Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2024, 12:24:10
Sebastianna Sebastianna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Știați că există și noduri de metanie ovale?

Doamne ajută!

Știm cu toții cum arată nodurile clasice de metanie, heruvim și serafim simplu, serafim și heruvim dublu, dar, de asemenea, mai există și diferite noduri pentru rugăciune, unele simple, altele complexe, ceva mai sofisticate, cu sau fără cruciulițe, în componența lor. Însă mai sunt și noduri ovale pentru metanii/ mătănii, cu mai multe cruciulițe, intr-un nod/ bob de metanie. Dacă doriți, să învățați cum să împletiți aceste noduri, respectiv boabe de metanie, lasati-mi un mesaj în privat sau aici pe forum, în public, astfel încât eu voi încerca să vă ajut, să învățați pașii de împletire ale acestora, nod simplu clasic rotund, nod clasic oval, cu mai multe cruci în alcătuirea acestor noduri. În plus de aceasta, mai sunt diferite modele de cruciulițe împletite circular, paralelipipedic, sau din noduri de metanie, ori fără noduri de metanie. Am găsit pe YouTube acest nod simplu pentru rugăciune, dar nu pare sa aibă cruce/ cruci în componența lui, așa cum ar fi preferabil pentru noi cei creștin ortodocși.

https://youtu.be/11rfkiawrC8?si=XXRWVsFZGYgHFFsb

Crede și cercetează! Adevărul te va elibera! Amin!

Last edited by Sebastianna; 17.01.2024 at 13:59:54.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.02.2024, 11:19:46
Sebastianna Sebastianna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Nod oval de metanie cu cruciulițe în componența lui

Doamne ajută!

Puteți vedea aici, vizionând acest scurt videoclip, la care nod oval de metanie făceam referire

https://youtube.com/shorts/wNt9rQj18...pL24ezlJ12xmvi

Last edited by Sebastianna; 20.02.2024 at 12:42:13.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare