Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 07.08.2021, 11:54:50
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
M-am referit în cazul discuției la iluzia de a crede că puterile și capcitățile care sunt doar la tinerețe în situația familiei care dă naștere, pot ține la infinit, biologicul nu prea așteaptă după noi oamenii.

Corect și acest lucru că Dumnezeu poate face minuni, dar amânatul prea mult și ulterior cerința disperată și poruncitoare de a se rezolva într-un an sau o lună totul prin rugăciuni (după ce s-a pierdut timp 10-15 ani) poate fi o forțare a mâinii Lui, toate lucrurile bune se fac din timp.

Totuși unele reportaje se bazează pe o știință a fecundității, care are parametrii ei tehnici limitativi, dar e bine ca omul duhovnicesc să arunce un ochi și peste cum funcționează structural biologia, mai departe lucrează și Dumnezeu.

Aici e descris mai pe larg, medicul din video zice că sunt 50-50 factorii, am selectat puțin din articol:

https://stirileprotv.ro/stiri/doctor...tilitatea.html

„Dr. Ruxandra Dumitrescu: Cauzele sunt 50% masculine, 50% feminine, de aceea se investighează cuplul.

Andreea Groza: Toți medicii spun să obținem o sarcină cât mai devreme. De ce timpul contează atât de mult?

Dr. Ruxandra Dumitrescu: Ne gândim la om ca la o ființă programată să se reproducă între 20 și 25 de ani. Doamnele amână foarte mult sarcina din motive sociale, de carieră. Așa apare infertilitatea legată de vârstă, o boală frecventă în ultimii 20 de ani.

Fiecare lună contează după 35 de ani, pentru că scade în fiecare lună numărul celulelor normale fecundabile. (la femei)”

Explică multe în articol, mai scrie că unele femei încep să aibă probleme de fecunditate de la 27 de ani și că se ia în calcul și istoricul de pe linia maternă.

Dreptul Iosif a mai fost căsătorit și era văduv, nu era la prima căsătorie cu Maria, Predania Bisericii spune că era bătrâior și o luase în grijă ca un fel de întreținere pe Maria, iar „frații lui Iisus” care apar la sărbătoarea corturilor erau din prima relație.

Există o recomandare în nomocanon să nu se fie diferență mai mare de 11 ani între soți, deci e o limită dacă un bărbat are 50 cu o soție de 39 maxim, tot are șanse mici la urmași.

În algoritmul de maxim 11 ani, la soțul 40 - soția 29 e cam ultimul tren pentru urmași, deja de la soțul 46-soția 35 se intră în faza de premenopauză a soției și oricum materialul genetic e slăbit și de la soț și de la soție, deci e greu de tot.

Majoritatea care au soții cu mult mai tinere sunt bogătani, sau actori de succes internațional, sau artiști, sau sportivi cu performanțe mari de tipul lui Cristiano Ronaldo, Mayweather pe care-i știe tot globul nu doar țara de origine.

Poate cine are banii lui Virinel Columbeanu (dinainte să sărăcească) își găsește o Moni, iar tipa l-a părăsit până la urmă.
Tiesto cel mai bun Dj din lume insurat La 50 ani pt prima oara cu o femeie De 23 De ani, Arata dovada ca nu conteaza varsta La barbati De facut copii. Conteaza femeia sa fie tanara. Deci ca barbat poti si la 50 sa faci copii. Bine La 51 dupa cum Arata stirea, https://people.com/parents/dj-tiesto...iola-margreet/

Au si o fiica sanatoasa.
Vechi 07.08.2021, 15:12:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Tiesto cel mai bun Dj din lume insurat La 50 ani pt prima oara cu o femeie De 23 De ani, Arata dovada ca nu conteaza varsta La barbati De facut copii. Conteaza femeia sa fie tanara. Deci ca barbat poti si la 50 sa faci copii. Bine La 51 dupa cum Arata stirea, https://people.com/parents/dj-tiesto...iola-margreet/

Au si o fiica sanatoasa.
https://www.vakalidis.gr/ro/diseases...ii-la-barbati/

Au fost identificati si o serie de factori de risc pentru infertilitatea masculina, precum varsta (barbatii peste 40 de ani pot sa fie mai putin fertili decat cei mai tineri si creste si riscul de mutatii genetice ale copilului), fumatul (creste riscul de disfunctie erectila si numar redus de spermatozoizi), abuzul de alcool (scade numarul si motilitatea spermatozoizilor).
___

În primul rând nu știi dacă ai 40 de ani de viață, nici 50, mă refer în general aici, nu la tine sau alți colegi, anii ți-i dă Dumnezeu, chiar și de ai condiție fizică, nu ai fumat în viața ta, nu te-ai drogat în viața ta, nu te îmbeți, nu ai depresie sau stări de suicid, există risc de deces, în România cel mai mare risc de deces la tineri e din accidente cu mașina, poți să nu fii nici măcar la volan, alte accidente pot fi de la prăbușiri, surpări de teren peste cei care sapă un șanț, căderi de pe o schelă - deci accidente de muncă, îți cade un copac pe tine la o furtună, o creangă, o țiglă, o tencuială, aluneci la baie sau iarna și dai rău cu capul, o încăierare pe care nici măcar nu ai provocat-o, un cancer, un incendiu de la trăznet nici nu mai vreau să detaliez, să ferească Dumnezeu pe toată lumea.

Apoi cine scapă de asta, poate face cancer testicular, sau alt tip care implică chimioterapie, sau pur și simplu materialul genetic i se depreciază, corpul uman e ca o mașinărie care începe să dea semne de defectare cu trecerea timpului.

Apoi dacă scapi și de asta, de unde știi că la 50 o să ai banii lui Tiesto sunt bărbați care la 50 de ani ajung mai rău decât la 25-35, nu degeaba unii divorțează după 20 de ani de căsătorie.
Apoi fetele nu acceptă chiar orice, știu o fată de 33 de ani care nu e fotomodel să stea bărbații în limbă după ea, și tot nu vrea să se căsătorească cu bărbați de 50 de ani care o curtează, chiar zicea cică ”cum să mă căsătoresc cu taică-miu sau cu unchiu miu” ?

Știu fete care nu vor să se căsătorească cu bărbați divorțați mai mari ca ele, din varii motive, câți arată la 50 de ani bine, poate Cristiano Ronaldo care are la 37 parametrii fizici de 22 de ani, poate Victor Pițurcă care la 64 de ani bagă antrenamente spartanice, dar restul care sunt revărsați, au pielea lăsată, burtă, chelie, chisturi de grăsime, au probleme cu dantura, oare totul e să ai bani că o fată stă oricum cu tine, e foarte superificial ?

E o idee falsă, pentru că știu un om cu bani, tânăr până-n 35, dar pentru că are burtă foarte mare greu își găsește o fată, crezi că multe fete suportă orice, chiar mirosul corporal și transpirațiile, doar pentru un castron cu mâncare și o casă, o mașină și niște daruri ?

Cel mai probabil ai o soție apropiată ca vârstă și ca intelect, deci nu foarte tânără, în cele mai multe cazuri nu e diferență mai mare de +/- 3-4 ani, în sus (când e fata mai în etate) sau în jos(când e bărbatul mai mare).

Parcă era și un canon să nu fie diferență între soți mai mare de 8 ani, o să văd dacă-l mai găsesc.

Eu nu vreau să cert pe nimeni, vreau să fiu realist, nu vreau să fiu penalizat de viață pentru lipsa realismului.

Last edited by Iorest; 07.08.2021 at 16:26:04.
Reply With Quote
Vechi 10.08.2021, 14:23:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Ortodox cu Calea, Cluj-N
Implicit

Nu ma ocup de cupidonisme! Nefericita meserie, trista, satanista in sufletul tau.

Orice om care cauta divinitatea nu se mai uita dupa femei. E chiar o uraciune sa vrei sa mai pupi femeia dupa ce-L pupi pe Hristos... pe suflet vorba raposatului Florin Condurateanu.

Dumnezeu e Duh, femeia e o carne cruda!
Morocku-vsovi învața de la Mesia cu sfinti lepadarea de lume [(fireEhoțU-smintEniamorti-pacat-IStoLume-stiE-sinE-tueutu-E-și-U-labordelatorie si nepieirea totmaimarElui U-meu-laudaros-laș-tradator=grija-haita-Ukluxkla-vrinteresU-blestem-hula-vis-program cu final-ieși-rea-idol intre coaste-lenea te iASIA in fascinatia gogoșerpiszmEUlui sa le faci ca fraieul treaba murdara pofta-plictisU ca ipocrithU-fakE)]. Sa scap ar fi bine să citim cu Credința din Cuvânt ca sa credem ca a facut si face FataTa.
Reply With Quote
Vechi 11.08.2021, 22:14:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu ma ocup de cupidonisme! Nefericita meserie, trista, satanista in sufletul tau.
Cine se ocupă, la cine vă referiți când spuneți că e satanist ?

Oricum acum nu cred că e ceva rău dacă un site creștin are o secțiune pentru cunoaștere în vederea căsătoriei, adică de ce în America există siteuri de tipul christian singles, muslim singles șamd și ortodocșii să nu aibă ocazia unei întâlniri virtuale ?
Ar fi interesante și niște siteuri serioase nu ca cele pt aventuri de tip tinder.

Dacă nu găsești o soție ortodoxă și găsești numai femei catolice, baptiste, penticostale, creștine după evanghelie, adventiste de ziua a 7-a, martorițe ale lui Iehova, sau chiar femei fără religie, indiferente, roackerițe în jurul tău sau la locul de muncă, în facultate etc, te botezi în confesiunea lor ca să te căsătorești sau devii depărat de Dumnezeu?

Citat:
Orice om care cauta divinitatea nu se mai uita dupa femei. E chiar o uraciune sa vrei sa mai pupi femeia dupa ce-L pupi pe Hristos... pe suflet vorba raposatului Florin Condurateanu.

Regele David, care a scris cei mai profunzi psalmi de pocăință către Dumnezeu apreciați de toată creștinătatea (ortodocși, catolici, neoprotestanți, reformați), a avut mai multe soții 1. Michal 2.Abigail 3 Batșeba 4.Eglah 5.Ahinoam. 6.Haggith 7.Abital 8. Shulamite

Femeia te poate ajuta să crești în Domnul dacă ea are un suflet râvnitor către El.

Last edited by Iorest; 11.08.2021 at 22:16:27.
Reply With Quote
Vechi 12.08.2021, 14:15:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
Citat:
Cine se ocupă, la cine vă referiți când spuneți că e satanist ?
La mine ma refer. Cand ma apuca grija de cupluri si de cuplaje potrivite devin satanist in suflet cat ai clipi.

Citat:
Oricum acum nu cred că e ceva rău dacă un site creștin are o secțiune pentru cunoaștere în vederea căsătoriei, adică de ce în America există siteuri de tipul christian singles, muslim singles șamd și ortodocșii să nu aibă ocazia unei întâlniri virtuale ?
Ar fi interesante și niște siteuri serioase nu ca cele pt aventuri de tip tinder.
Daca devine meserie atunci e chiar nasol de tot pentru cine practica cupidonismul ca o meserie, e gretos nu pentru altii ci pentru meserias. In sufletul sau apare asa ca o bucurie, ca o miere si cand colo e fiere sa cuplezi oamenii in loc sa-i orientezi pe Calea Credintei.

Citat:
Dacă nu găsești o soție ortodoxă și găsești numai femei catolice, baptiste, penticostale, creștine după evanghelie, adventiste de ziua a 7-a, martorițe ale lui Iehova, sau chiar femei fără religie, indiferente, roackerițe în jurul tău sau la locul de muncă, în facultate etc, te botezi în confesiunea lor ca să te căsătorești sau devii depărat de Dumnezeu?
Pai daca afland de Dumnezeu si incepi sa-L cauti si sa-L cunosti si tot mai vrei femeie, copii, familie, avere, mosteniri, lume atunci dupa ce L-ai lepadat nu te mai uiti la calul sau iapa de dar daca are toti dintii in gura fara carii si ce rasa e, accepti ce-ti da soarta si o sa te mai trezvesti la pastele cailor ca defapt erai ortodox.

Citat:
Citat:

Regele David, care a scris cei mai profunzi psalmi de pocăință către Dumnezeu apreciați de toată creștinătatea (ortodocși, catolici, neoprotestanți, reformați), a avut mai multe soții 1. Michal 2.Abigail 3 Batșeba 4.Eglah 5.Ahinoam. 6.Haggith 7.Abital 8. Shulamite

Femeia te poate ajuta să crești în Domnul dacă ea are un suflet râvnitor către El.
Pe vremuriile imemoriale, la poporul Domnului, sotie insemna ca o iubesti si ai facut cu ea dragoste o data sau maxim de doua ori, deci cred ca David a iubit de 8 ori sau de 16 ori in toata viata lui, intrand la femeia pe care o iubea caci se ocupa mai mult de apararea tarii. Sotia ramanea insarcinata si-ti facea un fiu si apoi inca odata si-ti mai facea un fiu sau o fica. Acum de cand cu prezervativele si anticonceptionalele sau cu metodele babesti, oamenii fac sex non stop chiar daca au o singura sotie sau iubita. In loc sa se vada dupa copiii pe care-i are si ii creste de cate ori si-ai iubit sotia, ei practic fac sex aproape in fiecare zi dupa ce-i cupleaza careva meserias. Cum deci ai putea recomanda unor crestini asa ceva, o asemenea viata ”ortodoxa”?
Morocku-vsovi învața de la Mesia cu sfinti lepadarea de lume [(fireEhoțU-smintEniamorti-pacat-IStoLume-stiE-sinE-tueutu-E-și-U-labordelatorie si nepieirea totmaimarElui U-meu-laudaros-laș-tradator=grija-haita-Ukluxkla-vrinteresU-blestem-hula-vis-program cu final-ieși-rea-idol intre coaste-lenea te iASIA in fascinatia gogoșerpiszmEUlui sa le faci ca fraieul treaba murdara pofta-plictisU ca ipocrithU-fakE)]. Sa scap ar fi bine să citim cu Credința din Cuvânt ca sa credem ca a facut si face FataTa.

Last edited by Moroco; 12.08.2021 at 14:19:13.
Reply With Quote
Vechi 13.08.2021, 16:50:11
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member

Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Implicit

Citat:

Pe vremuriile imemoriale, la poporul Domnului, sotie insemna ca o iubesti si ai facut cu ea dragoste o data sau maxim de doua ori, deci cred ca David a iubit de 8 ori sau de 16 ori in toata viata lui, intrand la femeia pe care o iubea caci se ocupa mai mult de apararea tarii. Sotia ramanea insarcinata si-ti facea un fiu si apoi inca odata si-ti mai facea un fiu sau o fica. Acum de cand cu prezervativele si anticonceptionalele sau cu metodele babesti, oamenii fac sex non stop chiar daca au o singura sotie sau iubita. In loc sa se vada dupa copiii pe care-i are si ii creste de cate ori si-ai iubit sotia, ei practic fac sex aproape in fiecare zi dupa ce-i cupleaza careva meserias. Cum deci ai putea recomanda unor crestini asa ceva, o asemenea viata ”ortodoxa”?
Eu mă întreb de mult, cam în ce procentaj sunt asemenea opinii rezultatul unor frustrări sexuale, pe modelul ”strugurii sunt acri”.......
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Vechi 16.08.2021, 12:33:21
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Eu mă întreb de mult, cam în ce procentaj sunt asemenea opinii rezultatul unor frustrări sexuale, pe modelul ”strugurii sunt acri”.......
Intrebandu-te astfel despre opiniile rezultate din citirea corecta a scripturii devine clar ce viata duci. Nu cumva una de lgbtist transcender ce manca zilnic struguri foarte dulci pe motivul: ”hai sa ne defrustram la greu prin sex ca dragostea si sfintenia nu conteaza”?
Reply With Quote
Vechi 16.08.2021, 13:29:23
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member

Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Implicit

Da, ceva de genul, "daca eu sunt frustrat sexual inseamna ca sunt sfant si cei care nu sunt sunt de fapt lgbt si pacatosi".

Cam la o asemenea atitudine ma refeream si vad ca ai confirmat cu brio.

Cam atat am avut sa-ti zic, acuma du-te si canta la alta masa.
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Vechi 16.08.2021, 14:53:43
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Da, ceva de genul, "daca eu sunt frustrat sexual inseamna ca sunt sfant si cei care nu sunt sunt de fapt lgbt si pacatosi".

Cam la o asemenea atitudine ma refeream si vad ca ai confirmat cu brio.

Cam atat am avut sa-ti zic, acuma du-te si canta la alta masa.
Ai inversat sensul corect la ceea ce ti-am raspuns cinstit avand tu impresia ca prin intrebarea mea ti-am zis defapt ca-s sfant si ca vreau sa ardem pe rug vrajitoarele lgbtiste si transcenderii?

Pai cu cat as fi mai sfant cu atat mai mult nu as dori moartea pacatasilor (dintre care cel dintai sunt eu sau eu) ci mantuirea lor.

Vezi, tu nu ai notiunea a ce inseamna sfintenia si atunci ti se pare normal sa ai impresia ca daca emit pareri scripturistice corecte despre credinciosii din vremea lui David o fac pentru ca sa pun juguri antisexuale grele pe unii exact asa ca ipocritii cei mai cruzi. Pai pacatele, mai ales alea sexuale o sa va omoare sau o sa va ia ca sa va faca satane deci interpretarea mea anti-ghiciu-cupitonic nu era ca sa vina unii slujitori ai papalacului cel mare sa o rastalmaceasca spre a lor pierzare ci era o bula de oxigen pentru apararea feciorelniciei.

Chiar nu poti incerca sa fii cinstit citind corect si intelegand corect duhul mesajului?

Stiu ca e greu si de aia nu dau cu bolovan in vreun pui de morocoshan.

Last edited by Moroco; 16.08.2021 at 15:00:35.
Reply With Quote
Vechi 25.08.2021, 18:20:48
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Smile

Citat:
Eu din emisiuni și reportaje ce mai apar pe net constat că e o explozie de infertilitate și la bărbați, e mai mult stres chiar și obezitatea distruge procreerea, cine crede că la 50 are puterile de 25-35 se minte singur, cu fiecare an înaintat în vârstă îl simți ca pe un plumb în oase.

Fac comentariul pt ca măcar să nu mai existe iluzia asta, mi se pare că și auto-iluzionarea e un păcat.
Nu mai tin minte pe ce topic am discutat ori aici ori in alta parte (nu mai gasesc, nu am mai intrat pe forum aici recent), spuneati doi dintre voi, ca pe la o varsta corpul omului nu mai poate sa se dezvolte si sa isi mentina un stil de viata sanatos cand trece de 30-40 ani sa nu cadem in iluzie ca nu e adevarat....eee uite am revenit cu un link....culturist la 68 de ani: https://youtu.be/zu_6ABxel5U (stiam mai demult dar nu am mentionat)

Si culturista la 74 de ani: https://youtu.be/mZLUrUOozw8 dovada ca se poate, eu cred ca voi nu aveti incredere in corpul uman cat e de capabil sa faca lucruri. De cand a creat Dumnezeu femeia si barbatu, a stiut El ce a facut. Ca se spune ca e cea mai buna lucrare a Domnului = noi!
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare