Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 28.10.2016, 15:04:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai bre Igor daca oamenii arunca oua stricate sau rosii in ala de pe scena nu-i neaparat un semn ca ala e intocmai ca apostolii doar pentru ca si ei au fost scuipati sau batuti. Poate fi si un semn ca ala de pe scena e lipsit de talent. :)
Dacă e lipsit de talent îl lovim cu ouă?
E al nostru, bun, rău, cum e, îl iubim, îi suntem alături, nu? Fratele nostru... "Așa să vă iubiți unii pe alții..."
Oricum toți suntem pe scenă...

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
In plus spui ca ai vrut sa ne ajuti daruindu-ne ceea ce cunosti tu. Dar nu intelegi ca vrei sa ajuti baba sa treaca strada cand ea de fapt nu vrea sa treaca sau mai bine zis nu vrea sa fie condusa de oricine ci intai trebuie sa-i demonstrezi babei ca stii unde e trotuarul celalalt. Ori tu nu ai demonstrat asta deloc, tot ce ai facut a fost sa imiti stilul in care au scris anumiti sfinti si parinti ai Bisericii dar diferenta e ca stilul lor este autentic si te patrunde imediat pe cand la tine se vede de la o posta falsitatea.
Dar pentru că nu vede bine, eu îi spun surorii în vârstă, Maicii, că știu unde e trotuarul celălalt și mă ofer să o conduc, apoi dacă ea nu are încredere în mine, nu mai e vina mea.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Una e sa-ti descrie Parintele Cleopa care-s treptele rugaciunii si alta e sa faci tu (sau eu) acelasi lucru, ca noi suntem abia pe prima treapta ... daca am urcat-o si pe aia. Si tu vii si ne spui cum ai vazut tu nu stiu ce lumina necreata. Plimba ma ursu` cu prostiile tale. :)
Să mă ierte Dumnezeu, eu n-am descris treptele rugăciunii. Sfântul Isaac Sirul le descrie minunat. Să mai aduc îmbunătățiri? Nu o face el destul de bine? Sunt nemulțumit de el? Nu, fiindcă nu sunt neo-protestant să fiu nemulțumit de Sfinții Părinți.
Iar dacă tu nu mă crezi în ce spun, față de Lumina Necreată, despre care nu am vorbit, decât că am văzuto și duhovnicul mi-a confirmat și a spus că mai bine să nu vorbesc despre asta, să nu mă laud cu mângâierea primită, deci dacă nu crezi, nu-i problema mea, e problema necredinței tale, deci "plimbă mă ursu, cu prostiile tale" :) să te citez pe tine.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Mulțumesc, Igor, dar nu e cazul. Alin mi s-a adresat prietenește. Și eu îl consider un tip cumsecade :)
Și cum se cade?
Să spună la unii că sunt păcălici, la alții că au probleme și sunt patologici, la alții că sunt naivi și influnețabili? Și multe alte jigniri în alte părți, fără să fie banat?
Cum se cade? Să ducă o cruciadă de 10 ani și 19.000 de posturi, majoritatea cu 5 cuvinte și zeflemitoare, cu pretenția că a spus tot ce trebuia, plin de înțelepciune, plin de rozolvări și luminare?
E preot? E duhovnic? Nu-i.
E un mucos care cu greu reușește să-și ascundă neputințele, în loc să dorească să fie ajutat, la duhovnicul lui spre exemplu, să-i spună duhovnicului că stă de 10 ani pe forum și scrie arogant și ponegrește în sus și în jos, pe care-apucă, cu pronosticuri, prezumții și diagnosticuri incalificabile.
În niciun caz nu e cumsecade...
Doamne iartă-mă...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #262  
Vechi 28.10.2016, 15:12:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
M-am referit strict la afirmația asta:

Pe care o găsesc evanghelică.

Pentru alte afirmații de-ale lui, mai mult sau mai puțin originale, îmi cunoști rezervele.
Îl încurajez să rămână la cele bune și să le sporească.
Eforturile de demolare am văzut că nu prea au succes.
Si un ceas stricat arata precis ora, de doua ori pe zi. Si cam atat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 28.10.2016, 15:20:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Personal, îmi cer iertare față de Alin că am vorbit aspru despre el și îmi cer sincer iertare, din inimă, față de oricine am vorbit aspru, în neputințele mele, că nu se cuvenea, că nu sunteți eretici.

În loc să îi port slăbiciunile la Alin și gpalama, cum sunt învățat ca creștin, i-am vorbit de rău și aspru. Vă rog frumos să mă iertați.

Mi-a adus aminte conștiința de un capitol, care-l iubesc foarte mult:

Iacov 4:

1. De unde vin războaiele și de unde certurile dintre voi? Oare, nu de aici: din poftele voastre care se luptă în mădularele voastre?
2. Poftiți și nu aveți; ucideți și pizmuiți și nu puteți dobândi ce doriți; vă sfătuiți și vă războiți, și nu aveți, pentru că nu cereți.
3. Cereți și nu primiți, pentru că cereți rău, ca voi să risipiți în plăceri.
4. Preadesfrânaților! Nu știți, oare, că prietenia lumii este dușmănie față de Dumnezeu? Cine deci va voi să fie prieten cu lumea se face vrăjmaș lui Dumnezeu.
5. Sau vi se pare că Scriptura grăiește în deșert? Duhul, care sălășluiește în noi, ne poftește spre zavistie?
6. Nu, ci dă mai mare har. Pentru aceea, zice: "Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriți le dă har".
7. Supuneți-vă deci lui Dumnezeu. Stați împotriva diavolului și el va fugi de la voi.
8. Apropiați-vă de Dumnezeu și Se va apropia și El de voi. Curățiți-vă mâinile, păcătoșilor, și sfințiți-vă inimile, voi cei îndoielnici.
9. Pătrundeți-vă de durere. Întristați-vă și vă jeliți. Râsul întoarcă-se în plâns și bucuria voastră în întristare.
10. Smeriți-vă înaintea Domnului și El vă va înălța.
11. Nu vă grăiți de rău unul pe altul, fraților. Cel ce grăiește de rău pe frate, ori judecă pe fratele său, grăiește de rău legea și judecă legea; iar dacă judeci legea nu ești împlinitor al legii, ci judecător.
12. Unul este Dătătorul legii și Judecătorul: Cel ce poate să mântuiască și să piardă. Iar tu cine ești, care judeci pe aproapele?
13. Veniți acum cei care ziceți: Astăzi sau mâine vom merge în cutare cetate, vom sta acolo un an și vom face negoț și vom câștiga,
14. Voi, care nu știți ce se va întâmpla mâine, că ce este viața voastră? Abur sunteți, care se arată o clipă, apoi piere.
15. În loc ca voi să ziceți: Dacă Domnul voiește, vom trăi și vom face aceasta sau aceea.
16. Și acum vă lăudați în trufia voastră. Orice laudă de acest fel este rea.
17. Drept aceea, cine știe să facă ce e bine și nu face păcat are.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #264  
Vechi 28.10.2016, 15:43:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB
Esti un tip cumsecade dar mult prea naiv si influentabil. Gandeste-te bine la asta!
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ai rezerve pentru ca citesti ce scrie gLumea in loc sa intri pe site-ul NIP si sa descoperi adevarul despre soarele de piatra si luna de ghiata. :)
Așa iubiții mei, ''păziți''-l pe ChrstianR ca nu cumva să-l mînce Sfintele Cuvinte de pe site-ul din NIP ca înghițindu-l să ajungă ''sectar'' așa cum știți voi mai bine ca oricine ce e NIP, sau nu cumva să-l mînce balauruii din mine, ăia care mi-au apărut din Credința mea în cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice.

Și iată cum el speriat de inchiziția ''ortodoxă'' spune cu sinceritate că nu crede tot ce spun, ci are mari rezerve, că defapt nu crede nimic din ce spun doar că vrea să mă zidească în binele care mai iese uneori pe gurița mea.

Citat:
În prealabil postat de ChristianR
M-am referit strict la afirmația asta:
Citat:
Citat:
Cu cît îl vezi mai mult în apropaele tău și în mintea lui cu atît e defapt mai mult în tine. De ce nu vreți voi să-L vedeți pe Dumnezeu în aproapele vostru? Cine osîndește pe aproapele său defapt îl prigonește pe Dumnezeul din sine însuși.
Pe care o găsesc evanghelică.

Pentru alte afirmații de-ale lui, mai mult sau mai puțin originale, îmi cunoțti rezervele.
Îl încurajez să rămână la cele bune și să le sporească.
Eforturile de demolare am văzut că nu prea au succes.
Citat:
În prealabil postat de AlinB
Si un ceas stricat arata precis ora, de doua ori pe zi. Si cam atat.
Păi dacă te iei după ceas... ajungi cam atît. (două)

Creștinul se ia după Har și nu-și mai trage ceasul ci lasă să-i moară bateriile. Nu sunt oare de-ajuns Soarele și Luna, semisferice, anotimpurile și stelele pentru ceasuri și calendare? Sunt! Voi ați vrea să fim ca ceasu'. Ei bine suntem dar ca ceasu' Harului! Deci dacă ai avea Har ai știi că nu mai ai nevoie de niciun ceas. N-ai Har da ai ceas... și ești ca ceasul cu cuc. Ieși din bîrlog și bagi textul cu care-ți fixezi idei. Ești foarte simpatic și ai ca ceasul exact două limbi... și arăți ora exactă mereu... la milițieni. Care săracii amăgiți de tine, atunci cînd e ora 6,30 și îi întrebi cît e ceasul, spun așa: Limba mare e peste limba mică și sunt cu capul în jos. Sau cînd îi întrebi de ce au pe noptieră seara un pahar cu apă plin și unl gol îți răspund: peste noapte, poate mi-e sete sau poate nu.

Deci dă-ți tu seama cine e stricat și cine nu... reușești? La tine e stricată ideea aia fixă pe care ți-ai fixat-o. E pură superstiție speculativă.

Domnule Iuliu, prietene, oare nu ți-am repetat de mii de ori că nu ei susțin sau Trîmbițele ci eu susțin că Soarele și Luna sunt semisferice? E o sfîntă revelație dăruită prin mine! Hristos e sfîntul și eu vă spun vouă.

Păi dacă tu confunzi voit lucrurile, nu ți se pare că nu mai ești drept ci dus de nas de minteresurile care poartă fesurile... alea turcești?.. ca să pară ortodoxe?

ChristianR... nu te lăsa intimidat de niște puișori de VIPeresuri. Crede liniștit și deosebește binele de rău și dă-ți seama cine e bun și drept și cine nu. ''Lupi-și schimbă părul dar năravul ba!''

Te sfătuiesc să citești liniștit despre Viața Sfintelor Trîmbițe Apocaliptice și despre mesajele și trîmbițările lor sfinte și să-ți dai seama de prigoana la care au fost supuse pentru numele lui Dumnezeu... de către serv-viciile acoperite.

Oare e greu? Oare e păcat să cauți și să vezi dreptatea?.. sfințenia, smerenia, umilința, credința, Adevărul?

Oare asta te face sectar sau naiv sau influențabil sau altele?

Unde vă este vouă inima? Dar iubirea din ea?... Știu la serv-viciile acoperite... la cashul de la gură.

Văd că gpalama a interpretat pilda cu mărgăritarele și cu porcii în felul ăsta, că cică asta ar fi spus marele Teolog ce vrea să se călugărescă:

Mărgăritarele e Emilian, Remus, nu știu cum îl cheamă defapt dar știu că șade în botoșei cînd citește din sfinți, iar porcii sunt forumiștii și în speță, eu, adică noi demonizații, ereticii, sectanții, pisălogii care nu vrem să dispărem de pe firul lui de discuție ci ne întoarce-m mereu ca să-l rupem în bucăți cu colțul de arginți, vorba poetului, dîndu-mă mereu rănit după formula cu care vă chem să-l urîm și să-l prindem pe Emilian, căci în mintea mea nu eu ci el e marele înșelător:

''- Veniti să-l vânăm în păduri nepătrunse
mistrețul cu colti de argint, fioros,
ce zilnic îsi schimbă în scorburi ascunse
copita si blana si ochiul sticlos...''

..................................................

''- Ce fiară ciudată mă umple de sânge,
oprind vânâtoarea mistrețului meu?
Ce pasăre neagră stă-n lună (semisferică) si plânge?
Ce veștedă frunză mă bate mereu?...

- Stăpâne, mistretul cu colti ca argintul,
chiar el te-a cuprins, grohăind, sub copaci.
Ascultă cum latră copoii gonindu-l...
Dar printul răspunse-ntorcându-se. - Taci.

Mai bine ia cornul si sună întruna.
Să suni până mor, către cerul senin...
Atunci asfinti după creste luna
Si cornul sună, însă foarte putin.''

Last edited by vsovi; 28.10.2016 at 16:33:33.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 28.10.2016, 20:48:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ți s-a pus pata pe mine, așa-i? Na, hai la dialog atunci !
O faci pe desteptul in forum, pozezi in salvatorul forumului cand tu nu esti bun nici sa maturi in Biserica.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Care sunt patimile sufletului meu? Le vezi tu cumva, judecătorule? Osânditorule, tu cât ai lucrat pentru binele forumiștilor?
Că eu am lucrat cât de bine am putut, asta a fost măsura mea. Atât mi-a dat Dumnezeu să pot și atât am înmulțit talantul ce mi l-a dat Domnul. Pot mai mult, dar nu pe forum, ci în viața reală. Oricum pe forum rămâne, ca o mărturie pentru cei ce vor trece pe aici.
Dar până atunci, nu am căutat să te mulțumesc pe tine, să-ți răspund ție și elucubrațiilor demonilor veșnic nemulțumiți din mintea ta !
Am vazut un lucru extrem de clar in viata duhovniceasca.
Nu vine Sandel cel viteaz si cu 2 diplome false si fara utilitate sa invete pe nimeni.
Ordinea lucrurilor este urmatoarea:
1. Omul lucreaza harul lui Dumnezeu
2. Harul 'DESCOPERA' si vindeca
Citeste-l pe Sf. Ignatie Briancianinov si pe Sf Serafim si pe multi altii care explica acelasi lucru: rugaciunea aduce lumina, lumina descopera patimile REALE si nu pe cele inchipuite de Sandel cel viteaz cazut din cer pe forum si care da in stanga si in dreapta cu palosul inchipuirilor sale de teolog mai mult orb si olog decat teo.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și Apostolii și Hristos, a fost alungat, bătut, scuipat, uciși. Sfinții Părinți, Sfinții Mucenici. Feedbackul față de ei a fost teribil, îngrozitor, complet nemulțumiți și 100% violenți au fost oamenii față de ei, de Sfinți, de Domnul.
Deci să ne așteptăm ca și oamenii de azi, să fie cam la fel...
Poti sa te asemeni in mod mincinos apostolilor in argumentatia ta, care pe dreptate au suferit aceste lucruri.
Insa tu suferi aceste lucruri pentru ca esti un impostor, lucru vazut de toti.
Un impostor in cele duhovnicesti, care miroase de departe a fals si impostura.
Un copil cu cas la gura care se crede tare in cele teologice.
Iti zic eu ca esti zero.

Omul duhovnicesc 'miroase' de la o posta a duhovnicie.
Iar tu mirosi (si ai fost mirosit de un forum intreg) a pustan pus pe scandal..


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Măsura duhovnicească a unui om, n-o vezi tu. Iar dacă îți este descoperită în Duhul Sfânt, e cu un scop, să lucrezi la îmbunătățirea ei pentru aproapele tău. Dar tu când "vezi" în om zero, nu-i spui că-i zero, că-l deznădăjduiești, nu ești aspru și brutal cu el, că Hristos nu a fost așa cu Apostolii și ucenicii Lui, ci cel care are cea mai mare nevoie de tine, sau de oricine al lui Hristos, acela al Domnului se poartă cu bolnavul cu cât mai bolnav, cu atât cu mai mare delicatețe și atenție se poartă cu el, nu îi dai prin cuvinte pălmi, îl scuipi prin cuvinte și îl alungi. Atunci l-ai pierdut. Ți se cere sângele lui. Ci îl stimulezi să vadă măcar o parte din petele lui, ca să vrea să și le curețe, și să fie ajutat pentru curățire.
Dar acestea sunt duhovnicie. Tu ești deja mare duhovnic, văd, și deja știi lucrurile astea. Și eu, bolnavul, ăsta-i tratamentul care-l merit, nu? Însăși faptul că vreau să merg în monahism, mi-am dat singur tratament, pentru bolile și petele care le văd în mine. Dar orice ajutor nu strică, dar nu defăima omul, nu-l huli, nu-l ponegri. Nu așa îl smerești pe un om, duhovnicule !
Cu siguranta ca si tu putina dreptate si adevar in ce zici. De acord.
Insa dreptate ta este acoperita si omorata total de varsta si inchipurile tale fantasmagorice, de lupta ta inchipuita cu chestii nereale.

Da, iti spun in TOT ADEVARUL, am o experienta duhovniceasca bogata, si pot sa spun multe lucruri in tot adevarul Scripturii, Bisericii, luminii si adevarului patristic.
Pentru ca spun din ce am trait, am vazut, simtit, si confirmat in carti.

Si pentru aceea iti spun, inafara de citirea catorva carti si o gura mare cu care tipi la toti si care trebuie inchisa nu prea ai altceva la tine.
Bruma duhovniceasca nu se vede, pentru ca nu vorbesti de rugaciune.
Bruma de intelegere duhovniceacsa nu vorbesti pentru ca nu vorbesti de pronia lui Dumnezeu.
Pur si simplu tu esti un bun cunoscator al Scripturii si atat. Asta e nivelul tau.
O intelegere rationala a unor lucruri pentru care este nevoie de CU TOTUL ALT NIVEL DE INTELEGERE.

Zice clar dogmatica: pentru TEOLOGIE e nevoie de ...
Curatenie
Sfintenie !!!
Viata duhovniceasca
Descoperire de la Dumnezeu

Esti sigur ca esti la masura asta pe care o spun cartile... ?

Hai sa te masor cum zice Apostolul Pavel: harul in om inseamna: bunatate, blandete, dragoste.
Ori la tine e cu totul altceva. Judecata osandire, otrava si hula.
Omul cu adevarat luminat este ALTFEL.
Tu habar nu ai ce inseamna rugaciunea.

Masura omului duhovnicesc este RUGACIUNEA.




Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Citează-mă, dă quote, arată-mi cât de josnic sunt. Și ai grijă să nu scoți din context.
Te las pe tine să fi sus ! Să fi suuuus, între vulturi și printre furtuni.
Că eu prefer să țin mintea în iad și să nu deznădăjduiesc.
Sandele, eu imi stiu clar, clar de tot, si intr-un mod absolut nivelul.
Am sute de carti duhovnicesti citite.
Am o experienta in rugaciune si in viata duhovniceasca.
Stiu din toate astea unde sunt eu si am invatat foarte bine sa ma judec, sa am apreciez, pentru ca am luptat cu patimile si am facut putina nevointa duhovniceasca, si am vazut putin si roadele duhovnicesti.
De asta iti spun: calea ta este tipatul in cele duhovnicsti SI NU EDUCAREA IN LUMINA A SUFLETULUI.
Vei ajunge un fals teolog, un teolog patimas care teologhiseste prin patima si baga oamenii in iad si nu in Rai pentru ca problema duhovniciei se rezolva in rugaciune si in lumina si apoi in carti.
De asta trag de tine sa te indrepti!
Sa ai folos din ce ai invatat si sa intelegi ca esti zero - si nu ti-o zic din smerenie, ti-o zic din perspectiva unui om care A VAZUT CE INSEAMNA SA FII ZERO SI CE INSEAMNA UN MIC PROGRES DUHOVNICESC.



Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
În mintea ta, cel puțin, așa se purta și Hristos cu Apostolii...
Sandele, lasa textele ieftine de 2 bani.
Nu esti copil sa-ti pun pampers si sa te menajez in formulari ieftine.
De fapt esti copil, ce Dumnezeu...

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, sunt supracalificat, din mila Domnului. Un atestat în Noul Testament, în seminar. O licență în Patristică, o licență în Dogmatică și o disertație de masterat în Dogmatică.
Tu ce diplome ai? Așa ca fapt divers. Și dacă nu spui ce diplome ai, de ce mă înjosești pe mine și chinul meu și studiul meu de a mă îmbunătăți în Domnul?
Cu ce am greșit în asemenea hal? Faptul că vreau binele altora, tuturora și vreau să-i ajut să se apropie de Domnul? Să-i feresc de înșelăciunile oamenilor și ale demonilor, cât pot de bine și cât mi-a fost dat în măsura mea? Cu asta greșesc?
Am si eu licenta si in inginerie si in calculatoare.
Dar mai am altceva.
Am mila lui Dumnezeu, am ani de rugaciune, am nopti de rugaciune in spate, am sute de carti duhovnicesti citite, am o Golgota pe care am urcat cu Hristos langa mine si duhovniceste si din toate punctele de vedere.
Am pe Hristos langa mine. Am pe Maica Domnului efectiv langa mine.
Am pe Maica Domnului ajutatoare in fiecare clipa.
Am pe marii sfinti ajutatori pe calea aceasta pe care merg si pe care sunt si ei prezenti.

Si o familie de care ingrijesc si care valoreaza cat toate hartia ta igienica pe care o scoti in fata. Si am si o experienta de viata mult peste a ta. Si sunt putin mai in varsta decat tine..

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Tu ești cel care greșește și ești orb și osândești pe aproapele care vrea să ajute ! Pornești circ, ca să râdă oamenii. Lucrarea ta este de la diavol.
Deci nu înțeleg, totuși, ce facem aici?
Care-i scopul postărilor tale, față de mine?
Vai suflete, vai ție și măsurii iubirii tale.
Scopul postarilor mele dar si a celorlati este unul singur.
De a-ti arata ca esti in inselare mare si in mare dezechilibru sufletesc.
Inselarea ta este sa consideri ca bruma ta de cultura teologica iti serveste pe post de masura duhovniceasca.
Duhovnicia se dobandeste numai si numai prin educarea sufletului in rugaciune. Nu in carti.
Duhovnicia adevarata, adica educarea sufletului se face exclusiv in rugaciune care efectiv TRANSFORMA OMUL si fiinta umana, in timp, in cu totul altceva.


Tu ne dai in cap cu citate, eu iti dau in cap cu lumina lui Dumnezeu in rugaciune. Poti sa-mi arati tu toate cartile din lume, monahii in manastire se roaga in primul rand, si nu fac o teologie seaca.
Monahul are ca lucrare sfintirea si TRANSFORMAREA SUFLETULUI, nu disputele teologice.

Omule, pentru marile dispute teologice si-a ridicat Dumnezeu oamenii Sai.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu ești tu în măsură să spui că sunt o nulitate cap-coadă. Hristos e Acela care dă măsurile și are grijă de îmbunătățirea omului, după împreună lucrarea lui cu Hristos.
Sunt intr-o masura DEPLINA sa-ti spun ca esti o nulitate totala.
Citeste-l pe Cuviosul Iosif Isihastul sa vezi cu adevarat ce inseamna DUHOVNICIA.
Si o sa-ti inchida gura imediat.
Se vezi acolo exact ce inseamna NULITATEA DUHOVNICEASCA, ZERO-ul absolut.


Din nou, esti un zero absolut, si stii de ce iti zic asta?
Pentru ca omul care doar si pentru putin timp are lucrarea luminii in el se imblanzeste si se transforma in ceva mai duhovnicesc, se linisteste, devine putin alt om, ori lucrurile astea nu se vad in tine deloc.

Te minti pe tine cu hartiile tale, insa ai putea sa vezi cu adevarat un om duhovnicesc real un monah real, sa-l spuna ala cu adevarat nivelul tau duhovnicesc. Un monah cu viata de ascet, care stie ce este lumina lui Dumnezeu, si care stie cum se dobandeste si care stie nivelul fiecaruia.
Sa-ti spuna ala zero-ul care esti.
Reply With Quote
  #266  
Vechi 28.10.2016, 20:48:56
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

[Pentru ca nu am avut spatiu intr-un post pun aici continuarea]

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ăsta-i caracterul meu și măsura mea. Ăsta-i limbajul meu și acuzele mele. Dacă un nebun pentru Hristos, este obsedat de Hristos, atunci da, vreau să fiu obsedat de Hristos și obsesia mea să fie Hristos, mântuirea, îndumnezeirea, Biserica, Sfânta Treime, Împărăția Cerurilor.
Iar dacă ție sau oricui, nu-i convine, nu mă ajută pe mine la mântuire, nemulțumirile voastre.
Esti o paiata pe stil america, plina de BS, aroganta si cu gura mare care nu stie sa aplice un minim de bun simt.

Stii, exista un principiu extrem de bun in Biserica pentru a verifica NEBUNII ADEVARATI de NEBUNII INSELATI.
Ascultarea. Sfantul Simeon Stalpnicul si TOTI SFINTII au facut ascultare cand li s-a cerut de parintii de langa ei. SI asa au aratat ca sunt de la Dumnezeu.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Am spus eu că sunt salvatorul forumului? Sunt cel dintâi păcătos, spun și eu din ce am studiat, din experiență, din cum aplic și cum înțeleg,
Tot ce ai facut este citire si recitare din Scriptura.

Tu cu gura ta marturisesti "AI STUDIAT", nu "AI TRAIT".
Nu te apuci sa 'vindeci' si sa 'inveti' pe altii dupa capul tau ci dupa ce TE-AI CURATIT DE PATIMI, dupa ce esti luminat de Dumnezeu pentru asta.

Dumnezeule, numai de ai intelege in COPILARIA TA, cat de important este 'SA TRECI PRIN IADUL SCHIMBARII OMULUI', in care satana iese din tine si harul se salasluieste si inlocuieste raul.
Numai dupa aceea, noul om, omul duhovnicesc recunoaste cu mintea sa si cu simtirea sa cele ale teologiei adevarate.
Pana atunci este un recitatori profesionist al celor sfinte. Si sunt multi din acestia, vopsiti bine pe dinafara, cariati complet pe dinauntru. Mari teologi cu multe diplome.

Ori transformarea omului NU se face asa. Se face cu totul altfel. Daca ai citit ceva teologic cu siguranta stii ca lumina este cea care da autoritate omului, omul duhovnicesc care stie si teologie este cel care autoritate, nu profesorii universitari care fac compilatii dupa patimile lor.

Problema teologiei fara sfintenie este ca scoate toate furiile, patimile, dejectiile din sufletul asa zisului teolog. Exact ca in cazul tau. Asta este problema ta.
Si strigi tare si te enervezi cand noi vedem lucrul asta, ti-l spunem si tu rejectezi totul pe motiv ca .. 'nu avem certificat la mana'. Serios?

Omule, iti zic asa: teologia adevarata este lumina lui Dumnezeu. Teologia adevarata este singura care iti da autoritate, nu recitarea din Sfinti dupa propria parere.

Last edited by gpalama; 28.10.2016 at 20:58:02.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 28.10.2016, 21:32:35
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate "gpalama", mulțumesc mult pentru rândurile tale, ai scris foarte frumos, din suflet și sincer, cu un ton mult mai plăcut, cam ca Iosif Isihastul, și aspru și cu dragoste. Iar de strigat despre studii, strigam la eretici, nu la frăția ta.
Pomenește-mă și pe mine păcătosul în sfințitele tale rugăciuni, că vezi că sunt așa cum sunt și iartă-mă, în neputințele mele.
Te îmbrățișez cu drag. Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #268  
Vechi 29.10.2016, 01:02:12
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Ai grija Remus, taica!
La cat Har ti-au dat oamenii astia, asa anonimi cum sunt ei, nici pe Munte s-ar putea sa nu primesti!
Si chiar daca ai primi, cu Mila Domnului si cu rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu,
sileste-te sa te inveti cu astea mici (faramele de Har de la acesti frati crestini complet dezinteresati) inainte sa te duci la haleala cu lopata...
Ai grija, fratior, ca de la indigestie (implicit lacomie) vin dureri mari de spete... Si nici doftor Dragomir nu te mai scapa!
Reply With Quote
  #269  
Vechi 29.10.2016, 05:20:42
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citeste-l pe Cuviosul Iosif Isihastul sa vezi cu adevarat ce inseamna DUHOVNICIA.
AMIN!
Foarte bine ati facut ca ati recomandat si reamintit!

Permiteti-mi sa adaug si eu o scurta marturisire.
Eram candva pe punctul de a crede ca incep sa fac o mare scofala, studiind cu sarg carti de teologie si facind multe alte ispravi. Nu zic ca nu era bine ca studiam, au si cartile rolul lor. Insa imi scapa exact ce ii explicati lui Remus si asta ma facea sa prezint cam aceleasi simptome...:) Nu ca nu le-as mai avea si azi, pe unele, din pacate.
Iar atunci a binevoit Bunul Dumnezeu sa am o discutie cu parintele duhovnic, dupa spovedanie. La spovada ne centrasem pe altele...
Si tot vorbind cu parintele, il vad deodata ca se schimba la fata, ma priveste lung apoi imi zice scurt: "Sa citesti despre obstea lui Iosif Isihastul!"
Am luat-o ca porunca, fara sa inteleg bine de ce. Si, cautind sa fac ascultare, ma tot invarteam prin librarii, Sophia si celelalte dar nu gaseam cartea...
Si a trecut asa aproape juma de an... Iar intr-o zi, nimerindu-ma prin centru, dau ochii cu parintele. De cum ma vede ma intreaba: "Ai citit cartea?" I-am explicat ca nu am gasit-o si atunci parintele mi-a spus: "Vino cu mine, e aici, in libraria asta." Si spre uimirea mea, caci aveam impresia ca o cautasem mereu si acolo, parintele a luat cartea deindata din primul raft, fara nici o cautare prealabila. "Poftim! Citeste-o!..."
Cartea aceea m-a trezit.
Am plans mult, pe masura ce picau solzii de pe ochii mei.
Ma comparam pe mine cu ei, cu viata lor acolo....
Mi-a fost atat de rusine!
Binecuvantata rusine!...
Astazi, chiar daca n-am miscat mare lucru in directia cea buna, stiu macar ca am acel reper. Nu-mi mai arde de "sfintenie", cand stiu cum traiau cei din obstea lui Gheron Iosif.

P.S. Am pastrat un mic obicei de pe urma lecturii acelei carti. Uneori, cand micutii mei fac nazuri la mancare (cum fac copiii, deh) le zic precum Mosul in carte: "Asta ne-a daruit azi Domnul. Mancati cu bucurie si recunostinta!" Si, nu stiu prin ce minune, copiii nostri mananca linistit si frumos....:)
Doamne ajuta si multumiri, frate gpalama! Sa-i fie de folos si fratelui Remus. Si sa inteleaga cata dragoste ii oferiti...:)
Reply With Quote
  #270  
Vechi 29.10.2016, 09:49:05
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
AMIN!
"Sa citesti despre obstea lui Iosif Isihastul!"
Starețul meu Iosif Isihastul? Sau e o altă carte?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare