Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.04.2012, 19:26:50
diana27 diana27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2012
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Post Mare sfant

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Citind viata Sf.Nicolae Planas - un smerit preot din Athena (+1930), am ajuns la fragmentul in care Monahia Marta (scriitoarea vietii Sf.Nicolae si ucenica apropiata a sa) marturisea ca Sf.Nicolae nu era niciodata barfit si nimeni nu gasea cuvant impotriva Sf.Nicolae! Si spune maica de ce: Sf.Nicolae inainte de a iesi din casa, spre Biserica sau unde era chemat de credinciosi, rostea cuvintele din Ps.118: Pasii mei indrepteaza-i dupa cuvantul Tau si sa nu ma stapaneasca nici o faradelege. Izbaveste-ma de clevetirea oamenilor si voi pazi poruncile Tale. Fata Ta arat-o robului Tau si ma invata indreptarile Tale. Sa se umple gura mea de lauda ta, ca sa laud slava Ta, toata ziua mare cuviinta Ta!” iar la intoarcerea in casa spunea „Cuvine-se cu adevarat...” si saruta icoana Maicii Domnului!
Noi astazi majoritatea dintre noi crestinii nu ne mai facem nici macar Sf.Cruce cand iesim din casa! D-apoi sa ma spunem si rugaciune... Era un crestin care inainte de a iesi din casa mergea la icoana Maicii Domnului si O intreba: „Maica Domnului e bine sa merg acolo? Binecuvintezi iesirea mea?” si simtea inlauntrul sau indoiala (pentru a nu iesi sa indeplineasca lucrul sau) sau pace si bucurie (cand Maica Domnului il incredinta ca e bine ce face).

Cum si in Pateric se spune ca unui parinte i-a murit Saretul. Si cum era invatat ca mereu sa ceara binecuvantare pt orice lucru, si-a facut o statuie din lemn, in chipul parintelui sau si cu mana binecuvantand! Si cand pleca undeva se apleca inaintea ei (facea plecaciune cum se numeste in termeni monahicesti „facea metanie”) zicand „Binecuvinteaza Parinte” si pleca. O data cand a vrut sa plece sa isi vanda cosurile, facand obisnuita plecaciune de Binecuvanatare, a auzit o voce care i-a spus „Nu te duce azi, ca sunt talharii la panda si sa nu te jefuiasca!” Si nu s-a dus!

Vedem astfel lucrarile lui Dumnezeu pentru smerenia noastra! Eu m-am umilit citind exemplul Sf.Nicolae Planas! Desi imi faceam numai cruce cand ieseam din casa, si sarutand Sf.Moaste! Acum incerc sa imi insusesc si eu acest obicei de a spune aceleasi cuvinte pe care le spunea si Sf.Nicolae Planas!!! Si sa stiti ca plec cu bucurie si liniste in suflet! E altfel de cand spun rugaciunea si m-am hotarat sa va spun si voua si sa va indem sa faceti la fel si veti simti Binecuvantarea lui Dumnezeu! Amin!
Buna tuturor!vruiam sa va sic si eu ca acest Sfant Nicolae Planas este deosebit...pe mine una m'a ajutat cand credeam ca nu mai am nici o speranta...toata viata mea am fost fff slaba(acum am 27 ani) am facut orice..am incercat orice metoda sa pun macar cateva kg pe mine dar nici cum nu reuseam (((...pana mi'a zis o persoana f importanta pt mine sa ma rog la acest Sfant...intr'adevar m'am rugat cred ca si un an dar a avut EFECT: MINUNE: AM PUS VREO 7 KG PE MINE SI MA SIMT F BINE(cred ca toata lumea stie cat de greu este sa te ingrasi daca asa te'ai nascut , e la fel ca si cu slabitul!!!) si asta fara sa mananc grasimi sau tot felul de prostii cum fac altii!!!!!!si va zic sincer nu este de la varsta NU DE LA VARSTA M'AM INGRASAT!!!!acest minunat Sfant m'a ajutat...simt asta ...este o mare minune pt ca imi doraem din tot sufletul sa arat si eu normal!!!!chiar face minuni...rugati'va cu perseverenta si din suflet la acest Sfant pt ca el va va ajuta!!!!!rugati'va rugati'va si iar rugati'va...este cel mai bun medicament...DOAMNE AJUTA LA TOATA LUMEA SI HRISTOS A INVIAT!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
„Cu pace să ieșim”,„Întru numele Domnului” VladCat Sfanta Liturghie 4 07.01.2013 18:54:33
„Marșul pentru Viață” - 2012! Laura19 Generalitati 0 19.03.2012 10:04:25
„Motto-ul” de zi cu zi Delalucaci Generalitati 3 20.01.2012 20:25:48
„Viața cuiva nu stă în...” VladCat Spiritualitatea ortodoxa 0 20.11.2011 14:18:21
„Particula” lui Dumnezeu Paisie Aghioritul Teologie si Stiinta 109 04.05.2010 11:22:19