Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.03.2009, 18:59:19
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Oare s-a mai intimplat cuiva sa ofteze fara motiv, sa respire greu fara motiv, sa se simta impovarat ca si cum ar fii dus in spate o povara grea ( imaginara)?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.03.2009, 19:06:01
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Oare s-a mai intimplat cuiva sa ofteze fara motiv, sa respire greu fara motiv, sa se simta impovarat ca si cum ar fii dus in spate o povara grea ( imaginara)?
[COLOR=green]Subconștientul tău deja a primit semnale cu ceea ce urmează să se întâmple, bun sau mai puțin bun... Chiar subiectele deschise pe forum spun ceva... Gândește pozitiv și roagă-te![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.03.2009, 20:15:56
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Oare s-a mai intimplat cuiva sa ofteze fara motiv, sa respire greu fara motiv, sa se simta impovarat ca si cum ar fii dus in spate o povara grea ( imaginara)?
Mie mi s-a intamplat; dar intotdeuna este un motiv, de obicei e ceva care ne doare si de care nu ne place sa ne amintim, ceva care ne deranjeaza in adancul nostru; ceva ce credem ca nu putem controla si refuzam sa traim...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.03.2009, 20:27:47
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Bună seara! [/COLOR]
[COLOR=green]Nu știu câtă dreptate am și nici nu vreau să oblig pe cineva să mă creadă. Dar asta e ceea ce am trăit... [/COLOR]
[COLOR=green]Sufletul doare, așa cum doare un genunchi lovit sau cum doare stomacul. Diferența e că pentru durerea sufletului nu există medicamente, decât voință proprie, implicare, luptă cu tine însuți. [/COLOR]
[COLOR=green]Primul lucru pe care l-am făcut a fost să accept ceea ce mi s-a întâmplat și apoi să mă resemnez... Este foarte greu să te resemnezi, să-ți accepți, să-ți recunoști neputința... De asta mi-a trebuit atâta timp.[/COLOR]
Da. Chiar inteleg. Cel mai greu este sa-ti recunosti neputinta. Mai ales daca esti obisnuit sa te ghidezi dupa propriile principii si sa nu depinzi, decat poate partial de altcineva. Resemnarea? Intr-adevar dureaza mult. Durerea sufletului ramane. Oare pana cand?

Doamne-ajuta!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.03.2009, 20:42:00
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_si.atat Vezi mesajul
Da. Chiar inteleg. Cel mai greu este sa-ti recunosti neputinta. Mai ales daca esti obisnuit sa te ghidezi dupa propriile principii si sa nu depinzi, decat poate partial de altcineva. Resemnarea? Intr-adevar dureaza mult. Durerea sufletului ramane. Oare pana cand?

Doamne-ajuta!
[COLOR=green]Durerea sufletului poate fi atenuată, anulată, vindecată, cu eforturi mari și voință proprie... Cu multă tenacitate și consecvență. [/COLOR]
[COLOR=green]Rămân regretele, regretele de a nu putea mai mult... Întoarcerea în timp...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.03.2009, 20:42:33
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Oare s-a mai intimplat cuiva sa ofteze fara motiv, sa respire greu fara motiv, sa se simta impovarat ca si cum ar fii dus in spate o povara grea ( imaginara)?
am folosit expresia "ma doare sufletul" in momente in care simteam o greutate imensa apasand asupra pieptului;cu fiecare dezamagire,nedreptate,simteam cum inima se pietrifica,mai corect spus,se ascunde in spatele unor ziduri grele,de piatra...de fiecare data..
pana am ajuns sa nu o mai simt;tot timpul am cautat sa respect legile moralitatii crestine,m-am lasat condusa de ratiune....
pana cand am aflat ce inseamna cu adevarat iubirea crestina...atunci lacrimile au inceput sa curga siroaie,fara a plange propriu-zis,zidurile grele care se ridicasera imprejurul inimii se prabuseau rand pe rand,simteam cum lumina,caldura si iubirea imi invadau sufletul....
si,Doamne,cata nevoie aveam...cu cat primeam mai multa iubire,caldura si lumina,cu atat nevoia de a reveni devenea tot mai mare...prezenta Domnului o simt si acum in fiece colt al manastirii......iar cu cat ma aproprii astfel mai mult de Dumnezeu,cu atat simt cum dimensiunile mele scad,uneori ma contopesc cu tot ceea ce ma inconjura,devin una cu natura,ma regasesc in fiece fir de iarba si arbore si adiere de vant si nor si strop de ploaie......
si totul se bucura si multumeste Creatorului.
nu cred ca ne putem apropia altfel de Ziditor decat prin rugaciune;insusi Duhul se va ruga pentru noi cu suspine negraite...
lacrimi de bucurie,lacrimi de neputinta,lacrimi de pocainta,toate se impletesc,iar Domnul le primeste pe toate,mangaie si alina,ia de pe umeri toate poverile,haina noua daruieste...
Doamne,ce-am facut ca sa merit dragostea Ta?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.03.2009, 20:51:11
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Durerea sufletului poate fi atenuată, anulată, vindecată, cu eforturi mari și voință proprie... Cu multă tenacitate și consecvență. [/COLOR]
[COLOR=green]Rămân regretele, regretele de a nu putea mai mult... Întoarcerea în timp...[/COLOR]
Dar se poate? Chiar ai reusit s-o elimini? Imi doresc sa reusesc si eu candva.
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.03.2009, 20:57:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Eram ironic la adresa lui patinina34 :)
O ironie gratuita. Nina vorbea din punct de vedere religios si a indicat ca sursa Patericul; nu a fost o parere personala.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.03.2009, 21:01:59
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_si.atat Vezi mesajul
Dar se poate? Chiar ai reusit s-o elimini? Imi doresc sa reusesc si eu candva.
[COLOR=green]Citește și recitește ce am scris eu dacă tu crezi că-ți poate fi de folos, și hotărăște momentul. Sigur că vei reuși.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.03.2009, 21:13:39
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Durerea sufletului poate fi atenuată, anulată, vindecată, cu eforturi mari și voință proprie... Cu multă tenacitate și consecvență. [/COLOR]
[COLOR=green]Rămân regretele, regretele de a nu putea mai mult... Întoarcerea în timp...[/COLOR]
restul vine de la Dumnezeu;trebuie doar sa te decizi cand te vei lasa in mainile Lui cu totul...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
apel important !, apel!

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 14:08:21
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 01:01:51
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 06:35:38