Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.05.2010, 22:03:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Rugaciunea ca forma de dialog este un mijloc prin care biruim egoismul, iar prin staruinta vom intelege ca este hrana pentru sufletul nostru, care flamanzeste si inseteaza dupa Dumnezeu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.09.2010, 12:31:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Daca simti neputinta,si sfintii au simtit-o inaintea ta!Si s-au rugat lui Dumnezeu sa ne ajute pe noi,cei cu totul neputinciosi.Deci citeste rugaciunile compuse de ei,si iti vei regasi propria neputinta in ele .
Daca te simti strivit de pacatele tale, si sfintii s-au simtit la fel inaintea ta. Deci acelasi indemn,citeste rugaciunile de pocainta pentru pacate,si vei invata cum trebuie sa te pocaiesti .
Deci rugaciunile sunt doar un ajutor,gata scris,pentru stari ale noastre,care le-au avut si altii inainte,dar care prin transmitere prin intermediul traditiei,au avut si harul de a fixa in scris ,pentru noi,aceste rugaciuni
Iar despre rugaciunile spuse din inima fiecaruia ,cu sinceritate si recunoastere deplina a starii noastre ,acestea cred eu sunt cele mai puternice.
Pentru ambele feluri de rugaciune:citita sau compusa din inima,e nevoie de sinceritate absoluta cu tine insuti si in fata lui Dumnezeu,ca Dumnezeu sa nu vada nici un gand ascuns in tine.
Doar asa,prin rugaciune,prin vorbirea fata catre fata cu Dumnezeu (spiritual vorbind), putem sa miscam corabia intepenita de pacate,de tristete si de deznadejde a sufletului nostru,si rugaciunea este vantul care o face sa mearga inainte.
Bine spus ca "Dumnezeu să nu vadă nici un gând ascuns în tine" ! Curățirea minții de gândurile trufașe , este extrem de importantă în rostirea rugăciunii. Sinceritatea este de mult preț în fața lui Dumnezeu , căci inima înfrântă și smerită , nici când , Dumnezeu nu o va urgisi ! .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.09.2010, 13:21:41
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu vei intra in imparatia in care nu ai trait pe pamant

Evanghelia de astazi este modelul de nepotrivire intre Dumnezeu si oameni.In vreme ce IISUS le prevestea ucenicilor apropierea patimilor Sale in Ierusalem,cu amanunte,pentru ca atunci cand le vor vedea sa nu deznadajduiasca,doi dintre ei ii cer lui IISUS ranguri de prim-ministri(primii de-a dreapta si de-a stanga Imparatului)De atunci au trecut aproape 2000 de ani,dar aceleasi cereri nepotrivite se aud si astazi:cutare se roaga lui Dumnezeu sa castige un serviciu,altul sa i se descopere hotii,altul sa castige la loterie,altul sa se desparta de cutare,altul sa reuseasca la examene,altul sa risipeasca pe dusmani.Acestia,este drept,cer lui Dumnezeu lucruri mai smerite,dar toate PAMANTESTI,TRECATOARE,NIMICURI.Sunt unii care-I cer lui Dumnezeu socoteala de cum conduce lumea si lucrurile.Acestia cer ca sa asculte Dzeu de ei.Alta nesocotinta.Altii nu-I cer nimic,ba chiar ii cer sa taca,sa nuexiste in fata lor;iarasi alta nesocotinta .Si ce ne cere Dumnezeu noua?Sa fim ca IISUS care S-a dat model de urmat.DUMNEZEU PUNE ACCENTUL PE A FI,IAR NOI PE A AVEA.Asadar cum spunea Parintele ARSENIE BOCA,,Cred ca cea mai deformata fiinta in capul oamenilor e DUMNEZEU''---sau,,Socotiti si voi,cine de cine asculta Dumnezeu de oameni sau invers?''
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.09.2010, 01:40:14
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Bine spus ca "Dumnezeu să nu vadă nici un gând ascuns în tine" ! Curățirea minții de gândurile trufașe , este extrem de importantă în rostirea rugăciunii. Sinceritatea este de mult preț în fața lui Dumnezeu , căci inima înfrântă și smerită , nici când , Dumnezeu nu o va urgisi ! .
Recitind acum ce am scris nu imi vine sa cred ce frumos vorbesc si ce putin fac din ceea ce zic ! Fariseii erau mici copii pe langa mine.
Aceasta e rugaciunea mea : Doamne tu ma vezi si ma stii.Indura-te de neputinta mea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.09.2010, 20:37:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Recitind acum ce am scris nu imi vine sa cred ce frumos vorbesc si ce putin fac din ceea ce zic ! Fariseii erau mici copii pe langa mine.
Aceasta e rugaciunea mea : Doamne tu ma vezi si ma stii.Indura-te de neputinta mea.
De neputinta noastra ! ! ! Stai linistit Iustine draga , ca Dumnezeu ne cunoaste ascunzisurile inimii noastre , iar toate Invataturile si Pildele lasate , nu au fost intamplatoare , caci El ne cunoaste slabiciunea firii noastre , dar de noi si numai de noi depinde dorinta indreptarii , in rest sa ne lasam in voia Lui ! " Striga-ma si iti voi raspunde " ; "Cereti si vi se va da voua ; cautati si veti gasi ; bateti si vi se va deschide voua " ; " Caci tot cel ce cere , capata , si cel ce cauta , gaseste " ; Toate cate le veti cere prin rugaciune , sa credeti ca le veti primi , si se va intampla voua " ; " Adevar , adevar zic voua : < De veti cere ceva de la Tatal in numele Meu , va va da voua> " ; " Sa nu va impovarati cu nici o grija , ci in toate lucrurile , cererile voastre sa fie aratate lui Dumnezeu prin rugaciune si inchinaciuni unite cu multumiri ". . . NADEJDE FRATE ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.09.2010, 20:52:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
: Doamne tu ma vezi si ma stii.Indura-te de neputinta mea.
Sa nu lasam grijile sau supararile sa intunece bucuria comunicarii cu Dumnezeu . Sa-L rugam neancetat sa ne poarte de grija , sa ne scoata din caderi si ispite si vom vedea ca prin puterea comunicarii permanente a noastre cu Dumnezeu nimic nu va mai fi greu sau trist . Sa ne rugam cu adevarat si cu staruinta , caci Dumnezeu revarsa harul si pacea unei fericiri ceresti peste sufletul si peste viata celor care se roaga . Rugaciunea nu este teorie , ci viata practica , aducatoare de nesfarsita bucurie, in care ne asemanam ingerilor si sfintilor . Rugaciunea este vorbirea cu Dumnezeu , in care ii spunem cele mai ascunse tristeti sau cele mai stralucitoare bucurii , in care ne plangem Lui pentru o nedreptate sau ne rugam ca cei dragi sa fie feriti de orice primejdii . Lui ii vorbim ca unui parinte drag si Atotputernic , ca celui mai bun prieten . Cum sa ne rugam ? Iata cateva sfaturi ale Mitropolitului Antonie de Suroj publicate intr un numar al Cotidianului Lumina , ce sper sa ne fie de folos :http://www.ziarullumina.ro/articole;...-eficient.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.09.2010, 00:34:20
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
... Cum sa ne rugam ? Iata cateva sfaturi ale Mitropolitului Antonie de Suroj publicate intr un numar al Cotidianului Lumina , ce sper sa ne fie de folos :http://www.ziarullumina.ro/articole;...-eficient.html
Multumesc pentru link, frumos articol !
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.09.2010, 05:35:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Și eu, mulțumiri !

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Multumesc pentru link, frumos articol !
Și eu îți mulțumesc pentru minunatele daruri primite de la tine ale Sfântului Grigorie Decapolitul ce mult ajutor mi-au adus împotriva vrăjmașilor văzuți și nevăzuți ! Binecuvântări ! Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.09.2010, 16:34:45
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Și eu îți mulțumesc pentru minunatele daruri primite de la tine ale Sfântului Grigorie Decapolitul ce mult ajutor mi-au adus împotriva vrăjmașilor văzuți și nevăzuți ! Binecuvântări ! Doamne ajută !+
frate Cristian, esti un inger pamantesc! cate mesaje pline de intelepciune, banuiesc ca si dragostea ta este pe masura cuvintelor! o adevarata mangaiere ca sunt oameni ca tine desi nu sunt multi, iar acest forum, este o minunatie prin care Dumnezeu lucreaza si isi varsa Duhul Sfant! tine-o tot asa! asta e lupta cea buna, iar tu esti un purtator de Dumnezeu.. oh, ce-as vrea sa fiu si eu macar un 5% din ce esti tu Cristian.. roaga-te pentru noi!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.09.2010, 17:23:18
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit tuturor forumistilor!

Sfantul Grigorie Decapolitul este sfantul cel mai drag, sufletului meu.
Nu pot descrie ce am simtit si cum m-am simtit prima data cand m-am inchinat la racla ce pastreaza cu sfantenie, moastele sfantului ,din Sfanta Manastire Bistrita. Trairi asemanatoare am mai avut la racla sfantului Ioan Iacob Hozevitul din Tara Sfanta si la sfantul Patapie din Grecia.
Dar ma rog cu multa evalvie la foarte multi sfinti ori de cate ori am nevoie de mangaiere, ajutor si binecuvantare.
Va doresc tuturor multa sanatate si sa strigati dupa ajutor la Maica Domnului si la toti sfintii dragi cand aveti o bucurie sau un necaz si sa nu uitam sa le multumim de fiecare data.
Cristi ma bucur daca ti-au fost de folos cele trimise cu mult drag!
Daca cineva are nevoie de ulei sfintit de la racla sfantului, anafura, aghiazma mica sau vesmant, sa nu stea mult pe ganduri si sa-mi scrie, le voi trimite prin posta sau cum m-o lumina bunul Dumnezeu! Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare Importanta ggmarius Generalitati 5 19.07.2011 10:26:09
puterea rugaciunii mihaisepo Rugaciuni 5 24.02.2011 15:11:06
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
o nelamurire importanta padrevicentiu Generalitati 5 12.09.2007 10:07:11