Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.03.2011, 11:23:42
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Avem ocazia de a muri in fiecare zi pentru Hristos renuntand la voia proprie si iertand pe aproapele nostru.
foarte frumos
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.03.2011, 11:57:23
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sorinelb Vezi mesajul
A vazut cineva acest film?
http://www.youtube.com/watch?v=JTyaK1C8NgU
Ce parere aveti? Ma intereseaza un punct de vedere ortodox avizat nu simple pareri.
Niciodata,un pastor adica un eretic nu va putea sa moara pentru Iisus,datorita faptului ca nu au pe DUHUL SFANT.

Martirii nostrii,si-au dat viata pentru HRISTOS datorita faptului ca au fost plini de DUH SFANT,si au vazut LUMINA DUMNEZEIASCA,iar pentru ei sa isi dea viata a fost o bucurie,caci il aveau pe Dumnezeu IN INIMA LOR,IAR MOARTEA TRUPULUI INSEMNA UNIREA DESAVARSITA CU HRISTOS

Chiar cei aflati in dreapta credinta,fara dobandirea DUHULUI SFANT,NU vor fi capabili de SACRIFICIUL VIETII, ce sa mai zic de un pastor?

Victima din acest filmulet este insusi agresorul,care il cauta pe HRISTOS,dar nu gaseste un om vrednic sa-i vorbeasca despre EL.
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.03.2011, 12:03:41
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Este nefolositor sa facem previziuni legate de modul cum am actiona in astfel de situatii limita. Dupa parerea mea, sunt lucruri impredictibile.

Traim vremea cand este nevoie sa ne preocupe mai mult cum sa traim pentru Hristos, decat cum sa murim pentru El. Daca ne impartasim in mod real cu Hristos, avand in permanenta constiinta prezentei Sale, cred ca vom putea da raspuns bun la vremea sfarsitului nostru, indiferent de context. Sa ne rugam, si sa facem tot ce tine de noi, ca moartea sa nu ne gaseasca in afara vietii in Hristos si fara a fi dobandit Duhul Sfant.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.03.2011, 12:39:51
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Filmul e simplu și elocvent.

Dacă nu ești pregătit să mori în oriceclipă pentru Hristos, înseamnă că nu-L cunoști cu adevărat. Ăsta este Creștinismul, atunci ești în credință, atunci când mărturisești și lași în voia Lui moartea... să ți-o dea cine vrea...

Poate și eu aș fi făcut ca cel ce s-a lepădat în 10 secunde, poate aș fi riscat și aș fi spus DA ca Petru și ca toți ceilalți apostoli, și aș fi așteptat... poate aș fi reacționat violent și aș fi încercat să-i confisc arma... poate m-aș fi gândit la soție, la copii, la mașină, la ce știu eu ce alte lucruri...

Răspunsul era simplu, pentru orice creștin serios:

''Da, Doamne, sunt gata să mor pentru Tine orișicând... doar că nimeni nu ucide o așa de mare lepădătura ca mine. Iartă-l Părinte pe acest frate care vrea să-mi zboare creierii mei atât de spurcați și infecți... precis n-are gloanțe așa că mulțumescu-i de păcăleală. Pune-i Doamne Tu un glonț pe țeavă ca să nu fie ridicol sărmanul de să-și râdă diavolul de noi toți.''

Ușor e pe hârtie, dar foarte greu e atunci când ești încolțit...

Și dacă ne uităm în Vechiul Testament, mulți au fost gata și au murit necunoscându-L pe Domnul ci doar de dragul legii Lui... de dragul Lui Dumnezeu.

Last edited by vsovivi; 15.03.2011 at 12:50:57.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.03.2011, 12:58:52
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Știi Doamne că oricine-i în stare să moară pentru Tine, până și diavolii, până și ereticii, până și sectanții, până și păgânii, până și vrăjmașii... orice om și orice înger și orice animal și orice plantă, numai eu nu... deci ai milă Doamne de mine când vei cerceta rărunchii și inima mea că iată cât de rușine îmi este de starea mea cea nebună. Eu care te cunosc cel mai bine sunt iată cel mai laș. Ajută neputinței mele și mă rabdă. Amin.

Last edited by vsovivi; 15.03.2011 at 13:03:37.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.03.2011, 13:34:00
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit nu e corect

Imprejurarie nu sunt prea fericit alese ca sa ceri unui credincios sa faca asta.Zicea cineva bine ca cu nevasta in masina si cu nebunul langa el nu prea ar fi ales nimeni,oricat de credincios partea cu moartea.Putea sa incerce si fanaticul ala la o persoana singura daca avea cat de cat minte.Un singuratic poate sa fie mai aproape de Dumnezeu caci e mai departe de lume.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.03.2011, 14:36:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mda... Daca te trezesti cu talharii in casa (talharii is aia rai, varianta violenta a hotilor) si iti prind nevasta si copiii, tu ce faci? Le zici ca da, faceti ce vreti, eu sunt gata sa-mi sacrific familia si sa mor pentru ca sunt credincios si sper la Rai? Nu te bati cu ei? Nu incerci sa-ti salvezi copiii? Aici nu merge cu varianta sa intorci si obrazul celalalt, care e valabila in alta situatie.

Ma gandesc ca vor veni vremuri de groaza cand vom fi pusi in situatii extreme, de supravietuire, de viata si de moarte. Revolutii, razboaie, lupte de strada, cine mai stie... Cum ne vom comporta in acele momente? Vom lua exemplu de la Sfantul Ioan Valahul si de la altii care s-au luptat cu asupritorii lor si i-au invins cu ajutorul Lui Dumnezeu.

Dreapta socoteala, echilibrul si cumpatarea imi sunt si mie necunoscute. Mie si multi altora.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.03.2011, 14:49:30
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Parca Paisie Aghioritul spunea ca nu este pacat daca te folosesti de violenta si de manie dar nu in interes propriu ci ca sa-i salvezi pe altii. O sa caut fragmentul si revin...
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.03.2011, 15:50:21
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Păi să zicem că vine moartea, oricând vrea ea, și-ți zice:

''-Dacă te lepezi de Iisus te mai las 1000 de ani de zile,
iar dacă nu, atunci te iau acum...
alege până număr la 10 că eu am glonț pe țeavă... ''

ce faci? asta e problema...

Dacă aș fi un călugăr bătrân și smerit i-aș zice:

''-Păi draga mea, ai mai văzut dumneata mort care să se sperie de moarte? Eu sunt de 50 de ani mort pentru Hristos... așa că de ce crezi că aș dori să înviu în 10 secunde ca să trăiesc 1000 de ani pentru gLume și să ajung din nou la starea asta puturoasă în care mă aflu acum? Ce sens ar avea tot circul ăsta? În locul tău m-aș uita în goglindă și magoglindă.''

Last edited by vsovivi; 15.03.2011 at 15:52:59.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.03.2011, 15:53:47
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Mie mi se pare ca nu s-a inteles esenta filmului. Obsedatul, cum ii spuneti voi, i-a spus limpede, sa spuna daca este pregatit sa moara pentru Hristos, iar daca nu este pregatit il va lasa in viata dar sa-si aduca aminte de acest episod toata viata. Deci l-a pus s-a aleaga intre o viata lasa si o credinta martirica pentru Hristos, dar nu pentru ca acela era un simplu crestin, ci pentru ca se vroia calauza, pastor si invatator al lui Hristos. Pe el l-a deranjat ca aceia ce se dau calauze, nu sunt adevarate calauze, ci sunt de fapt calauze oarbe si fricoase. Omul nu avea nimic cu credinciosii obisnuiti, ci cu invatatorii si pastorii, cei ce TREBUIE sa-si "puna sufletul pentru credinta si oile sale". Asta era de fapt ideea filmului, sa arate ce fel de calauze avem. Ganditi-va la Sf. Maxim Marturisitorul si veti avea dimensiunea comparatiei. Ce calauzitori erau atunci si ce calauzitori sunt astazi. Astazi oricine umbla cu citate in buzunar, de-ale Sf. Maxim desigur, ca sunt cele mai veridice, se viseaza calauza veritabila a dreptei credinte. Or o calauza veritabila TREBUIE sa aibe o credinta jertfitoare sau chiar martirica.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Opinie extrem de interesanta si nu doar atat, in privinta actelor biometrice Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 11 04.08.2011 12:26:10
O opinie interesanta despre Biserica Catolica Erethorn Biserica Romano-Catolica 11 12.02.2011 20:36:01
poti sa mori in vis? The_Fallen Generalitati 9 30.06.2010 10:19:48
Ura pentru........sau Bravo, pentru Credinta! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 10.12.2006 22:27:39