Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2010, 01:50:03
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ierarhia Demonilor

Stie cineva ceva despre asa ceva? Eu am gasit in mai multe parti astfel de ierarhii:

http://www.zonex.ro/index.php?option...id=72&Itemid=1

http://en.wikipedia.org/wiki/Hierarchy_of_demons

Accepta biserica vreo ierarhie a demonilor?

Last edited by Ioan-Victor; 26.01.2010 at 02:04:06.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.01.2010, 08:02:28
AlinNNN
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da dar sunt mai multi uitate aici si inca nu se cunosc toti demoni http://www.flacaraneagra.ro/inner/demonologie.htm
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.01.2010, 10:55:37
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinNNN Vezi mesajul
da dar sunt mai multi uitate aici si inca nu se cunosc toti demoni http://www.flacaraneagra.ro/inner/demonologie.htm
multa lume psihopata.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.01.2010, 17:02:14
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinNNN Vezi mesajul
da dar sunt mai multi uitate aici si inca nu se cunosc toti demoni http://www.flacaraneagra.ro/inner/demonologie.htm
wow...super...
Si astia sunt recunoscuti de catre biserica?
Si inca ceva...Mie imi place foarte mult o trupa care se numeste:FREEMASONS
E funky disco house ...E pacat sa ascult melodii ale unor trupe cu astfel de nume?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.01.2010, 17:11:46
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Cum exista ierarhii in cer,nu vad de ce nu ar exista si de partea intunecata a lumii nevazute.
Oricum,demonii care ne ispitesc si se lupta cu noi sunt dati dupa puterile noastre,ale fiecaruia si ne "joaca" exact pe slabiciunile pe care stiu ca le avem.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.01.2010, 20:02:50
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

"In cadrul anumitor culturi, precum Mayasii sau unele triburi Africane, demonii trebuiau venerati si respectati ca forte naturale care exista la un nivel cu mult superior intelegerii umane. Precum si in Egipt, Sumer sau Babilon, unde demonii detineau o pozitie nu mai putin Divina decat cea a Zeilor celesti. Rugaciuni speciale erau facute pentru a-ti tine departe, iar altele erau facute pentru a-I aduce aproape. "
Ia te uita ce e de fapt cu Mayasii, care erau o civilizatie 'avansata'...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.01.2010, 20:08:56
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Nu zic sfintii ca exista mai multe tipuri de demoni specializati in diverse pacate... Curvie, lacomie, mandrie, etc etc Chiar parintele Cleopa zicea ca demonii ereziilor se numesc arhiconi. Exista o ierarhie si a lor.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.01.2010, 20:24:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu cred ca ne este de folos sa cautam stfel de informatii pe net.
Demoni exista puzderie... In permanenta suntem asaltati de ei. Nu au odihna niciodata si nu au mila. Am fi foarte naivi sa credem ca ni se dau "pauze" de ispitire, ca suntem ispititi doar uneori.
Iar astfel de clasificari mi se par nefolositoare din mai multe motive. In primul rand tatal minciunii nu spune lucruri adevarate despre el (nici macar numele!). Ei nu-si prezinta oamenior fata adevarata, ci iau orice infatisare pentru a insela. De aceea demonii difera f mult de la o cultura la alta.. se pot infatisa chiar ca fiind dornici de a ajuta oamenii (zane, spiridusi, duhuri ale naturii etc.).
Pe de alta parte, poti fi tentat sa dai prea multa importanta acestor lucruri uitand de fapt, ca limitele de actiune ale demonilor sunt ingradite de Dumnezeu. (Ca ei sunt neputinciosi daca oamenii nu cad singuri sub influenta lor prin pacatele lor.)
Alt lucru de luat in seama: informatiile de pe net sunt de multe ori incorecte, incomplete sau f superficiale (de multe ori am gasit pe zece situri acelasi text..). De cate ori am cautat detalii referitoare la un lucru, mai precis semnificatia unor fapte, ritualuri etc.. nu am gasit nimic clar, doar abureli impachetate frumos.

(iti inteleg curiozitatea.. si eu sunt f curioasa din fire. Dar curiozitatea nu este un lucru..duhovnicesc!)

Last edited by anna21; 26.01.2010 at 20:35:18.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.01.2010, 21:18:45
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Ehee Victor, de aia vezi tu coarne peste tot ...

Subscriu, la ce a spus anna21.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.01.2010, 21:51:47
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
"In cadrul anumitor culturi, precum Mayasii sau unele triburi Africane, demonii trebuiau venerati si respectati ca forte naturale care exista la un nivel cu mult superior intelegerii umane. Precum si in Egipt, Sumer sau Babilon, unde demonii detineau o pozitie nu mai putin Divina decat cea a Zeilor celesti. Rugaciuni speciale erau facute pentru a-ti tine departe, iar altele erau facute pentru a-I aduce aproape. "
Ia te uita ce e de fapt cu Mayasii, care erau o civilizatie 'avansata'...
Pai eu cred ca in cadrul animismului si a tuturor religiilor astea tribale este venerat necuratul...

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu cred ca ne este de folos sa cautam stfel de informatii pe net.
Demoni exista puzderie... In permanenta suntem asaltati de ei. Nu au odihna niciodata si nu au mila. Am fi foarte naivi sa credem ca ni se dau "pauze" de ispitire, ca suntem ispititi doar uneori.
Iar astfel de clasificari mi se par nefolositoare din mai multe motive. In primul rand tatal minciunii nu spune lucruri adevarate despre el (nici macar numele!). Ei nu-si prezinta oamenior fata adevarata, ci iau orice infatisare pentru a insela. De aceea demonii difera f mult de la o cultura la alta.. se pot infatisa chiar ca fiind dornici de a ajuta oamenii (zane, spiridusi, duhuri ale naturii etc.).
Pe de alta parte, poti fi tentat sa dai prea multa importanta acestor lucruri uitand de fapt, ca limitele de actiune ale demonilor sunt ingradite de Dumnezeu. (Ca ei sunt neputinciosi daca oamenii nu cad singuri sub influenta lor prin pacatele lor.)
Alt lucru de luat in seama: informatiile de pe net sunt de multe ori incorecte, incomplete sau f superficiale (de multe ori am gasit pe zece situri acelasi text..). De cate ori am cautat detalii referitoare la un lucru, mai precis semnificatia unor fapte, ritualuri etc.. nu am gasit nimic clar, doar abureli impachetate frumos.

(iti inteleg curiozitatea.. si eu sunt f curioasa din fire. Dar curiozitatea nu este un lucru..duhovnicesc!)
Am o oarecare inclinare spre ocultism si astrologie(dar doar la nivel informativ)...

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Ehee Victor, de aia vezi tu coarne peste tot ...

Subscriu, la ce a spus anna21.
Abia saptamana asta dupa ce am citit despre ierarhia ingereasca am vrut sa vad si ce adversari au...Nu m-am mai gandit la asa ceva pana acum...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchipuirea = puntea demonilor anna21 Generalitati 53 20.02.2012 01:27:42
Acatistul Sfantului Gherasim Kefalonitul, Izgonitorul demonilor Loghin Alina Intrebari utilizatori 0 05.03.2011 14:03:35
Lupta impotriva demonilor, patimilor, vraji, farmece, magie si dobadirea mantuirii sofia_78 Generalitati 14 11.01.2011 15:19:05
Ierarhia bisericii ortodoxe Anton79 Biserica Ortodoxa Romana 12 16.07.2010 23:27:43
Ierarhia in biserica ortodoxa deviant Generalitati 4 27.04.2010 22:13:53