Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.01.2009, 12:53:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Da, Cristi. Si am scris acestea pentru noi (deci si ptr. mine) toti, nu ca o atotstiitoare ci ca un inndemn. Sa cautam sa ne spovedim si in afara posturilor. S-a mai vorbit despre acestea pe forum dar e bine sa repetam unele. Bucurii sa aveti in noul an..
Asa este Jenica si asta repetite poate este cea mai de folos, pentru ca fara indreptare si fara dorinta reala de a indrepta cele rele, cam totul este pierdere de timp, furandu-ne propria caciula.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.01.2009, 16:24:59
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

mare dreptate aveti cristi si jenica dar asta e problema cea mare :gasirea duhovnicului potrivit...eu am trecut prin asta chiar postul trecut si am scris la un alt topic,oamenii nu au timp dar nici rabdare sa il caute,intra intr-o biserica la pasti,vad un preot si se spovedesc mai mult ca asa se face nu ca asa simt,la craciun se repeta povestea dar poate la alt preot...ptr mine preotul e ca un doctor daca nu stie ce boli ai avut nu are cum sa-ti dea medicamentul potrivit.nu stiu daca ma credeti sau nu dar de cand mi-am gasit duhovnicul pe care-l cautam abia astept sa merg sa ma spovedesc chiar si atunci cand nu e post,mai cer o binecuvantare,niste sfaturi cu care ma hranesc pana la urmatoarea spovedanie, si ca un sfat este mult mai bine sa-ti faci din timp listuta cu pacatele ptr ca altfel le spui si pe parcurs iti mai aduci aminte..decat sa te gandesti atunci cand iesi de la serviciu hai sa ma duc si eu la spovedit.spovedania e ca o baie (iertati expresia):mai intai iti iei cele necesare (post,rugaciune),apoi pregatesti apa (faci listuta cu pacate,te pregatesti,canon) si apoi intri in ea(Spovedania la preot)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.02.2009, 02:17:54
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dezlegare

Am o intrebare referitoare la felul in care se face dezlegarea de pacate. Ce miscari face preotul cu mainile pe capul celui spovedit si ce cuvinte spune el cu aceasta ocazie? Sunt mentionate acestea undeva in scris de cum trebuie facute si ce trebuie spus, sau sunt la latitudinea preotului?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.02.2009, 11:29:46
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte importanta este molifta inainte de spovedanie care conditioneaza iertarea pacatelor de sinceritatea si cainta celui care se spovedeste.
Eu am auzit dupa spovedanie urmatoarea formulare-citez aproximativ:
"Eu smeritul preot si duhovnic cu harul ce mi-a fost dat te iert si te dezleg de toate pacatele spovedite.Slabeste,lasa iarta pacatele robului lui Dumnezei....care se caieste de pacatele sale." Aceasta este una din formulele pe care orisice pacatos ar dori s-o auda de la preot care asa cum stiu are puterea sa ierte dar si sa "tina" pacatele asa cum spune la o rugaciune de la sf.Maslu "Carora le veti ierta pacatele iertate vor fi si craora le veti tine, tinute vor fi".
Participarea la Sf.Maslu impreuna cu spovedania ajuta la iertarea pacatelor.
Si eu am unele intrebari in legatura cu rugaciunile acestea care se spun de catre preot la taina spovedanie si daca va dori un preot sa ne spuna mai multe.....
Dupa spovedanie saruti crucea din mana preotului iar unii duhovnici pun mainile pe capul credinciosului.
Daca spovedania a fost sau nu eficienta aceasta o simte fiecare ,iar simtirea nu este aceiasi la toata lumea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.02.2009, 23:35:20
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai ca nu am auzit spunandu-se nici "eu pacatosul", nici "eu smeritul". Ce-i drept, e posibil sa-mi fi scapat, caci eram atenta la mainile sale, cu care mi-a strans capul: odata punand mainile pe frunte si ceafa; si odata in dreptul tamplelor.
Eu m-am mai spovedit si atunci parintii respectivi au tinut mainile pe crestet si apoi au rostit rugaciunea de dezlegare.
Intreb, caci sunt f atenta la ce se intampla in biserica, stiind ca se vine cu tot felul de inovatii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.02.2009, 23:55:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Daca nu ma insel si imi aduc bine aminte:

"Domnul si Dumnezeul nostru Iisus Hristos cu harul si cu iubirea Sa de oameni, sa te ierte pe tine fiica (fiule) duhovniceasca de toate pacatele tale. Iar eu, nevrednicul preot si duhovnic te iert si te dezleg de toate pacatele tale, in numele Tatalui, si al Fiului si al Sfantului Duh, Amin."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.02.2009, 00:07:00
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc Noesia; promit ca data viitoare sa fiu mai atenta la rugaciunea de dezlegare.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.02.2009, 14:56:25
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Si duhovnicul eu procedeaza la fel strangandu-ma cu mainile mai intai la frunte si ceafa si apoi la tample,in semnul SF Cruci..culmea e ca apoi am o liniste si ma simt f usoara...zilele acestea m-am simit rau sufleteste iar sotul meu intalnindu-se cu duhovnicul nostru acesta l-a intrebat prima data cum ma simt eu....mare e legatura intre un duhovnic si cei pe care ii spovedeste..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.02.2009, 19:40:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc eea. Invat in fiecare zi cate ceva nou...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.02.2009, 18:46:53
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Intreb disperata in stanga si dreapta

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Multumesc eea. Invat in fiecare zi cate ceva nou...
Am vorbit cu preotul din cartier si maine dimineata merg la spovedanie.L-am intrebat cum sa ma pregatesc si a spus sa ma uit in indreptar si sa citesc rugaciunile dinainte de spovedanie. De post nu a zis nimic .
Am citit toate postarile voastre de mai sus printre altele spunea cineva la un moment dat ca " foc manaci daca primesti impartasania pe nedrept" Eu ma rog demult sa-mi gasesc un duhovnic , nu cred ca l-am gasit insa trebuie sa merg odata la spovedit ca nu mi-e bine deloc cu sanatatea. Acu am mai auzit despre acest preot " de cartier" ( ma iertati ) ca e tare bland si nu da canoane. De canon as putea sa-i cer eu dar daca vrea sa ma impartaseasca si nu ar trebui , ce fac ?"foc manac" cum am scris mai sus?? Ca doar n-o sa-i spun eu ce are de facut !!!!!
Ma ajutati ????
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 14:43:05
un fel de spovedanie !? ducesa Pocainta 15 11.07.2011 07:33:05
Rugaciunea de la Spovedanie scomanescu Intrebari utilizatori 0 18.03.2011 23:03:47
Spovedanie mirc Generalitati 29 28.04.2010 16:07:32
spovedanie cleopa Preotul 5 02.07.2008 22:28:11