Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2012, 23:28:09
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit „Cu pace să ieșim”,„Întru numele Domnului”

Ați observat de câte ori e rostit cuvântul pace în timpul Liturghiei ?

http://www.biserica.org/Publicatii/R...hia/index.html
La un search cu „ctrl+f” puteți vedea cele 32 de locuri în care apare. Iar pt. cine vrea să afle ce e cu „obsesia” asta pt. pace, și care e tâlcul ei profund, vorbește nenea ăsta aici vreo juma de oră despre treaba asta: http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=...ture=endscreen
Defectul lui e că vorbește în engleză dar nici măcar mitropoliții partriarhiei ecumenice nu sunt perfecți. Eu am ascultat predica cu pixul în mână și pot spune că m-a ajutat să conștientizez mult mai bine un aspect central legat de Sfânta Liturghie. Deci dacă până acum mergeam ca boul la biserică, de acum o să merg ca un bou mai mic sau ca un bou mai isteț. Sper să mai fie de folos și altora.

Last edited by VladCat; 16.11.2012 at 23:30:37.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2012, 21:15:43
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
pace, și care e tâlcul ei profund, vorbește nenea ăsta aici vreo juma de oră despre treaba asta: http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=...ture=endscreen
Multumesc mult pt link. Foarte folositor!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.12.2012, 11:26:07
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Multumesc mult pt link. Foarte folositor!
Ma bucur :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.01.2013, 18:35:41
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am citit odata(din pacate nu stiu exact unde,dar cred ca intr-o carte cu Parintele Teofil Paraian) un lucru minunat,anume ca acel "cu pace sa iesim" inseamna sa iesim din biserica propriu-zisa si sa intram in lume ca si cum am intra intr-o alta biserica,deci sa pastram pacea pe care am avut-o in timpul slujbei si sa ne comportam in continuare ca si cum am fi tot in biserica,in fata lui Dumnezeu,adica in pace unii cu altii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.01.2013, 18:54:33
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, acelasi lucru il spune si mitropolitul Kalistos in cuvantarea de mai sus :)
Acuma, ca sa iesi cu pace, trebuie ca ea sa iti fi fost daruita in timpul Sfintei Liturghii iar asta, in cazul meu si a majoritatii persoanelor pe care le cunosc, nu se intampla foarte des. Insa probabil asta e o alta discutie si este legata, printre altele, de faptul ca noi nu mai avem constiinta adanc duhovniceasca a jertfei lui Hristos (o percepem doar psihologic/sufleteste) si ca atare nici a Sfintei Liturghii. Poate macar „simbolismul” si sensul fiecarui act daca l-am sti si tot ar fi un pas inainte.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
„Pașii mei îndreptează-i...” geo.nektarios Rugaciuni 10 15.04.2012 19:26:50
„Marșul pentru Viață” - 2012! Laura19 Generalitati 0 19.03.2012 10:04:25
„Motto-ul” de zi cu zi Delalucaci Generalitati 3 20.01.2012 20:25:48
„Viața cuiva nu stă în...” VladCat Spiritualitatea ortodoxa 0 20.11.2011 14:18:21
Dumnezeu a zis: „Să fie lumină!” cozia Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 13.01.2008 05:33:55