Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.02.2011, 17:36:24
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

E moda vanzatorilor de iluziii...Domnul sa ne ocroteasca !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.02.2011, 18:36:26
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Cei mai rai oameni de pe Pamantul asta sunt oamenii vicleni si mincinosi. Daca as putea i-as extermina pe toti astia.
Sa nu aveti incredere in nimeni pe lumea asta in afara de parintii vostrii. Prietenii.....doar pana la usa, atat! Astia vicleni si mincinosi sunt mai rai decat criminalii ca aia poate au ucis intr-un moment de furie dar astialalti o fac in mod constient.
Doamne!!! Niumiceste-i pe toti astia si nu-i mai lasa ,Doamne, sa se nasca pe lumea asta.
Dumnezeu are grija de fiecare in parte si de cei buni si de cei rai ,sa nu mai blestemi fiindca te-ai facut un pacat de moarte..
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.02.2011, 18:38:11
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
E moda vanzatorilor de iluziii...Domnul sa ne ocroteasca !

Bine spus Doamne Ajuta!
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.06.2011, 12:57:47
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Maria, nu stiu ce ți s-a întâmplat.
Cu siguranță ai trecut printr-o incercare grea.
Cât despre minciuna, stii cine e tatal ei...
Sa nu uitam însă că Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului, ci să se întoarcă și să fie viu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.06.2011, 19:08:58
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LittleSparrow Vezi mesajul
Maria, nu stiu ce ți s-a întâmplat.
Cu siguranță ai trecut printr-o incercare grea.
Cât despre minciuna, stii cine e tatal ei...
Sa nu uitam însă că Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului, ci să se întoarcă și să fie viu.
Asa e, LittleSparrow!
Am avut o incercare cumplita. Am deschis atunci acest topic pentru ca imi era suflerul plin de ura si simteam cumva ca asa ma mai eliberez.
Dumnezeu m-a intarit atunci pentru ca altfel cred ca in clipa de fata as fi fost la inchisoare pentru omor. Vreo 3 luni stateam noaptea in pat si ma miscam continuu tot corpul....asa parca imi mai abateam gandurile si nu mai simteam durerea pe care o aveam in suflet. Am slabit vreo 8 kg luam antidepresive cu pumnul pana cand am zis: Stop! Nu-i voi da satiscatie unei escroace sa se bucure ca imi este rau. Arma razbunarii este la Dumnezeu nu la mine!
O prietena de familie ne-a inselat cumplit.....nu pot sa-mi explic nici acum cum am putut crede toate tampeniile care mi le-a spus atat mie cat si sotului meu.
Stiu ca e incredibil, dar, pot sa va spun ca un an de zile mi-a spalat creierul atat mie cat si sotului meu. Ne-a manipulat cum a vrut ea, credeti-ma! Daca m-ar intreba cineva cum arata diavolul as arata-o pe ea fara doar si poate.
Nu vreau sa-mi fac pacate mai mari dar tind sa cred ca a apelat si la mijloace vrajitoresti cu toate ca nu a recunoscut cand am intrebat-o ce mi-a facut.
Toti cei care ma cunosc mi-au spus ca in perioada aceea eram ca si drogata unul chiar m-a intrebat daca nu ma droghez.
Nu va puteti inchipui prin ce-am trecut....nici la cel mai mare dusman al meu nu-i doresc asta.
Acum cu ajutorul lui Dumnezeu m-am mai linistit!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.06.2011, 19:17:28
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Ma bucur ca v-ati mai linistit. Sa treceti cu bine peste toate incercarile vietii!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.06.2011, 19:54:08
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Maria, sa va întărească Dumnezeu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.06.2011, 20:00:19
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Hristos a spus la inimă să fim precum copii dar la minte să fim precum șarpele. Când eram mai mic, se făcea că eram în vacanță la bunici și de vreo lună cam leneveam, băteam apa-n piuă cum s-ar spune. Vine într-o zi bunicul la mine și-mi spune fără nici un fel de răutate ci cu seriozitate așa cum fac oamenii chibzuiți "că cei care lenevesc mult rămân mici, numai făcând mișcare poți crește mare" Și uite așa bunicul făcând apel atât la minciună cât și la viclenie, fiindcă astfel m-a convins să-l ajut la treabă, deși nu prea îmi păsa, omul mi-a făcut un bine. Nu a spus acele lucruri doar din dorința de a mă exploata cumva, le-a spus fiindcă într-adevăr avea nevoie de ajutor la muncile mai mărunte de care nu se mai pute ocupa dar și din dorința de a mă educa și a-mi face un bine.

Acolo unde însă intervine egoismul și individualismul lucrurile se strică. Toate-s bune și frumoase atât timp cât scopurile urmârite sunt bune și acele scopuri includ și pe aproapele tău. De aceea zic eu că cel mai bine este să privești înainte de toate în inma ta să vezi ce este, fiindcă acolo noi trebuie să fim curați și abia acolo nu are ce căuta șarpele.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.06.2011, 20:51:01
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Am avut o incercare cumplita. Am deschis atunci acest topic pentru ca imi era suflerul plin de ura si simteam cumva ca asa ma mai eliberez.
Dumnezeu m-a intarit atunci pentru ca altfel cred ca in clipa de fata as fi fost la inchisoare pentru omor. Vreo 3 luni stateam noaptea in pat si ma miscam continuu tot corpul....asa parca imi mai abateam gandurile si nu mai simteam durerea pe care o aveam in suflet. Am slabit vreo 8 kg luam antidepresive cu pumnul pana cand am zis: Stop! Nu-i voi da satiscatie unei escroace sa se bucure ca imi este rau. Arma razbunarii este la Dumnezeu nu la mine!
O prietena de familie ne-a inselat cumplit.....nu pot sa-mi explic nici acum cum am putut crede toate tampeniile care mi le-a spus atat mie cat si sotului meu.
Stiu ca e incredibil, dar, pot sa va spun ca un an de zile mi-a spalat creierul atat mie cat si sotului meu. Ne-a manipulat cum a vrut ea, credeti-ma! Daca m-ar intreba cineva cum arata diavolul as arata-o pe ea fara doar si poate.
Nu vreau sa-mi fac pacate mai mari dar tind sa cred ca a apelat si la mijloace vrajitoresti cu toate ca nu a recunoscut cand am intrebat-o ce mi-a facut.
Toti cei care ma cunosc mi-au spus ca in perioada aceea eram ca si drogata unul chiar m-a intrebat daca nu ma droghez.
Nu va puteti inchipui prin ce-am trecut....nici la cel mai mare dusman al meu nu-i doresc asta.
Acum cu ajutorul lui Dumnezeu m-am mai linistit!
Doamne ajuta!
Citind post-ul acesta te înțeleg. Primul tău post este însă cam extremist. Nu este bine când cineva își face din minciună și șiretenie o obișnuință și nici când se folosește de ele urmărind răul cuiva sau a se scoate din situații în care se face vinovat de ceva.Nu dori niciodată moartea nimănui. Dacă ai fost mințit și ai avut parte de nedreptate fii tu sincer și spune-i celui ce a mințit niște adevăruri dureroase. De obicei omul care minte cu nerușinare fuge de adevăr, el minte tocmai că nu prea îl suportă.

Personal pe oamenii în care simt că nu pot avea încredere tind să-i ocolesc și să nu-mi fac în cârcă cu ei.Dacă văd că cineva m-a dus de nas, deși am avut încredere în persoana respectivă, primul impuls este într-adevăr de ură dar încerc să o alung din suflet fiindcă în primul rând îmi face mie rău și nu are nici un rost.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.06.2011, 20:59:13
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Asa e "delirul" cum spui tu, dar, ce te faci daca sarpele e in inima altora? Cum recunosti acel sarpe din inima celulilalt?
Intotdeauna am crezut in bunatatea oamenilor pana m-am fript....tare de tot! Si nu cu oricine ci cu cea mai buna prietena. Acea prietena cu care am fost plecata in concediu 2 ani la rand, am stat la aceeasi masa, am ras,am mancat impreuna, dar de fapt era si este un monstru (nu exagerez).
In termeni religiosi spunem despre acesti oameni ca au pe diavolul in ei....exista si o denumire in termeni medicali si se numesc sociopati.
Feriti-va de astfel de oameni! Distrug tot in jurul lor! Sunt considerati oameni fara constiinta...nu iubesc pe nimeni, sunt fermecatori la suprafata, au un sarm aparte, insa cu zambetul pe buze manipuleaza oameni si ii distruge fara remuscare.
Nu glumesc! Exista asemenea specimene printre noi. Sunt bolnavi psihic! Problema este ca nu-ti dai seama ca sunt bolnavi si pana ajungi sa realizezi ce e cu ei de fapt deja ti-au dat un "tun".
Ce sa spun! M-am consolat cu ideea ca probabil in viata asta trebuie sa platesti ceva, cumva pentru pacatele pe care le ai. Duhovnicul meu mi-a spus ca daca nu pateam paguba asta as fi patit altceva dar mai rau. Probabil.....nu stiu ce sa zic! Atat stiu ca in viata asta tot de pagube am avut parte. Mi-au spart hotii casa de 2 ori iar acum m-a furat aceasta "prietena" de fapt o escroaca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viclenia cea mai mare e a celor care se dau mai ortodocsi ca toti Ekaterina Morala Crestina 0 29.08.2012 18:56:24
Minciuna Sanduu Generalitati 2 07.04.2012 22:19:55
Despre viclenia sectantilor georgel23c Secte si culte 3892 03.10.2011 10:49:18
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40