Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 29.01.2010, 18:21:30
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Anca, ai citit epistolele Sf Ap Pavel? Ai vazut cum ii certa pe primii crestini pentru tot felul de abateri de la viata morala si disciplina? Primii crestini nu erau sfinti in sensul de indumnezeiti, chiar daca aveau curajul sa isi dea viata pentru credinta...
Reply With Quote
  #492  
Vechi 29.01.2010, 19:44:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu ce am scris, Noesis?!?
Reply With Quote
  #493  
Vechi 30.01.2010, 00:59:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu ma intreb cum si-a ales Iisus Hristos apostolii si sfintii care i-au urmat. Dupa ce?
Petru a fost un om obisnuit, a si pacatuit si s-a lepadat de 3 ori de El. Nu mai vorbim de Pavel.
Si totusi a fost ales sfantul cel mai mare chiar.
Pentru ca asa cum a citit, El s-a dus la ei in vis si le-a cerut sa urmeze o anumita cale, sa faca ceva in numele Lui si a credintei.
De ce tocmai pe ei si dupa ce s-a ghidat.
Cred ca altceva avea importanta pentru Iisus in om. Nu stiu exact ce viata duceau ei, sau mai precis dusesera ei pana atunci (ce pacate facusera, cat de curati si cuminti trupeste, post nu exista pe atunci etc.).
Reply With Quote
  #494  
Vechi 30.01.2010, 02:47:07
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

N-am mai discutat o data subiectul asta cu apostolii?
Reply With Quote
  #495  
Vechi 30.01.2010, 10:21:54
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Incredibil ce mult cerem de la altii, cata rigoare, perfectiune si tarie, cand noi insine avem atat de putin de dat. Stia Dumnezeu de ce i-a ales, inca de la inceputul veacurilor, inclusiv de Iuda stia si cu toate astea nu l-a ocolit nici nu i-a siluit aceluia libertatea, ba chiar, dinainte de veacuri stiind ce urmeaza, i-a aratat acestuia prietenie ca si celorlalti apostoli.

Ce vreau sa zic e ca, ok, e bine sa fim curiosi si sa dorim sa intelegem, dar poate ca avem o mica problema cand incercam sa reducem motivele si intelepciunea lui Dumnezeu la chestiuni care-s in ton cu psihologia omeneasca (pe undeva, cam asta fac si ateii, cand judeca actiunile si cuvintele lui Dumnezeu - in cazul lor, ei o fac doar de dragul ipotezelor - prin prisma ratiunii umane, ca si cum am putea folosi aceleasi unitati de masura si scheme cognitive).
Reply With Quote
  #496  
Vechi 30.01.2010, 15:23:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Noesisaa - ba nu, n-am discutat pana acum intrebarea pe care am pus-o eu: cum a ales Dumnezeu (Fiul) pe apostoli si altii care i-au urmat.

@Lareine - nu judeca nimeni aici alegerea lui Dumnezeu, nu stiu de ce te superi. Intrebarea se referea la discutia anterioara despre sfintenie si cum se ajunge sfant. La aceste criterii ma refeream si eu.
Vroiam sa inteleg cine este chemat sa fie sfant, cine poate ajunge sfant, in acceptiunea lui Dumnezeu.
Pentru ca eu am impresia ca sunt doua variante pentru sfintie: cea a lui Dumnezeu si cea a oamenilor.
Dumnezeu vrea altceva de la oameni, decat vor oamenii de la semenii lor, El vede si alte lucruri mai importante in credinta.
Reply With Quote
  #497  
Vechi 30.01.2010, 19:08:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Noesisaa - ba nu, n-am discutat pana acum intrebarea pe care am pus-o eu: cum a ales Dumnezeu (Fiul) pe apostoli si altii care i-au urmat.

@Lareine - nu judeca nimeni aici alegerea lui Dumnezeu, nu stiu de ce te superi. Intrebarea se referea la discutia anterioara despre sfintenie si cum se ajunge sfant. La aceste criterii ma refeream si eu.
Vroiam sa inteleg cine este chemat sa fie sfant, cine poate ajunge sfant, in acceptiunea lui Dumnezeu.
Pentru ca eu am impresia ca sunt doua variante pentru sfintie: cea a lui Dumnezeu si cea a oamenilor.
Dumnezeu vrea altceva de la oameni, decat vor oamenii de la semenii lor, El vede si alte lucruri mai importante in credinta.
Nu putem sti de ce Dumnezeu il alege pe unul sau pe altul. Nu putem sti poate nici de ce ne alege pe noi pt o anumita treaba, poate doar f tarziu - si poate nu ne alege pentru motive asa de imbucuratoare pt noi, ci cine stie, poate pentru unele slabiciuni.

Sfintii nu sunt la inceput modele de morala si usa de biserica, si de altfel nici pe urma nu sunt in exterior asa cum ni se pare noua ca ar trebui sa fie. Uitati-va si voi la stilul sfantului Pavel, ce se burzuluieste cateodata, ce personalitate are - pun pariu ca daca ar scrie pe forum, multi l-ar clasa drept neortoodox! :-)
Sfintii sunt surprinzatori - ei devin cu adevarat ei insisi. Nu niste modele rigide.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #498  
Vechi 31.01.2010, 03:35:24
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Uitati-va si voi la stilul sfantului Pavel, ce se burzuluieste cateodata, ce personalitate are - pun pariu ca daca ar scrie pe forum, multi l-ar clasa drept neortoodox! :-)
Sfintii sunt surprinzatori - ei devin cu adevarat ei insisi. Nu niste modele rigide.
Dar Sf. Apostol Pavel ii cearta pe acei frati, care sunt in greseala, pe unii dintre ei ii da chiar anatemei (Alexandru), pentru ca asa trebuie, ca acestia ori sa se indrepte, ori sa nu piara, spune el. Doar o persoana mandra nu accepta cearta de la un Apostol, de la un preot, de la un duhovnic.
Cat despre sfinti... sa-i lasam si sa nu spunem ce nu li se potriveste, sau ce nu stim. Sub nici o forma nu pot fi modele rigide, ci modele vii, a caror inaltime nu o putem atinge. Nu trebuie sa-i reducem pe ei la nivelul nostru, ci sa incercam sa ne ridicam la nivelul lor, prin rugaciune si prin fapte, nu doar prin cunostintele acumulate, caci atunci cand spunem Sfant, spunem indumnezeire si harisme, nu intelepciune omeneasca.
Reply With Quote
  #499  
Vechi 01.02.2010, 01:37:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar Sf. Apostol Pavel ii cearta pe acei frati, care sunt in greseala, pe unii dintre ei ii da chiar anatemei (Alexandru), pentru ca asa trebuie, ca acestia ori sa se indrepte, ori sa nu piara, spune el. Doar o persoana mandra nu accepta cearta de la un Apostol, de la un preot, de la un duhovnic.
Cat despre sfinti... sa-i lasam si sa nu spunem ce nu li se potriveste, sau ce nu stim. Sub nici o forma nu pot fi modele rigide, ci modele vii, a caror inaltime nu o putem atinge. Nu trebuie sa-i reducem pe ei la nivelul nostru, ci sa incercam sa ne ridicam la nivelul lor, prin rugaciune si prin fapte, nu doar prin cunostintele acumulate, caci atunci cand spunem Sfant, spunem indumnezeire si harisme, nu intelepciune omeneasca.
Sfintii sunt vii, insa nu sunt modele. Nu ne cere nimeni sa-i imitam, ci sa fim noi sfinti noi insine - sa gasim calea naostra spre sfintenie, aratata de Hristos care este Insusi Calea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #500  
Vechi 01.02.2010, 15:57:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sfintii sunt vii, insa nu sunt modele. Nu ne cere nimeni sa-i imitam, ci sa fim noi sfinti noi insine - sa gasim calea naostra spre sfintenie, aratata de Hristos care este Insusi Calea.
Sfinții sunt MODELE drept de urmat ! Dacă pe ei nu-i înțelegem, cum oare crezi că-L vom înțelege pe Hristos ? Ei Sfinții sunt tocmai oameni ajunși la Desăvârșire, urmând ei înșiși Calea lui Hristos, ei ne sunt Modele , Mijlocitori și Rugători neobosiți în fața Sfintei Treimi pentru iertarea fărădelegilor noastre , pentru că fără ei poate lumea s-ar fi stins de mult.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Icoana Mantuitorului nu se mai saruta daca te-ai impartasit? Heurtebise Impartasania (Taina Euharistiei) 23 06.05.2011 13:32:42
MITROPOLITUL CORNEANU S-A IMPARTASIT CU CATOLICII orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 3 28.05.2008 16:37:58
Sarbatori fericite! ancah Generalitati 57 01.01.2008 22:49:47
Slujba post Craciun motiff Generalitati 1 20.11.2006 13:18:10