Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.02.2010, 16:04:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Corect. Mantuirea ramane o taina. Noi avem un drum sigur cu Hristos prin Sfintele Taine- daca sunt si alte forme prin care Dumnezeu poate sa mantuiasca tine de pedagogia lui Dumnezeu. Asadar orice raspuns categoric mi se pare a-L substitui pe Dumnezeu.
Viata de apoi ramane sigur o taina, insa accesul la mantuire nu este taina deloc. Fiecare om este creat liber sa aleaga moartea sau viata vesnica, indiferent unde/cand s-a nascut, indiferent ce religie se practica sau nu pe acolo. Nu a existat si nu va exista vreodata fiinta predesinata la iad sau la rai. Nici Iuda, nici Antihrist, nici ingerii, nimeni.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 08.02.2010, 18:20:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Corect. Mantuirea ramane o taina. Noi avem un drum sigur cu Hristos prin Sfintele Taine- daca sunt si alte forme prin care Dumnezeu poate sa mantuiasca tine de pedagogia lui Dumnezeu. Asadar orice raspuns categoric mi se pare a-L substitui pe Dumnezeu.
Adevărul absolut numai Dumnezeu îl deține ! Nu cred că aici e cineva categoric în răspuns, ci mai degrab păzește cele spuse "feriți-vă de proorocii mincinoși care vin la voi în haind de oi,iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori"( Matei 7, 15) . Mai degrab , dragă George, sunt categoric în credința ORTODOXĂ, decât să bâjbâi în tot felul de ipoteze foarte periculoase și neverificate . Îți recomand cu multă căldură să citești cele câteva pagini ale Sfântului Teofan Zăvorâtul - "Unde este adevărul". Este o lucrare deosebită, lămuritoare , o adevărată întărire a noastră împotriva "lupilor răpitori" !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 08.02.2010, 18:41:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Viata de apoi ramane sigur o taina, insa accesul la mantuire nu este taina deloc. Fiecare om este creat liber sa aleaga moartea sau viata vesnica, indiferent unde/cand s-a nascut, indiferent ce religie se practica sau nu pe acolo. Nu a existat si nu va exista vreodata fiinta predesinata la iad sau la rai. Nici Iuda, nici Antihrist, nici ingerii, nimeni.
Preluand ideea Parintelui Staniloae ca numai Dumnezeu stie sfarsitul existentei fiecaruia dintre noi, in ce atitudine am murit fata de Dumnezeu-am spus ca mantuirea ramane o taina.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 08.02.2010, 19:21:46
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Mintuire fara Hristos??? Nici o sansa!!! Daca s-ar fi putut nu cred ca ar mai fi venit pe lume Iisus, daca erau necesare de respectat pentru mintuire doar cele 10 Legi ale lui Moise. Aveau ei evreii cele 10 Legi, dar aveau si Legea Talionului (Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte!), or prin Hristos s-a scos Talionul si s-a introdus "Sa va iubiti unii pe altii!" - Legea Iubirii. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 08.02.2010, 19:38:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
Mintuire fara Hristos??? Nici o sansa!!! Daca s-ar fi putut nu cred ca ar mai fi venit pe lume Iisus, daca erau necesare de respectat pentru mintuire doar cele 10 Legi ale lui Moise. Aveau ei evreii cele 10 Legi, dar aveau si Legea Talionului (Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte!), or prin Hristos s-a scos Talionul si s-a introdus "Sa va iubiti unii pe altii!" - Legea Iubirii. Doamne ajuta!
Intrebarea se referea la cei ce nu au auzit de Hristos
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.02.2010, 21:01:58
BenHur BenHur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 9
Implicit

Mantuirea este doar in jertfa Domnului Iisus Hristos. Un om care participa la sfintele Taine, dar nu a acceptat jertfa Domnului Iisus si nu si-a schimbat viata nu poate fi mantuit. Pavel le spunea corintenilor ca toti evrei au fost botezati in nor si in mare, si cu toate acestea afara de doi toti au pierit, datorita razvratirii lor. Tot la fel, nici unui crestin nu i se asigura mantuirea doar participand la sfintele Taine. Poate am deviat de la subiect...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.02.2010, 21:14:06
BenHur BenHur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 9
Implicit

In privinta mantuirii singurul izvor de adevar absolut, care curge din Muntele lui Dumnezeu este Noul Testament. Sigur ca scrierile Sfintilor Parinti trebuie citite, in mod special cele mai vechi, dar toate verificate in lumina Duhului cu Sfanta Scriptura. Orice lucru care nu este in corcondanta cu Scriptura trebuie lepadat!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.02.2010, 22:39:35
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Dumnezeu nu aduce oameni pe lume doar ca sa aiba cu cine intretine focul iadului.

Daca cei care fura,bat sau comit tot felul de infractiuni nu ar fi pedepsiti,probabil ca numarul celor care ar mai trai dupa lege,cit de cit, ar tinde spre zero...chiar daca ei ar dori aceasta.

Cred ca insulele Bemude,sau Gran Canaria,Caraibele,etc...desi extrem de frumoase,calduroase si primitoare....ar fi totusi mortale pentru ursii polari....adica,ca sa rezisti in Rai,in focul acela dumnezeiesc,unde sint atitea frumuseti,ar trebui sa devenim fiinte compuse,om-Dumnezeu...proces obiectiv,ontologic,care nu se poate intimpla decit in trupul lui Iisus Hristos,Dumnezeul -Om...sau Biserica.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
Actualul Papa - Exista mantuire in afara BC! mihailt Biserica Romano-Catolica 44 19.06.2012 00:57:33
Exista mantuire pentru cei ce mor cu datorii? bodo1222 Generalitati 24 17.02.2010 10:14:11
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04