Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.01.2009, 11:52:35
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Parintele Cleopa spunea celor din jur ca el nu va mai fi, dar ceilalti vor apuca sfarsitul lumii actuale. Sincer, e un motiv de bucurie, caci Il vom vedea pe Domnul. Sa avem trezvie in viata si constiinta nepatata. Durerile dinaintea venirii Mantuitorului sunt ca durerile nasterii, care se uita de bucuria nasterii unei vieti noi. Asa si noi, DACA NE VOM INVREDNICI PARTII DE-A DREAPTA, A CELOR MANTUITI, vom uita prigonirile care vor trece peste noi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.01.2009, 13:38:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Razvan,

In legatura cu profetia "neamului" care nu va trece pana ce se vor implini toate semnele prevestite, trebuie sa-mi aduc neaparat aminte cine dintre parintii nostri ortodocsi a vorbit despre asta. Atunci voi posta numele sau.

Eu vreau doar sa atentionez ca trebuie sa fim cu ochii in patru, pentru ca s-ar putea sa traim vremurile din urma. Nu cred ca ar fi bine sa fim surprinsi de Antihrist si de ceea ce vom fi obligati sa facem... Ca or mai fi 10-20 de ani sau 40-50, trebuie sa urmarim evenimentele internationale si, dupa profetiile biblice si din Traditie, sa ne pregatim pentru ce-i mai rau.

Conform spuselor Parintelui Staniloaie, acum traim vremurile lui Gog si Magog. Imparatia celor 1000 de ani a trecut, iar diavolul a fost deja dezlegat sa-si faca treburile marsave prin lume, dupa cum se si vede.

Deci, sa stam bine si cu frica si sa nu fim luati prin surprindere... Om trai si om vedea. Pana atunci insa, sa nu uitam ca moartea ne poate muta in vesnicie oricand si asta trebuie sa ne puna mai intai pe ganduri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.04.2009, 11:27:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu cunoastem Evangheliile si Epistolele si ne vedem in stare sa "cercetam vremurile", sa interpretam Apocalipsa, asupra careia atat de putini sfinti au indraznit sa isi dea cu parerea.

Sfarsitul va veni pentru ca mai cunoastem si nu mai traim Evanghelia si Epistolele, adica pentru ca nu ne mai iubim unul pe altul. Pamantul nu ne va mai suporta, iar pe Dumnezeu ii va durea inima pentru cei putini ai Sai, care ii rabda neincetat pe cei multi care nu sunt ai Sai.

Sa lasam Apocalipsa si sa citim restul Scripturii. "Sa ne iubim unul pe altul, asa cum Hristos ne-a iubit pe noi." Si atunci sfarsitul poate veni. Si oricum va veni, si fara sa il cautam noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.04.2009, 13:08:54
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

razvan_m:

Cum caderea Turciei nu s-a implinit, [COLOR=red](sa nu fi cazut imperiul otoman? [/COLOR]http://ro.wikipedia.org/wiki/Imperiul_Otoman) iar dupa ea un imparat va domni 32 de ani la Constantinopol [COLOR=red](poi cine sunt conducatorii shi liderii turciei de azi?)[/COLOR], altul 12 ani si altul un an, din cei 10 imparati proorociti pana la incoronarea preaspurcatului ca imparat al iudeilor, inca mai avem ceva timp pentru pocainta si mantuirea sufletelor, cel putin 45 de ani (32+12+1=45) + inca un numar de ani incepand din prezent pana cand Turcia va fi rasa de pe fata pamantului. [COLOR=blue](dumneata tzi se pare ca shtii cum va fi dar am impresia ca socoteshti greshit caci am impresia ca din 1922 cand s-au prabushit complet Turcii, de atunci ar trebui sa numeri anii shi tare ma tem ca antichristul cam umbla deja nevoind ca sa auda de numele lui Hristos shi ar vrea sa se autoinscauneze daca nu s-a shi autoinscaunat deja pe ici pe colo cu participarea patriarhului... shi urmeaza sa se impuna shi peste noi, fereasca Dumnezeu)[/COLOR]

Sa dea Domnul sa nu ajungem sa traim ceasul si ziua incoronarii aceluia in Templul reconstruit din Ierusalim ca imparat al evreilor si mai apoi al intregii lumi!

Romeo
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.04.2009, 14:42:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

1 : Profetia Sfantului Mucenic Ipolit - PAPA AL ROMEI


Si pe tot Proorocul, de îl
vei întreba,vei afla de obste
vestind pentru sfârsitul
lumii.
Atunci se vor duce toti catre dânsul si-i vor
zice: am auzit ca esti mare împarat si veselesti pe
toti slujitorii tai, pentru aceasta am venit, ca sa ne
închinam tie, spre a ne hrani, ca pierim de foame.
Atunci le va zice înselatorul: veniti sa va punem
pecetea (666) pe mâna dreapta si pe frunte si va voi
da oricâte voiti. Pentru aceasta va pecetlui dreapta
omului, ca sa nu mai poata face cu mâna semnul
cinstitei Cruci si sa fie a lui desavârsit. Se vede ca
numai cu câte o litera are sa fie însemnata în pecetea
lui antihrist, pentru fiecare cuvânt, care va fi zis al
lepadarii de Dumnezeu. Iar aceia, necunoscând
inselaciunea lui, vor sta ca sa-i pecetluiasca pe mâna
dreapta si pe frunte. Iar pecetea lui va avea numarul
666, dupa marturisirea Sfântului Ioan Evanghelistul.
Si îi va face pe cei mari si pe cei mici bogati, va
slobozi pe cei ce sunt în robie, ca pe multi sa-i
amageasca, si nimeni nu va putea sa vânda, sau sa cumpere, fara numai aceia care vor avea semnul si
numarul fiarei sau numarul numelui fiarei.
„Aici este întelepciunea. Cel ce are minte,
socoteasca numarul fiarei; ca nume de om este si
numarul ei este 666”. Iar întelesul pecetii va fi asa:
MA lepad de Facatorul cerului si al pamântului, ma lepad de Sfântul Botez, ma lepad de a sluji lui
Hristos si ma fac rob al tau; ma lepad de împaratia
cerului si iubesc muncile cele vesnice; ma lepad de
Sfânta Cruce si primesc pecetea ta. Acestea vor fi
scrise în pecetea înselatorului antihrist. Care nu va
voi sa primeasca pecetea lui, va primi moartea din
mâinile lui. „Fericit va fi cel ce va rabda în acea
vreme, caci se va mântui si cu mucenicii cei mari va
fi”, dupa cum zice Domnul, în Evanghelia de la
Matei: „Cel ce va rabda pâna la sfârsit, acela se va
mântui”. Si Sfântul Ioan Evanghelistul, zice în
Evanghelia sa: „Unii ca aceia mari se vor chema”.
Dupa acestea, antihrist va preface pe diavoli în
chip de îngeri straluciti si multime multa de draci va
pune ca sa-l laude si sa-l slaveasca, zicând: Mare
este împaratul vremii de acum, mare este stapânirea
si domnia lui, cine este Dumnezeu si cine este Domn
afara de acesta? Acesta este Dumnezeu. Veniti, de
va închinati lui, veniti, de credeti lui!
Pentru aceasta ne porunceste Domnul în Sfânta
Evanghelie de la Matei, zicând: „Cautati sa nu va
însele cineva pe voi”. Si atâta se va mândri
înselatorul, ca va face multe feluri de naluciri cu
vraji si cu farmece si se va arata prefacându-se ca se
suie la cer si-l vor lua dracii si-l vor purta prin
vazduh. Apoi va face, cu naluciri, ca omoara si
înviaza, facând pe slujitorii lui a face cele poruncite
cu multa frica si cutremur. Atunci va trimite prin
munti, prin pesteri si prin crapaturile pamântului pe
dracii lui, spre a cauta pe cei fugiti si ascunsi de
frica lui, cei care nu au voit sa se pecetluiasca. Si
daca vor veni pentru a se pecetlui, bine, iar de nu, cu
atâtea pedepse îi va munci, de care nu s-au mai
pomenit si nici nu s-au mai auzit în veac. Caci cu
asa de cumplite munci îi va munci, încât numai de s-ar
gândi cineva la ele, cu totul s-ar înfricosa si
cutremura. Fericiti vor fi aceia, care vor birui pe
nelegiuitul antihrist, ca acesti Mucenici, se vor cinsti
cu mult mai mult decât cei dintâi Mucenici. Pentru
ca cei mai dinainte mucenici au biruit pe slujitorii
lui antihrist (oameni), iar acestia îl vor birui pe
însusi antihrist. Atunci toti, care se vor arata slujitori
râvnitori ai lui Hristos, se vor cinsti si se vor
încununa de însasi mâinile lui Hristos, Dumnezeu
Atottiitorul.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.04.2009, 11:26:23
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Semnele sfarsitului sunt necesare celor necredinciosi, care nu cred in mantuire si in viata de veci, in rai si iad, in Dumnezeu si diavol. Daca vederea semnelor sfarsitului lumii ne'ar schimba sufletele, ar insemna ca pana acum am fost necredinciosi.

Cei credinciosi nu au nevoie de nici un semn, caci ei traiesc zilnic prezenta lui Dumnezeu. Ei nu sunt interesati de apropierea sau departarea sfarsitului lumii, caci ei isi vad sfarsitul propriu posibil in orice clipa.

Sfarsitul tine de Dumnezeu. De noi tine lucrarea zilei de azi.
"Astazi este inceputul mantuirii noastre." Vom da seama de ce am facut cu ziua de astazi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.04.2009, 10:15:18
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Dupa chestia cu neamul ar reiesi sfarsitul undeva pana in 2030. Interesant este ca si la musulmani sfarsitul este calculat conform profetului mahomed ca fiind undeva in jurul lui 2023-2026. La maiasi parca cu calendarul lor sfarsitul venea in 2012. Ce mi se pare interesant e ca toti se opresc undeva in prima jumatate a secolului 21. Sa fie o coincidenta? Apropo Isaac Newton si-a dedicat multi ani din viata incercand sa calculeze cand va veni Apocalipsa si i-a iesit undeva anul 2400.
Eu zic sa ne vedem de treaba si sa luptam cu pacatul zi de zi. "Voi veni ca un fur!" zice Domnul. Daca se putea prezice exact venirea atunci nu mai "venea ca un fur", nu-i asa??
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.04.2009, 10:45:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Eu zic sa ne vedem de treaba si sa luptam cu pacatul zi de zi.
Corect, caci nu ne garanteaza nimeni ca maine vom fi in viata.

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
"Voi veni ca un fur!" zice Domnul. Daca se putea prezice exact venirea atunci nu mai "venea ca un fur", nu-i asa??
Nimeni nu stie cu exactitate ziua, fara numai Dumnezeu. Insa putem estima cu aproximatie chiar si de cativa ani sfarsitul raului, pentru ca ni se vor da semne pe care trebuie sa le intelegem. Ni s-au dat deja semne si nu e bine sa ne bagam cu capu-n pamant si sa zicem ca sigur nu vom prinde noi Apocalipsa pentru ca asa au zis si altii si nu s-a implinit. Pentru ca, sa nu uitam: satana umbla cautand pe cine sa inghita si sa insele, stiind bine ca sfarsitul lui este aproape...

"Se vor scula hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor face semne și minuni, ca să ducă în rătăcire, de se poate, pe cei aleși." Marcu 13, 22 (probabil ca vom vedea in curand si holograme 3D pe cerul liber, desene animate proiectate de cele cateva mii de salteliti "meteo si de telecomunicatii", pun pariu...)

Deci sa luam aminte, pentru ca intr-adevar ziua aceea va veni ca un fur, cum zici...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.04.2009, 20:05:59
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Pregatirea venirii antihrisului se desfasoara chiar acum, in aceste zile. Multi nu stiu si nici nu-i intereseaza dar in aceste zile se vor introduce in dezbateri in parlament cele 4 noi coduri de procedura civila si penala care vor netezi calea spre societatea totalitarista sau noua ordine mondiala. Europenii au votat ca primarii noua constitutie care in fapt le ia drepturile si suveranitatea nationala, iar in sua presedintele si-a atribuit singur puteri discretionare si a anulat practic constitutia! Dupa noua lege europeana si americana oricine este "perceput" ca un risc pentru societatea pe care o construiesc ei (noua ordine mondiala) este automat considerat terorist si i se va aplica legea martiala care poate fi instituita oricand de catre presedintele american atat pe teritoriul sua cat si (atentie!) pe teritoriile oricarei tari care a semnat tratatele de securitate comuna cu sua (ue si multe altele). Noile coduri penale si civile vor modifica legea nationala astfel incat sa poata fi aplicata aceasta conducere din alte centre de pe glob direct pe teritoriul Romaniei fara ca noi sa avem ceva de spus. Acestea sunt necesare pt ca vor avea loc mari schimbari in urmatoarea perioada in toata lumea. Vor urma mari miscari sociale, molime (artificiale) si razboaie intre anumite state pentru a reduce populatia globului. In prima etapa aceasta se va reduce la jumatate. In a doua etapa cand deja toti vor fi marcati cu cipuri (RFID chip) se va trece la un control riguros a inmultirii oamenilor si se vor putea inmulti doar anumiti oameni care vor avea permis pt asa ceva. Prin aceasta si prin selectie si imbunatatire genetica se vor putea obtine "super oamenii" din viitor. Acesta este visul elitelor mondiale din prezent si din trecut - aplicarea eugeniei si controlul absolut al populatiei terrei. Acest lucru este scris si pe memorialul din Georgia unde elitele mondiale si-au expus planurile si scopurile printre care primul este "reducerea si mentinerea populatiei terrei spre nivelul de 500.000.000 oameni". Printre semnatarii acestuia este si Henri Kissinger - secretarul de stat american la acea vreme.
Acesta este inceputul sfarsitului, iubiti frati! Nu este cazul sa disperam, credeti in Iisus Hristos pentru ca cu el si prin el veti invinge! "Nu va temeti!" - spune Iisus Hristos! Multi vom suferi (si credinciosi si atei) si multi vom muri, dar moartea aceasta este doar o trecere catre Imparatie si catre Vesnicie! Nu este un sfarsit in adevaratul sens al cuvantului! Deci sa nu incetam sa ne rugam! Poate vor fi dintre noi si unii care se vor mantui si se vor bucura de Imparatia lui Dumnezeu cel Slavit in Sfanta Treime impreuna cu Maica lui Dumnezeu si cu toti Sfintii! Amin!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.04.2009, 20:53:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cateva pagini pe acest subiect aici extrase dintr-o carte a lui John Coleman.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnele mortii Ionut27 Generalitati 9 14.10.2013 18:34:53
Stiinta si razboiul sfarsitului lumii JustNicol Generalitati 3 29.07.2012 22:04:18
Semnele propovaduirii. ClaudiuT Din Noul Testament 3 09.09.2009 14:01:43
Apropierea sfarsitului ? Matei21 Generalitati 102 07.02.2008 13:27:59
SEMNELE TIMPULUI Laurentiu Generalitati 47 16.12.2006 21:20:15