Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.11.2011, 00:02:44
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrutza151 Vezi mesajul
Buna seara!am nevoie de un sprijin,nu mai rezist!am 17 ani si cand eram mica am fost diagnosticata cu parapareza spastica ,care s a agravat cu luxatie de sold.Am pana in prezent 8 sau 9 operatii,din care ultima pe 14 dec 2010.Am sanse mari de vindecare,dar mi e teama k nu voi putea merge din cauza durerilor.De 2 ani d zile merg numai in cadru,iar in prezent sunt imobilizata la pat.Mi-as dori din tot sufletul sa continui studiile dupa liceu,as vrea sa devin farmacista,dar din pacate nu stiu cat imi va permite sanatatea.Mi e sufletul distrus,viitorul incert si nu pot merge!va rog din tot sufletul macar o rugaciune sa inaltati pt mine!
Doamne ajuta!Numele meu de botez este Andreea-Maria
haide,ca va fii bine.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.11.2011, 00:43:07
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Andrutza, necazul tau ma indurereaza, atat cat pot eu sa simt prin ce treci... Imi pare rau ca suferi atat si mai ales ca, asa cum zici, faci fata cu greu situatiei. Grea incercare... As vrea sa te pot ajuta cumva...
Cata vreme zici ca ai sanse mari de vindecare - asta e minunat! Slava Domnului!
Frica e de inteles, am trait si eu frica de durere, totusi, din fericire, cand a venit durerea s-a intamplat ceva in sufletul meu incat durerea nu a fost ata de groaznica precum credeam. Am dus-o, eu cu ale mele si ea cu ale ei... Am suportat, mai usor decat credeam, desi imi parea imposibil sa fac fata.
Candva, cand am trait chinuri mari, m-am intrebat deschis: ce nu e, de fapt, in regula cu mine? Ce nu imi place sau ar trebui sa nu imi placa la mine? Si am dat unele raspunsuri, m-am consultat si cu apropiatii mei, apoi am aruncat la cos definitiv unele obisnuinte urate. De pilda, am incetat sa mai beau alcool si sa vorbesc urat cu oamenii. De atunci nu mai injur.
Cred ca suferintele prin care am trecut au fost calea de a ma desparti de lucruri care nu aveau ce cauta in viata mea. Am devenit un pic mai tolerant, mai intelegator, mai bland.
Poate ca suferinta ne ajuta mereu sa finisam cate ceva pe plan sufletesc si chiar sa devenim mai puternici acolo unde conteaza cu adevarat.
Dumnezeu ingaduie suferinta noastra pentru ca ea ne aduce un folos sufletesc, dincolo de frica si durere.
Cunosc multi oameni cu suferinte cronice. Unii au devenit mai buni si mai puternici, altii din pacate s-au lasat coplesiti si inspaimantati.
Bunii crestini, dintre care poti face cu adevarat parte daca iti doresti deschis si cu caldura aceasta, au trait in pace cu suferinta, uneori mare si durabila. Au dat slava lui Dumnezeu pentru toate.
Cand sufar mult, aleg sa ma scrutez cu seriozitate, postesc, ma rog, fac fapte de milostenie dupa puteri, ma feresc sa deznadajduiesc (ar fi prea usor), fac atat cat pot si nu ma arat nemultumit ca nu am reusit mai mult, citesc psalmi sau carti care insufla optimism si incredere deplina in dragostea lui Dumnezeu. Uneori revad filmul "Ostrov" pe youtube. (Acolo e chiar o scena de vindecare a unui copil cu luxatie de sold si cu multe operatii...)
Ma rog la Sfanta Filofteia, la Sfanta Parascheva, la Sfantul Nectarie si la Sfantul Serafim din Sarov.
Tu esti tanara, organismul tau e puternic. Adauga o stare sufleteasca de apropiere cu Domnul, care e Doctorul desavarsit al nostru si ... mergi mai departe.
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu sa te ocroteasca sub sfantul Acoperamant! AMIN+
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.11.2011, 10:00:59
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

A fost odata pe cand meseria de farmacist era o meserie nobila. Acuma cu vinderea pastilelor contraceptive nu mai stiu, cine e in situatia asta sa intrebe un preot ortodox.

A fost odata pe cand ma intrebam ce meserie sa urmez si in acel timp, inginer mecanic era o meserie cautata. Nu am stiut ce sa fac , cum va fi viitorul; asa ca m-am rugat la DUmnezeu sa aleaga pentru mine si Dumnezeu a ales exact ceea ce e in cautare acum. Roaga-te la Dumnezeu sa-ti dea meseria care o vrea Dumnezeu sa o practici si care poate sa-ti aduca satisfactii mari in viitor. Doctor ortoped de exemplu caci poti intelege prin ce trec pacientii.

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si eu sunt sigur ca o sa te faci bine.

Last edited by spre_rasarit; 14.11.2011 at 10:30:52.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
va rog din tot sufletul sa va rugati Sfantului Nectarie impreuna cu mine! andrutza151 Rugaciuni 2 28.12.2011 14:44:51
Viitorul meu sot si prietena mea eudiana Nunta 67 11.06.2011 02:33:24
cum vedeti viitorul? iulyaan Generalitati 18 13.05.2011 10:51:33
Va rog din tot sufletul sa va rugati pt sanatatea si viitorul meu andrutza151 Umanitare 2 02.02.2011 11:23:38
Rugati-va pentru sanatatea lui Bartolomeu Anania! colaps3 Generalitati 36 01.02.2011 12:57:05