Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.06.2017, 00:06:47
razvanmarian razvanmarian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2017
Mesaje: 2
Implicit Despre fumat

iesind intr-o zi cu cativa prieteni,unul a adus o tigara si era facuta din foaie de biblie (ortodoxa),spunandu-le ca nu este bine,au zis ca oricum deja e rupta si eu fiind foarte curios,am fumat cu ei,ma simt foarte vinovat acum,cat de grava e aceasta fapta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.06.2017, 00:32:45
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit

Buna, iti zic părerea mea...nu putem cunoaste noi judecata lui Dumnezeu, deci nici nu putem fi in măsura si nici nu putem noi judeca cat de grav este ceea ce ai facut.Ca este un lucru gresit si un păcat o stii si tu, ti-a spus-o constiinta, si de aici vinovatia.Ar fi bine sa încerci sa analizezi putin ce s-a întâmplat, ce te-a facut sa cedezi si sa lucrezi cu tine însuti ca pe viitor sa fii mai puternic...oricum e important sa-ti amintesti indemnul "de cate ori cazi, scoala-te si te vei mantui", cu alte cuvinte, ai căzut, s-a întâmplat, mergi la duhovnic, spoveeste păcatul si apoi lupta-te cu tine însuti ca sa te intaresti si sa nu mai repeti astfel de greseli.Iar daca cumva vrei sa te lasi si de fumat, ca e un păcat greu si in fata lui Dzeu si pt sănătatea ta, iti spun ca se poate..Am fumat 12 ani, dar când am ajuns sa-mi doresc cy adevărat sa ma las, desi eram neputincioasa, su chiar funam o tigara chiar si seara dupa ce-mi făceam rugăciunea, apoi îmi era ciuda de cat de neputincioasa eram si ceream iertare luinDze, chiar plângând de frustrare...pana când intr-o zi, pur si simplu n-am mai fumat..Nu am simtit nimic, nici sevraj, nici gânduri chinuitoare..pur si simplu am stat o zi fara, am văzut ca se poate si le-am lăsat...Dzeu sa te ajute, îmi cer iertare daca ceva din ce am scris pare gresit sau nepotrivit..e doar părerea mea☺ Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.06.2017, 00:39:24
razvanmarian razvanmarian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2017
Mesaje: 2
Implicit

multumesc pentru impartasirea experientei,stiu foarte bine aceste lucruri,sunt paranoic ,nu am nici bine 18 dar am procese de constiinta mai rau ca un om trecut prin toate problemele,cu toate ca mi-e greu sa vorbesc despre experientele ce mi-au provocat aceste mustrari,mustrari de multe ori din lucruri banale,la religie tin cu adevarat si ma stradui sa fiu sincer cu mine si sa "evoluez"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.06.2017, 09:49:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dar esti tare in teologie, ca dupa un petec rulat dintr-o pagina din Biblie ti-ai si dat seama daca era ortodoxa sau nu..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.06.2017, 14:53:04
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar esti tare in teologie, ca dupa un petec rulat dintr-o pagina din Biblie ti-ai si dat seama daca era ortodoxa sau nu..
O fi avut fumul miros de tamaie....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare