sunt practicanți. Fondul diferă dramatic de la persoană la persoană. Tu caută sincer ce te ajută pe tine în mod real să fii mai bun. Iar răspunsul va veni singur: Hristos.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.10.2017, 17:46:16
Gaby2017 Gaby2017 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2017
Mesaje: 13
Implicit

Apreciez raspunsul, este foarte util! Inteleg ca datoria mea este sa respect cuvantul lui Hristos,chiar daca imprejurarile vietii ma pot aduce langa fel si fel de oameni cu multiple abordari. Dar vreau sa spun ca eu ii apreciez mai mult pe cei care sunt omenosi,ma ajuta la greu si eu la randul meu ii ajut, colaborez mai bine cu ei, chiar daca au unele parti reprobabile in comportament fata de altii care poate ma obligau sa ma comport dupa regulile si dogmele lor, dar atunci cand am avut nevoie de ajutor pe care il puteau acorda nu au facut-o motivand ca ''roaga-te mai mult ca pe fiecare il ajuta Dumnezeu''. De ce sa intorc spatele cuiva daca ii pot face un bine aruncandu-i aceste vorbe, si efectiv sa nu trec la fapte? si eu la randul meu de ce sa-mi pese ca spun unii ''te vede Dumnezeu '' daca practic ei nu au trecut la fapte asupraa ce propavaduiesc?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2017, 18:02:00
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Păi, e simplu, să nu-ți pese. :) Credința predispune... omul dispune. Dumnezeu nu face binele cu forța prin noi, dacă nu Îi dăm șansa. Înțeleg că îi apreciezi mai mult pe cei care fac efectiv ceva, deși nu vă sunt compatibile întru totul sistemele de valori/busola morală. Ăsta e și motivul pentru care eu, în prietenii (și interacțiuni în genere), nu mă ghidez după apartenența religioasă/confesională - formală sau cum o fi ea - a omului, ci după ce este el dincolo de asta. Răutăcioși găsești peste tot. Egoiști, idem. Pe aceeași linie, și oamenii buni sunt împărțiți. :) De aceea eu nu deznădăjduiesc, știu că Dumnezeu găsește o cale să I se descopere și unui suflet onest și neîmbisericit, să-l atragă spre mântuire.

Tu ia din toate ce e bun, fă tot ceea ce-ți stă în putință să ajuți și ferește-te de judecată. Dumnezeu știe precis cât bine am făcut raportat la tot binele pe care-l putea face.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.01.2019, 19:50:57
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

1.

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Firește că e posibil să fii bun și în afara credinței/vieții religioase.
Sa inteleg ca a fi bun inseamna in acest caz a nu face rau altcuiva. Sau a alege dintre doua fapte pe aceea care va face ca lumea sa fie mai buna si nu mai rea.

2.

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Nu e de ajuns bunătatea firească pentru a te sfinți (despătimi), a ieși din păcat, harul dumnezeiesc e o condiție intrinsecă.
Sa inteleg de aici ca poti fi rau fara a face fapte rele si fara a face alegeri care sa faca din aceasta lume una mai rea?

In acest caz presupun ca prin "pacat" intelegeti altceva decat "rau" si ca poti pacatui fara sa faci neaparat ceva rau. In acest caz, marturisesc ca nu pricep ce intelegeti dumneavoastra prin cuvantul "pacat" si ce legatura are el cu moralitatea, deoarece moralitatea are legatura numai cu faptele (bune sau rele) si cu nimic altceva cum ar fi: bogatia, originea, apartenenta la un grup, opiniile, culoarea pielii, inteligenta, starea de sanatate, varsta, forta fizica sau statutul social. A fi rau sau bun depinde de ceea ce faci bine sau rau. In acest caz ce altceva inseamna "a fi pacatos" in comparatie cu "a fi rau"? Si de ce ii dati o valoare morala din moment ce dumneavoastra nu il definiti in functie de valoarea morala a "binelui", ci in functie de "harul dumnezeiesc" care reprezinta o valoare doar pentru omul religios. In acest caz va contraziceti prima afirmatie, ca e posibil sa fii bun si in afara credintei religioase, deoarece un om care nu e religios nu face binele sau raul pentru ca are sau nu are o credinta sau il intereseaza harul dumnezeiesc, ci pur si simplu pentru ca vrea sa faca binele sau raul. Cu alte cuvinte face binele sau raul pentru ca e constient ca face binele sau raul si e hotarat sa faca binele sau raul stiind ca poate fi tras la raspundere daca face raul, ceea ce nu s-ar putea intampla daca n-ar sti ca face rau.

Asadar, va sustineti in continuare afirmatia ca necredinciosii pot fi buni? In acest caz definiti binele, raul, pacatul sau ce vreti dumneavoastra sa considerati dumneavoastra valoare morala in functie de altceva decat credinta dumneavoastra particulara, adica in functie de ceva ce au in comun atat credinciosii, cat si necredinciosii. Eu v-am oferit doar o sugestie: faptele ca punct de plecare in judecarea moralitatii unui om.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Omenos inseamna pacatos fiindca numai oamenii pacatuiesc;
Imi pare rau, domnule Demetrius, dar ceea ce spuneti dumneavoastra e oribil. A fi omenos e o valoare pozitiva. Sa-i dai de mancare unui flamand, sa ingrijesti un bolnav, sa fii alaturi de un om care sufera, sa-l ajuti pe unul care e slab, aceasta e omenie, aceasta inseamna sa fii omenos. Sa furi, sa minti, sa dispretuiesti, sa-i faci pe altii sa sufere, aceasta inseamna sa fii ticalos. Sa fii omenos si sa fii ticalos (sau pacatos, asa cum ziceti dumneavoastra) sunt lucruri total diferite, iar intre ele nu exista niciun termen de comparatie. Sa fii omenos e tot ce poate fi mai bun. Sa fii ticalos e tot ce poate fi mai rau. Sa fii omenos e bine, sa fii ticalos e rau. Nu exista altceva mai bun decat binele, la fel cum nu exista altceva mai rau decat raul.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asadar raspunsul la balanta omenos/credincios este cam invers proportional: cu cat esti mai credincios, cu atat esti mai putin omenos, adica mai induhovnicit si invers.
In aceasta privinta s-ar putea sa aveti, din pacate, dreptate. Am vazut multe in viata si m-am ingrozit uneori cat de putin omenosi pot fi unii credinciosi. Asa se intampla cand valorile morale sunt intoarse cu susul in jos si omenia e vazuta ca un lucru rau.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Omul poate face anumite fapte bune, dar nu le face asa de statornic si dintr-un cuget asa de curat, incat sa se sfinteasca prin ele si sa se mantuiasca."
Ce mai e si asta? Sa faci fapte bune dintr-un cuget care nu e curat? Adica sa vrei sa faci rau, iar fapta ta sa fie buna? De exemplu sa vezi ca un om se ineaca si sa-i sari in ajutor fiind convins ca daca il salvezi de la inec ii faci un rau mai mare decat daca l-ai lasa sa se inece? Asta ar insemna sa fii un om cu deviatii de comportament atat de mari incat nu stiu daca ai mai putea fi considerat responsabil de faptele tale. Eu vorbeam despre oamenii care au judecata intreaga si care chiar sunt constienti de ceea ce fac si care daca salveaza un om de la inec fac lucrul acesta pentru ca vor sa il salveze de la inec, pentru ca altfel l-ar fi lasat sa se inece si ar fi facut aceasta spre raul celui inecat si spre satisfacerea propriei rautati.

Cum poti deci face bine dorind sa faci rau si avand deci cugetul murdar? Si inca un lucru: daca ai facut odata bine, de ce n-ar fi posibil ca si in viitor sa vrei sa faci bine, adica de ce n-ai putea sa fii statornic? Te impiedica ceva din exterior? Atunci aceasta nu are nicio legatura cu statornicia ta, ci e doar ceva ce face ca unele lucruri sa-ti iasa rau fara ca tu sa vrei ca ele sa iasa rau. Te impiedica ceva din interior? Inseamna ca ceva iti manipuleaza vointa, iar tu trebuie sa lupti impotriva acestei vointe straine de tine, privind-o ca pe ceva diferit de tine, ca pe o credinta care pune in locul binelui valori care n-au nicio legatura cu binele.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu. Pe termen lung, nu se poate. Chiar daca pe termen scurt (chiar ani) un om necredincios poate simti impulsuri de omenie si le poate da curs, lucru in care vedem lucrarea gratiilor actuale, pe termen lung nu merge prea departe cu omenia.
Din ceea ce spuneti, domnule Mihnea Dragomir, rezulta ca toti necredinciosii sunt in ultima instanta niste nemernici lipsiti de omenie. Mi-e groaza de unele lucruri pe care le citesc. Oare si dupa ce crestinismul nu va mai exista, are sa mai continue aceasta mizerie in care sunt tarate mintile noastre? Oare si dupa aceea unii oameni ii vor privi pe alti oameni ca pe niste gunoaie?

Concluzia nu poate fi decat dezamagitoare. Traim intr-o lume aflata in deriva. Nici macar nu suntem constienti de faptul ca ceea ce credem noi despre om poate sa ne influenteze comportamentul fata de oameni. Insa distanta de la a fi om la a fi fiara e foarte mica. E suficient sa ne pierdem omenia pentru ca iadul sa se dezlantuie... Nu iadul crestin, cel adevarat!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.01.2019, 20:16:09
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
1.
Concluzia nu poate fi decat dezamagitoare.
1.
2.
3.
PS:frumoasa "predica" de la unul care crede ca se trage din maimuta...in urma unor procese aleatoare. In viata personala ,probabil ca esti o fiinta grosolana cu ceilalti.Sa faci pe sfatosul pe un forum e usor ,sa fii bun in realitate ,asta da e o proba de foc,dar tu n-ai de unde sti,ca esti deja un om bun .
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.10.2017, 18:30:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gaby2017 Vezi mesajul
Buna ziua,

se poate sa fii omenos fara a fi credincios?voi cum credeti?
...
Omenos inseamna pacatos fiindca numai oamenii pacatuiesc; credincios inseamna (mai mult sau mai putin) induhovnicit.

Asadar raspunsul la balanta omenos/credincios este cam invers proportional: cu cat esti mai credincios, cu atat esti mai putin omenos, adica mai induhovnicit si invers.

Poate ca tu ai vrea sa auzi ca omenos este cat se poate de credincios, dar(parerea mea) nu prea se potriveste, ca daca se potrivea, nu deschideai topicul.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.10.2017, 18:34:06
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Omenos inseamna pacatos fiindca numai oamenii pacatuiesc; credincios inseamna (mai mult sau mai putin) induhovnicit.

Asadar raspunsul la balanta omenos/credincios este cam invers proportional: cu cat esti mai credincios, cu atat esti mai putin omenos, adica mai induhovnicit si invers.

Poate ca tu ai vrea sa auzi ca omenos este cat se poate de credincios, dar(parerea mea) nu prea se potriveste, ca daca se potrivea, nu deschideai topicul.
https://dexonline.ro/definitie/omenos
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2017, 18:42:52
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gaby2017 Vezi mesajul
Buna ziua,

se poate sa fii omenos fara a fi credincios?voi cum credeti?

Un om pentru care este lui insusi arbitru,nu sta '' cu frica de Dumnezeu'' nu merge des la slujbe,nu ii e frica de iad si alte lucruri,isi vede de viata lui asa cum considera si isi asuma faptele sale e posibil totusi sa fie mult mai omenos si sa te ajute fata de multi credinciosi,mai mult indragostiti de ideea de religie?

Consider ca este important sa te ridici pe tine ca om, sa acumulezi ca sa ai de unde sa dai.

in multe cazuri intre unii oameni nu poti fi mereu corect ca sa traiesti, si atat timp cat scopul tau final este bun, cat de mult conteaza mijloacele? nu e mai bine asa decat sa ii lasi pe altii sa profite de tine din cauza ca te-ai pus pe tine in planul II, III, V din pricina unor dogme si frici inchipuite?Pana la urmae timpul tau, viata ta si datoria ta este sa eficientizezi si apreciezi fiecare moment.Pareri?
The Moral Argument
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.10.2017, 20:36:29
Gaby2017 Gaby2017 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2017
Mesaje: 13
Smile

1.Da, filmuletul merge mai in amanunt decat am gandit eu initial,si intr-adevar ridica intrebari pertinente, cum putem fi buni si ingaduitori,de unde putem avea valori morale daca nu ni le-a insuflat cineva/ceva.

2.Asta am vrut sa spun prin omenos, ce scriesi in dex,adica altruist, cumsecade, ingaduitor.

Intr-adevar ca nu sunt in masura sa judec pe nimeni, cam asta era curiozitatea principala...daca putem fi altrusti fara frica de Dumnezeu,fara sa tinem cont de nicio dogma si lege, doar din propria alegere.si am primit raspunsuri foarte pertinente.Multumesc
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare