Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #941  
Vechi 02.02.2013, 16:41:25
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Merge si un ceai de tei, deocamdata...
Un cantecel de leagan, ceva...
O psalmodie...
Reply With Quote
  #942  
Vechi 03.02.2013, 01:14:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ellena501 Vezi mesajul
Ma intereseaza sa gasesc niste rugaciuni ortodoxe pentru pacea natiunilor aflate in conflict !
Sunt in panica, ma doare sufletul ingrozitor, din cauza ultimelor stiri despre legea martiala instituita in Coreea de Nord, mai ales ca in ultimul timp am studiat mult cultura poporului din sud si mi s-ar rupe inima daca s-ar intampla ceva pe acolo, apoi nici civilii din nord nu-s de vina pentru nebuniile dictatorilor Deja tremur toata ! Ce pot face eu ? Vreau sa stiu ca am putut face ceva pentru evitatea unor catastrofe ... Ajutor !
Orice rugaciune adresata Domnului Iisus Hristos, Maicii Domnului si Sfintilor va ajuta in scopul propus de tine. Dar incearca sa te mai rogi cu cineva:
"Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor". (Matei 18, 20)
Reply With Quote
  #943  
Vechi 03.02.2013, 01:32:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SergiuNicola Vezi mesajul

Eu am descoperit adevarata fata a ortodoxiei prin Sfintii Parinti(mai exact prin Cuv. Paisie Aghioritul deoarece sunt un om care de abia acum incepe sa se trezeasca), nicidecum invatand-o fortat. Asa sunt si ceilalti de alte religii crestinesti; acolo gasesc ceea ce au nevoie pentru a-i apropia de Dumnezeu.

In concluzie, atitudinea ortodoxa fata de alte culte ar trebui sa fie la fel ca pentru propriul cult.
Mai citeste.
Intr-o buna zi s-ar putea sa ai surpriza sa descoperi si notiune de erezie, eretic, etc. si ca nu tot ce zboara se maninca.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #944  
Vechi 03.02.2013, 01:33:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ellena501 Vezi mesajul
Ma intereseaza sa gasesc niste rugaciuni ortodoxe pentru pacea natiunilor aflate in conflict !
Sunt in panica, ma doare sufletul ingrozitor, din cauza ultimelor stiri despre legea martiala instituita in Coreea de Nord, mai ales ca in ultimul timp am studiat mult cultura poporului din sud si mi s-ar rupe inima daca s-ar intampla ceva pe acolo, apoi nici civilii din nord nu-s de vina pentru nebuniile dictatorilor Deja tremur toata ! Ce pot face eu ? Vreau sa stiu ca am putut face ceva pentru evitatea unor catastrofe ... Ajutor !
Mai bine gandeste-te ce ai avea tu nevoie sa te linistesti ca pacea lumii categoric nu sta in mainile tale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #945  
Vechi 03.02.2013, 10:33:32
Ellena501 Ellena501 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Spune ’Tatăl nostru’ și nu mai posta în disperare!
Imi pare rau ca te-a deranjat postarea mea ! Nici nu prea rationam atunci ! De obicei cand trec prin spaime numai Dumnezeu le poate inlatura. De data asta pur si simplu nu stiam ce rugaciune ar fi de folos. Ma gandeam la rugaciunea in vreme de razboi, numai ca inca nu-i razboi .
Reply With Quote
  #946  
Vechi 03.02.2013, 10:37:45
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
[...]
Sunt foarte convins ca nu e pentru porunca dargostei de vrajmasi, dar sper sa fi eu cel ce se inseala si nu bietii chinezi.
Daca tu crezi ca, in alte culturi ori sisteme religioase, nu gasesti porunca iubirii vrasmasilor, te inseli foarte tare.

In alta ordine de idei, nu trebuie sa pierdem din vedere exemplul martirilor nostri care si-au dat viata in fata Madridului aparat de fortele bolsevice. In acest sens, a se citi articolul istoricului Nicolae Iorga in revista “Lumea nouă”, nr. 1, 1937, in memoria moartii eroilor survenita la 13 ianuarie 1937:

http://roncea.ro/tag/mota-si-marin/
__________________
Andreea Stefan, ranita in incendiul de la Clubul Colectiv are nevoie de ajutorul nostru. http://inliniedreapta.net/jurnal/ape...ndreea-stefan/
Reply With Quote
  #947  
Vechi 03.02.2013, 10:37:48
Ellena501 Ellena501 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
.... pacea lumii categoric nu sta in mainile tale.
Nu pot sa cred asta ! Daca fiecare dintre noi ar avea un astfel de gand atunci nimeni nu s-ar mai gandi sa se roage pentru anumite natiuni. Pana si la Biserica se aminteste de asta in rugaciuni.
Reply With Quote
  #948  
Vechi 03.02.2013, 11:31:35
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai bine gandeste-te ce ai avea tu nevoie sa te linistesti ca pacea lumii categoric nu sta in mainile tale.
M-ai intristat AlinB...Daca fiecare ar gandi ca pacea nu sta si in mainile lui ar fi jalnic! Pacea lumii sta in mainile fiecaruia din noi.Rugaciunea comuna, iubirea de aproape daca ar fi conjugate de fiecare persoana, pe Terra ar fi o armonie desavarsita!

Last edited by Noiembrie; 03.02.2013 at 15:29:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 18:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 11:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 22:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 20:37:18