Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2008, 23:34:15
aiulian aiulian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2007
Mesaje: 3
Implicit

Va salut!
E prima oara cind intru (incerc sa comunic) pe un forum.
Doresc o mina de ajutor, dela un om bun fara sa urmareasca un scop materialist.
Cu ani in urma am inceput sa am niste probleme de natura psihica, probleme care cmva mai exista si azi dar mult atenuate (credinta in Dumnezeu aproape ca ma vindecat).
Am incercat sa gasesc o cale de vindecare dar si de cunoastere si am apelat la niste persoane (mai multe persoane in mai multe rinduri) care mi-au spus ca sunt blestemat sau posedat si ca ma pot ajuta. Dar... aici e ceva care nu se leaga si care mie nu-mi miroase a bine: vor plata in avans... , pai cum vine asta? Mai vor si o groaza de bani.
Vreau si eu un sfat sau macar o parere!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2008, 23:53:41
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Primul meu instinct zice: Atentie! E o capcana!

Nu te increde prea usor in oameni, mai ales daca nu ai experienta cu astfel de chestii. Iti recomand sa vorbesti cu un duhovnic si sa ceri mai multe pareri, daca nu despre tine, atunci despre persoanele care pretind ca te pot ajuta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2008, 23:54:20
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Bine ai venit pe frumosul forum!:) Ai grija, ca-i plina lumea de sarlatani. Eu te sfatuiesc sa mergi la Parintele Iustin Parvu, de la Manastirea Petru-Voda. E un sfant al lui Dumnezeu. Spune-i cu sinceritate problema pe care o ai, pt ca sigur iti va da raspunsul pe care-l cauti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.09.2008, 01:01:18
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aiulian
Va salut!
E prima oara cind intru (incerc sa comunic) pe un forum.
Doresc o mina de ajutor, dela un om bun fara sa urmareasca un scop materialist.
Cu ani in urma am inceput sa am niste probleme de natura psihica, probleme care cmva mai exista si azi dar mult atenuate (credinta in Dumnezeu aproape ca ma vindecat).
Am incercat sa gasesc o cale de vindecare dar si de cunoastere si am apelat la niste persoane (mai multe persoane in mai multe rinduri) care mi-au spus ca sunt blestemat sau posedat si ca ma pot ajuta. Dar... aici e ceva care nu se leaga si care mie nu-mi miroase a bine: vor plata in avans... , pai cum vine asta? Mai vor si o groaza de bani.
Vreau si eu un sfat sau macar o parere!
Buna seara! Bine ai venit printre noi! Dar,ori eu nu prea inteleg bine ori este o gresala! Tu esti membru al forumului din 2007 si nu ai gasit pana acum raspunsul la problema ta? Pe forum sunt atatia oameni cu suflet curat care vor fi alaturi de tine.Iar cel mai aproape il ai pe Dumnezeu. Incearca s-a ii ceri s-a te ajute si ai sa vezi puterea lui fara prea multi bani. In primul rand gaseste un preot pe care sa il simpti aproape, mergi la slujbe ,la Sf. Maslu, la Rugaciuni de Dezlegare si ai sa vezi vindecare totala.Doamne ajuta! si asteptam vesti de la tine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.09.2008, 15:38:31
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In judetul Neamt este o biserica in localitatea -Boroaia- acolo slujeste fiul parintelui Argatu care a slujit la man.Cernica.Daca mergi acolo gasesti cazare in corpul de chilii pentru pelerini.Tot in aceea zona este o loc.Liteni unde se face agheazma cu moliftele sf.Vasile cel Mare si maslu urmat de molifte.Citeste cartile parintelui Argatu despre posturi folositoare acestei suferinte.Mai sunt de folos rugaciunile sf.Ciprian,cu acatistul acestuia.Sfintul maslu facut acasa cu mai multi preoti sau mersul la aceasta slujba o data, de doua ori pe sapt.de rezultate.
Cel mai bun sfat ti-l poate da un preot.Sanatate.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.09.2008, 18:53:14
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Liteni si Boroaia sunt in judetul Suceava, nu Neamt.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.09.2008, 19:00:39
aiulian aiulian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2007
Mesaje: 3
Implicit

Va salut si va multumesc din suflet pentru faptul ca mi-ati raspuns!
Din mesajele voastre am tras o concluzie care cred ca ma va ajuta enorm de mult: Sa vorbesc cu un preot.
Asta voi face!
In orice caz eu am cautat si sa aflu mai multe despre oameni, despre ce este inainte de a venii pe Pamint si ce este dupa ce plecam, am vrut sa gonesc cosmarul copilariei cind 'tovarasa diriginta' ne invata ca nu exista Dumnezeu, ca omul este o entitate biologica care se naste, se hraneste, se inmulteste si moare.
Problemele psihice de care va spuneam au venit ca o trezire a spiritului meu (poate ca ma exprim gresit), intr-un cuvint nu am vrut sa mai fiu ATEU, am inceput sa cred.
Dar ca orice lucru bine facut, credinta mea trebuie si se va baza pe fundamente solide, pe care revin, am vrut sa le aflu de la diverse persoane, care m-au crezut nebun chiar.
Va multumesc inca odata!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.09.2008, 15:21:48
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Iulian, sa iti ajute Dumnezeu sa te lepezi de "balastul" nestiintei si sa ajungi la cunostinta Adevarului.
"In lume necazuri veti avea; dar indrazniti. Eu am biruit lumea".(In.16,33)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.09.2008, 17:36:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iulian,
Daca pentru o haina de ocazie pe care o imbracam de cateva ori alergam la cel mai bun croitor, atunci si pentru sufletul nostru se cuvine sa alergam la un duhovnic iscusit eventual cu darul inainte-vederii ca sa ne poate sfatui cum se cuvine.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2008, 11:55:44
aiulian aiulian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2007
Mesaje: 3
Implicit

Buna ziua tuturor!
Referitor la ultimile mesaje postate de domniile voastre o sa am citeva intrebari.
antoniap - ce inseamna 'duhovnic cu darul inainte-vederii' si unde l-as putea gasii?
aradeanu - ce inseamna "sa se deschida pravila", e un lucru bun, cine o face?
Si tot pentru aradeanu, cind ai o problema care te macina de multi ani, zi de zi si noapte de noapte atunci cind intrezaresti solutia devii un pic mai relaxat si poate si ironic. Nevoie de ajutor am in continuare dar poate ca nu stiu cum sa formulez cererea.
Pe de alta parte sunt roman si fac si eu haz de necaz!

O intrebare pentru toata lumea: anxietate - ce puteti spune despre aceasta "boala" ?
sau anxietate = trezire spirituala, revenire "cu picioarele pe pamint" ?
Va multumesc!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare