Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 24.09.2015, 13:56:58
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
anul asta inca puteai sa iti inscrii copilul la orice gradi si scoala doreai. cumnata mea are o fetita la o gradinita si cealalta la alta gradinita si inca o fata la o scoala generala de care nu apartine cu locuinta. in bucuresti am auzit intr-adevar ca e mai complicat, dar aici nu sunt probleme.

care e legea care te obliga sa iti dai copilul la gradi/scoli de care apartii cu locuinta? Nu de alta, dar sa ma informez, ca cine stie ce si cum pana vine randul sa imi dau copiii la gradi.
In Buc sunt multi copii si prea putine gradinite de stat, asta e problema. Particulare cate vrei, chiar 2 pe o strada, dar costa vreo 10 mil (1000lei/luna).
Daca vrei la alta soala/gradi eventual aproapede srviciu, parinti, etc, se poate dar tb din timp sa te inscrii ca sa prinzi loc. Si asa e putin prsonal cate 40 copii in grupa, etc..
Iar parerile sunt impartite. Eu de ex am avut ocazia sa stau in salon cu o fata care mai avea un copil in aceeasi grupa cu fetita colegei mele de serviciu....am fost uimita sa constar ca si ea si sotul aveau numai cuvinte de lauda despre gradinita si educatoare, pecand colega mea, numai le " trece Dunarea"...iar cealalta fata spune ca nu e asa, doar ca ea si ai ei sunt mai " figurante" din fire...

Last edited by fallen; 24.09.2015 at 14:00:51.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.09.2015, 14:55:30
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
In Buc sunt multi copii si prea putine gradinite de stat, asta e problema. Particulare cate vrei, chiar 2 pe o strada, dar costa vreo 10 mil (1000lei/luna).
1000 lei/luna cea mai ieftina, eu n-am gasit niciuna pe langa casa mea la banii astia numai de la 1500 lei in sus
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #73  
Vechi 25.09.2015, 08:15:56
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Scumpe sunt tare.

La npoi dunt destul de putine particulare, probabil si pentru ca "cererea" nu e prea mare.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 08.10.2015, 13:53:12
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Vezi că ai greșit titlul.

Ce găsesc eu mai important:

- alimentație cît mai sănătoasă în sarcină și după
- naștere naturală, caută un medic care crede în asta
- alăptare din primul minut și cît mai mult, de ordinul a 2-3 ani
- fără vaccinuri - părerea mea
- diversificare de la 6 luni dar fără porții, ci gradual, în timp
- imunizare naturală, nu te feri prea mult de bacterii și viruși; fără antibiotice sintetice
- și multe altele
Nu a fost nevoie sa le dati nimic pentru colici si alte dureri, de dinti, raceli, etc? Intreb asta pt ca sunt putin indoita cu genul asta de medicamente, care desi sunt extracte de plante, care fac foarte bine, contin si zahar si tot felul de chimicale. Din pacate sunt mai usor de administrat si mai bine primite de copil, fiind sub forma de solutii concentrate care i le picuri in gura sau i e amesteci in lapte, decat ceaiurile... eu beau ceai de colici dar se pare ca copilul tot inghite aer si-l doare burta...nu plange, dar se chinuie, geme, are gaze, etc...

O alta chestie care imi sta pe constiinta este modul de sterilizare. Nu am folosit prea mult biberoane, doar in caz de urgenta am un biberon cu care mai ii dau lp de obicei in serile cand nu se satura ( cand raman eu singura acasa sau nemancata), si o pompa cu care mai mulg cand imi prisoseste ( tot asa, destul de rar, de obicei dupa ce mananca biberon si nu-i mai trebuie san). Dar imi prinde bine ca il dau cu proxima ocazie. Pt astea am un sterilizator pt microunde, de la " primii pasi". Problema mea e insa plasticul in microunde ... macar e bine ca nu-i incalzesc propriuzis apa pe care i-o dau, altii asa fac..eu o pun in biberon si il bag ntr-un ibric cu apa fiarta. Alte posibilitati de sterilizare ar mai fi fierberea, sterilizator electric sau solutia la rece...care credeti ca e mai buna ???
Reply With Quote
  #75  
Vechi 08.10.2015, 14:23:05
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Pentru ca s-a inceput o discutie la un topic despre cu totul altceva, am infiintat acest topic pentru a se putea continua discutiile, in liniste, la subiect.

Propun, pentru cine doreste, implicare din partea cat mai multor persoane;

Eu inca invat; urmeaza sa fiu mama in cateva luni; am niste principii pe care vreau sa le aplic, dar imi doresc sa aflu si alte pareri, metode, ce a functionat la voi intr-un anumit context etc.; intr-un cuvant, tot ce tine de parințeala.
Poate sunt utile urmatoarele postari:

http://www.catchy.ro/author/adriana-manolica
__________________

Reply With Quote
  #76  
Vechi 23.10.2015, 13:40:06
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu a fost nevoie sa le dati nimic pentru colici si alte dureri, de dinti, raceli, etc? Intreb asta pt ca sunt putin indoita cu genul asta de medicamente, care desi sunt extracte de plante, care fac foarte bine, contin si zahar si tot felul de chimicale. Din pacate sunt mai usor de administrat si mai bine primite de copil, fiind sub forma de solutii concentrate care i le picuri in gura sau i e amesteci in lapte, decat ceaiurile... eu beau ceai de colici dar se pare ca copilul tot inghite aer si-l doare burta...nu plange, dar se chinuie, geme, are gaze, etc...

O alta chestie care imi sta pe constiinta este modul de sterilizare. Nu am folosit prea mult biberoane, doar in caz de urgenta am un biberon cu care mai ii dau lp de obicei in serile cand nu se satura ( cand raman eu singura acasa sau nemancata), si o pompa cu care mai mulg cand imi prisoseste ( tot asa, destul de rar, de obicei dupa ce mananca biberon si nu-i mai trebuie san). Dar imi prinde bine ca il dau cu proxima ocazie. Pt astea am un sterilizator pt microunde, de la " primii pasi". Problema mea e insa plasticul in microunde ... macar e bine ca nu-i incalzesc propriuzis apa pe care i-o dau, altii asa fac..eu o pun in biberon si il bag ntr-un ibric cu apa fiarta. Alte posibilitati de sterilizare ar mai fi fierberea, sterilizator electric sau solutia la rece...care credeti ca e mai buna ???
Sterilizator electric cu aburi.
nu am dat nimic ptr colici, il tineam burta pe burta, dormea calare pe mine si in restul timpului il purtam non-stop la piept in pozitie de broscuta in sistem ergonomic de purtare (nu te gandi la marsupiile clasice) vorbesc de un wrap elastic la varsta mica sau de un ssc gen manduca sau boba dupa 6 luni.
Inghite aer din cauza biberonului, ar fi bine sa incerci sa-l lasi sa suga oricat de des vrea (in primele luni un copilas normal sta si 23 de ore din 24 la san daca-i e foame, laptele tinandu-i si de sete si de foame) si sa renunti la biberon si laptele praf.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #77  
Vechi 23.10.2015, 13:48:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si sterilizatoarele, care fac abur la > 100 grade, tot din plastic sunt.

Teoretic, sunt din ceea ce se numeste pastic "BPA free", de obicei polietilena, undeva chiar ar trebui sa se mentioneze asta.

Dar din pacate, cum spunea cineva, se pare ca toate materialele plastice, lasa BPA sau alte chimicale in apa, in special la temperaturi inalte.


BPA-Free Plastic Containers May Be Just as Hazardous
http://www.scientificamerican.com/ar...-as-hazardous/

Most Plastic Products Release Estrogenic Chemicals: A Potential Health Problem That Can Be Solved
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3222987/

Oricum, evita policarbonatul si melamina (desi sticlele biberon de la Philips sunt din policarbonat, "BPA free" zic ei)

Un alt articol interesant:

Is It Safe to Heat Food in Plastic?
To get behind the hype, Good Housekeeping tested 31 containers, lids, bags, wraps, and liners. What we found was reassuring — but to really protect your family, there's more you need to know.

http://www.goodhousekeeping.com/inst...ety-heat-food/
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.10.2015 at 13:50:54.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 23.10.2015, 14:02:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu a fost nevoie sa le dati nimic pentru colici si alte dureri, de dinti, raceli, etc?
Raceala nu, e produsa de un virus si virusul nu este afectat de antibiotice.
In schimb, pentru a preveni supra-infectii bacterine, unii mai administreaza antibiotice.
Ca rezultat, apar bacterii rezistente la antibiotice, si o data cu administrarea antibioticelor este distrusa flora bacteriana protectoare din tot organismul. Asa ca mai devreme sau mai tarziu, se ajunge la infectii care se vroiau evitate si cercul vicios continua.

Si asta din doua motive:
1. prostiei parintilor - ei cred ca un doctor e mai bun cu cat pleaca cu o reteta mai mare din cabinetul lor.
Uneori doar sunt prost informati, dar din pacate sunt si cazuri in care, chiar daca sunt informati, nu-si pot controla comportamentul compulsiv de a administra medicamente inutile copiilor, crezand ca le fac bine si de fapt le fac rau.

2. neprofesionalismul doctorilor - pentru ca incearca sa se adapteze genului de parinti de mai sus, astfel incat sa nu-si piarda pacientii.

Sigur, mai sunt doctori isteti care, ca sa nu plece cu mana goala, le dau apa chiora si zaharel la preturi piperate, pardon, vroiam sa zic homeopate.

In felul asta capata si ei faima de vindecatori si nici nu-si omoara pacientii sau odraslele lor.

Asta binenteles, cand nu ajung chiar sa creada in capacitatile lor magice si le ofera homeopate cand au o conditie clinica serioasa.

Exista si cazuri speciale in care totusi e neaparat nevoie de medicamentatie, de exemplu in cazul bronsiolotei.
Desi e provocata de un virus si practic virusul nu se trateaza, trebuie tratament simptomatic pentru a reduce inflamatia bronsiilor, de obicei ti se recomanda internarea dar se poate face si acasa cu aerosoli si siropuri.
Simptomele sunt evidente - o respiratie rapida sau chiar perioade de apnee la copiii mai mici de un an, tuse, eventual temperatura.

In cazul in care vomita, trebuie hidratare, analgezic (pentru durerile de burtica) si oprit reflexul vomitiv daca s-a intamplat deja de 2-3 ori si daca nu exista o evidenta a unei probleme severe, gen a mancat ceva stricat, apa infestata, etc.

Sigur, poti sa alergi cu el la spital, sa ti se promita analize si etc. unde va avea exact acelasi tratament care poate fi administrat si acasa, eventual o perfuzie in plus iar analizele vor iesi "negativ" (pentru ce, n-au sa-ti spuna).


Citat:
ceai de colici dar se pare ca copilul tot inghite aer si-l doare burta...nu plange, dar se chinuie, geme, are gaze, etc...
Exista si aici diverse siropuri si chimicale dar solutia cea mai buna ramane tot cea clasica, traditionala - pus pe burtica dupa laptic si batut pe spate :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.10.2015 at 14:11:09.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 23.10.2015, 15:49:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu a fost nevoie sa le dati nimic pentru colici si alte dureri, de dinti, raceli, etc?
Cînd fetița a avut colici am încercat Colief (foarte scump), Bonisan și am uitat mai ce. Nu a ajutat nimic. Poate dacă vă abțineți de la mîncăruri care cauzează gaze, de genul leguminoaselor (fasole, mazăre, linte șa).

Răcelile trec cu sau fără medicamente cam în același timp, deci nu le-am dat nimic copiilor.

Fețița a avut conjunctivită care i-a trecut într-o lună, fără antibiotice sau alte treburi alopate.

Acum amîndoi au tuse convulsivă și am crescut cantitatea de fructe bogate în vitamina C. Băiețelul are 1 an și e alăptat la cerere. Mai roade și el cîte ceva, dar nu primește masă specială din pireuri sau mai știu eu ce. Fetița are 4 ani și de curînd am început un post negru total de 24 de ore (fără nimic ca să nu-i fie foame din cauza apei) lunea și vinerea, mai exact sare peste micul dejun și peste prînz cu acordul ei.

Și noi sîntem pentru siropuri, ceaiuri, ceapă crudă tăiată și pusă noaptea în dormitor și altele asemenea - reziduuri a ceea ce a fost odinioară, pînă acum vreo 100 de ani, medicina tradițională. Medicina alopată și homeopată fac parte din minciuna veacului în care ne e dat să trăim.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 23.10.2015, 15:52:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca ar avea o infectie grava sunt sigur ca ai apela de urgenta la "minciuna alopata".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde