Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.01.2013, 20:50:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Cu toate ca viata este grea , este grea pe orice meridian al globului, este cruce si nu vacanta de placere, in primul si primul rind femneia crestina nu cauta orice loc de munca, nu cauta orice barbat , nu cauta orice scoala, orice meserie , orice casa, orice anturaj, arice limbaj , s.a.m.d..
Femeia crestina nu este cea care isi impropriaza proverbul : fa-te frate cu dracul pina pina treci puntea, ca apoi vezi tu ce faci .
Femeia crestina este cea care nu cauta nici o atingere cu satana deoarece stie bine ca apoi nu mai poate scapa de el in ruptul capului ..

Dar este adevarat ca in ultimul timp si unele femei crestine , chiar practicante s-au mai schimbat si s-au mai dat pe brazda , ca sa zicem asa , dar acestea nu au razbit pina nu s-au lepadat de Dumnezeul lor !
Bine este sa nu procedam astfel .
Dar cine doreste ... ispititorul asteapta cu bratele deschise !


Poate va indurati totusi si recititi "Vamile vazduhului " ale parintelui Mandita sau ale altui autor .
Sunt bune ; asa cam ca praful de copt ! Poate ajuta la coacere !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.01.2013, 23:06:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Neîncrederea în ceea ce Dumnezeu le-a făcut.
Nu zic nu, dar asta presupune ca femeia sa stie de Dumnezeu; multe dintre surate nu sunt preocupate de existenta lui Lui. Ocupatia lor principala este de a arata bine. O spun din propria mea experienta, caci tarziu am inceput sa ma gandesc ca sunt rob al lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.01.2013, 23:09:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
mandria

dorinta de a fi peste celelalte colege la toate capitolele
acest principiu il au oamenii in general, isi cumpara masini mai ceva ca a vecinului, isi fac case mai mari, mai luxoase etc.
Da, ai dreptate, Cornel Urs. Mandria isi face loc in inima fetitei de la primele laude aduse tinutei ei; iar femeia continua pe aceeasi linie: ea trebuie sa placa.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.01.2013, 23:32:54
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
tarziu am inceput sa ma gandesc ca sunt rob al lui Dumnezeu.
Gandire? De gandire-i vorba, asadar?.....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.01.2013, 23:36:59
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
in primul si primul rind femneia crestina nu cauta orice loc de munca, nu cauta orice barbat , nu cauta orice scoala, orice meserie , orice casa, orice anturaj, arice limbaj
IA TE UITA CE PRETENTIOASA E CUCONITZA ASTA CRESTINA!
CA SA VEZI CE MADAMA ERA BUNICA-MEA!!!!

Nu cauta, asta imi pare si mie drept intru totul. Nu cauta cu lumanarea, nu cauta ca sa se desfete. Dar este exclus oare ca sa caute spre nevointa aspra? Excludeti cu totul aceasta eventualitate, oare?

Si apoi, ce face, oare, femeia crestina (asemenea si barbatul crestin) daca nimereste prost? (nu de alta, dar sunt multe cazuri cu cautari si cu gasiri de surprize proaste) Ce face, bunule, divorteaza???

Ca de ar fi numai cu cautatul, oare unde vom gasi ce cautam la suprafata lumii?....

P.S. Mi-ati face un mare dar daca ati lista, tinind cont de nevoile presante ale profesiei mele de consilier, un sir de "meserii crestine" pentru partea femeiasca.
Sa fie medicina?
Croitoria?
Invatamantul?
Iar celelalte meserii cum sunt?.... Dracesti? Pagane? Preacurvite? CUM???

Asemenea, indicati va rog si alte realitati potrivite femeii crestine! Nu de alta, dar pricep ca dvs. cunoasteti Raiul femeii crestine taman aici pe pamant. Unde e? (macar ca am si eu nevasta si fiica SI LE-AS VOI, DE MA CREDETI ORI BA, FIX IN RAI!)
Indicati asadar, va rog, actuala localizare si actualul continut al Edenului pe pamant! Pentru femei, sa nu le incurc in calitatea mea ignobila de barbat.
Bag seama, frate Zaharia, ca dvs. inca mai alergati dupa o lume mai buna, una speciala pentru mantuire.
Sa inteleg ca lumea creata de Bunul Dumnezeu nu e tocmai buna pentru mantuire.
Ca femeile crestine nu prea isi au locul in ea.
Ca Domnul Insusi a picat pe-aici din greseala... S-o fi pripit, s-o fi inselat, o fi fost neatent... sau cum de a picat tocmai in rahatul lumii asteia, bunule crestin ortodox?
In acest caz, am o veste proasta (sau buna, cum voiti s-o luati): asta, chiar lumea asta mare de rahat, randuita si ingaduita si iconomisita de Bunul Dumnezeu e a mai buna lume pentru mantuire. De fapt e SINGURA LUME pe care Dumnezeu ne-a harazit-o, aia in care a trimis pe Unul Fiul Lui la rastignire pe Cruce. O LUME NUMAI BUNA PENTRU DRAGOSTE, DOMNULE DOCTOR CRESTIN!
In caz ca nu stiati, sau poate ati uitat cu vremea, cu serviciul, cu preanumerosii eretici si ecumenisti, cu necredinciosii ca mine, ma iertati...

Last edited by cezar_ioan; 21.01.2013 at 00:08:38.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.01.2013, 23:55:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rebecca Vezi mesajul
Daca in tarile scandinave, femeile nu mai tin atat de mult la aspectul exterior, cum se face ca tot in aceste tari exista poate cele mai multe libertati sexuale?
Cred ca orice femeie isi doreste sa fie imbracata civilizat, placut, frumos; cele mai multe cu bun simt; cele care se imbraca doar provocator, poate n-au nimic altceva in cap.
Aici a avut loc miscarea "Ciorapilor rosii", adica a feministelor; ele si-au cucerit libertatea deplina, iar acum ele sunt chiar "mai egale" decat barbatii. Femeia conduce. Si inca ceva important: aici nimeni nu judeca pe nimeni.

Nu e sigur ca aceste femei nu au nimic in cap; profesional sunt cu siguranta f bine pregatite. Problema la ele e credinta, "care e sublima, dar lipseste cu desavarsire".

Exista totusi si exceptii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.01.2013, 00:11:25
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Femeia conduce.
Pardon?...
ALO! Mai judecati ceva, cumva, pe undeva?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.01.2013, 00:22:58
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Da, ai dreptate, Cornel Urs. Mandria isi face loc in inima fetitei de la primele laude aduse tinutei ei; iar femeia continua pe aceeasi linie: ea trebuie sa placa.
Ma gindesc ca ar fi interesant un experiment in care unor fete/femei de aceasta factura (sau facatura), adica "destepte, frumoase si mindre" sa li se zica cu orice prilej, ceva de genul "orice ai face, arati oribil", dar in acelasi timp, sa le fie cultivata increderea in propriul intelect: "esti desteapta, o sa ajungi sus". Sunt curios de rezultate.
@cezar_ioan: domnule profesor, ce parere aveti, un atare experiment ce pespective si noima ar avea, oare ar da o metoda, sau macar o idee de cum poate fi ingenuncheata sau distrusa aplecarea epocii acesteia spre senzatie si aspect? Nu de alta, dar ma tem ca acest cult global al senzualitatii ajunge periculos de aproape de stultocratia si stultolatria hoiturilor armonioase si, majoritatea, vaduvite de un i.q. vizibil.
Mai on-topic: Asupra pacatosului de mine, felul in care se imbraca colegele nu are vreun efect, dar majoritatea nu sunt "solarieni" ca mine :))...au nevoie de un "shield"...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.01.2013, 00:24:30
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Sa credeti voi ca o femeie frumoasa , amabila, segalnica , strengara, rafinata in politeturi , imbracata "deux-piece" , rinjita sau zimbitoare toata ziua, parfumata izbitor precum o toaleta proastat igienizata, care da ochii pe spate la comanda si care este suficient de lasciva in gesturi si languroasa in priviri ... are succes de nu se poate !
Asta sa credeti voi , cei care ziceti sau va dati convinsi de asta !

Da , are succes la barbati sau clienti , dar la cei fraieri , la care conteaza lucrurile acestea, la cei tot de teapa (sau poate de țeapa) lor .
Din tot ce ati enumerat voi in postarile de pina acum nu am intilnit vreo virtute sau vreun atribut laudabil recomandat de invatatura ortodoxa .
Dar atunci , despre ce discutam noi ?
Si daca pe aceste atribute , ale harului, nu le cultiva aceste sorcove ikebbaniste, credeti ca imbracind hainele ispititorului (fiind cameleonice !)si pupindu-se pe dinti cu el vor avea vreo atractie sau vreo isbinda la vreun barbat ? Barbat in sensul Evangheliei si nu "cirlige de rufe" !
Vor avea insa mare priza tot la cei de teapa lor , care bine inteles sunt si ei robiti de acelasi ispititor .
Si daca asta urmaresc ... atunci da, putem spune ca si-au atins scopul !
Altminteri , vorbe in vint !

Pe mine insa ma uimeste cita vilva , cita apreciere si atractie, cita sustinere cu indestulare au asemnea subiecte pe forum .
Adevarat ca dupa ce ne tot muncim ca sa scoatem la lumina cite un subiect duhovnicesc , care abia , abia se lasa mosit de credinta noastra pestrita , apare cite un subiect (si aici nu imput nimic deschizatoarei de thread ci ferventelor sustinatoare) lumesc , cunoscut ca valoare duhovniceasca , dar care imediat fie scoate arama pe fata fie da pe spate , rind la rind, crestine multe .
Este ca si cind scirbiti de atita dumnezeire si canoane si interdictii si restrictii si sarcini si nevointe si rabdare si indurare si lacrimi si iertare si incercare de lepadare a balastului lumesc , vine dracul fuga-fuga si ne arunca un bilci de distractii si veselii si toata lumea se bucura si este in culmea fericirii si striga , daaaa, bravo, asa este , ce frumos , daaaa, este normal asa , asa este bine , vai de capul celor care nu vor asa !

De o asemenea femeie este bine sa te feresti cit poti deoarece cu ea nu poti face nici afaceri , nici sa o placi , nici sa o admiri, nici sa o iubesti , nici sa fi cu ea, deoarece dupa ce ii cad toate aceste atuuri neduhovnicesti nu ramii decit cu sufletul ei , ori daca sufletul ei este arid sau mai rau, pustiu nestiind decit lucruri lumesti, se vede de la o posta ca te-ai inselat si nu ai ce face cu ea !
Si am avut ocazia acestei "scoli" si posibilitatea de a vedea uritenia franca a femeii fatarnice , prefacute, preambalate, cosmetizate, prefabricate .
Nu vorbesc din auzite . Si nu am fost patit numai de 3 ori...
De asemenea cite femei am vazut in sicriu pe ultimul drum , tinere si batrine , fardate, rimelate, coafate, manichiurate ... miroseau mult mai mult a putregai, a rau, a miasma de mlastina puturoasa, decit o maica ce murise in suferinte trupesti, decit o fecioara necurvita lumii, decit o solitara simpla si retrasa din virtejul nebunesc al lumii.
Intotdeauna , dar in totdeauna , cel care a avut de ascuns leopardul din lontru , a vobsit cit mai frumos gardul pe dinafara .
Desigur ca exista si femei stupide si rele si etc. care nu se emancipeaza estetic , dar cu acestea ai un dram nativ de intelegere in plus deoarece nu au incercat sa minta de la primul contact.
Bunatatea omului , sinceritatea , dorinta de a ierta, dorinta de a-ti arata , a te invata , a te ajuta , a te sustine , le vezi pe chipul ei , in ochii ei , pe miinile ei, pe seninatatea care o abordeaza, pe lipsa grimaseriei si a gesticii , pe pacea ei ...
Ori, cind este precum curcubeul din cap pina in picioare , cind oboseala ei , noptile ei nedormite din motive ca ..., rautatea ei , nervozitatea ei , starea ei colerica de fapt, labilitatea ei emotionala si psihica, indirjirea ei si dorinta neaparata de a te convinge de ceva anume, incoerenta ei dupa 30 de minute de discutie sustinuta, dorinta ei de a te atrage putin intr-o cursa (ca sa-si faca treaba la banca ei , la cabinetul ei de avocatura sau medical, la salonul ei de "infrumusetare"etc, etc,) credeti ca mai poate fi mascata de "emanciparea estetica"

Femeia contemporana a fost de doua ori cotropita de satana si a primit lovituri de moarte .
Una a fost din partea societatilor oculte care au dorit sa sminteasca femeia fara a-i spune aceasta (ei i-au spus ca o va elibera de Dumnezeu , precum sarpele in Rai, cel care a pus-o sub ascultarea barbatului si a altor legi sociale care o obliga sa fie o supusa in permanenta) scotindu-o astfel de sub protectia lui Dumnezeu si ametindu-o de cap cu fel de fel de idei si ambitii impotriva Vietii si a firii .
Iar cea de a doua a fost cind singura s-a predat diavolului si si-a spus in barba in fata oglinzii : mai , eu nu sunt o proasta , o balciza sau o taranca ... sunt o bancara cit de cit , o profesoara, o doctorita , ooooo, ce sa mai ...o universitara , nu mai sunt precum prostovancele pe care le poti speria cu dracusorii . Si apoi si stiinta asta de infrumusetare (parca ikebbanana se cheama preocuparea de aranjare a sorcovelor , nu ?!) nu este chiar asa cale-vale ci este o stiinta , pe bune mai ! nu vedeti ce realizari are : dintr-un om normal face un ditamai drac , desi dintr-un drac nu mai poate face la loc un om normal ... aia poate face numai alt Cineva !
Nici o femeie nu ajunge dusa de o alta la cosmedraci , ci singura merge pe picioarele ei la diavol si ii cere binecuvintare . Crezind ca astfel ii rinjeste in nas lui Dumnezeu spunindu-i : Vazusi Ma, asa frumoasa trebuia sa ma faci tu daca aveai inima buna ... noroc cu mine ca sunt disteapta !

Sigur , dracii acestia le lasa sa mearga la biserica , precum pe o universitara dintr-un alt topic care isi tot cauta jumatatea de nu o mai gaseste , ca ele sa poata trai in instrainare . Sa careada pina mor ca ele sunt totusi credincioase . Nu le impiedica sa mearga la biserica , dar le-a legat auzul , le-a legat vazul , le-a legat sufletul , asa incit , precum in pilda semanatorului, in biserrica le intra ceva pe o ureche iar dupa ce au iesit din ea , totul a iesit pe cealalta .
Asa se face ca acestea nu sunt postitoare rivnitoare , nu sunt rugatoare fierbinti, nu sunt mame de multi copii, nu sunt umile si smerite (ca doar nu sunt proaste !)... ci ele sunt emancipate ! Ele cred ca miasma si mireasma pot trai in acelasi trup, in acelasi loc ! Ele sunt cele care in biserica au un Dumnezeu si afara altul !


Prin tot ce am scris pina aici sa nu credeti ca eu apreciez femeile dezordonate, lalii, balcize, limbute, nespalate , negospodine, indiferente si supuse prosteste, fara dragoste , necreative .
Ati face mare greseala sa incercati sa ma trageti pe un asemenea tarim !
Dar femeia curata , smerita si la locul ei ,pe care a asezat-o Dumnezeu insasi , nu are nici o legatura cu "sorcova eleganta si delicata" .
Una este cuvintul lui Dumnezeu trait, este "... roaba Domnului", este jumatatea fireasca a barbatului, este aducerea aminte necontenita a Maicii Domnului, este binecuvintarea si cinstea barbatului , cealalta este razvratirea cea veche in presoana dar reinnoita .


NB: sa stiti si sa nu va indoiti ca eu sunt unul dintre ipocriti ! Si pt. ca acestia sunt mai rarisori va rog sa va uitati bine la mine !
grea lupta dintre a place lui Dumnezeu si a place oamenilor!
luati de ritmul trepidant al zilelor, tindem sa uitam Cui datoram frumusetea si dezvoltam un "cult al personalitatii".... si nu doar femeile se "pricep" la asta...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.01.2013, 00:29:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zaharia
Dar atunci , despre ce discutam noi ?
De multa vreme ma tot gandesc la modul in care ne imbracam in special noi, femeile. Nu numai ca noi ne imbracam in desuurile femeilor de alta data - cine crede ca exagerez, sa se uite mai cu atentie la vestimentatia de vara - dar nu e totul. Inainte moda era frumoasa, cu gust, personalizata, fiecare femeie avand croitoreasa ei, care stia ce o avantajeaza si ce nu. Acum urmam moda orbeste; daca e modern TREBUIE sa port si eu.
Dau si un exemplu: anii trecuti s-a televizat nunta unuia dintre printii Europei. Se purtau rochiile cu o maneca, deci asimetrica. Pentru tinerele cu o carnatie frumoasa, nici o problema, dar la acea nunta am vazut o doamna intre doua varste, cu asa o rochie cu bretea pe un umar, ca pe locul fara bretea sa se vada carnuri care erau lipsite de fermitate... aceasta femeie fusese sfatuita prost in alegerea rochiei respective.

Si inca ceva: operatiile estetice facute sanilor obliga posesoarea sa expuna rotundele achizitii, indiferent ca e ora pranzului, sau e intr-o emisiune tv, in care se discuta politica; sau ca merge la scoala sau serviciu, etc. Expunerea e sustinuta si de liniile modei. Totul a devenit de vanzare si de aceea totul se expune.

Nu ma refer la doamnele, care se imbraca elegant, dar decent. Indecenta e cea pe care o pun aici in discutie. De ce simte femeia nevoia sa fie indecenta? Se stie ca venirea antihristului e semnalata si prin lipsa de rusine a femeilor. Priviti in jur, observati ceva in acest sens?

Si inca ceva: inainte femeile se imbracau frumos; acum tendinta e de a urâti imbracamintea, de a se urâti pe sine. Niciodata pâna acum in istoria omenirii nu s-a intamplat acest lucru. Pana acum oamenii erau preocupati de infrumusetarea lor, a tinutei lor, a locuintelor lor, a vietii lor. Acum oamenii isi decoreaza pielea cu tot felul de semne, desene si metale. Nu cred ca e intamplator.
Ce se intampla cu oamenii? Spun "oamenii", caci e valabil si pentru barbati. De ce tin sa se urâteasca bagându-si tot felul de fiare in buze, in nas, sprancene, si alte parti ale corpului?!? Ce lume este aceasta in care traim?
Reply With Quote
Răspunde