Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.12.2016, 01:36:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
Am mai vorbit cu ea si a fost cam rece.
Am vorbit si azi si am intrebat-o. A zis ca nu e pregatita..
In aceasta situatie orice intreprinzi activ, faci rau.
Acum cel mai bun lucru este sa astepti, nu cu speranta, ci cu mare rabdare. Daca ai incredere in Domnul, lasa rezultatul in sarcina Lui; asta ar fi singura ta sansa. Poate ca aceasta situatie a fost un test pentru tine.

Nu trebuie sa te consumi, ci trebuie sa ai multa nerabdare, iar daca nu poti, atunci nici tu nu esti pregatit pentru ca pasiunea te domina si devi robul ei pentru ca-ti face placere.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 19.12.2016 at 01:42:22.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.12.2016, 11:02:41
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
In aceasta situatie orice intreprinzi activ, faci rau.
Acum cel mai bun lucru este sa astepti, nu cu speranta, ci cu mare rabdare. Daca ai incredere in Domnul, lasa rezultatul in sarcina Lui; asta ar fi singura ta sansa. Poate ca aceasta situatie a fost un test pentru tine.
Randare ca sa ce ? Ca Dumnezeu sa influenteze liberul arbitru unei femei
ca sa fie pe placul liberului arbitru unui barbat ?
pff...
Citat:
Nu trebuie sa te consumi, ci trebuie sa ai multa nerabdare, iar daca nu poti, atunci nici tu nu esti pregatit pentru ca pasiunea te domina si devi robul ei pentru ca-ti face placere.
Sau poate foarte bine sa mearga mai departe si sa-si caute femeia. Are acest drept in caz ca nu stiai.Dumnezeu i l-a dat la nastere.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.12.2016, 12:26:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
Am mai vorbit cu ea si a fost cam rece.
Am vorbit si azi si am intrebat-o. A zis ca nu e pregatita..
Pregatita pentru ce?
Tu ai cerut-o deja de nevasta? :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.12.2016, 12:36:07
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pregatita pentru ce?
Tu ai cerut-o deja de nevasta? :))
Cum s-o ceara de nevasta cand nici n-o cunoaste ? :))
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.12.2016, 12:45:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
De curand m-am indragostit de o fata(...) De obicei chiar plang de durerea ca nu o am, stiu ca nu o mert, dar vreau macar sa o uit.
Pai ce nevoie are sa o cunoasca? Omul stie ce are nevoie deja, i-a spus inima :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.12.2016, 17:06:42
RaduRO RaduRO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2016
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pregatita pentru ce?
Tu ai cerut-o deja de nevasta? :))
Am intrebat-o daca s-a mai gandit la propunerea mea (am intrebat-o daca vrea sa ne cunoastem vezi mai sus) si a zis ca nu e pregatita.
Nu am mai cerut explicatii, am zis bine si mi-am vazut de treaba.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.12.2016, 18:08:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate chestia cu "sa ne cunoastem" a sunat ca un soi de angajament semnat in alb.

Ia-o si tu mai usor, cauta o ocazie sa-i oferi niste flori si un zambet spune-i "hai sa iesim o data in oras, fara nici o obligatie din parrtea ta, etc."

S-ar putea sa accepte macar o data si daca stii ce sa faci si cum sa vorbesti, poate o sa fie si a doua oara, si etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.12.2016, 01:28:38
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Uite, eu iti dau alt sfat. Chestia asta cu "sa ne cunoastem mai bine" e prea vaga si in acelasi timp prea direct. Cred ca s-a fastacit biata fata pentru ca nu prea stii ce sa raspunzi la asa ceva.

Mai bine nu o intreba daca vrea sa va cunoasteti, ci chiar purcede tu la treaba asta, fa/spune ceva concret ca sa ajungeti sa va cunoasteti. De exemplu, incepe o conversatie, asa cum sugera Dl Mihnea, intreaba cum va petrece sarbatorile, ce va face. Si in functie de ceea ce zice tot continui conversatia. Asa cum ai face cu un prieten. Pai din treaba asta o sa incepeti sa va cunoasteti.

Sau invit-o undeva, la un concert, la un eveniment cultural, o petrecere, la o prajitura, la un film cu mai multi prieteni. Ai zis ca va cunoasteti de la activitati, si in cazul asta sunt multe oportunitati, fii bagacios. Iti spun sincer, eu ca fata preferam sa fie baiatul mai cu indrazneala, dar nu asa direct si sa sara pe mine, indrazneala in a intreprinde ceva. Fa si tu ceva ca sa te remarce si nu merge cu premisa ca nu se uita la tine. Nu se uita pentru ca nu te cunoaste, trebuie sa te faci cunoscut. Asta cu "ai rabdare" si fii cuminte si asteptator ca o Penelopa e ok daca e o fata care are "ochi de vazut" dar nu e tot timpul asa. Nu cred ca dintr-o data ea o sa realizeze ce om minunat esti, sau cand va fi asa va fi prea tarziu.

Eu dupa mai multi ani am aflat de un baiat ca vroia sa ma cunoasca mai bine, si mi-a parut rau, dar era prea tarziu.

Bine, dupa vreo 4-5 incercari de conversatie esuate si treaba nu merge nicaieri, atunci poti fi clar ca trebuie sa iti vezi de treaba ta. Dar nu mai fa propuneri vagi, sau intrebari incuietoare. Asta cu 'sa ne cunoastem mai bine" daca ea va zice da, e ca si cum s-ar baga in ceva angajament. Fa-o sa simta ca e in toata libertatea cu tine, macar pentru inceput, pana va cunoasteti! dupa cum vrei si tu.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.12.2016, 06:48:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
Am intrebat-o daca s-a mai gandit la propunerea mea (am intrebat-o daca vrea sa ne cunoastem vezi mai sus) si a zis ca nu e pregatita.
Nu am mai cerut explicatii, am zis bine si mi-am vazut de treaba.
V-ati grabit putin. Nu-i nimic, se poate repara. Este vorba de o jumatate de refuz. La o intrebare vaga, ati primit un raspuns vag.
Treceti la concret. Un ursulet de plus. Sau un maimutoi. Sau un elefant. Depinde cum va simtiti... Oferiti-l prin intermediar. Un coleg/prieten sau o prietena comuna, care sa vrea sa functioneze ca ambasador, ar fi ideal. Daca nu, exista firme care furnizeaza la domiciliu. Vedeti si pe Amazon, ei livreaza la orice adresa. Daca stati prost cu banii, lasati ursuletul/maimutoiul/ratoiul la usa, sunati si fugiti.

Pe urma, lasati sa curga vreo trei zile. E de asteptat o reactie, care poate varia de la "multumesc" la "nu trebuia". Daca reactia vine, urmati cu o invitatie la ceva concret (expozitie, piesa de teatru, carnaval, o "iesire de dupa amiaza" in orice caz). De sarbatori, o fata singura nu isi doreste neaparat un potential iubit pe care sa-l cunoasca, ci pe unu' cu care sa iasa. Daca reactia nu vine, dupa MINIM trei zile dati un telefon/sms/biletel etc. Sa reiasa ca sunteti preocupat sa vedeti daca nu cumva se plictiseste. Urmeaza propunerea de iesire. Dar o propunere concreta, nu "hai sa iesim undeva ca sa ne cunoastem".

Si nu uitati si sa va rugati. Un tata omniprezent si omniscient e de mare ajutor in a va oferi sfat. Vorbiti-i lui Dumnezeu despre ea. Vorbiti si ingerului dv pazitor. Si el va poate da sfat. Este si un ambasador neintrecut, de ce sa nu-l puneti la lucru ? Ar putea lua legatura cu ingerul ei pazitor, intr-un fel pe care noi nu il cunoastem, nici nu il intelegem, dar ei, ingerii, il cunosc si se inteleg.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 20.12.2016 at 06:56:27.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.12.2016, 09:57:10
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sau un elefant. Depinde cum va simtiti... Oferiti-l prin intermediar.
Cam greu cu elefantul pe scări!...:)))
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dragoste, rugaciune, sfat