Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.04.2007, 14:17:17
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Am o problema mai delicata: tata a inceput de la o vreme(de prin august anul trecut)sa cnsume alcool in cantitati mari.Acest lucru a dus ca aproape serara de seara atat eu cat si restul familiei mele sa fim nevoiti sa-i ascultam "perlele" si mai ales amenintarile..
Va rog, daca puteti, sfatuiti-ma ce anume as putea face sa se opreasca...va rog nu-l judecati...e tata...
Am scris la aceasta categorie in speranta ca stiti o rugaciune,acatist/paraclis pt asemenea cazuri..
"Iubi-te-voi Doamne, vartutea mea...Domnul este intarirea mea si scaparea mea si izbavitorul meu..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.04.2007, 16:17:43
SsAgEnT SsAgEnT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Mesaje: 8
Implicit

nu vreau sa par an naibii da cand e vorba de alcool nu mai stai la rugaciuni acatiste si chesti de genu eu as sugera sa vorbesti cu el in fata cand e treaz si sa afli d c face asta care e motivu si poate gasesti o cale sa l faci sa nu mai bea. dak nu merge la atunci apelezi la o clinica de dezalcoolizare. fratilor asta e adevaru c credeti ca totu se rezolva cu doamne ajuta sa fim un pic seriosi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.04.2007, 23:20:29
ralu1660 ralu1660 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 1
Implicit

SsAgEnT tu chiar crezi ca Dumnezeu nu te ajuta?Pe tatal meu nu vor sa-l primeasca decat la dezalcoolizare,dar pt k are pancreatita nu pot sa-l duc acolo..nu-mi ramane decat rugaciunea....exista Acatistul Maicii Domnului pt inlaturarea patimii betiei...sa stii ca si tatal meu are aceeasi problema si fapul ca discut cu el cand e treaz nu conteaza nici cat o boaba de mustar atunci cand bea....asa ca ma rog la Maica Domnului sa aiba scapari cat mai rare si sa-i ierte pacatele, pt k mai e si bolnav....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.04.2007, 03:47:51
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Ionita, continua sa te rogi ca ajuta sa stii, si cind esti cu el nu te sfii sa-i arati cit de mult suferi, tu, baiatul lui... Sa va aline Dumnezeu suferinta prin care treceti si nu uita ca totul este din Voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2007, 08:24:38
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionita
Am o problema mai delicata: tata a inceput de la o vreme(de prin august anul trecut)sa cnsume alcool in cantitati mari.Acest lucru a dus ca aproape serara de seara atat eu cat si restul familiei mele sa fim nevoiti sa-i ascultam "perlele" si mai ales amenintarile..
Va rog, daca puteti, sfatuiti-ma ce anume as putea face sa se opreasca...va rog nu-l judecati...e tata...
Am scris la aceasta categorie in speranta ca stiti o rugaciune,acatist/paraclis pt asemenea cazuri..
"Iubi-te-voi Doamne, vartutea mea...Domnul este intarirea mea si scaparea mea si izbavitorul meu..."
acatistul Potirului nesecat se numeste, este o rugacine speciala pentru patima betiei, ai nadejde la Maica Domnului de multe ori prin caderi mari ajungem sus rugaciune post si nadejde maica domnului sa va aibe in paza jenica
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2007, 16:31:48
Annie Annie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 5
Implicit

ceea ce sigur o sa ajute sigur, adik 100% este increderea ca Dumnezeu iti va rezolva aceasta problema. trebuie sa te rogi pentru credinta. eu cred ca Dumnezeu lasa ca unele lucruri sa se intample in viata noastra cu un scop: acela de a ne face costienti de faptul ca suntem dependenti de El. Biblia ne spune ca daca am avea credinta cat un bob de mustar am putea muta muntii. Orice lucru este cu putinta la Dumnezeu. tot ce trebuie sa faci este sa iti pui increderea in El zi de zi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2007, 18:39:54
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Annie are dreptate, credinta este necesara, rugaciunea cu credinta, "toate sunt cu putinta celui ce crede" Domnul v-a face minuni pt cei ce se roaga pt aproapele lor, cu alcoolul e delicata treaba pt ca provoaca dependenta si omul de multe ori chiar daca ar dori sa scape de acea patima foarte putin probabil sa reusasca singur, dar nu uitati "ce la oameni este cu neputinta la Dumnezeu este cu putinta" deci credinta si rabdare!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.04.2007, 21:08:35
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SsAgEnT
nu vreau sa par an naibii da cand e vorba de alcool nu mai stai la rugaciuni acatiste si chesti de genu eu as sugera sa vorbesti cu el in fata cand e treaz si sa afli d c face asta care e motivu si poate gasesti o cale sa l faci sa nu mai bea. dak nu merge la atunci apelezi la o clinica de dezalcoolizare. fratilor asta e adevaru c credeti ca totu se rezolva cu doamne ajuta sa fim un pic seriosi
si eu am avut aceeasi problema cu tata si nu poti sa-i spui cand e treaz ca atunci nu iti spune nimic dar se poate si razbuna cand va bea din nou. Daca nu e un om impulsiv poti discuta cu el dar daca este nu se poate discuta
pt Ionita
tu il cunosti mai bine stii daca accepta sa-i spui greselile pe care le face in mod direct daca nu poti roaga-te spera in continuare(tatal meu mai bea si acum )important e sa stii ca tu ai o viata inainte si tb sa iti aduni fortele pt ea ,ca Dumnezeu are grija de toti bineinteles daca Il lasam
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.06.2007, 23:50:16
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Eu despre problemele de genul asta vb cu duhovnicul,cum sa ma comport,ce sa fac ce rugaciuni,eu cred ca e bine sa vb cu duhovnicul despre astfel de probleme si ce te va sfatui aceea sa faci pt ca te va proteja faptul ca esti sub ascultare si nu se v intampla nimic rau sau daca se va intampla va fi din voia lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.06.2007, 17:29:55
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
Citat:
În prealabil postat de SsAgEnT
nu vreau sa par an naibii da cand e vorba de alcool nu mai stai la rugaciuni acatiste si chesti de genu eu as sugera sa vorbesti cu el in fata cand e treaz si sa afli d c face asta care e motivu si poate gasesti o cale sa l faci sa nu mai bea. dak nu merge la atunci apelezi la o clinica de dezalcoolizare. fratilor asta e adevaru c credeti ca totu se rezolva cu doamne ajuta sa fim un pic seriosi
si eu am avut aceeasi problema cu tata si nu poti sa-i spui cand e treaz ca atunci nu iti spune nimic dar se poate si razbuna cand va bea din nou. Daca nu e un om impulsiv poti discuta cu el dar daca este nu se poate discuta
pt Ionita
tu il cunosti mai bine stii daca accepta sa-i spui greselile pe care le face in mod direct daca nu poti roaga-te spera in continuare(tatal meu mai bea si acum )important e sa stii ca tu ai o viata inainte si tb sa iti aduni fortele pt ea ,ca Dumnezeu are grija de toti bineinteles daca Il lasam
Doamne ajuta!
multumesc foarte mult pt cuvintele spuse!! Maica Domnului are geija de mine si din cate vad tata a cam inceput sa rareasca ci=onsumul de bauturi alcoolice... asa ca S;ava Domnului si mai ales
MULTUMESC TUTUROR !!!!!!!
si fie ca Maica Domnulu sa va bucure inimile!!!!!
Doamne ajuta!!!!! :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Opinie extrem de interesanta si nu doar atat, in privinta actelor biometrice Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 11 04.08.2011 12:26:10
Sa minti nu e chiar atat de rau absolutep0wer Generalitati 19 19.07.2010 12:20:52
de ce suntem atat de ignoranti? bmadalin Generalitati 51 30.12.2009 15:08:56
Iadul este atat de aproape de noi! Ioan_Ciobota Generalitati 15 20.04.2008 18:33:21
Ajutati-ma doar cu un sfat dumitrucelmare2000 Umanitare 13 12.01.2008 20:24:17