Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.11.2009, 17:25:18
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Deci cum e cu pedagogia de care da dovada Dzeu?
Ramane in sensul in care la scoala, oricat de bun ar fi profesorul, elevii chiulangii tot golani ajung, daca golanind se simt cel mai bine.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.11.2009, 09:19:00
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Ramane in sensul in care la scoala, oricat de bun ar fi profesorul, elevii chiulangii tot golani ajung, daca golanind se simt cel mai bine.
Un profesor care nu are instrumente rationale pentru a constientiza elevii de necesitatea de a nu golanii
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.11.2009, 09:43:49
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Un profesor care nu are instrumente rationale pentru a constientiza elevii de necesitatea de a nu golanii
Imi cer scuze, nu vreau sa te ofensez, dar mi se pare ca esti in necunostinta de cauza. Tu afirmi, din cate inteleg eu, ca daca profesorul are metodele pedagogice perfecte, nu mai exista chiulangii, ceea ce este evident o presupunere dusa chiar la extrem.

Intr-adevar, daca am vorbi poate despre dresajul de caini sau la modul general despre conditionarea animalelor, aceasta presupunere s-ar mai apropia de adevar.

Dar omul e inzestrat cu liber arbitru. Si aici consider eu ca este cea mai mare dovada de dragoste a lui Dumnezeu: ca tu, Topcat, esti liber sa vorbesti impotriva lui Dumnezeu, desi Dumnezeu este cel ce ti-a dat acest drept. Si nu te pedepseste, ci te iubeste.

Din putinatatea cunostintei noastre despre Dumnezeu, stim ca Dumnezeu obisnuieste sa-l lase pe om sa descopere adevarul prin lupta, prin zbucium, pentru ca numai astfel omul ajunge sa-l pretuiasca si sa se alipeasca de El.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.11.2009, 09:53:56
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Dar omul e inzestrat cu liber arbitru. Si aici consider eu ca este cea mai mare dovada de dragoste a lui Dumnezeu: ca tu, Topcat, esti liber sa vorbesti impotriva lui Dumnezeu, desi Dumnezeu este cel ce ti-a dat acest drept. Si nu te pedepseste, ci te iubeste.
Vrei sa spui ca nu ajung in iad daca nu cred in el? Sau daca cred si il vorbesc de rau?
Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Din putinatatea cunostintei noastre despre Dumnezeu, stim ca Dumnezeu obisnuieste sa-l lase pe om sa descopere adevarul prin lupta, prin zbucium, pentru ca numai astfel omul ajunge sa-l pretuiasca si sa se alipeasca de El.
Vorbesti de om ca rasa sau ca indivizi?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.11.2009, 11:45:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Revenind la tema topicului, pot spune ca noi ortodocsii vorbim de cruce pentru ca prin ea moartea a fost zdrobita. Sa nu uitam - Hristos a schimbat radical sensul mortii, fiindca moartea, ca rezultat al neascultarii si necomuniunii noastre cu Dumnezeu, a devenit prin jertfa Lui, cale spre comuniune de viata vesnica cu Dumnezeu.

S-a mai discutat, crucea nu e sfanta prin ea insasi, ci prin prezenta tainica a lui Hristos in ea. Daca ar fi sfanta prin ea insasi, nu ar trebui sa mai avem rugaciuni de sfintire a ei.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.11.2009, 11:52:40
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Vrei sa spui ca nu ajung in iad daca nu cred in el? Sau daca cred si il vorbesc de rau?
Nu

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Vorbesti de om ca rasa sau ca indivizi?
Eu nu pot vorbi de om ca "rasa" (macar daca ziceai specie, dar nici asa).
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.11.2009, 11:59:13
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Nu
Nu, adica ce? Nu exista iad?

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Eu nu pot vorbi de om ca "rasa" (macar daca ziceai specie, dar nici asa).
Bun, atunci vorbeste despre un individ, copil de 2 ani care moare de cancer.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.11.2009, 12:01:15
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Revenind la tema topicului, pot spune ca noi ortodocsii vorbim de cruce pentru ca prin ea moartea a fost zdrobita. Sa nu uitam - Hristos a schimbat radical sensul mortii, fiindca moartea, ca rezultat al neascultarii si necomuniunii noastre cu Dumnezeu, a devenit prin jertfa Lui, cale spre comuniune de viata vesnica cu Dumnezeu.

S-a mai discutat, crucea nu e sfanta prin ea insasi, ci prin prezenta tainica a lui Hristos in ea. Daca ar fi sfanta prin ea insasi, nu ar trebui sa mai avem rugaciuni de sfintire a ei.
Totusi, nu ar trebui sa stabilim mai inainte daca jertfa era necesara?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.11.2009, 12:05:42
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Bun, atunci vorbeste despre un individ, copil de 2 ani care moare de cancer.
Ce ma amuza alunecusul asta: cand nu merge cu lovitura de dreapta dam cu reverul.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.11.2009, 12:12:58
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Ce ma amuza alunecusul asta: cand nu merge cu lovitura de dreapta dam cu reverul.
Din putinatatea cunostintei noastre despre Dumnezeu, stim ca Dumnezeu obisnuieste sa-l lase pe om sa descopere adevarul prin lupta, prin zbucium, pentru ca numai astfel omul ajunge sa-l pretuiasca si sa se alipeasca de El.
Ai afirmat asta, te rugam sa particularizam
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
cruce in curte cristiansergiu Generalitati 74 05.11.2011 18:02:27
Iisus pe Cruce Templier Knight Din Noul Testament 14 13.12.2010 01:24:04
Cum facem cruce? Danut7 Generalitati 88 28.09.2010 00:58:35
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19