Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2011, 19:32:04
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit Rugaciune pentru ajutor in casnicie

Trec printr-o perioada mai delicata in casnicia mea si cred ca ar fi bine sa ma rog pentru sotul meu, pentru luminarea mintii si impacare. Mi-ati recomanda ceva anume sa citesc?
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.10.2011, 00:32:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
Trec printr-o perioada mai delicata in casnicia mea si cred ca ar fi bine sa ma rog pentru sotul meu, pentru luminarea mintii si impacare. Mi-ati recomanda ceva anume sa citesc?
Doamne Ajuta!
Iti recomand cu toata caldura , Acatistul Maicii Domnului , Bucurie Neasteptata ! Il gasesti si pe net , si in biserici . Iti redau doar Condacul 13 si rugaciunea , dar te rog sa-l citesti pe tot , in liniste , si daca se poate cu candeluta aprinsa !
Doamne ajuta !

Condac 13
Maică întru tot lăudată, Care ai avut în pântece pe Dumnezeu Cel neîncăput și ai născutBucur ie la toată lumea, primind cântarea noastră cea de acum, toate întristările noastre în bucurie le întoarce și din munca cea viitoare scapă-i pe toți cei ce pentru Tine Îi cântă Lui Dumnezeu: Aliluia! Aliluia! Aliluia! ([COLOR=#ff0000]de 3 ori[/COLOR])
(apoi icos 1 și condac 1)
Rugăciune
O, Preasfânta Fecioară, primește această rugăciune de la nevrednicii robii Tăi și roagă-L pe Fiul Tău și Dumnezeul nostru ca și nouă tuturor, celor ce ne închinăm cu credință și cu umilință înaintea icoanelor Tale, să ne dăruiască bucurie neașteptată după trebuința fiecăruia. Păzește în bunătate pe cei ce până la sfârșitul lor viețuiesc în dreapta credință! Pe cei răi fă-i buni! Pe cei rătăciți întoarce-i pe calea cea dreaptă! Căsniciile în dragoste și unire le păzește! Pe soții care se află în dușmănie și despărțire împacă-i! Unește-i unul cu altul și pune-le lor dragoste nestricată! Maicilor născătoare de fii dăruiește-le grabnică dezlegare! Pe prunci crește-i! Pe tineri înțelepțește-i și deschide- le mintea spre primirea învătăturilor folositoare, povățuiește-i spre frica de Dumnezeu! Pe cei de un sânge, prin pace și dragoste izbăvește-i de ceartă și de vrăjmășii! Fii toiag bătrâneților! De moartea cea fără de veste și fără de pocăință pe toți izbăvește-ne și ne dăruiește nouă tuturor sfârșit creștinesc vieții noastre, fără durere, în pace și răspuns bun la Înfricosătoarea Judecată a Lui Hristos! Pe cei
mutați din viață, în credință și pocăință, fă-i să locuiască împreună cu Îngerii și cu toți Sfinții! Roagă- L pe Fiul Tău, pentru cei ce s-au sfârșit de moarte năpraznică, să le fie milostiv! Pentru toți cei răposați fără să aibă rudenii care să roage pe Fiul Tău pentru odihna lor, Singură fii neîncetată și caldă rugătoare, ca toți, în Cer și pe Pământ, să Te cunoască ca pe O sprijinitoare neînfruntată a neamului creștinesc și cunoscându-te, să Te slăvească pe Tine și prin Tine pe Fiul Tău, cu Cel fără-de-început al Său Părinte și cu Preasfântul și de Viață Făcătorul Duh, acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!

[COLOR=#0000ff][/COLOR]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.10.2011, 00:39:13
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Multumesc, cristiboss56.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.10.2011, 00:39:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
Trec printr-o perioada mai delicata in casnicia mea si cred ca ar fi bine sa ma rog pentru sotul meu, pentru luminarea mintii si impacare. Mi-ati recomanda ceva anume sa citesc?
Doamne Ajuta!
Te rog sa ma scuzi , dar revin , si te indrum si catre Acatistul Maicii Domnului " Sporirea Mintii " . Deci cele doua : "Bucurie Neasteptata " si " Sporirea Mintii " ! Nu-ti imprastia energia si mintea catre prea multe , caci nu cantitatea conteaza in rugaciune , ci mai ales calitatea .
Dumnezeu si Preacurata lui Maica sa-ti ajute tie si familiei tale !

Rugaciune Maicii Domnului "SPORIREA MINTII"

Preacurata Nascatoare de Dumnezeu, casa pe care Intelepciunea lui Dumnezeu Siesi Si-a zidit-O, datatoarea darurilor duhovnicesti, ceea ce de la cele lumesti la cele dinainte de lume mintea noastra o inalti si pe toti la cunostiinta intelepciunii ii ridici! Primeste aceasta cantare de rugaciune de la noi, nevrednicii robii Tai, care cu credinta si cu smerenie ne inchinam in fata Preacinstitei Tale icoane! Indupleca-L pe Fiul Tau si Dumnezeul nostru sa le dea mai marilor nostri intelepciune si putere, judecatorilor dreptate si necautare la fata omului, pastorilor intelepciune duhovniceasca, ravna si buna paza a sufletelor noastre, invatatorilor smerita intelepciune, fiilor ascultare si noua tuturor Duhul chibzuintei si al evlaviei, duhul smereniei si al blandetii, duhul curatiei si al adevarului. Si acum, maica prealaudata, da-ne buna sporire a mintii, pe cei aflati in vrajba si in dezbinare impaca-i, uneste-i si pune intre ei o legatura de iubire nedespartita, pe cei rataciti din nesocotinta intoarce-i spre lumina adevarului lui Hristos, povatuieste-i frica de Dumnezeu, infranarea si harnicia, da-le cuvantul intelepciunii si cunostiinte folositoare de suflet celor ce le cer, lumineaza-ne cu bucuria cea nepieritoare, Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita decat Serafimii. Iar noi, vazand faptele minunate si preachibzuita intelepciune a lui Dumnezeu in lume si in viata noastra, sa ne instrainam de desertaciunea pamanteasca si de prisositoarele griji lumesti si sa ne ridicam mintile si inimile noastre spre cer, pentru ca, prin ocrotirea si ajutorul Tau, lauda, multumire si inchinare pentru toate sa-i aducem Intreit Slavitului Dumnezeu si Ziditorul tuturor, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.10.2011, 01:47:31
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Nu stiam despre Acatistul Maicii Domnului ," Sporirea Mintii ". Acum l-am citit si mi-a placut foarte mult, foarte folositor.
Inca odata iti multumesc.

Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.10.2011, 17:14:43
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Incearca sa gasesti singura cauzele si rezolvarea. Raspunsul la rugaciune poate veni prea tarziu sau deloc intr-o situatie de genul asta cand deja nu mai ai ce sa faci. Iti spun din experienta .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.10.2011, 22:10:30
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

incearca sa discuti cu el ... dar sa "va auziti unul pe altul" ... nu doar sa vorbiti; sa fii sigura ca vorbele tale ajung la el ...

... si roaga-te

Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista ... combina efortul tau cu ajutorul Lui Dumnezeu (nu ca ar putea fi separate)


de multe ori vorbim, dar nu comunicam cu ceilalti
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.10.2011, 22:38:03
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

daniil96,inspiron de o luna nu mai locuim impreuna. Am luat decizia de a sta separati o vreme pentru a ne pune gandurile in ordine. In perioada asta incerc sa analizez unde am gresit, care e problema, ce pot face, ce pot indrepta. Dar am nevoie si de rugaciune, am nevoie de Dumnezeu si la El imi e nadejdea. In loc ca in perioada asta sa stau sa plang si sa-mi fac ganduri fel de fel, mai mine ma rog. Rugaciunea imi da putere.
Am discutat mult cu sotul, dar nu am reusit sa ajungem la vreo concluzie.
El pur simplu vrea liniste, vrea sa fie singur si sa nu-si asume nicio reaponsabilitate.
Nu stiu daca e cazul sa intrii in detalii.
Va multumesc pentru sfaturi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.10.2011, 09:58:13
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Uite ce mi-a fost mie recomandat in situatie asemanatoare de duhovnic si alti preoti: Acatistul Sfantului Spiridon, Acatistul Sfantului Ciprian, Acatistul Sfantului Elefterie, Acatistul Maicii Domnului - Bucuria tuturor celor necajiti, Al Doilea Paraclis Al Maicii Domnului, Acatistul Sfantului Nicolae, Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos, Psaltirea, Acatistul Sfantului Fanurie.
Citite cate 40 zile, post cel putin luni, miercuri, vineri, acatiste date la mai multe manastiri permanent in perioada asta, spovedit, mers la biserica aproape zilnic. Rezultatul a fost departe de ce-mi doream eu, de fapt s-a intamplat exact pentru ce ma rugam sa nu se intample. Asa ca mare grija ce asteptari ai ca sa nu patesti ca mine, adica mie imi vine foarte greu acum sa ma mai rog pentru ca sunt extrem de dezamagit.
O zi buna
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.10.2011, 12:43:48
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Uite ce mi-a fost mie recomandat in situatie asemanatoare de duhovnic si alti preoti: Acatistul Sfantului Spiridon, Acatistul Sfantului Ciprian, Acatistul Sfantului Elefterie, Acatistul Maicii Domnului - Bucuria tuturor celor necajiti, Al Doilea Paraclis Al Maicii Domnului, Acatistul Sfantului Nicolae, Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos, Psaltirea, Acatistul Sfantului Fanurie.
Citite cate 40 zile, post cel putin luni, miercuri, vineri, acatiste date la mai multe manastiri permanent in perioada asta, spovedit, mers la biserica aproape zilnic. Rezultatul a fost departe de ce-mi doream eu, de fapt s-a intamplat exact pentru ce ma rugam sa nu se intample. Asa ca mare grija ce asteptari ai ca sa nu patesti ca mine, adica mie imi vine foarte greu acum sa ma mai rog pentru ca sunt extrem de dezamagit.
O zi buna
Tind sa cred ca este un strigat de ajutor din partea ta si nu ca ti-ai propus sa convingi, prin postarile tale de la mai multe topicuri, ca rugaciunea nu-si are rostul.
Iti spun: striga, dar striga pentru ajutor Cui trebuie!
Treci printr-o perioada dificila? ''...Lui voi spune toate scarbele mele...''
Esti tu suparat acum ca raspunsul rugaciunilor tale nu a fost cel pe care ti l-ai dorit, dar te-ai gandit vreodata ca poate e mai bine pentru tine asa? Acum doare, dar cum dupa fiecare furtuna apare si soarele, sunt convinsa ca va veni vremea cand te vei intreba: oare de ce chinuiam eu asa in trecut?
Vorba Sfantului Siluan: daca am stii noi ce Dumnezeu avem, nu ne-am mai intrista si nici un om n-ar mai deznadajdui.
‘9. Sau cine este omul acela între voi care, de va cere fiul său pâine, oare el îi va da piatră?
10.Sau de-i va cere pește, oare el îi va da șarpe?
11.Deci, dacă voi, răi fiind, știți să dați daruri bune fiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da cele bune celor care cer de la El?’(Matei 7)
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 03:50:19
Ajutor la Rugaciune t_a_pirvu Umanitare 89 19.08.2011 11:07:39
Cerere pentru rugaciune si ajutor patinina34 Rugaciuni 7 18.08.2011 11:53:38
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 23:45:09
Ajutor in rugaciune. Laurentiu Rugaciuni 9 31.03.2008 16:29:51