Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 18.06.2024, 16:25:02
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member

Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Subsolul și slujbele mici pare mai ortodox.
Da, tu bineînțeles ești mai ortodox ca Sfântul Iustinian cel Mare care a făcut Hagia Sofia și îți poți permite să opinezi despre ce e ortodox și ce nu e.
Vechi 18.06.2024, 16:43:47
cozia cozia is offline
Senior Member

Data înregistrării: 20.01.2007
Talking

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Da, tu bineînțeles ești mai ortodox ca Sfântul Iustinian cel Mare care a făcut Hagia Sofia și îți poți permite să opinezi despre ce e ortodox și ce nu e.
Nu draga, fiecare cu trăirile lui, eu în spatii mici tu in ale tale. Fiecare cum simte el ca I mai bine ptr suflețelul lui. Iertare ca te am tulburat cu subsolul trăirii mele.

Nu compara Hagia Sofia care clar a fost facuta prin mijlocirea îngerilor sau catedralele catolice din Franța de ex. cu secaturile de zgârie nori de acum.
Hai sa avem pardon...
Vechi 18.06.2024, 16:58:08
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Nu draga, fiecare cu trăirile lui, eu în spatii mici tu in ale tale. Fiecare cum simte el ca I mai bine ptr suflețelul lui. Iertare ca te am tulburat cu subsolul trăirii mele.
Păi zi așa, că așa-ți place ție, nu că o variantă e mai ortodoxă decât alta. Ortodoxia e pentru toată lumea, e și pentru monahul care viețuiește într-o chilie dărăpănată de vreme și pentru ierarhii care slăvesc pe Dumnezeu în clădiri impunătoare. Așa s-a stabilit de tradiție, sub îndrumarea Duhului Sfânt, niciun om nu poate înțelege întreaga natură a Ortodoxiei fiindcă Dumnezeu este nesfârșit.

Citat:
Nu compara Hagia Sofia care clar a fost facuta prin mijlocirea îngerilor sau catedralele catolice din Franța de ex. cu secaturile de zgârie nori de acum.
Hai sa avem pardon...
Eu compar cu catedrala patriarhală a sârbilor, vecini ortodocși care zidesc conform canonanelor și sunt autocefali, de încredere că pot să slăvească pe Dumnezeu într-un mod ortodox la fel cum pot și grecii și românii.
Vechi 18.06.2024, 23:10:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
E perfect legal ce au facut jandarmii. Se pare ca mai primisera avertisment la un protest similar si puteau fi amendati. Totusi puteau sa treaca cu vederea, copiii aia nu s-au opus, au stat linistiti, banuiesc ca au vorbit frumos cu jandarmii, asa se vede din imagini. Ca niste adevarati crestini, multi ar putea sa ia lectii de la ei, ma gandesc si la politicieni.
Au făcut exces de zel, având în față niște copii și ca să arate cum aplică ei legea, nu mi se pare că fac mare lucru.
Nu trebuie să ai școală ca să fii jandarm, maxim 12 clase.
Vechi 19.06.2024, 01:04:04
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member

Implicit

Pr. Adrian Agachi

Citat:
Ideologia de gen și eforturile de a o impune public la nivel global constituie o provocare nu doar la adresa Bisericii, ci și la adresa umanității în general.

De la mult-discutabilele „alegeri personale” s-a trecut la impunerea unei cenzuri incredibile, prin care toți cei care au o părere diferită referitoare la acest concept trebuie fie să tacă, fie să aplaude.

Iar când, tăcând, ieșim cu chipul lui Hristos în mâini, mărturisind ceea ce simțim fie și doar prin gesturi, nici măcar prin cuvinte, primim ceea ce au primit și martirii primelor veacuri: un val de ură și denigrare, de parcă gestul nostru ar fi un păcat, nu ceea ce se desfășoară sub ochii noștri și ai copiilor noștri.

Un singur lucru este cert: oamenii răspund înaintea Mântuitorului pentru faptele lor, nu invers. Iar Hristos nu ne-a îndemnat vreodată să urmăm ideologiei „la modă” acum. Altfel nu ar fi creat bărbat și femeie, nu am fi avut familie, iar pe lume ar fi existat doar „pofta trupului, pofta ochilor și trufia vieții” (1 Ioan 2, 16), după cum își doresc corifeii noilor curente ideologice.

Acesta este cu adevărat singurul breaking-news pe care nu ar trebui să îl trecem cu vederea și pe care n-o să-l vedem prea curând pe micile ecrane.

Hristos S-a înălțat!
(sursă)

Ce e interesant e că acest Părinte Adrian Agachi pare să ia locul lui Bănescu ca purtător de cuvânt pentru Patriarhie, dar se vede o strategie mult mai agresivă. Oficial este consilier patriarhal în Biroul de presă și relații publice, numit acum 3 luni la propunerea lui PF Daniel, deci la câteva săptămâni după demiterea lui Bănescu. Educat în Marea Britanie, scriitor la Ziarul Lumina (articole), acum se pare că-și începe această carieră de „influencer”.

E bine să fie o voce creștină mai oficială pe rețelele sociale. Mie deocamdată nu-mi transmit mare lucru aceste postări (comparația cu martirii paleocreștini mi se pare chiar deplasată), dar mai bine așa decât atitudinea vădit anti-ortodoxă a lui Bănescu.

Last edited by RappY; 19.06.2024 at 01:16:33.
Reply With Quote
Vechi 19.06.2024, 09:42:59
ALARIC ALARIC is offline
Senior Member

Data înregistrării: 10.09.2020
Implicit

Citat:
Subsolul și slujbele mici pare mai ortodox.
Parterul zici ca I sala de concerte a filarmonicii.
E foarte mare, in poze pare mai mica. Posibil sa fie aproape cat Sf. Sofia. Sarbii s-au chinuit multi ani sa o ridice. Din ce am inteles au fost discutii si acolo la un moment dat de bani, daca e oportun sau nu etc. Insa acum, la sarbatorile mari tot Belgradul e acolo. Discutiile trec, catedrala ramane bun construit. Slujbele sunt exact ca la noi. Daca aveti cateva zile libere si ceva banuti (nu multi) ar trebui vazuta.
Reply With Quote
Vechi 19.06.2024, 13:37:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Implicit

Citat:
Nea Gigi este prea prins în proiectul vilelor din Pipera pentru milionul de imigranți care vin din Palestina.
Mda tocmai a picat FCSB cu Maccabi Tel Aviv în turul 2 de Champions League, au timp să pregăteasca acomodarea milionului de imigranți în Pipera.

Tags
politica, stiri

Thread Tools
Moduri de afișare