Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.10.2016, 23:16:08
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Poate vrei sa pleci si tu cu el.
Ce zici, Emiliane ? Va prezentati la poarta manastirii si spuneti in cor: Suntem Igor si Copacel, am venit sa ne mantuim.
Iar eu devin atunci staret si nu o sa mai dau voie la femei sa intre in manastire cu bucili si tzatzili la vedere.
De asemnene interzis si celor cu tatuaje.
De fapt vor avea sa intree numai cei care sunt ortodocsi.Vrei sa vizitezi manastirea trebeuie sa fii musai ortodox altfel nu se poate.
De asemeni se vor tine slujbele dupa randuiala lor fireasca , miezonoptica la miezul noptii si ceasurile tinute la ora lor cuvenita.
De aemeni cei vor din obstea manastirii vor avea voie sa intre in discutii cu ereticii numai spre scopul converitii la ortodoxie si nu alte scopuri.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 23.10.2016, 23:16:27
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mihai, frățior drag risipitor, când te vei lovi în viață de faptele tale prin care-L alungi pe Hristos, vei spune că te-a lovit Dumnezeu și vei plânge...
Copăcel, frățior, măsura, te rog mult, măcar aici. Și you(zoo)tube-ul... Pomenește-mă și iartă-mă.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai in caz ca nu stiai, Mihail a fost ortodox.Si a lasat ortodoxia si a trecut la papistasi.
O... săracul... atunci mai multă osândă își adună... Atât de mulți, Doamne...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 23.10.2016 at 23:24:20.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 23.10.2016, 23:43:26
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Poate vrei sa pleci si tu cu el.

Ce zici, Emiliane ? Va prezentati la poarta manastirii si spuneti in cor: Suntem Igor si Copacel, am venit sa ne mantuim.

Copacel poate avea in mana o icoana animata, in GIF, iar Emilian teza lui de licenta si un volum mare, cu printari dupa toate postarile de pe forum.
Superba asta!
Totusi, in comparatie cu oportunistii filo-sorosisti, cei doi sint chiar simpatici.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 23.10.2016, 23:45:01
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Iar eu devin atunci staret si nu o sa mai dau voie la femei sa intre in manastire cu bucili si tzatzili la vedere.
De asemnene interzis si celor cu tatuaje.
De fapt vor avea sa intree numai cei care sunt ortodocsi.Vrei sa vizitezi manastirea trebeuie sa fii musai ortodox altfel nu se poate.
De asemeni se vor tine slujbele dupa randuiala lor fireasca , miezonoptica la miezul noptii si ceasurile tinute la ora lor cuvenita.
De aemeni cei vor din obstea manastirii vor avea voie sa intre in discutii cu ereticii numai spre scopul converitii la ortodoxie si nu alte scopuri.
Copacel, ai rootkit, clar. Fa bah o scanare. Altfel, vei fi brickuit, clar.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 23.10.2016, 23:46:34
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Copacel, ai rootkit, clar. Fa bah o scanare. Altfel, vei fi brickuit, clar.
da fa-i tu mah :http://www.apple.com/ro/macos/sierra/
Reply With Quote
  #106  
Vechi 24.10.2016, 22:00:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
......vreau să ajut, și da, sunt foarte pătimaș, vai mie, am toate păcatele, fie ele cu mintea, cuvântul sau fapta, afară de erezie și apoi...... nici pe el nu-l va ajuta cu nimic,

"vsovi", mulțumesc pentru osteneală, te minți singur și confunzi călugăria cu căsătoria, ești ușor de amăgit, mai ales când refuzi, respingi: smerenia, dragostea, iertarea, mulțumirea și peste toate, lovești Biserica lui Hristos, oițele și mântuirea lor, ca și pe-a ta.


Iertați-mă.
Vezi, de asta îmi răspunzi atît de arogant și de aici derivă toate răspunsurile tale la adresa mea... din faptul că tu crezi că tu nu faci păcatele ereziei ci doar eu și dacă crezi așa atunci musai eu fac ce spui tu: am bolduit în textul tău.

Dragul meu:
-nu mă mint,
-nu confund,
-nu sunt ușor de amăgit,
-nu refuz, nu resping,
-nu lovesc în Biserca ortodoxă și nici în mîntuirea oițelor ei sau a mea ci sunt un ortodox practicant de peste 25 de ani și sunt ortodox de cînd m-am născut și am fost botezat.

Astea cu ereziile și altele sunt aiurelile tale pe care mi le tot repeți mereu ca o moară stricată pentru faptul că tu nu poți crede și în NIP și în Cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice. Nu eu sunt vinovat de neputința și necredința ta!

Tu practic refuzi să citești și să vezi și să crezi Adevărul și pentru asta te crezi neeretic. Deci de asta nu ai cum fii un creștin ortodox ci un ortodox infailibil inchizitorial și oricît te-ai călugări nu vei face altceva decît să te adîncești în starea asta negativistă, totalitară, exclusivistă, ''neeretică'' ducînd o luptă cu Dumnezeu și cu păcătoșii și oamenii Lui fără să-ți dai seama. Te crezi neeretic în timp ce osîndești și minți și emiți despre mine astfel de răutăți ca mesajul nerușinat și disprețuitor și josnic pe care mi l-ai adresat.

Dacă mă gîndesc bine, tu faci defapt exact ce spui că fac eu fără să fii conștient de asta, fără să-ți dai seama confundînd tu Biserica Cerească Neeretică Biruitoare cu cea pămîntească Luptătoare... din care ești căzut ori de cîte ori... știi tu.

Deci dragul meu:
-te minți singur că eu mint sau că te mint,
-confunzi și dezbini crezînd că eu confund călugăria cu căsătoria,
-ești foarte ușor de amăgit și răzgîndit pentru că ești prea fricos,
-tu refuzi, tu respingi medicamentul celor 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice adică dreapta Credință mucenicească și eroică, o preferi pe aia fricoasă și obedientă
-tu lovești în permanență în Biserca Ortodoxă și în mîntuirea oițelor ei sau a mea negînd că sunt un ortodox practicant și că Cele 7 Trîmbițe Apocaliptice sunt de la Dumnezeu prin necredința ta lipsită de orice temei.


Deci dragul meu prieten... de ce nu vrei să citești tu Trîmbițările?
Decît să citești oare mai bine te crezi alături de sfinții păriniți în Biserica Biruitoare de unde, necrezîndu-te deloc eretic prin intermediul lor și nu al tău, osîndești tu ca un inchizitor dicatatorial care habar nu are ce face decît că mereu se jignește de mesajele ăstora ca mine pe care nu-i auzi ci susții că ei ar fii eretici sau sectanți sau draci sau ce știu eu cum ne mai vezi tu din turnul babilonic în care te-ai suit?

Oare de ce minți tu mereu despre mine că mint?

Oare minciuna la tine nu e păcat? Și unul foarte mare! De ce calci tu peste ortodoxia mea?

Deci te rog spune cinstit: Ce anume te face să spui minciuni despre mine în loc să crezi că nu te mint?

Eu ți-am spus mereu dar nu crezi: Nu sunt eretic, nici sectant, nici îndrăcit ci mirean, călugăr, preot ortodox, căsătorit și nu confund deloc călugăria cu preoția sau cu căsătoria! Ok? Tu te sperii de ele făcînd pe smeritul!

E trist să te văd cum te pune dracul să repeți iar și iar toate mitocăniile necredinței tale despre mine. E foart trist să asist la minciunile tale despre mine și despre cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice. E TRIST... și pentru mine dar mai ales pentru tine... eu ascultînd de Dumnezeu mă bucur și sunt fericit citind cum minți la adresa mea dar știu că tu suferi și nici nu-ți dai seama de unde îți vine suferința și de aia mă doare și pe mine căci eu nu pot să nu te iubesc pentru Hristos! Te iubesc și vreau să te vindec de erezie!

Păi de acolo vine durerea ta: că minți fără pic de jenă cu aroganță auto-îndreptățindu-te mereu pînă cazi lat de trufie jignit și orice ar zice cineva tu contrazici la adăpostul răstălmăcirilor tale cu care te mîndrești așa pe nesimțite.

Eu te iubesc sincer și din iubire nu te mint și nu te jignesc ci văzînd cît de multe ai citit din pricina seminarului și a facultății te-am rugat să încerci să citești și Trîmbițarea celor 7 Trîmbițe Apocaliptice și apoi crede-mă că Dumnezeu te poate face să dai lecții tuturor... cu condiția să te smerești și să nu ai impresia că tu nu faci la fiecare postare și la fiecare propoziție foarte multe păcate foarte eretice.

Iubește-L pe Dumnezeu și Citește ce te-am rugat, dar nu așa pe sărite ci din scoarță în scoarță. Așa cum poți scrie atît de mult atunci crede-mă că și poți citi și mai mult.

Eu te sfătuiesc deci să citești și apoi să ai dreaptă măsură! Deocamdată tu ți-ai luat liniarul de lemn în mîini și l-ai ridicat asupra tuturor și ai început să lovești toți interlocutorii sfîrșind prin a-ți cîrpi singur una peste ceafă și zici că e din vina mea.

Dacă vrei să iubești cu Adevărat atunci mai întîi ar trebui să înveți Cine este Adevărul ca să-L urmezi. Eu te iubesc. Tu însă minți. Minți mult prea mult!.. despre mine!.. și așa cum minți despre mine tot așa minți și despre Dumnezeu. Iar mincinoșii care mint despre Dumnezeu sunt defapt niște ERETICI!

Te rog deci să părăsești inchiziția ortodoxă fiindcă asta e cea mai mare EREZIE: Erezia tuturor Ereziilor! Pentru că: ''N-am venit să dau cu toiagul ci să caut oaia pierdută... Milă voiesc și nu j-er-t-fe!''

Deci scoate-ți erezia din mila ta! Nu mai păcătui... din milă!

Sper că ești în stare să pricepi dragostea ca de la un ortodox la un alt ortodox. Deci nădăjduiesc!
Iartă-mă că eu sunt păcătos și nu eretic. Tu ești din păcate foarte ertic și mai ești și foarte exigent ca un eretic.

Un orotodox veritabil nu se acuză decît pe sine de erezie... și așa e normal căci doar:

''Cine e ca Dumnezeu?'' Cine Îl cunoaște pe Fiul decît Tatăl și cei cui vrea Tatăl să-L arate pe Fiul? Și cine îl cunoaște pe Tatăl decît Fiul și cei cărorea vrea Fiul să-L arate pe Tatăl? Iar Duhul ia de le Fiul și ne dă tuturor celor ce-L urmăm, trimis de Tatăl prin Fiul.

Deci cine crede că are supremația cunoașterii Lui Dumnezeu se află într-o cruntă eroare numită erezie!

Iartă-mă și roagă-te pentru un biet păcătos.

Last edited by vsovi; 24.10.2016 at 23:07:23.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 24.10.2016, 22:23:03
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
moară stricată pentru faptul că tu nu poți crede și în NIP și în Cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice.
Cu vanturi bre.Matale mergi cu vanturi.
Citat:
ci mirean călugăr preot ortodox căsătorit
Mirean, preot ortodox casatorit, calugar ?
The fuck is wrong with you ?
Reply With Quote
  #108  
Vechi 24.10.2016, 23:10:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Cu vanturi bre.Matale mergi cu vanturi.
Cu vînturi merg printre frunzele tale cînd atacăm armatele care l-au prins pe dreptul Lot tîrîndu-l în robie.
Citat:
Mirean, preot ortodox casatorit, calugar ?
The fuck is wrong with you ?
Crezi că în engleză nu se pune?

Eu cred că tu ai probleme de cunoaștere a scripturilor. Sau poate că nu le pricepi suficient de temeinic și din pricina asta ai impresia că eu am probleme și nu tu.

Poporul lui Dumnezeu este neam de preoți deci sunt preot! Sunt mirean ortodox căsătorit cu viață călugărită. E simplu.

Voi ce sunteți?

Last edited by vsovi; 24.10.2016 at 23:13:55.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 24.10.2016, 23:21:29
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Cu vînturi merg printre frunzele tale cînd atacăm armatele care l-au prins pe dreptul Lot tîrîndu-l în robie.
Iti bagi fasole in vena =))

Citat:
Poporul lui Dumnezeu este neam de preoți deci sunt preot! Sunt mirean ortodox căsătorit cu viață călugărită. E simplu.
Esti un mare inselat care nu-si ia medicamentele

PS: ia uite cum se bese mintea ta :
http://nip-noulierusalimdelapucioasa...cu-verset.html

PS2:Ioane ce-i recomanzi prietenului tau :
Terapie cognitiv-comportamentala/injectii/pastile ?
Ioane hai sa-ti daun "preview" pt linkul de mai sus:


15. Oamenii orăcăie ca vitele, iar vitele orăcăie ca broaștele
NIP:“
Veți fi judecați și condamnați de copiii voștri că nu îi lăsați să se ducă la păcat. Vor orăcăi ca vitele, dar să știți, să nu le deschideți ușa” (21 iulie 1973)
Vsovi: ai incercat sa-l incui pe un flacau sa nu mearga la bar? la discoteca? la film? la meci? sa vezi cum oracaie... ca el vrea sa pacatuiasca pentru ca nu shtie ce face. 














.

17. Sfântul Apostol Luca s-a făcut fotograf

NIP:“Și uite: Luca, apostolul Meu, stă și fotografiază tot mersul Meu și tot ce Eu lucrez. Și ce vei face? (4 august 1973)“Israele tată, copilașul Meu, s-a fotografiat timpul când ai vorbit și când ai petrecut cu Dumnezeu. S-a fotografiat masa și mâncarea. S-au fotografiat. Uite fotograful, mai e un pic. Iată fotografiile, le vei vedea de la tot începutul până va fi sfârșitul. Crezi? Totul, și viul, și mutul s-a fotografiat. Și vrednicul și puturosul și somnorosul
” (8 noiembrie 1973)“
Această lucrare este fotografiată de sfântul apostol Luca” (6 decembrie 1974)“
Să știți că am fotograf pe Sfântul Apostol și Evanghelist Luca, care merge și fotografiază și la judecată vă am în toate pozițiile
” (22 decembrie 1975)

Vsovi: dar cand acuma totul se filmeaza cum e? ne spune defapt ca toate sunt cunoscute shi nimic ascuns nu este inaintea Domnului, caci toate vor fi aduse la Lumina.

18. Și Verginica, până și Hristos, s-au făcut fotografi

Ciudat este că, zece ani mai târziu, apostolul Luca nu mai este deloc pomenit. În schimb, acum se pretinde că fotografia ar fi fost făcută doar de amândoi protagoniștii, adică de Verginica și de Hristos:

NIP:“ Verginico, ce faci, vrei să mergi cu Mine sau vrei să mai stai? Să fii cuminte că mai e un pic și vei scăpa. Nu te întrista căci în curând te vei bucura. Îți aduci aminte de fotografia pe care am lucrat-o amândoi?” (11 februarie 1974 – pag.658 )
Vsovi: (poi in poza respectiva este sf Verginica shi Hristos-Duhul, deci cum puteau ei sa faca fotografia? deci nu este deloc ciudat caci altcineva era la Aparat)

19. Și Maica Domnului s-a făcut fotograf

NIP:“Măicuța Domnului a fotografiat crucea și era un ori (X) ” (21 aprilie 1974)
Vsovi: aici nu shtiu shi nu intuiesc despre ce este vorba? o fi vorba de crucea sf Andrei. iar ori insemnand inmultzire dar shi sau ca indoiala (alternativa) .

24. Zilele săptămânii sunt însuflețite și au sex (dar nu vor să se reproducă, au rămas mereu aceleași șapte)
NIP:“Țineți minte că nu e zi fără viață. Lunea e bărbat, miercurea e bărbat, și vinerea e femeie. Le veți vedea la cer. Daniele, nimeni nu poate cerceta și judeca lucrul acesta” (20 noiembrie/3 decembrie 1973)



PS3: secta asta e periculoasa rau de tot:
http://nip-noulierusalimdelapucioasa...-pucioasa.html

Last edited by Copacel; 25.10.2016 at 00:08:07.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 25.10.2016, 12:56:58
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mulțumesc pentru gânduri, frate iuliu.

Aceași întrebare : Hristos a fost și El... narcisist? Apostolii? Sfinții Părinți? Sfinții Mucenici?
Deci n-au fost. Dar au avut măsura care o vedem în Sfânta Scriptură.
Nu oare, noi toți creștinii, trebuie să imităm pe Hristos? Pe Apostoli? Să mărturisim? Să fim ca ei, să-i avem exemple de urmat? Și să-i urmăm cât mai fidel? Și chiar să-i depășim. Că spune: "mai mari decât cele ce le-am săvârșit Eu, veți săvârși voi". N-am pretenții. Vreau doar să fiu creștin, că în lumea lipsită de Hristos, e tot mai greu.
Ba da, ideal ar fii sa imitam pe Hristos si pe sfinti, insa fara sa te dai in barci pe forumuri, asa cum faci tu.

De depasit, nu se poate. Nu pe Hristos, el putin.

Tu esti exact gnul care se simte nedreptatit ca lumea nu vede cat de bun esti. Cum zicea cineva mai sus, narcisist, insa intr-un stadiu foarte avansat.

Nu, tu nu vrei sa fii doar crestin. Asta o poti face si fara asa zisle motive ce le-ai insirat aici, o poti face fara sa stie lumea, insa tu VREI RECUNOASTERE. Ca nu vrei sa recunosti, asta e partea a doua.
Si daca pana si un necredincios vede chesti asta, e grav, cred eu.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare