Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2010, 16:41:33
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Thumbs up „Pașii mei îndreptează-i...”

Citind viata Sf.Nicolae Planas - un smerit preot din Athena (+1930), am ajuns la fragmentul in care Monahia Marta (scriitoarea vietii Sf.Nicolae si ucenica apropiata a sa) marturisea ca Sf.Nicolae nu era niciodata barfit si nimeni nu gasea cuvant impotriva Sf.Nicolae! Si spune maica de ce: Sf.Nicolae inainte de a iesi din casa, spre Biserica sau unde era chemat de credinciosi, rostea cuvintele din Ps.118: Pasii mei indrepteaza-i dupa cuvantul Tau si sa nu ma stapaneasca nici o faradelege. Izbaveste-ma de clevetirea oamenilor si voi pazi poruncile Tale. Fata Ta arat-o robului Tau si ma invata indreptarile Tale. Sa se umple gura mea de lauda ta, ca sa laud slava Ta, toata ziua mare cuviinta Ta!” iar la intoarcerea in casa spunea „Cuvine-se cu adevarat...” si saruta icoana Maicii Domnului!
Noi astazi majoritatea dintre noi crestinii nu ne mai facem nici macar Sf.Cruce cand iesim din casa! D-apoi sa ma spunem si rugaciune... Era un crestin care inainte de a iesi din casa mergea la icoana Maicii Domnului si O intreba: „Maica Domnului e bine sa merg acolo? Binecuvintezi iesirea mea?” si simtea inlauntrul sau indoiala (pentru a nu iesi sa indeplineasca lucrul sau) sau pace si bucurie (cand Maica Domnului il incredinta ca e bine ce face).

Cum si in Pateric se spune ca unui parinte i-a murit Saretul. Si cum era invatat ca mereu sa ceara binecuvantare pt orice lucru, si-a facut o statuie din lemn, in chipul parintelui sau si cu mana binecuvantand! Si cand pleca undeva se apleca inaintea ei (facea plecaciune cum se numeste in termeni monahicesti „facea metanie”) zicand „Binecuvinteaza Parinte” si pleca. O data cand a vrut sa plece sa isi vanda cosurile, facand obisnuita plecaciune de Binecuvanatare, a auzit o voce care i-a spus „Nu te duce azi, ca sunt talharii la panda si sa nu te jefuiasca!” Si nu s-a dus!

Vedem astfel lucrarile lui Dumnezeu pentru smerenia noastra! Eu m-am umilit citind exemplul Sf.Nicolae Planas! Desi imi faceam numai cruce cand ieseam din casa, si sarutand Sf.Moaste! Acum incerc sa imi insusesc si eu acest obicei de a spune aceleasi cuvinte pe care le spunea si Sf.Nicolae Planas!!! Si sa stiti ca plec cu bucurie si liniste in suflet! E altfel de cand spun rugaciunea si m-am hotarat sa va spun si voua si sa va indem sa faceti la fel si veti simti Binecuvantarea lui Dumnezeu! Amin!
__________________
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2010, 18:02:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Fiecare moment mai important din cadrul unei zile este marcat de o rugaciune specifica (ba chiar rugaciuni specifice). Avem rugaciunile de dimineata, cele dinainte de masa, de dupa masa, la inceperea lucrului, rugaciunile de seara. Numai ca ele raman scrise pe filele cartilor de rugaciuni, nu si pe "tablele de carne" ale inimii noastre.

Cine se insoteste cu rugaciunea in toata vremea sau macar in aceste momente de peste zi, cunoaste folosul ei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.05.2010, 18:04:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Foarte frumos si de mare folos relatarea despre Sfantul Mare Ierarh Nicolae!Multumum!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2010, 18:06:54
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Daca e s-o luam dupa cum spui, avem cele 7 laude Bisericesti! Utrenia, Ceasurile, Vecernia si Pavecernita si Miezonoptica! Si sunt si la ore randuite!
Dar Geo se referea la rugaciunea iesirii din casa! Nu la alte rugaciuni din timpul zilei!
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2010, 18:09:28
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Foarte frumos si de mare folos relatarea despre Sfantul Mare Ierarh Nicolae!Multumum!
Nu e vorba de Sf.Ier.Nicolae din Mira Lichiei ce a trait in sec IV, ci de Sf.Nicolae din Athena din sec XX si a fost preot de mir, NU ierarh!
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.05.2010, 18:33:25
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Scuze, am citit in graba.Am inteles. Multumesc.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.05.2010, 19:02:19
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Multumim, Geo.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.05.2010, 20:39:32
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow

minunat acest Sfant Nicolae Planas...
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...iti-97683.html
__________________
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.05.2010, 22:21:28
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
minunat acest Sfant Nicolae Planas...
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...iti-97683.html
Minunat!Multumim Geo!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.05.2010, 23:05:35
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Minunat!Multumim Geo!
Cu cat ii citesti viata si faptele, descoperi PREOTUL IDEAL de care are nevoie crestinul de azi... va las pe fiecare sa cititi mai multe despre Sf.Nicolae PLANAS... sa descoperiti un MANGAIETOR si un PRIETEN!!!
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
„Cu pace să ieșim”,„Întru numele Domnului” VladCat Sfanta Liturghie 4 07.01.2013 18:54:33
„Marșul pentru Viață” - 2012! Laura19 Generalitati 0 19.03.2012 10:04:25
„Motto-ul” de zi cu zi Delalucaci Generalitati 3 20.01.2012 20:25:48
„Viața cuiva nu stă în...” VladCat Spiritualitatea ortodoxa 0 20.11.2011 14:18:21
„Particula” lui Dumnezeu Paisie Aghioritul Teologie si Stiinta 109 04.05.2010 11:22:19