Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.06.2014, 16:06:32
Adda_Cristina Adda_Cristina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2014
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Arrow Povata, sfat, sugestie.

Buna ziua,
Am nevoie de ajutorul si sfatul dumneavoastra in aceasta chestiune presanta pentru mine. Numele meu este Cristina, 30 de ani, studii superioare, mama a unui copilas de 6 luni. Si acum incep…
In luna Ian 2013 l-am cunoscut pe tatal copilului, la vremea ceea avand 29 de ani, (fara loc de munca, dependent de ruleta) ne-am indragostit nevoie mare la prima vedere, dupa o luna am ramas insarcinata. Si de aici potopul. In perioada de 8 luni si jumatate (Ian2013 Oct 2013) cat am stat la el eu am muncit, el nemuncind, in luna Sept tatal lui spunandu-mi de ce nu platesc ai mei datoriile la intretinere, banii mei, integral, ducandu-se pe mancare si toate celelalte. In secunda aceea nu am plecat desi in forul meu interior am simtit sa fac asta, pentru ca eram in perioada in care hotarasem in capul meu sa ii mai acord o sansa vreme de 3 sapt sa vad daca se trezeste la realitatea curenta, sarcina avansa, el nu muncea, eu il presam sa faca ceva pentru noi, el nimic, dupa care mi-am luat talpasita. Pana sa nasc a castigat la ruleta 2000 dolari care… evident ca s-au reintors acolo, in contextul in care ar fi putut contribui la cheltuielile de nastere si ce mai era de platit, dar nu a facut o.
Mentionez ca in perioada aceea analizele mi-au iesit prost, eram suspecta de hepatita, desi pana la urma s-a dovedit a nu fi nimic, totul de la stress si griji, analize pentru care ai mei au platit. Am nascut in Noiembrie cu ajutorul integral al parintilor mei, el sau ai lui neparticipand cu absolut nimic la nasterea copilului sau cheltuielile de dinainte.
Iarasi pe toata perioada sarcinii numai liniste nu am avut, eram presata sa fac avort de ai mei si ai lui, evident ca nu l-am facut, tatal lui ma sicana, cireasa de pe tort fiind faza cu cerutul bamilor pentru intretinere, in loc sa l determine pe fiul sau sa faca ceva cu viata lui, sa ne casatorim, sa ne pregatim ca familie, sa adune bani. Nu. Nu a fost asa.
Bun… Acum urmeaza partea si mai "frumoasa". Cu o zi inaintea externarii am decis sa ma intorc acasa pentru ca nu aveam nici un suport din partea lui, nu muncea, cu ruleta tot juca, si m am gandit la binele suprem al copilului desi in sufletul meu mi a fost tare greu sa accept acest esec si poate nici acum nu l-am acceptat, acela de a nu avea o familie, a fi maritata, si copilul sa nu aiba tata. In certificatul de nastere nu am vrut sa l trec, poate din orgoliu ca nu ne am casatorit, el in continuare sicanandu ma ca ce "el este un strain?" In momentul de fata munceste, e drept, de o luna, in strainatate.
Ai mei nu il sufera nicicum,din tigan nu il scot, este un pic mai inchis la piele, dar nici el si nici ai lui nu recunosc cum ca ar apartine etniei, eu nu ii sufar pe ai lui si mai nicicum ca urmare a comportamentului din timpul sarcinii. El doreste sa fie tata si in acte si sa ne casatorim, cel putin la nivel verbal, cum au fost de altfel si celelalte vorbe ale lui ca… Verba volant si anume.
Eu una nu mai stiu ce vreau de la el. Toata perioada asta m-a transformat, m a facut sa vad viata altfel, sa nu mai fiu naiva de dinainte. Problema cea mare este ca intr-o zi gandesc intr un fel, in alta in alt fel… Adica intr o zi m-as intoarce la el, in alta nici sa nu aud de el sau ai lui. Parintii mei mi au comunicat ca daca imi da prin cap sa ma impac cu el pot sa uit ca am parinti, vor considera ca am plecat in Alaska definitiv. In fiecare zi maica mea imi spune ca ma distrug daca il aleg pe el, si asta din luna Aug, ca totul va fi negru pentru mine si copil, ca imi va lua copilul, ca asta e de fapt un teatru pt a obinte copilul, ca el azi munceste maine cine stie, ca o sa mi l educe tatal lui, si multe. Stand in casa lor trebuie sa respect ceea ce spun ei, nu vor sa l lase sa si vada copilul, pana acum am facut o pe ascuns, de 4 ori in sase luni de zile. Si… Ii cred in stare pe ai mei sa considere ca daca am plecat ei au murit pt mine. Bunicul meu din partea mamei nu a mai vorbit cu tatal lui vreme de 25 de ani. Tatal meu s-a casatorit cu mama impotriva vointei mamei lui.
Si stau si ma intreb… Ce am de facut acum pentru copilul meu astfel incat sa nu-l traumatizez, sa nu-l privez de un tata, sa nu ma tarasca prin tribunale, caci se pare ca ar putea-o face, sa am o viata implinita, sa ma marit, sa fie bine pentru toata lumea, dar in primul rand pentru copil, apoi pentru mine, si restul pe locul trei.
Va rog mult sa-mi dati o idee, sugestie, cuvant de alinare. Va multumesc.

Mentionez faptul ca atunci cand am decis sa ma intorc acasa am simtit ca nu ar fi cea mai buna decizie... Sufletul zicandu mi ceva, ratiunea altceva. Atunci cand el a castigat acei bani m a intrebat daca ma reintorc, deci m as fi putut intelege cu el in ceea ce priveste administrarea banilor acelora. Pe de o parte simt ca mi e frica ingrozitor de tare sa nu se intample cum tot zic ai mei, pe de alta parte nu vreau sa l pedepsesc pe el pe termen lung, privandu l de a fi tata. Sunt intr o situatie amestecata autocreata. Iar pe de alta parte nu mi se pare benefic ca ai mei sa ma santajeze emotional, daca te duci la el te renegam si nu te mai iubim... Nu stiu ce sa fac. Marturisesc faptul ca vreau sa fac ceea ce este mai bine pt copil si mine. Si daca puteti sa ma ajutati cu numele unui duhovnic din jud Constanta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.06.2014, 18:01:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Grea situatie! Grea, fiindca acum, dupa toate cate s-au intamplat, nu mai puteti face alegeri bune. Alegere buna puteati face la inceput, ascultand legea pe care Dumnezeu a lasat-o oamenilor, legea pe care v-a lasat-o si dv personal, ca sa va fie bine dv. Iar un aspect al acestei legi este: mai intai casatoria, apoi legatura sexuala si apoi copiii. Dar ati schimbat ordinea, ca atatia altii, zicand pesemne ca astea sunt reguli popesti, ca traim in sec XXI. Ca si cand Domnul ar trai in alt secol. Si tot, ca atatia altii, acum ati ajuns la roscove. Ca Dumnezeu nu bate cu batul, ci bate ca sa ne trezim. Asadar, bine ar fi sa va treziti!

Prin urmare: ce este, acum, de facut ? Mai intai, tatal copilului trebuie sa isi asume acest rol. Este extrem de improbabil chiar sa vrea sa va ia copilul, mult mai probabil e sa fi gasit o noua metoda de santaj. Deci, sa faca bine sa recunoasca copilul cu tot ce decurge de aici, inclusiv obligatiile materiale pe care un tata trebuie sa le primeasca. Daca intelege, e semn bun si care poate da unele sperante privind un viitor comun. Iar daca nu intelege, gasiti un avocat bun si deschideti actiune civila.

Pasul al doilea este sa nu va grabiti. Dati-i sansa revenirii, ar fi in favoarea copilului. Dar nu mai sariti de gatul lui din prima. Si, mai ales, nu va mai culcati cu el pana ce nu a spus "da" si la primar si la popa. L-ati iubit. Dragostea dv a cunoscut o rana. Poate ca s-ar putea vindeca rana aceasta cu ingrijire si atentie. Si, daca se va dovedi un barbat adevarat, va sti sa aprinda din nou dragostea in inima dv. Dar sa nu mai pierdeti din vedere niciodata, cu el sau cu oricare barbat: ceea ce legitimeaza legatura sexuala nu se numeste "dragoste", ci se numeste "casatorie". Este foarte clar si foarte simplu. Legile lui Dumnezeu sunt foarte simple, doar oamenii le sucesc pana ce situatiile lor devin teribil de complicate si pana ce nu le mai pot deznoda. Dar Domnul poate sa le deznoade, daca asculta rugaciunile noastre. Si El asculta de noi, cam cat ascultam noi de El. Prin urmare, luand hotararea sa ascultati de aici inainte de Domnul, faceti-va un examen de constiinta, spovediti-va, daca va permite impartasiti-va si veti vedea cat de multe se vor schimba. Poate nu neaparat asa cum ganditi acum ca se vor schimba, ci asa cum gandeste El ca ar fi bine pentru dv si pentru copilul dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 30.06.2014 at 18:03:50.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.06.2014, 18:09:21
Adda_Cristina Adda_Cristina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2014
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc intai de toate. Stiu ca am gresit si ca am schimbat ordinea fireasca a lucrurilor... Cu recunoscutul se intampla urmatoarea situatie el vrea ai mei nu vor si pace buna... Eu daca as fi dupa mintea si sufletul meu as vrea sa l recunoasca. El vrea sa isi achite datoriile atat morale cat si financiare... sa dea bani pentru ingrijirea lui, ai mei nu vor sa auda nici in ruptul capului. Cand am vrut eu sa facem acte... nu erau bani. Apoi cand a vrut el am spus ca nu eu nu apar cu burta la gura, rostogolindu ma la Starea Civila. La ruleta nu mai joaca, sau asa cel putin sustine. Si in ceea ce priveste relatiile sexuale asa m am gandit si eu. Ia cu vazutul copilului, pana acum recunosc, am facut o pe ascuns, in sensul de a nu i supara pe ai mei, desi ei considera ca de ce trebuie sa l vada, eu spunandu le pt simplul fapt ca este copilul lui, a vrut sa mi dea si cadouri, nu am putut sa le accept deoarece ai mei nu admiteau acest fapt, a stat si in fata scarii blocului asteptandu ma... Ai mei l au vazut o singura data in viata lor, apoi nu au mai vrut sa auda de el. Ideile facute de ei fiind din ceea ce vedeau postari pe facebook, ale lui si alor lui...
__________________
„Cât asculți de Dumnezeu, atât ascultă și Dumnezeu de tine.”

Last edited by Adda_Cristina; 30.06.2014 at 18:12:02.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.06.2014, 18:14:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Doamne ajută !

Citat:
În prealabil postat de Adda_Cristina Vezi mesajul
Si daca puteti sa ma ajutati cu numele unui duhovnic din jud Constanta.
Părintele Vasile-Ioan Tivadar, de la Parohia Sf. Muceniță Filofteia din Constanța.

http://www.sfantafilofteia.ro/buletinparohial.html

Last edited by mirela.t; 30.06.2014 at 18:19:21.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.06.2014, 18:17:33
Adda_Cristina Adda_Cristina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2014
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc mult.
__________________
„Cât asculți de Dumnezeu, atât ascultă și Dumnezeu de tine.”
Reply With Quote
Răspunde