Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.05.2008, 22:19:48
cezar73gl cezar73gl is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 3
Implicit


Nu intru foarte des pe acest forum deoarece imi lasa un gust amar cum se "impung"unii .Ce am observat eu ca si nou venit pe forum?Sunt cativa "chibiti"care daca cumva ai o parere opusa lor imediat esti "luat in imprimire"si atacat in "fel si chip"pentru a te determina si mai ales a-ti atrage atentia cine conduce aici!Am citi mai multe "topicuri"si asta e parerea mea.Pai bine mai oameni buni,sunt uni,si nu putini care vin aici sa-si impartaseasca anumite trairi situatii si necazuri si in schimb ce primesc?Sunt imediat atacati de acesti "neica nimeni"care se cred stapani pe forum!Unde va este compasiunea pentru "aproapele"?Unde sunt sfaturile crestinesti?Unde va e dragostea?Cand sunteti contrati,imediat va ascunde-ti in spatele citatelor biblice.Sunt crestin ortodox si din dragostea mea crestineasca pentru voi va zic un pasaj din biblie:"Vai voua fariseilor,caci ati inchis imparatia cerurilor!Nici voi nu intrati,dar nici pe altii nu lasati sa intre!"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.05.2008, 22:31:45
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

asa este cezar! iarta - ne..bine ca mai sunt oameni ca tine sa ne traga in jos, sa ne aducem aminte ceea ce trebuie.






birgo , ti ai gasit mostenitorul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2008, 22:43:44
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

frate cezare,ai observat discutiile mai aprinse de pe aici,este ceva normal intr-o conversatie ,imi pare rau ,dar sper ca ai observat ca toti,da absolut toti forumisti isi cer iertare intre ei.Este un lucru deosebit,crestinesc.Dumnezeu sa le dea sanatate la toti si bunantelegere. Nu te supara pentru asta,nu este regula "intii venitilor" cum crezi dta. Iertare frate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.05.2008, 22:51:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cezar, e firesc sa apara si situatii care nu dau placere. Aici e vorba de apararea credintei. Nu uita unii au mers pana la a muri pentru acesta invatatura. In concluzie, aici nu sunt doar niste informatii care sa satisfaca curiozitatile intelectuale,ci este vorba daca ceea ce fac este sau nu folositor, daca zideste sau dimpotriva darama. Nu uita ca uzeaza de libertatea si suveranitatea lor cu riscul de a deveni rob lor si lucrurilor si manilor lor. Sincer, nu-mi place sa vad oameni care marturisesc ca sunt nou veniti, ca nici nu intra prea des, dar are la indemna eticheta pentru ceilalti. Sper sa nu faci parte din categoria celor din urma.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2008, 23:11:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cezar73gl:Cand sunteti contrati,imediat va ascunde-ti in spatele citatelor biblice.

Mai multi useri au facut aceeasi afirmatie, si eu personal nu o inteleg.
Ce vrei sa spui, frate Cezar, cu aceasta?
Din punctul meu de vedere, cel mai bun argument si cel mai verosimil, e citatul biblic.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.05.2008, 00:34:56
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
cezar73gl:Cand sunteti contrati,imediat va ascunde-ti in spatele citatelor biblice.

Mai multi useri au facut aceeasi afirmatie, si eu personal nu o inteleg.
Ce vrei sa spui, frate Cezar, cu aceasta?
Din punctul meu de vedere, cel mai bun argument si cel mai verosimil, e citatul biblic.
Cezar, desi la mai multe topicuri am avut pareri diferite de cele postate de ancah, nu pot sa nu fiu de acord cu dansa aici.
Si o sustin si cand iti cere sa explici ce vrei sa spui prin afirmatia citata de dansa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.05.2008, 11:21:51
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Din punctul meu de vedere cel mai verosimil argument al crestinului trebuie sa fie fapta din care sa se deduca citatul biblic,realizata astfel in virtutea acestui citat,caci pentru a scrie citate nu trebuie decat sa nu fii analfabet,deci sa stii sa scrii si sa citesti.Cat despre credinta cea adevarata si viabila este vorba de o intreaga filozofie,de cunoasterea de sine in functie de cunoasterea semenilor.
Eu nu cred ca mantuirea reprezinta un act pur individual si egoist,asa cum este exprimata aceasta de unele suflete credincioase,sau asa zise credincioase.Cred ca aceasta mantuire depinde in cea mai mare parte de atitudinea noastra fata de semenii nostri,si deci,citatele din Biblie pot capata o forma mult mai profunda,decat cea simplista asternuta pe monitor.
Iisus cand a venit pe pamant si a dat pilde si citatele care astazi sunt insumate in Biblie,a trait si s-a exemplificat intai prin fapta,dupa care a emis respectivele invataturi.Cand a primit-o pe prostituata sa-i spele picioarele cu lacrimile acesteia,cand a fost instigat sa-l omoare pe pacatos cu pietre,Acesta a reactionat cu intelepciune impotriva raului,si multe alte exemple pe care le-a dat inainte de toate prin fapta,apoi prin cuvant pentru ca acestea sa tainuiasca.
Am gasit ceva foarte interesant ieri;"Religios este acela care se oate lipsi de credinta,dar nu de Dumnezeu!"...FOARTE BINE SPUS!!!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.05.2008, 11:22:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

"Religios este acela care se poate lipsi de credinta,dar nu de Dumnezeu!"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.05.2008, 11:51:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
"Religios este acela care se poate lipsi de credinta,dar nu de Dumnezeu!"
ory: orice om, care crede in ceva, este religios. Si cel, care crede in satana e religios. Si cel, care crede in zei.
Dar noi nu vrem sa fim doar religiosi, ci vrem sa credem in Domnul Iisus Hristos, Dumnezeul nostru. De aceea ne numim crestin-ortodocsi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.05.2008, 11:52:28
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
cezar73gl:Cand sunteti contrati,imediat va ascunde-ti in spatele citatelor biblice.

Mai multi useri au facut aceeasi afirmatie, si eu personal nu o inteleg.
Ce vrei sa spui, frate Cezar, cu aceasta?
Din punctul meu de vedere, cel mai bun argument si cel mai verosimil, e citatul biblic.
Cezar, desi la mai multe topicuri am avut pareri diferite de cele postate de ancah, nu pot sa nu fiu de acord cu dansa aici.
Si o sustin si cand iti cere sa explici ce vrei sa spui prin afirmatia citata de dansa.
Multumesc, Mirean; e un inceput bun, de care ma bucur.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
n-am venit sa aduc pace, ci sabie roman2010 Generalitati 14 10.09.2010 16:07:28
A venit dracu!!! geo.nektarios Generalitati 54 21.04.2009 21:10:21
un ajutor bine venit danhd Stiri, actualitati, anunturi 2 04.10.2006 13:44:06