Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.02.2011, 20:29:31
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

In zilele de post normal ca nu trebuie sa mancam carne,dar in rest avem nevoie de ea.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.02.2011, 20:37:57
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit off topic...

Dra Camy D,
mancarea sanatoasa se numeste asa ca nu ne duce spre imbolnaviri, nu ca ne ajuta sa slabim. Chiar daca esti foarte slaba, asta nu e un motiv sa manaci porcarii; alaturi de ingarsare- efectele junk food se reflecta in multe alte directii (una suparatoare pentru adolescenti este, de exemplu- acneea); iar obiceiurile proaste se perpetueaza la varsta adulta- cand greutatea devine o problema, alaturi de muulte alte chestii legate de chimia din mancare, sare etc.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.02.2011, 20:44:37
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Nu prea mai ai ce face.
Te abtii si nu mai repeti, atat timp cat o faci din proprie initiativa si nu obligata.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.02.2011, 21:11:13
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
In zilele de post normal ca nu trebuie sa mancam carne,dar in rest avem nevoie de ea.
Dragule , stiu cateva cazuri de oameni care sunt vegetarieni de 15-20 de ani si vrei sa-ti spun ceva? Arata beton, cum ziceti voi si sunt perfect sanatosi....Sigur, se hranesc si cu cuvantul Lui !
Reply With Quote
  #55  
Vechi 11.02.2011, 21:26:05
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Dragule , stiu cateva cazuri de oameni care sunt vegetarieni de 15-20 de ani si vrei sa-ti spun ceva? Arata beton, cum ziceti voi si sunt perfect sanatosi....Sigur, se hranesc si cu cuvantul Lui !
dar fiecare om e diferit, nu ar trebuii sa generalizam, sa mancam toti carne sau toti fara. avem metabolisme diferite, probleme de sanatate diferite.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.02.2011, 21:31:35
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Sunt mai multe tipuri de organisme: ectomorf,endomorf,mezomorf... In esenta cea mai mare cantitate de proteine se ia din carne. Alternative vegetale ar fi soia,fasole,branza...

Am spus ca am si eu un var care in viata lui nu a mancat carne. Si am mai zis de vegetarieni: mancare de oameni bolnavi!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 11.02.2011, 21:35:02
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Post

Ca tot e vorba de post, as dori sa stiu care sunt categoriile care sunt absolvite de la a tine post.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 11.02.2011, 21:48:58
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Foarte corect răspuns. Intenția este totul. Dacă uităm că e zi de post, nu e nimic grav. Dar, deîndată ce Spiritul Sfânt ne trimite harul aducerii aminte, suntem legați de obligația gravă de a-l ține.
Să presupunem că mi-au plăcut niște butoni de cămașă a unui coleg, deși erau dintre aceia de doi lei, din Obor. Am hotărât să-i iau eu, că el are mai multe perechi.
Este un furt mic. Materie mică, păcat mic.
Da, numai că, ajuns acasă, m-am uitat mai bine la ce butoni am dosit în palmă. Ceea ce părea sticlă ordinară, face acum ape în lumină. Îi verific și taie sticla. Ca să vezi ! Am două diamante de mare preț ! Ce noroc, acuma chiar că nu am să-i înapoiez colegului meu. Nici nu aș avea cum, dacă i-aș spune că i-am luat crezând că sunt de sticlă, nu m-ar crede. Este acesta un păcat de moarte ? Desigur. Dar când a fost consumat el? Nu prima dată, când am luat butonii despre care credeam că sunt de sticlă. Ci când am realizat valoarea bunului furat și nu l-am dus înapoi.

Dar foarte instructiv este să luăm și exemplul invers. Să presupunem că, văzând niște butoni cu splendide diamante la un coleg de-al meu, pe care le-aș putea vinde și aș lua banii de pe multe salarii, m-am decis să-i dosesc și să plec cu ei.
Ajuns acasă, constat că am avut un teribil ghinion. Ceea ce eu am crezut că va fi rezolvarea grijilor mele bănești, se dovedește a fi nu diamant, ci sticlă nenorocită. Așadar, am riscat pentru doi butoni de sticlă !!
Este acesta păcat de moarte ? Da. Nu prin valoarea a ceea ce am furat, ci prin intenția mea. Iată cum, ca regulă generală, intenția păcatului prevalează asupra materiei păcatului. Desigur că această regulă generală are și excepții. Despre ele, cu altă ocazie. Nu este frumoasă teologia morală ?
Foarte frumoasa,extraordinara.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 11.02.2011, 21:51:10
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
nu crezi ca te contrazici? daca te serveste cineva cu ceva de dulce in post, poti sa spui la fel de usor "nu , multumesc." Altfel cum te mai infranezi?
Bineinteles ca refuzam atunci cand stiam ca nu deranjez, dar au fost situatii de aniversari de colegi cand nu puteam refuza. Chiar am discutat odata cu duhovnicul meu despre asta si mi-a zis sa evit pe cat posibil sa iau, dar daca e neaparata nevoie, sa nu fac pe sfanta, zicand ca tin post (pt ca automat eram incepea interogatoriul: ca de ce am luat ieri de la cutare si de la el nu iau). As fi vrut eu sa scap cu "nu, multumesc", dar la noi la munca se faceau ironii pe tema asta, si s-ar fi ajuns la alte discutii inutile cum s-a si intamplat odata si mi-am invatat lectia.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)

Last edited by Nicole_Alma; 11.02.2011 at 22:03:13.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 11.02.2011, 21:58:02
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa parerea mea, daca ti post nu mananci ciocolata.... de multe ori am vazut persoane care, fiind servite cu ciocolata luau repede ambalajul sa vada daca contine grasimi animale. Asta dupa parerea mea nu e post.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 19.02.2011 23:30:09
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 14.02.2011 23:42:05
Ce faci cand iti pierzi increderea in cei de langa tine?? Florentina75 Generalitati 14 07.03.2010 15:45:38
ce faci cand nu mai dai de duhovnic? onyx235 Preotul 10 05.09.2009 16:30:23