Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.08.2016, 16:18:04
izmenuzza izmenuzza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Cum sa fac?

As dori sa citesc Parclisul Maicii Domnului dar stiu ca trebuie sa tin post si sa citesc cu smerenie si credinta 40 de zile neintrerupt daca intrerup trebuie sa o iau de la capat.Nedumerirea mea este ca fiind casatorita cum procedez daca sotul nu ma iarta intr-o seara si are nevoie de dragostea mea sau daca imi vine sorocul lunar cum fac o iau de la capat ?Stiu ca fiind spurcata in ambele cazuri fac pacat mai mare daca nesocotesc rugaciunea sau ignor dar asta ar insemna sa reusesc doar daca raman vaduva sau in al doilea caz la menopauza ....cum procedez?va rog frumos as vrea un raspuns am scris la multe adrese dar nimeni nu-mi raspunde.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.08.2016, 16:34:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pentru ca sunt intrebari ridicole de credinta tip "fast food".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.08.2016, 17:10:22
izmenuzza izmenuzza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit si totusi nici un raspuns

Nu toata lumea e desteapta ca tine
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.08.2016, 17:17:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Destept nu te nasti, destept devii, daca inveti.

De regula, oricine poate sa invete - atat timp cat exista un minim de capacitate si flexibilitate mentala.

Ia-o frumusel cu Catehismul - credinta nu inseamna 40 acatiste, 7 lumnari, 12 liturghii si alte povesti de genul.

Ea se exerseaza zilnic si ceas de ceas, nu 15 minute timp de 40 zile sau alte acte cu iz de fakirism care se vor solutii magice si universale.

Sigur, asta cu credinta de zi cu zi nu e asa placut si incitant cum ar fi sa driblezi obstacole inconmesurabile cum ar fi ciclul sau "dragostea" sotului, dar e singura chestie care functioneaza, restul "retetelor" sunt chestie de noroc pur, atat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.08.2016 at 17:25:40.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.08.2016, 19:51:57
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
As dori sa citesc Parclisul Maicii Domnului dar stiu ca trebuie sa tin post si sa citesc cu smerenie si credinta 40 de zile neintrerupt daca intrerup trebuie sa o iau de la capat
De unde aceasta învățătură ?
Vezi ce scrie la începutul paraclisului.Citeste-l de câte ori simți nevoia nu din obligatie
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.08.2016, 04:55:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
As dori sa citesc Parclisul Maicii Domnului dar stiu ca trebuie sa tin post si sa citesc cu smerenie si credinta 40 de zile neintrerupt daca intrerup trebuie sa o iau de la capat.Nedumerirea mea este ca fiind casatorita cum procedez daca sotul nu ma iarta intr-o seara si are nevoie de dragostea mea sau daca imi vine sorocul lunar cum fac o iau de la capat ?Stiu ca fiind spurcata in ambele cazuri fac pacat mai mare daca nesocotesc rugaciunea sau ignor dar asta ar insemna sa reusesc doar daca raman vaduva sau in al doilea caz la menopauza ....cum procedez?va rog frumos as vrea un raspuns am scris la multe adrese dar nimeni nu-mi raspunde.
Conditiile pe care le mentionezi mai sus sunt concepute pentru calugari si calugarite, care se dedica exclusiv practicarii rugaciunii; tu esti in alta stare, pentru care ai fost binecuvantata, stare in care, cu cat faci mai multa rugaciune, cu atat mai bineprimita va fi rugaciunea ta si sufletul tau mai curat.
Asadar, nu faci pacat daca te rogi. Nu o lua de la capat, ci continua de unde ai lasat-o.

Dumnezeu nu te ia la raspundere ca te-ai ratacit, ci te imbratiseaza ca te-ai intors!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2016, 22:22:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Daca nu ti s-a spus de catre duhovnic sa te opresti in cele doua situatii mentionate de tine nu cred ca trebuie sa te opresti ci sa continui sa citesti Paraclisul, fiecare om are situatia lui familiala si de sanatate.
Nu are rost sa te intristezi pentru ca traiesti viata de familie cu toate cele ale ei, intr-un fel e firesc si daca-ti iei masuri prea mari ajungi la deznadejde.
Reply With Quote
Răspunde