Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 08.05.2011, 03:01:15
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit probata..

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Eu fac adeseori pâine de casă. Cumpăr de la țară grâu, îl ducem la moară, cernem făina pe care o ținem undeva la câldură.
Cu 1kg de fâină și un cubuleț de drojdie fac două pâini. Dizolv drojdia în puțină apă caldă și rastorn peste făina în care am fâcut o gropiță. Pun o linguriță de sare și încep să frământ. Folosesc cam !/4 l apă la 1 kg de făină. Frământ bine aluatul și când e aprope gata pun un cubuleț de margarină sau ulei și mai frământ în continuare. Fac o cruce pe aluat și las să crească 1/2 oră. Împart aluatul în 4 și fac suluri pe care le împletesc câte două și le pun în tavile unse cu ulei sau cu margarină. Mai las să crească 1/2 oră și apoi le bag la cuptoul încins.
Când scot cele două pâini de la cuptor și din tavă le țin cam o oră învelite într-un ștergar ca să se înmoaie coaja.
.. si adaptata.
Trebuie mult mai multa apa (cam jumatate de litru la 1 kg faina). Si cu ulei in loc de margarina.
Si tot mi se pare ca a iesit deasa.. e inca in faza experimentala :).
(azi incerc varianta cu masline).

Ma bucur ca datorita acestui thread am ajuns sa fac paine. Mi se pare un lucru placut :).
Reply With Quote
  #282  
Vechi 08.05.2011, 06:50:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dacă faceți pâine cu măsline, în uleiul pe care îl folosiți puneți un cățel de usturoi pisat. Iese ceva, cum să spun ? Nebunie !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #283  
Vechi 08.05.2011, 07:53:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Am facut si eu paine cu masline,usturoi,rozmarin si cimbru-pot sa spun ca daca este zi de post,aceasta paine este suficienta ea insasi :)
De asemeni,am mai incercat si cu ardei iute taiat felii si parmezan sau...rosii uscate felii!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 08.05.2011, 20:33:21
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
.. si adaptata.
Trebuie mult mai multa apa (cam jumatate de litru la 1 kg faina). Si cu ulei in loc de margarina.
Si tot mi se pare ca a iesit deasa.. e inca in faza experimentala :).
(azi incerc varianta cu masline).

Ma bucur ca datorita acestui thread am ajuns sa fac paine. Mi se pare un lucru placut :).
500 gr faina si 300 ml apa, 25 gr drojdie proaspata(la maia pun putin zahar, sare si o lingura faina). nu tb framantat mult, important e sa fie aluatul elastic. dupa ce a crescut( aluatul framantat il pun intr-un vas de plastic mai mare, in cuptor, unde e ferit de curent). cand aluatul e crescut il impart in 3 bucati, doua egale si unul mai mic. fiecare bucata o intind fasie. apoi le impletesc in 5. e o minunatie de paine !
Reply With Quote
  #285  
Vechi 22.08.2012, 00:27:14
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit Incendiu în bucătărie

Ce facem când focul cuprinde o tigaie încinsă?
Dacă vom încerca să o stingem cu apă, focul se va extinde.
O metodă simplă este de a uda cu apă o cârpă de bucătărie (de preferință din bumbac). Apoi acoperim vasul cu acea cârpă.
Cine dorește, îi pot trimite prin email un filmuleț interesant.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 29.08.2012, 21:10:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

As dori si eu un exemplu de mic dejun de post sanatos, care sa tina de foame cat de cat si sa nu provoace arsuri, inafara de painea cu margarina si masline care pana acum a fost pt mine cea mai prietenoasa. Variantele dulci (gem, miere) au deavantajul ca avand multa glucoza, determina o secretie rapida de insulina si implicit scaderea rapida a glicemiei (adica ni se face foame din nou). Cruditatile sau alte preparate pe baza de legume sau leguminoase (zacusca, pateul de soia, salata de vinete), la prima ora, le pot da unora hiperaciditate (arsuri), mai ales impreuna cu cafeaua de dimineata. N-am incercat varianta (sau poate am incercat-o dar n-am perpetuat-o) care cred eu ca e cea mai recomandata, de paine sau biscuiti, covrigi, etc bogati in fibre, cereale integrale, seminte, etc. Din pacate cand dispun de asemenea produse nu le consum doar odata la prima ora a diminetii, ci in toata perioada dintre micul dejun si pranz. Scuza mea de baza in acest sens e gastrita hiperacida, sau o mai banuiesc si pe cea cu hipoglicemia provocate de pinea cu gem de la prima ora, sau de inconsistenta micului dejun. Cred ca nu degeaba traditia spune ca in post trebuie sa mancam cat mai putin si cat mai uscat. Mai e si un aspect care se bate oarecum in cap traditie vs. stiinta : in vreme ce traditia crestina, cat si ce amusulmana, recomanda postirea pe timpul zilei, pana seara, stiinta nutritiei ne spune ca micul dejun e masa cea mai importanta din zi.

Ma intreb oare, la noi in manastiri se ia micul dejun? Daca da, cam ce se consuma la aceasta masa?
Reply With Quote
  #287  
Vechi 29.08.2012, 23:35:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
As dori si eu un exemplu de mic dejun de post sanatos, care sa tina de foame cat de cat si sa nu provoace arsuri, inafara de painea cu margarina si masline care pana acum a fost pt mine cea mai prietenoasa. Variantele dulci (gem, miere) au deavantajul ca avand multa glucoza, determina o secretie rapida de insulina si implicit scaderea rapida a glicemiei (adica ni se face foame din nou). Cruditatile sau alte preparate pe baza de legume sau leguminoase (zacusca, pateul de soia, salata de vinete), la prima ora, le pot da unora hiperaciditate (arsuri), mai ales impreuna cu cafeaua de dimineata. N-am incercat varianta (sau poate am incercat-o dar n-am perpetuat-o) care cred eu ca e cea mai recomandata, de paine sau biscuiti, covrigi, etc bogati in fibre, cereale integrale, seminte, etc. Din pacate cand dispun de asemenea produse nu le consum doar odata la prima ora a diminetii, ci in toata perioada dintre micul dejun si pranz. Scuza mea de baza in acest sens e gastrita hiperacida, sau o mai banuiesc si pe cea cu hipoglicemia provocate de pinea cu gem de la prima ora, sau de inconsistenta micului dejun. Cred ca nu degeaba traditia spune ca in post trebuie sa mancam cat mai putin si cat mai uscat. Mai e si un aspect care se bate oarecum in cap traditie vs. stiinta : in vreme ce traditia crestina, cat si ce amusulmana, recomanda postirea pe timpul zilei, pana seara, stiinta nutritiei ne spune ca micul dejun e masa cea mai importanta din zi.

Ma intreb oare, la noi in manastiri se ia micul dejun? Daca da, cam ce se consuma la aceasta masa?
Draga Fallen,am atatea solutii caci as scrie pagini intregi :)
Ca sa-ti raspund la ultima intrebare,desi nu am avut onoarea sa servesc micul dejun la nici o manastire,au auzit ca acolo se serveste ceai si paine cu gem/marmelada,in post.

Printre paranteze,iti marturisesc ca inca din frageda pruncie am avut tot felul de probleme gastro-intestinale,asa incat ceea ce altora le pare simplu ca buna ziua-cum este aceasta paine cu gem si ceai-pt mine este o adevarata provocare.Dulceata sau gemul pe stomacul gol,intotdeauna imi provoaca crampe;din aceasta cauza am renuntat si la zaharul din cafea,astfel incat sunt vreo 8 ani buni decand beau ceaiul sau cafeaua fara zahar.Mierea nu imi provoaca crampe insa sunt alergica la miere,daca o folosesc zilnic imi apar pete rosii pe corp,care ma mananca.

1.un excelent mic dejun il constituie fulgii de ovaz,cereale integrale nemodificate(a nu se intelege"cerealele"fulgi cu adaosuri de zahar,esente si alte bazaconii).
Acesti fulgi de ovaz se fierb aprox.15 min si se consuma dupa gust si dispozitie.Daca ne place si ne permitem putem adauga:nuci,stafide,fructe de padure,fulgi de cocos sau curmale.
Cand suntem in post,eu ma limitez la un aspect mai auster al mancarii,mancand mai simplu deci excluzand luxul fructelor de padure sau a curmalelor.In fine,dupa gust.
Alte persoane prefera acesti fulgi de ovaz cu adaos de lapte si zahar.

Din proprie experienta,acest gen de mic dejun nu creaza dureri,balonari,crampe sau arsuri fiind de natura alcalina si pot spune ca este destul de satios.

2.un alt mic dejun care ar putea raspunde nevoilor tale(ar fi trebuit sa incep chiar cu el)este un shake foarte satios care poate satisface pana si pe cel mai carcotas consumator de carne.
Este vorba despre shake-ul de fructe cu adaos de unt de arahide.
Clasic,eu fac acest shake dintr-o banana,1/2 cana de lapte de soia,2 linguri unt de arahide.Este atat de simplu!
Dintre toate mic dejunurile de post acesta este cel mai satios/hranitor.
Alte variante mai sunt si cu unt de migdale,seminte,nuci,migdale,afine.

Daca nu ai shaker,atunci poti sa ungi o felie de paine cu unt de arahide peste care pui felii de banana sau gem.

3.Sucul natural in amestec egal de morcovi,mere,portocale.
Poate parea nerealist,insa acest suc baut de dimineata imi potoleste foamea pana la pranz.
Au fost zile cand beam un suc de fructe la micul dejun si un alt suc de legume la pranz si mancam mancare solida numai la cina,o supa sau o salata.Fara sa cad pe jos sau sa lesin asa cum ar crede unii.Foarte simplu!

Sper sa-ti foloseasca
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 30.08.2012, 00:12:11
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul

Ma intreb oare, la noi in manastiri se ia micul dejun? Daca da, cam ce se consuma la aceasta masa?
Prima masa este după sfânta liturghie cam la ora 12, nu știu dacă este peste tot asa, dar pe unde am fost eu asa era.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 01.09.2012, 12:47:14
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumesc Yasmina. Si eu sunt fan unt de arahide desi nu e deloc traditional si e recomandat chiar si cand esti in cura de slabire sa mananci 2-3 lingurite pe saptamana. Insa e cam cost-prohibitiv la noi, mai ales ca sa-l maninci zilnic. satios ar fi insa tot asa mancat zilnic pe (2-3 felii) paine...s-ar putea sa iei proportii nesteptate. Am avut insa placuta surprinza cand vroiam sa slabesc putin, sa mananc intr-o dimineata doar 1 sau 2 lingurite si sa imi tina de foame mai bine ca alt mic dejun mai "traditional".
Cu sucurile iarasi sunt variante care se dau chiar si la ulcerosi (suc de morcov, cartof varza sfecla etc) doar ca astea necesita ceva aparatura si ceva timp de preparare (nu se pot face de seara), si de curatat dupa, ca si la salate dealtfel.
Stie cineva din intamplare unde as putea gasi -in Bucuresti, Romania - smochine uscate vrac (varsate) ? Imi plac foarte mult si m-ar interesa daca le-as gasi la un pret ceva mai accesibil (< 20 lei/kg).
Totusi m-ar interesa cava mai traditional, simplu de preparat, eventual ieftin si accesibil. Stiu ca o sa imi recomandati rabdari prajite, dar...Nu stiu de ce cu covrigul mancat in tramvai in drum spre scoala sau servici nu am fost niciodata de acord. As vrea totodata sa stiu daca e atat de grav, nesanatos si imoral ca sa mananci dimineata un mic dejun sumar apoi pe parcursul zilei intregi pana ajungi acasa sa "rontai" diverse uscaturi (covrigei, biscuiti) eventual cu fructe, sau daca imi aduc de acasa un pranz sumar -o salata, niste legume fierte- ma refer in cazul zilelor de post. In zilele de frupt mananc mai consistent dimineata si fac tot posibilul sa nu imi umplu stomacul cu prostii si sa iau macar un pranz sumar ceva mai proteic (iaurt, ou, branza, mezeluri). Dar in zilele de post, desi asta ar fi ideea - sa nu ne gandim la mancare - intre cafeaua cu paine si masline de dimineata si salata de la pranz, doar fructele nu sunt de ajuns, din contra stomacul meu clocoteste ca un vulcan si trebuie sa-l amagesc cu niste uscaturi ca sa ma lase in pace. De multe ori trebuie sa ii dau ranitidina ca atfel nu se potoleste. Mi-am propus la un moment dat sa renunt la aceste zile de post, dar... nu stiu ce ma determina sa incerc pe cat se poate sa le tin. Macar cand nu e vreo zi speciala si sunt servita de careva cu vreo prajitura sau altceva.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 02.09.2012, 11:13:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Multumesc Yasmina. Si eu sunt fan unt de arahide desi nu e deloc traditional si e recomandat chiar si cand esti in cura de slabire sa mananci 2-3 lingurite pe saptamana. Insa e cam cost-prohibitiv la noi, mai ales ca sa-l maninci zilnic. satios ar fi insa tot asa mancat zilnic pe (2-3 felii) paine...s-ar putea sa iei proportii nesteptate. Am avut insa placuta surprinza cand vroiam sa slabesc putin, sa mananc intr-o dimineata doar 1 sau 2 lingurite si sa imi tina de foame mai bine ca alt mic dejun mai "traditional".
Cu sucurile iarasi sunt variante care se dau chiar si la ulcerosi (suc de morcov, cartof varza sfecla etc) doar ca astea necesita ceva aparatura si ceva timp de preparare (nu se pot face de seara), si de curatat dupa, ca si la salate dealtfel.
Stie cineva din intamplare unde as putea gasi -in Bucuresti, Romania - smochine uscate vrac (varsate) ? Imi plac foarte mult si m-ar interesa daca le-as gasi la un pret ceva mai accesibil (< 20 lei/kg).
Totusi m-ar interesa cava mai traditional, simplu de preparat, eventual ieftin si accesibil. Stiu ca o sa imi recomandati rabdari prajite, dar...Nu stiu de ce cu covrigul mancat in tramvai in drum spre scoala sau servici nu am fost niciodata de acord. As vrea totodata sa stiu daca e atat de grav, nesanatos si imoral ca sa mananci dimineata un mic dejun sumar apoi pe parcursul zilei intregi pana ajungi acasa sa "rontai" diverse uscaturi (covrigei, biscuiti) eventual cu fructe, sau daca imi aduc de acasa un pranz sumar -o salata, niste legume fierte- ma refer in cazul zilelor de post. In zilele de frupt mananc mai consistent dimineata si fac tot posibilul sa nu imi umplu stomacul cu prostii si sa iau macar un pranz sumar ceva mai proteic (iaurt, ou, branza, mezeluri). Dar in zilele de post, desi asta ar fi ideea - sa nu ne gandim la mancare - intre cafeaua cu paine si masline de dimineata si salata de la pranz, doar fructele nu sunt de ajuns, din contra stomacul meu clocoteste ca un vulcan si trebuie sa-l amagesc cu niste uscaturi ca sa ma lase in pace. De multe ori trebuie sa ii dau ranitidina ca atfel nu se potoleste. Mi-am propus la un moment dat sa renunt la aceste zile de post, dar... nu stiu ce ma determina sa incerc pe cat se poate sa le tin. Macar cand nu e vreo zi speciala si sunt servita de careva cu vreo prajitura sau altceva.

Shake-ul cu unt de arahide este foarte popular printre vegani,si crede-ma acestia sunt cei mai slabi oameni de pe planeta!

Nu pot sa-ti recomand nimic traditional,deoarece bucataria romaneasca este foarta saraca in bucate sanatoase si gustoase totodata.Este fie gustoasa dar nesanatoasa,fie sanatoasa dar nu prea gustoasa.
Si este cam taraneasca,fara imaginatie,fara fas,mancare ciobaneasca fara maniere.
Nu am vazut pe nimeni in Romania sa manance fructe,nuci,cereale de dimineata.
Se mananca jumari de porc,omleta cu branza si carnaciori,sandwiciuri cu branza sau salam de Sibiu,carnati prajiti,untura pe paine.Am vazut in familia mea.
Cu asemenea cultura in spate,nu-i de mirare ca sunt dileme in gasirea unor alternative de post care sa fie si traditionale...

Traditionalul este ca si moda,adapteaza doar ce este bun pt tine!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 14:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 12:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 11:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26