Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.03.2017, 22:18:06
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Cea mai grea boala Depresia

Dragilor,am Nevoie de Ajutor!!!!!!Cred ca sufar de Depresie!!!!!!!!Numai negativ gandesc nu reusesc sa ies din starea aceasta!Simt ca innebunesc,mintea mea e tulbure!Cum pot trece de aceasta stare??????????
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2017, 08:31:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mergeti Duminica la slujba ? Auziti cuvintele preotului: "Sus inimile voastre!" sau "Sus sa avem inimile ?". Atunci, raspundeti impreuna cu congergatia: "Le avem la Domnul!". Aceasta e metoda fara gres de iesire din depresie: a avea inima la Domnul.

Toate se invart in jurul Liturghiei, centrul vietii Bisericii. In sine, Liturghia este un lucru grav: actualizare a jertfei Domnului nostru. Dar ea mai inseamna si Lauda. Si multumire adusa celui care a sarutat crucea, instrumentul torturii Sale, celui care a cazut si s-a ridicat de trei ori sub povara ei. Si speranta in eficienta sacrificiului Sau. Si proiect asupra vietii viitoare, a Liturghiei fara sfarsit, arvuna a ospatului cel vesnic.

Veti scapa de depresie facand din viata dv o Liturghie. Sacrificiu, lauda, multumire, cadere si ridicare, proiect si arvuna.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.03.2017, 00:22:06
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mergeti Duminica la slujba ? Auziti cuvintele preotului: "Sus inimile voastre!" sau "Sus sa avem inimile ?". Atunci, raspundeti impreuna cu congergatia: "Le avem la Domnul!". Aceasta e metoda fara gres de iesire din depresie: a avea inima la Domnul.

Toate se invart in jurul Liturghiei, centrul vietii Bisericii. In sine, Liturghia este un lucru grav: actualizare a jertfei Domnului nostru. Dar ea mai inseamna si Lauda. Si multumire adusa celui care a sarutat crucea, instrumentul torturii Sale, celui care a cazut si s-a ridicat de trei ori sub povara ei. Si speranta in eficienta sacrificiului Sau. Si proiect asupra vietii viitoare, a Liturghiei fara sfarsit, arvuna a ospatului cel vesnic.

Veti scapa de depresie facand din viata dv o Liturghie. Sacrificiu, lauda, multumire, cadere si ridicare, proiect si arvuna.
Frumos spus.

dar cine la batut pe Domnul?
Cine la pus sa duca crucea?
Cine i-a batut cuiele in maini si picioare?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.03.2017, 23:36:58
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up Ce realitate iti creezi?

Florentina in cautarile mele indelungate de-a lungul timpului, am citit si multe carti de psihologie.In una dintre ele spunea ca modul de a vedea lucrurile este foarte important.Deci felul cum vezi un anumit lucru.Autorul mergea chiar mai departe, mergand catre limita spunand ceva de genul "Minte-te frumos!" Adica omul efectiv nu vede ceea ce ii face rau ,parerile negativiste ale celor din jur,rautati etc.

Am gasit un filmulet TED,tratand aceeasi tema, zic eu interesant:https://www.ted.com/talks/isaac_lids...ge=ro#t-459930
Ce realitate iti creezi?

Pun aici un fragment din el.Omul a devenit orb si la inceput i sa parut a fi o catastrofa lucrul asta.
"Când mi-a fost pus diagnosticul, am știut că orbirea îmi va ruina viața.
7:15
Orbirea era o condamnare la moarte a independenței mele. Era sfârșitul realizărilor mele. Orbirea însemna o viață fără nimic remarcabil meschină și tristă, cel mai probabil solitară. Știam. Era rodul fricii mele, dar îl credeam. Era o minciună, dar era realitatea mea. Ca și peștii care înotau îndărăt din mintea lui Dorothy. Dacă nu aș fi confruntat realitatea fricii mele, aș fi trăit-o. Sunt sigur de asta. Cum trăiești cu ochii larg deschiși? E o disciplină pe care o înveți.
7:56
Se poate învăța și practica. Am să rezum. Să fii responsabil pentru fiecare moment, gând,
8:07
fiecare detaliu. Să vezi mai departe de fricile tale. Să eviți presupunerile. Întărește-ți puterea interioară. Redu la tăcere criticul din tine. Fără prejudecăți despre noroc și succes. Acceptă atuurile și slăbiciunile, înțelege diferența. Deschide-ți sufletul pentru binecuvântările tale. Fricile tale, criticile, eroii tăi, răufăcătorii
8:32
astea sunt scuze, raționalizări, scurtături, justificări, renunțare. Ficțiune precepută ca realitate. Alege să vezi prin ele. Alege să renunți la ele. Tu îți creezi realitatea. Cu acea putere vine responsabilitatea totală. Am ales să ies din tunelul fricii în teritoriu necunoscut. Am ales să construiesc acolo o viață binecuvântată.
9:07
Departe de singurătate, îmi împart viața cu Dorothy, frumoasa mea soție, cu tripleții noștri, le spunem Tripskys, și ultima sosită în familie, micuța Clementine. De ce ți-e frică ție? Ce minciuni îți spui?
9:27
Cum înfrumusețezi adevărul și-ți scrii propria ficțiune? Ce realitate creezi pentru tine?
În carieră, viața personală, în relații, în inimă și-n suflet,
9:40
peștii care înoată îndărăt îți fac rău. Te fac să pierzi oportunități și potențial, sunt sursa nesiguranței, a neîncrederii, acolo unde cauți împliniri și legături. Te somez să-i elimini. Helen Keller spunea că mai rău decât să fii orb, e să vezi, dar să n-ai viziune.
10:05
Pentru mine orbirea a fost binecuvântare, pentru că orbirea mi-a dat viziunea. Sper că și voi vedeți ce văd eu. Mulțumesc. (Aplauze)
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.03.2017, 06:39:10
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Poti intr-adevar sa duci o lupta cu gandurile, sa iti schimbi mentalitatea, sa gandesti poziti, sa-ti creezi un alt mod de a vedea lumea, alta perspectiva, alta lume etc....dar atunci cand esti sanatos.

Or tocmai ca depresia este o boala in care nu mai esti capabil sa faci asta. Tocmai asta e si neputinta acestei boli, nu te poti vindeca singur, decat in exceptii sau cazuri speciale. Ai nevoie de ajutor, tratament, alti oameni, sprijin etc. Ca si cum ar fi o boala fizica, dar tare putina lume intelege asta.

Spunandu-i unui depresiv sa-si schimbe mentalitatea sau viziunea asupra lumii, gandirea negativa, starea deprimanta e ca si cum i-ai spune paraliticului "Ia-ti patul tau si mergi la casa ta" :)
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.03.2017, 14:26:53
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Spunandu-i unui depresiv sa-si schimbe mentalitatea sau viziunea asupra lumii, gandirea negativa, starea deprimanta e ca si cum i-ai spune paraliticului "Ia-ti patul tau si mergi la casa ta" :)
Acel paralitic adus de patru prieteni în casa din Capernaum unde se afla Hristos a auzit acele cuvinte ("Ia-ti patul tau si mergi la casa ta") și a fost vindecat :-) E adevărat că a fost vindecat de Însuși Hristos, nu de un forumist... Dar sper că prin credință mai putem vindeca depresia.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.03.2017, 02:43:31
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Poti intr-adevar sa duci o lupta cu gandurile, sa iti schimbi mentalitatea, sa gandesti poziti, sa-ti creezi un alt mod de a vedea lumea, alta perspectiva, alta lume etc....dar atunci cand esti sanatos.
Exact incorect. Depresia ,de fapt, te atentioneaza cand ai luat-o pe aratura. E un semn ajutator pentru cel care sufera de depresie ca e ...egoist.Fireste,fiecare alege liber ,daca continua cu greselile de pana atunci care i-au indus depresia sau schimba macazul.("Cel care-si iubeste sufletul il va pierde...") .Impulsul de a cere ajutor trebuie sa vina din interior ,pentru a putea primi ajutorul din afara.

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Tocmai asta e si neputinta acestei boli, nu te poti vindeca singur, decat in exceptii sau cazuri speciale. Ai nevoie de ajutor, tratament, alti oameni, sprijin etc.
Avand in vedere ca e produsa de egoism ,nu are vindecare din interior ,caci ar produce un si mai mare egoism ;Dumnezeu ingaduie sa-si vada neputinta si sa ceara ajutor. Nu de la soferul de autobuz sau de la postas ci de la duhovnic(cu ascultare care ucide egoismul radacina depresiei).Durerea ascultarii e mai mica decat cea a depresiei,dar ca sa afli acest adevar ...tre' sa asculti.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.03.2017, 23:24:55
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Poti intr-adevar sa duci o lupta cu gandurile, sa iti schimbi mentalitatea, sa gandesti poziti, sa-ti creezi un alt mod de a vedea lumea, alta perspectiva, alta lume etc....dar atunci cand esti sanatos.

Or tocmai ca depresia este o boala in care nu mai esti capabil sa faci asta. Tocmai asta e si neputinta acestei boli, nu te poti vindeca singur, decat in exceptii sau cazuri speciale. Ai nevoie de ajutor, tratament, alti oameni, sprijin etc. Ca si cum ar fi o boala fizica, dar tare putina lume intelege asta.

Spunandu-i unui depresiv sa-si schimbe mentalitatea sau viziunea asupra lumii, gandirea negativa, starea deprimanta e ca si cum i-ai spune paraliticului "Ia-ti patul tau si mergi la casa ta" :)
Anna iti scriu un pic mai mult .

Un articol elocvent legat de folosirea medicamentelor psihotrope.Ce arata aceasta crestere?Am sa scriu dupa ce citez cateva fraze din acest site:
http://frumoasaverde.blogspot.ro/201...i-mintale.html

"Creșterea exponențială a prescrierii și consumului de medicamente psihotrope

... medicamentele psihotrope au ajuns astăzi în fruntea vânzărilor de medicamente din Statele Unite ale Americii. În anul 2008, de exemplu, vânzările de medicamente psihotrope s-au ridicat la 14 miliarde de dolari,următor să depășească această sumă.

Statisticile din ultimii ani arată o creștere uimitor de mare a folosirii acestei game de medicamente pe teritoriul american și nu numai. Fenomenul este numit de specialiști „epidemie violentă de boli mintale”. Astfel, cifrele arată că numărul celor care sunt atât de infirmi din cauza bolilor mintale, încât se califică pentru venitul de siguranță suplimentar sau asigurarea socială de infirmitate a crescut de două ori și jumătate între anii 1987 și 2007 – de la 1 din 184 americani la 1 din 66 americani. La copii, creșterea este uluitoare – de 35 de ori în cele două decenii! „Boala mintală este acum cauza principală de infirmitate la copii”, afirmă Marcia Angell, fostul editor al prestigioasei reviste medicale New England Journal of Medicine.

Mulți psihiatri și jurnaliști se întreabă ce semnifică această creștere uluitoare. Folosirea medicamentelor psihoactive, inclusiv a antidepresivelor și antipsihoticelor, pur și simplu a explodat în ultimii ani, iar dacă noile medicamente sunt atât de eficiente precum se spune, ar trebui ca larga răspândire a bolilor mintale să fie în declin, nu în creștere, iar oamenii să fie mai sănătoși la nivel mintal, mai fericiți, mai puțin deprimați. Prin urmare, într-o logică sănătoasă apare următorul paradox: pe măsură ce se înmulțesc medicamentele, medicii prescriu mai multe medicamente, iar oamenii, în loc să fie mai sănătoși, sunt mai bolnavi. Pe bună dreptate, unii specialiști afirmă deschis: "€žrealitatea este că noi nu avem nicio dovadă clară că aceste medicamente funcționează"€".

Parerea mea de unde vine aceasta crestere uluitoare ?
1.Aparitia unor lucruri noi care nu existau in urma cu 25 de ani si care nu au o reactie din partea oamenilor.Cel mult o reactie individuala.
Internetul pe langa multe bune a adus si multe rele .Cand la un moment dat am vorbit aici de program de restrictionare,care in primul rand l-am folosit ptr mine ,unii au zis ca nu e bine???...:-(
Intrebarea mea e simpla de ce trebuie sa am in permanenta,si la fel ca mine alti barbati ,si ce e mai grav tineri sau chiar copii,acest drog de inalta calitate in permanenta pe biroul meu? Si eu ca si credincios lalau sa nu fac nimic ca sa il blochez?

Oare efectele acestor filme de inalta rezolutie nu le face rau psihicului acestot tineri?

2.Reactia societatii aproape nula la agresarea unor persoane publice pe retele sociale.Vezi cazul cel mai recent campioana mondiala la gimnastica Gabby Douglas, daca societatea nu a putut in zi de azi sa o apere pe ea,ce mai poate spera un tanar oarecare sa nu fie facut praf.In urma cu ani daca era jugnita in halul asta o campiona mondiala,oamenii aia erau linsati pe loc.
Lipsa reactiei prin predici sau intalniri cu tineri explicandu-le unele din pericolele ce apar prin folosirea acestor retele.
Ma rog e simplu sa le trimiti tema sau te miri ce pe Facebook ,dar mai greu e sa ii indrumi.

3.Distrugerea ultimelor "Retele sociale de sprijin" ,asa cum le denumea Schawn Achor in cartea amintita mai demult "Avantajul fericirii",la sate.Cum am spus aici, in urma cu ani, relatiile sociale la sate erau mult mai apropiate.Nu mai spun ce imi povesteau batranii acum 50-60 de ani cand inca se adunau la sezatori.Glume,mai si munceau,povesteau,mai un paharel de tuica asa mai mult de antren.
Suntem saraci asta e adevarul.Va fi o foame mare de empatie nu peste multi ani. Vorbeam cu o doamna medic de vreo 65-70 de ani.Imi spune m-am dus la fiicamea si sa imi vad nepotii.Crede-ti ca i-am vazut mult?Erau tot timpul cu "nasul" in telefon.Nu prea am vorbit, asa cum sunt eu obisnuita, fata in fata prea mult.Vine omul, sute de km si ei nu au rabdare putin cu bunicii.

Ce e de facut?in primul rand trebuie sa constientizam ca avem o problema,societatea ,noi, fiecare in parte.Intrecut oameni cu probleme psihice sau de adaptare era undeva la 2 %.Nu stiu cat este acum dar va fi vazrza in cativa ani.Chiar si acum cred ca s-a trecut mult de cei 2%.
Trebuie sa ne adunam cumva din nou.E greu oamenii in trecut aveau nevoie unii de altii.Lucrarile agricole ii faceau de multe ori sa lucreze impreuna.

Imi aduc aminte de comunitatile lui Gandhi-AShram.
Sau la un moment dat am vazut o emisiune stateau unii la o casa dinaia cum era de mult,gen boiereasca.Cu multe camere,sia colo stateau vreo 20 de familii parca.Multe chestii le faceau impreuna.Apareau uneori conflicte.Era o femeie care ea era cea care cumva era cea care cam tinea totul in frau si ei ii placea cand ea reusea sa ii impace,si sa traiasca in armonie.Oricum cu toate situatiile conflictuale, lor retin ca le placea acolo.Era opusul plictisului.
Ar fi multe de zis dar e cam tarziu.Sper sa mai revin.
P.S.Dupa ce am scris mi-am adus aminte de domnul Virgiliu Gheorghe.Dansul a facut o treaba buna ,dar se mai poate vorbi si de Facebook unele lucruri.Ma rog un raspuns mai extins legat de aceste probleme ar fi un lucru util.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 14.03.2017 at 23:32:38.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.03.2017, 10:13:16
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Dragilor,am Nevoie de Ajutor!!!!!!Cred ca sufar de Depresie!!!!!!!!Numai negativ gandesc nu reusesc sa ies din starea aceasta!Simt ca innebunesc,mintea mea e tulbure!Cum pot trece de aceasta stare??????????
si eu cred acelasi lucru despre mine, dar pentru ca ne dam seama de asta, constientizarea afectiunii in acest caz, arata ca nu suferim de o depresie grava. in cazul nostru biserica poate ajuta si ne putem insanatosi fara medicamente.

eu stiu care este problema mea, de unde aceasta stare/deja afectiune, si incerc sa trec peste ea. acelasi lucru trebuie sa-l faci si dta, trebuie sa identifici exact cauzele si sa treci peste. pentru noi si pentru cei pe care-i iubim, dar mai ales pentru cei care ne iubesc, trebuie sa fim tari. daca afectiunea se accentueaza trebuie mers neaparat la personal de specialitate si inceput un tratament medicamentos, usor in cazul depresiei, o afectiune care se trateaza ok si duce la insanatosire.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.03.2017, 21:47:24
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Dragilor,am Nevoie de Ajutor!!!!!!Cred ca sufar de Depresie!!!!!!!!Numai negativ gandesc nu reusesc sa ies din starea aceasta!Simt ca innebunesc,mintea mea e tulbure!Cum pot trece de aceasta stare??????????
Mergi la psihiatru sa-ti dea tratamentul medicamentos adecvat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare