Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.09.2006, 21:37:34
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CONDACUL 8

Cat de apropiat esti de noi in ziua bolii!Tu Insuti cercetezi pe cei bolnavi,Tu insuti te apleci spre patul celui suferind.Si inima lui sta de vorba cu Tine.Tu luminezi sufletul cu pace in vremea grelelor patimiri si scarbe,Tu trimiti ajutor neasteptat.Tu mangai,Tu cercetezi cu dragoste si mantui,Tie iti inaltam cantare :Aliluia!

ICOSUL 8

Cand prunc fiind te-am chemat cu intelegere pt prima oara,mi-ai implinit rugaciunea si mi-ai adumbrit sufletul cu pacea harului Tau.Atunci am inteles ca Tu esti bun si fericiti sunt cei care alearga la Tine.Am inceput a Te chema din ce in ce mai des,iar acum strig :
Slava Tie Celui ce plinesti cererea mea pt cele bune,
Slava Tie Celui ce veghezi necontenit asupra mea,
Slava Tie Celui ce tamaduiesti neputintele si scarbele cu trecerea vindecatoare a timpului,
Slava TieCelui ce singur stii de ce ingadui sa fim prigoniti pe nedrept,
Slava Tie Celui prin Care nici o pierdere nu e de neanlocuit si tuturor le daruiesti viata de veci,
Slava Tie Celui ce faci tot lucrul cel inalt si bun,
Slava Tie Celui ce ne-ai fagaduit reantalnirea cea dorita cu cei de aproape ai nostri adormiti intru nadejdea Inmvierii,
Slava tie Dumnezeule in veci !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.09.2006, 21:47:59
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CONDACUL 9

De ce zambeste tainic faptura in zilele de praznic?De ce atunci se revarsa in inima o minunata usurare,fara asemanare cu cele pamantesti si insusi vazduhul devine altar si biserica purtatore de lumina?E adierea harului Tau,e stralucirea Taborului,cerul si pamantul canta atunci :Aliluia!

ICOSUL 9

Cand m-ai insuflat spre a sluji aproapelui,luminandu-mi sufletul cu umilinta,atunci una din razele Tale nenumarate a cazut asupra inimii mele si ea s-a facut purtatoare de lumina,fier in vapaie :am privit chipul Tau tainic si neapropiat.
Slava Tie Celui ce ai preschimbat viata noastra cu faptele bunatatii,
Slava Tie Celui ce ai pecetluit cu negraita dulceata fiecare din poruncile Tale,
Slava Tie Celui ce te salasluiesti in chip nevazut acolo unde adie buna mireasma a milostivirii,
Slava Tie Celui ce ne-ai trimis nereusite si scarbe ca sa ne intoarcem ochii spre suferinta celorlalti,
Slava Tie Celui ce ai pus mare rasplata in insasi fapta buna,
Slava Tie Celui ce primesti avantul spre cele inalte,
Slava Tie Celui ce invalui cu iubirea mai presus de toate,
Slava Tie Dumnezeule in veci !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.09.2006, 20:35:02
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CONDACUL 10

Un lucru prefacut in pulbere nu se alcatuieste iara din aceasta,dar Tu invii pe cei a caror constiinta s-a stins si intorci la frumusetea cea dintai sufletele ce o pierdusera fara nadejdea de a o mai dobandi.Cu Tine nimic nu e cu neputinta de indreptat.Tu esti cu totul dragoste.Tu esti Cel ce pe toate le zidesti si Cel ce iarasi dai viata.Pe Tine Te laudam cantand :Aliluia!

ICOSUL 10


Dumnezeul meu,Cel ce cunosti caderea ingerului trufas al zorilor,mantuieste-ma cu harul Tau,nu ma lasa sa ma indoiesc si sa ma indepartez de Tine.Ascute auzul meu,ca sa aud in toate clipele vietii mele glasul Tau tainic si sa-ti strig iubitorule de oameni :
Slava Tie pt minunatele potriviri de intamplari pe care le-a potrivit pronia Ta,
Slava Tie pt presimtirile daruite de har,
Slava Tie pt povetele glasului tainic,
Slava Tie pt descoperirile din vis si din trezie ale cuviosilor Tai,
Slava Tie Celui ce zadarnicesti planurile nefolositoare,
Slava Tie Celui ce ne trezesti prin suferinte din betia patimilor,
Slava Tie Celui ce smeresti spre mantuie trufia inimiii,
Slava Tie Dumnezeule in veci!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.09.2006, 20:45:13
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CONDACUL 11

Prin lantul de gheata al veacurilor simt suflul fierbinte al dumnezeirii Tale si dragostea Ta de oameni.Tu esti aproape,sorocul vremurilor se apropie.Vad Crucea Ta; ai indurat-o pt mine.In pulbere se asterne duhul meu inaintea Sf.Cruci:aici e biruinta iubirii si a mantuirii,aici nu inceteaza in veci lauda :Aliluia!

ICOSUL 11

Fericit cel care va cina in Imparatia Ta,insa Tu m-ai impartasit inca de pe pamant cu aceasta fericire,de fiecare data cand mi-ai intins cu dreapta Ta dumnezeiasca Trupul si Sangele Tau,iar eu mult pacatosul,am primit Sf.Taine si am simtit iubirea Ta cea negraita si mai presus de fire.
Slava Tie pt puterea harului Tau cel necuprins si de viata facator,
Slava Tie,Celui ce ai inaltat Biserica Ta ca adapost lumii ostenite,
Slava Tie Celui ce ne-ai nascut a doua oara prin apele cele de viata facatoare ale Botezului.
Slava Tie,caci Tu intorci celor care se pocaiesc neprihanirea crinilor,
Slava Tie adanc nesecat al iertarii,
Slava Tie pt paharul Vietii si pt painea bucuriei vesnice,
Slava Tie Celui ce ne-ai ridicat spre cer,
Slava Tie Dumnezeule in veci!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.09.2006, 21:11:07
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CONDACUL 12

De multe ori am privit cum se rasfrangea Slava Ta pe chipurile celor raposati.Cum straluceau de nepamanteasca frumusete si bucurie,cat de nematerialnice pareau trasaturile lor;cu adevarat era praznicul fericirii si al odihnei in sfarsit atinse;tacerea lor striga spre Tine.In ceasul sfarsitului lumineaza si sufletul meu,cel care striga :Aliluia!

ICOSUL 12

Ce inseamna laudele mele inaintea Ta!Eu nu am auzit cantarea heruvimilor...aceasta este partea sufletelor inalte...dar stiu cum Te slaveste firea.Am privit iarna cum sub tacerea lunii,intreg pamantul Iti aduce tihnita rugaciune,invesmantat in haina alba,stralucind de nestematele zapezii.Am vazut cum se bucura de Tine soarele care rasare si am auzit corurile pasarilor slavoslovind.Am auzit cum fosnesc codrii,canta vanturile si apele susura cu taina despre Tine,am auzit cum Te propovaduiesc cetele luminatorilor prin miscarea pe care le-ai randuit-o cu intelepciune,pe nesfarsitele intinderi.Ce e lauda mea!Firea este ascultatoare,iar eu nu sunt.Atata cat traiesc si vad dragostea Ta,ravnesc sa-ti multumesc ,sa ma rog Tie si sa strig:
Slava Tie,Celui ce ne-ai aratat lumina,
Slava Tie Celui ce ne-ai iubit cu dragoste adanca,nemasurata si dumnezeiasca,
Slava Tie Celui ce ne umbresti cu lumina,cu cetele sfintilor si ingerilor Tai,
Slava Tie Preasfantule Parinte,care ne-ai chemat sa dobandim Imparatia Ta,
Slava Tie Duhule Sfinte,Soare de Viata Facator al veacului ce va sa vina,
Slava Tie Fiule al lui Dumnezeu,incepatura a mantuirii noastre,
Slava Tie pt toate Treime Dumnezeiasca si Preabuna,
Slava Tie Dumnezeule in veci!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.09.2006, 21:14:28
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CONDACUL 13

O,Preabuan si de Viata Facatoare Treime,primeste multumire pt toate milele Tale si ne arata vrednici de binefacerile Tale ca inmultind talantii care ne-au fost incredintati, sa intram in vesnica bucurie a Domnului nostru cantand cantare de biruina :Aliluia!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.11.2006, 18:29:46
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acest Acatist este unul crestin ortodox? Intreb asta pentru ca nu am mai auzit niciodata de el.
Acatistul meu de suflet este cel al Sfintului Marelui Mucenic Mina. A fost primul acatist pe care l-am citit in viata mea, la indemnul mamei mele, cu multi ani in urma.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.11.2006, 18:49:18
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Pentru petrurar:

Da, este un Acatist crestin ortodox. E publicat la Manastirea Petru Voda. Si mie imi place f mult. Mai imi place si Acatistul Maicii Domnului numit si "Rugul Aprins".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.11.2006, 20:18:53
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Sunt multe acatiste care nu sunt trecute in acatistier.Toate sunt frumoase si folositoare daca le citim cu credinta.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.11.2006, 16:00:43
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

petrurar
da...este acatist crestin ortodox rus si tradus si publicat si in romaneste.
din punctul meu de vedere este cel mai complex mod prin care ii poti multumi lui Dumnezeu in cuvinte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ACATISTE (rugaciuni) Iubirea Rugaciuni 71 04.11.2011 00:40:43
acatiste padrevicentiu Generalitati 4 02.07.2010 13:51:57
Acatiste Antimos Rugaciuni 5 28.01.2010 13:16:58
Acatiste patinina34 Rugaciuni 51 02.06.2009 04:43:21
Acatiste andreicosminus Rugaciuni 11 19.03.2008 21:06:20