Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 06.10.2011, 09:03:16
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Daca ii judeci/apreciezi/analizezi actiunea,in raport de tema propusa de tine,din perspectiva Bibliei si pui drept baza,,impartasire=transformare imediata"atunci,la acest test,nu trece nimeni,sau aproape nimeni,]
Nicidecum nu am vrut sa spun "impartasire=transformare imediata". Multumesc pentru faptul ca ai adus in discutie acest aspect.

Nici ucenicii lui Hristos nu au avut parte de transformare imediata. Dar, ei erau in cautare. Samanta sadita de Domnul Iisus Hristos, timp de 3 ani, se lupta in ei, sa rodeasca. Duhul Sfant a avut peste ce sa se coboare si sa dea rod (treptat). Dar la noi, peste ce sa coboare? Peste indiferenta, ignoranta, egoism, necunoastere, pofte, patimi si alte cele pe care le cultivam (in continuare), cu gustul Sfintei Impartasanii inca proaspat pe limba?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 06.10.2011, 09:09:08
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Nicidecum nu am vrut sa spun "impartasire=transformare imediata". Multumesc pentru faptul ca ai adus in discutie acest aspect.

Nici ucenicii lui Hristos nu au avut parte de transformare imediata. Dar, ei erau in cautare. Samanta sadita de Domnul Iisus Hristos, timp de 3 ani, se lupta in ei, sa rodeasca. Duhul Sfant a avut peste ce sa se coboare si sa dea rod (treptat). Dar la noi, peste ce sa coboare? Peste indiferenta, ignoranta, egoism, necunoastere, pofte, patimi si alte cele pe care le cultivam (in continuare), cu gustul Sfintei Impartasanii inca proaspat pe limba?
Grasule,sunt ultimul om sa dea sfaturi pe asa ceva,si fariseismul meu are o limita.Ce pot spune este ca fiecare va da socoteala pentru tot.Sa va dea Cel de Sus puterea,pentru partea umana a zbaterii, de a face ceea ce trebuie pentru a deveni,candva,prin voia Lui, o fiinta noua,in asteptarea si regasirea unei lumi noi si a unui cer nou.Dumnezeu cu tine.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 06.10.2011, 09:38:49
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu are nicio relevanta cine a scris articolul, ca informatiile le-a luat de undeva, nu a fost prieten cu Luther sa le cunoasca personal. Le poti citi pe net, nu sunt secrete.
Si, ce il impiedica pe ilustrul autor sa mai adauge de la el comentarii tendentioase/mincinoase si sa omita anumite fapte pozitive?

Ia ca exemplu comentariul autorului la faptul ca Martin Luter a criticat vehement atitudinea agresiva/criminala impotriva bisericilor catolice. Indragitul dumitale autor insinueaza faptul ca Martin Luter "isi schimba atitudinea". Ce schimbare de atitudine a fost? Luther nu a promovat niciodata violenta fizica.

Tot articolul este plin de insinuari mincinoase (stil caracteristic autorului). Daca vrei sa comentam acel articol savant, deschide un topic pe acest subiect.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In legatura cu acea carte de care spui, poti spune care sunt neadevarurile si ce carte este. Sper ca nu sunt neadevaruri de genul duminica este ziua Domnului, sufletele mortilor nu mor, etc.
Este vorba de cartea "Ereziile apusului" (scrisa in colaborare cu ierom. Visarion Moldoveanu). Dau un exemplu de minciuna foarte mizerabila. Iata ce scrie la pag. 102, despre adventistii de ziua a saptea:
"Conform acestei secte, toate denominatiunile crestine sunt stăpânite de diavol iar preotii sunt slujitorii acestuia ... Dusmănia pe care o nutresc fată de ceilalti crestini este grăitoare pentru fanatismul lor."

In "Manualul Doctrinelor Bibliece AZS" scrie cu totul altceva, referitor la atitudinea adventistilor de ziua a saptea, fata de credinciosii din alte confesiuni:

"Adventistii de ziua a saptea nu sustin ca ei ar fi singurii credinciosi sinceri de pe pamant. Cred ca Dumnezeu mai are si alte oi, pe care le recunoaste ca apartinand de poporul Sau, suflete sincere, carora li se adreseaza solia din Apocalipsa 18:4..." (Manualul Doctrinelor Biblice AZS - cap. biserica ramasitei - pag. 171.

In plus, in mod real, unde ai vazut dumneata ostilitate si fanatism din partea adventistilor? In faptul ca-ti "iau tensiunea" pe la diferite standuri amenajate?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 06.10.2011, 11:23:31
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Îmi pare rău, la această întrebare sunt legat să nu vă răspund. Înainte de fiecare comuniune îi promit lui Dumnezeu să nu o fac. "Nu voi spune dușmanilor Tăi taina Ta" sunt cuvintele acelui mini-crez al creștinilor.
Oricum sunteti pe langa intrebare (in incercarea dvs. de a arunca iarasi cu noroi). Eu cred ca nu la Dumnezeu este problema pentru inutilitatea Sfintei Impartasanii, ci la oameni.

Ma gandesc la doua posibile cauze ale ineficientei acestui sacrament:
1. preotii nu fac bine slujba (or mai fi necesare niste incantatii suplimentare - zic si eu);
2. credinciosii nu au nici cunostinta si nici credinta adevarata; iar fara credinta in ceea ce este adevarat si dorinta de a-L urma pe Hristos, declarand razboi pacatului, nimic nu este posibil.

Dvs. de ce credeti ca Sfanta Impartasanie a devenit ceva formal, banal, inutil? Unde este buba?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 06.10.2011, 12:21:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Tot articolul este plin de insinuari mincinoase (stil caracteristic autorului).
Pentru tine sunt mincionase, pentru ca ai citit doar biografii romantate si false ale lui Luther. E normal, doar n-o sa scrie tot adevarul din moment ce e un reper pentru protestanti. Si cei din MISA stiu doar "adevarul" despre Bivolaru.
Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
"Conform acestei secte, toate denominatiunile crestine sunt stăpânite de diavol iar preotii sunt slujitorii acestuia ... Dusmănia pe care o nutresc fată de ceilalti crestini este grăitoare pentru fanatismul lor."

In "Manualul Doctrinelor Bibliece AZS" scrie cu totul altceva, referitor la atitudinea adventistilor de ziua a saptea, fata de credinciosii din alte confesiuni:

"Adventistii de ziua a saptea nu sustin ca ei ar fi singurii credinciosi sinceri de pe pamant. Cred ca Dumnezeu mai are si alte oi, pe care le recunoaste ca apartinand de poporul Sau, suflete sincere, carora li se adreseaza solia din Apocalipsa 18:4..." (Manualul Doctrinelor Biblice AZS - cap. biserica ramasitei - pag. 171.
Da, mi-am dat seama, cum spuneam si in precedentul mesaj, cartea e mincinoasa pentru ca spune ce nu ne place noua.
E total diferit ce spune in carte cu ce spune in Manualul doctrinelor. In manualul vostru spune ca pe pamant mai sunt si alte suflete sincere, credinciosi.
In carte spune ce probabil spune si AZS, se refera la biserici si preoti. Nu la credinciosi. Stiu ca si la mormoni era aceeasi conceptie, chiar eu am citit-o cu ochii mei in cartile lor, vorbeau despre alte biserici.
Poate acum unii adventisti sunt mai ecumenisti, mai ales in Romania e greu sa spui ca sunteti singurul cult, nimeni n-ar mai veni la adventisti, face parte si din pacalirea oamenilor si strategia de prozelitism.
Toti neoprotestantii spun la inceput ceva ecumenist, ca sa atraga. Te-ai gandit ca poate te-au pacalit si pe tine?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 06.10.2011, 14:58:15
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Poate acum unii adventisti sunt mai ecumenisti, mai ales in Romania e greu sa spui ca sunteti singurul cult, nimeni n-ar mai veni la adventisti, face parte si din pacalirea oamenilor si strategia de prozelitism.
Complet fals! Adventiștii ("mai ales în România") sunt anti-ecumeniști, adică sunt împotriva unirii bisericilor pe baza compromisului ce vrea a șterge identitatea denominațională și baza principiilor sănătoase ale Evangheliei.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 12.10.2011, 17:03:59
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Or, reformatorul dv a fost călugăr, ceea ce înseamnă că i-a promis lui Dumnezeu castitate perpetuă. Dar nu s-a ținut de promisiune. Acest lucru, pentru un călugăr, înseamnă căderea de la starea sa, adică apostazie.
Interesant punct de vedere aveti dat fiind ca Petru, cel pe care voi il considerati primul papa, a fost casatorit. Nicaieri in Sf Scriptura nu veti gasti o astfel de porunca data de Dumnezeu, asa ca nu inteleg cum puteti considera ca un om care se casatoreste,desi avea o functie clerica, a devenit apostat?Casatoria e lasata de Dumnezeu si nici o persoana care se casatoreste nu devine apostata.
Celibatul este alegerea personala a persoanei respective, nicidecum nu poate fi impus. Pavel spre exp a fost celibatar dar a fost alegerea lui, nu i-a impus-o nimeni.
Poate ar trebui sa meditezi asupra urmatorului pasaj din 1 Timotei 4:
"Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor,
abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor.
Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor, pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Saptamanile cu harti dinaintea posturilor cristina2012 Postul 52 24.06.2016 18:22:01
gandurile de dinaintea Impartasaniei ana ana Impartasania (Taina Euharistiei) 34 21.12.2011 08:55:38
Important: pocainta in ultimele ore dinaintea mortii Florin-Ionut Pocainta 2 09.05.2011 10:37:54
RUSINEA DE DINAINTEA SPOVEDANIEI. CUM SA O IN- razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 6 18.07.2010 00:26:11
Rusinea de dinaintea spovedaniei marianamara72 Intrebari utilizatori 7 21.06.2010 23:08:21