Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 03.06.2011, 09:52:45
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In societate este loc pt oricine;daca toti sunt inteligente pure cine va mai face si munca de jos??
Eu n-am zis altceva, dar nu inteleg de ce ar trebui sa admiram femeile care produc nspe salahori!
Reply With Quote
  #382  
Vechi 03.06.2011, 10:31:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Eu n-am zis altceva, dar nu inteleg de ce ar trebui sa admiram femeile care produc nspe salahori!
Pt ca este o jertfa in sine sa nasti,cresti,educi nspe copiii...O mama numai un copil sa aiba si tot nu mai este femeia libera care era inainte,totul se invarte acum in jurul progeniturii.
Mamele sunt si vor ramane in toate timpurile niste eroine.Punct!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #383  
Vechi 03.06.2011, 13:55:28
paprika
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu va admir sincer pe multi de pe acest forum pt inaltimea spirituala la care ati ajuns si pt ca va straduiti sa urmati cu tot sufletul niste precepte in care credeti fara a va lasa impresionati de "modernisme".
dar mie nu-mi plac tiganelile si schimburile de replici aride. oricum nu ne putem convinge unii pe altii ca avem dreptate.

pentru mine contraceptia este si ramane un drept fundamental, din fericire legal, al femeii si al barbatului, stapani pe corpul si pe viata lor intima.

nu vad cu ce este mai bine ca femeia sa isi analizeze perioadele lunii si sa se evite relatiile in perioadele respective, in loc de a se utiliza un prezervativ. intentia tot aia e, nu?
Reply With Quote
  #384  
Vechi 03.06.2011, 17:29:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paprika Vezi mesajul
nu vad cu ce este mai bine ca femeia sa isi analizeze perioadele lunii si sa se evite relatiile in perioadele respective, in loc de a se utiliza un prezervativ. intentia tot aia e, nu?
Când intenția este tot aia (adică: intenție contraceptivă), nu există, într-adevăr, nicio deosebire. Păcatul este păcat indiferent de metoda folosită.

Dacă, însă, există motive grave (spre exemplu: o sarcină ar putea pune în pericol viața femeii), atunci preferința spre amânarea unei sarcini este intenție legitimă. În acest caz, abstinența periodică nu este păcat, pe când prezervativul este păcat. Deci, este sau nu păcat în funcție de mijlocul folosit. Deosebirea vine din faptul că, în primul caz, cei doi RENUNȚĂ la exercițiul conjugal, pe când în al doilea caz FOLOSESC exercițiul conjugal deprivându-l de scopul lui principal, care este procrearea.

Eu vă înțeleg perfect: mie mi-a luat mai mulți ani până să pricep deosebirea și a trebuit să o iau mai pe departe, învățând niscai elemente de morală generală.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.06.2011 at 17:32:29.
Reply With Quote
  #385  
Vechi 03.06.2011, 21:23:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Când intenția este tot aia (adică: intenție contraceptivă), nu există, într-adevăr, nicio deosebire. Păcatul este păcat indiferent de metoda folosită.

Dacă, însă, există motive grave (spre exemplu: o sarcină ar putea pune în pericol viața femeii), atunci preferința spre amânarea unei sarcini este intenție legitimă. În acest caz, abstinența periodică nu este păcat, pe când prezervativul este păcat. Deci, este sau nu păcat în funcție de mijlocul folosit. Deosebirea vine din faptul că, în primul caz, cei doi RENUNȚĂ la exercițiul conjugal, pe când în al doilea caz FOLOSESC exercițiul conjugal deprivându-l de scopul lui principal, care este procrearea.

Eu vă înțeleg perfect: mie mi-a luat mai mulți ani până să pricep deosebirea și a trebuit să o iau mai pe departe, învățând niscai elemente de morală generală.
Totusi doua lucruri nu sunt clare in ceea ce afirmati.

In primul rand nu aduceti nici un argument prin care in cazul in care exista o problema medicala grava, o metoda sigura 99% sa fie pacat iar una relativ nesigura sa fie in regula.

In al doilea rand, acum cateva luni bune spuneati ca practicarea anticonceptiei se poate justifica nu neaparat prin cazuri extreme ca cele enuntate mai sus ci si de exemplu decizia ca un copil ar fi un pericol dpdv material pentru familie.
Aici sa inteleg ca v-ati schimbat opinia?
Reply With Quote
  #386  
Vechi 03.06.2011, 22:16:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

In primul rand nu aduceti nici un argument prin care in cazul in care exista o problema medicala grava, o metoda sigura 99% sa fie pacat iar una relativ nesigura sa fie in regula.
Indicele care măsoară eficiența unei metode contraceptive este raportul (exprimat procentual) dintre cuplurile la care nu a apărut o sarcină din totalul de cupluri care au folosit metoda (și numai metoda respectivă) în mod corect după primul an.
Pentru metodele naturale, el este de 94 % (metoda Billings) și 96 % (metoda simptotermică). Aceasta înseamnă că, din 100 de cupluri care folosesc metoda simptotermică, o sarcină va apărea la 4 dintre ele după un an.
Eficiența acestor metode este cu foarte puțin sub cea a prezervativului și pilulei (98 %) și net superioară metodei spermicidelor (82 %), metodei calendarului (76 %) sau metodei coitului întrerupt (60 %).

Prin urmare, nu nivelul de siguranță al metodei este ceea ce departajează metodele ilicite de metodele licite (dar nu neapărat cu intenție licită).

În altă ordine de idei, să mai observăm că metoda coitului întrerupt este o metodă naturală. Dar ilicită (=păcat intrinsec). Prin urmare, nici caracterul natural sau artificial al metodei nu departajează metodele licite de cele ilicite.

Și invers: este extrem de probabil ca foarte curând să apară metode artificiale accesibile uzului pacientelor de a stabili iminența ovulației: unele există deja pe piață. În acest caz, metoda ar fi licită, deși există o componentă artificială.

Deosebirea, așa cum am arătat, este că metodele licite se bazează pe principiul abstinenței periodice, astfel încât LA FIECARE ACT MATRIMONIAL nu există disocierea actului însuși de finalitatea sa. Dimpotrivă, metodele ilicite se bazează pe această disociere, indiferent de nivelul lor de "protecție" contraceptivă sau de caracterul natural ori artificial.

Citat:
In al doilea rand, acum cateva luni bune spuneati ca practicarea anticonceptiei se poate justifica nu neaparat prin cazuri extreme ca cele enuntate mai sus ci si de exemplu decizia ca un copil ar fi un pericol dpdv material pentru familie.
Aici sa inteleg ca v-ati schimbat opinia?
Știm că, pentru ca metodele bazate pe abstinență periodică să nu fie păcat, sunt necesare "motive serioase". Fraza cheie referitoare la acest aspect este în paragraful 10 al enciclicei Humanae Vitae:
With regard to physical, economic, psychological and social conditions, responsible parenthood is exercised by those who prudently and generously decide to have more children, and by those who, for serious reasons and with due respect to moral precepts, decide not to have additional children for either a certain or an indefinite period of time.
(sursa: http://www.vatican.va/holy_father/pa...-vitae_en.html , subl mea).

Deocamdată, magisteriul nu a definit exact ce trebuie înțeles prin "motive serioase", poate din cauza diversității foarte mari în privința situațiilor "de pe teren". Totuși, prima parte a frazei lasă să se înțeleagă că asemenea motive ar putea fi de ordin: fizic, economic, psihologic sau social.
În lipsa unei precizări magisteriale, încadrarea în "motive serioase" a unei anumite situații este la latitudinea cuplurilor și directorilor lor spirituali, chemați să judece pentru fiecare situație concretă, în bună conștiință. Există un anumit consens că "motiv serios" ar putea fi, nu aș spune copilul-pericol economic pentru familie, ci o familie care nu mai are capacitatea economică de a mai aduce pe lume și crește un copil (altfel spus: precaritatea economică a familiei este pericol pentru copil).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.06.2011 at 22:20:52.
Reply With Quote
  #387  
Vechi 03.06.2011, 22:53:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Indicele care măsoară eficiența unei metode contraceptive este raportul (exprimat procentual) dintre cuplurile la care nu a apărut o sarcină din totalul de cupluri care au folosit metoda (și numai metoda respectivă) în mod corect după primul an.
Vedeti, cuvantul cheie este "in mod corect".
Avand in vedere sansele de esec in a folosi gresit prezervativul si cele de a estimat corect perioada ovluatiei si viabilitatea spermatozoizolor, cred ca nu e greu de observat ca intr-o situatia de viata si de moarte, a doua metoda e un soi de ruleta ruseasca.

Citat:
În altă ordine de idei, să mai observăm că metoda coitului întrerupt este o metodă naturală. Dar ilicită (=păcat intrinsec).
A scrie "=păcat intrinsec" nu e un argument.


Citat:
Deosebirea, așa cum am arătat, este că metodele licite se bazează pe principiul abstinenței periodice, astfel încât LA FIECARE ACT MATRIMONIAL nu există disocierea actului însuși de finalitatea sa.
Ba cum sa nu, disocierea de finalitate exista chiar in planificarea momentului si scopul acesti planificari.
E chiar asa de greu de vazut asta?

Citat:
Dimpotrivă, metodele ilicite se bazează pe această disociere, indiferent de nivelul lor de "protecție" contraceptivă sau de caracterul natural ori artificial.
"Metoda disocierii" este diferita, scopul este acelasi atunci unde e diferenta?

Citat:
În lipsa unei precizări magisteriale, încadrarea în "motive serioase" a unei anumite situații este la latitudinea cuplurilor și directorilor lor spirituali, chemați să judece pentru fiecare situație concretă, în bună conștiință.
Practic vorbind este strict decizia celor doi.
Si fara suparare, practic vorbind, BRC le ofera contextul ideal ca orice motiv sa devina un bun motiv.
Un preot n-are autoritatea si motivatia sa intervina in acest gen de chestiuni cum ar interveni in cazul divortului de exemplu.
Sincer, cunoasteti multe familii romano-catolice cu mai mult de doi copii?
Si in BOR exista un fenomen asemanator, dar pentru ca se prefera o anumita tacere oficiala in chestiunea planificarii familiale, nu pentru ca ar fi legalizata si considerata normala ca in BRC.

Citat:
Există un anumit consens că "motiv serios" ar putea fi, nu aș spune copilul-pericol economic pentru familie, ci o familie care nu mai are capacitatea economică de a mai aduce pe lume și crește un copil (altfel spus: precaritatea economică a familiei este pericol pentru copil).
Depinde cum vrei sa privesti lucrurile.

Cei care nu vor sa faca copii din ratiuni materiale gandesc cam asa: "deocamdata ne descurcam cat de cat (binisor, bine, etc.) dar acest potential nou copil va dezechilibra situatia si vom suferi cu totii din cauza lui".

Si cei care practica eutanasia spun ca se gandesc la "binele celuilalt" cand de fapt ei se gandesc cum sa scape de responsabilitati si ceea ce considera de fapt a fi o povara.
Reply With Quote
  #388  
Vechi 03.06.2011, 23:51:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Avand in vedere sansele de esec in a folosi gresit prezervativul si cele de a estimat corect perioada ovluatiei si viabilitatea spermatozoizolor, cred ca nu e greu de observat ca intr-o situatia de viata si de moarte, a doua metoda e un soi de ruleta ruseasca.
Nu știu dacă o diferență de doar două procente între metodele naturale și cele mai performante metode artificiale este diferență ca dintre "ruleta rusească" și "metoda sigură".
La urma urmei, singura metodă sigură e abstinența completă, celelalte au o rată de succes de sub 100 %, chiar și vasectomia ori ligatura ovarelor (apropo: astea sunt OK ?)



Citat:
Ba cum sa nu, disocierea de finalitate exista chiar in planificarea momentului si scopul acesti planificari.
(...)
"Metoda disocierii" este diferita, scopul este acelasi atunci unde e diferenta?
Care scop ? Scopul ilicit de a spune "nu" vieții sau scopul licit de a amâna concepția din motive serioase ? Dacă ne referim la scopul licit, atunci trebuie să avem în vedere că scopurile nu scuză mijloacele. Că tot vorbirăți de eutanasie. Deci, un scop bun poate fi urmărit cu mijloace bune sau moral neutre.

Să facem câteva exerciții de morală, care ne vor ajuta la o mai bună înțelegere.
Să luăm în calcul aceeași situație. Să presupunem o ascendență de hemofilie. Dacă soții vor avea o fată, ar fi OK, dar, dacă vor avea un băiat s-ar putea să nu fie OK. Ei își doresc un copil. Asta e un scop bun. Ei ar vrea un copil sănătos. Și asta e un scop bun. Acuma, să vedem ce metode aplică ei pentru a-și atinge scopul de a avea un copil și acela să fie sănătos.
-în primul caz, sarcina este urmărită printr-o tehnică invazivă numită prelevare de vilozități coriale. Se determină sexul "produsului de concepție". Sexul nu e cel dorit: se decide "terminarea prematură a sarcinii" (pentru cei nefamiliarizați cu nouvorba: "produs de concepție" = copil, iar "terminarea sarcinii" = avort provocat).
Mi-ar plăcea să cred că sunteți de acord că metoda folosită nu este bună, deși scopul e bun. Din punct de vedere moral, este păcatul capital al uciderii de prunci nenăscuți.

-al doilea caz: cuplul profită de o veche observație, potrivit căreia copii concepuți în vecinătatea imediată a ovulației este mai probabil să fie băieți, iar cei concepuți mai "spre extremele intervalului" este mai probabil să fie fete. Ei acționează în consecință, folosind și tehnici moderne de stabilire a ovulației.
Mi-ar plăcea să cred că sunteți de acord că metoda folosită este moral neutră. Scopul în slujba căreia este folosită este un scop bun. Prin urmare, fapta este OK (nu e păcat).

Să privim și din alt punct de vedere: în primul caz, care este momentul în care se consumă păcatul ? Este momentul avortului, lăsând la o parte observația că s-a folosit o tehnică invazivă (prelevare de placentă în scop de diagnosticare precoce a sexului) ce pune sarcina în pericol.
Dar în al doilea caz ? Păcatul nu s-a consumat la nivelul intenției, deoarece am stabilit că intenția a fost OK. El nu s-a consumat nici atunci când a existat act matrimonial la o zi înainte de ovulație, în speranța că va fi fată. Deoarece actul matrimonial între soți nu este păcat. Nu s-a consumat nici în următoarele două zile, când cei doi au decis să nu aibă act matrimonial, deoarece "a nu avea act matrimonial" nu este păcat.

În concluzie, la cele spuse până acum: sunteți de acord că în primul caz vorbim de păcat, pe când în al doilea nu vorbim de păcat ?

Meditând mai departe, veți vedea cât de asemănătoare sunt situațiile de mai sus cu cele care ne preocupă pe noi și veți ajunge singur la concluzia că, atunci când sunt motive grave, abstinența periodică nu este păcat, pe când mijlocul contraceptiv este păcat.


Citat:
Un preot n-are autoritatea si motivatia sa intervina in acest gen de chestiuni cum ar interveni in cazul divortului de exemplu.
?? Ce anume este diferit ?

Citat:
Sincer, cunoasteti multe familii romano-catolice cu mai mult de doi copii?
Sunt destule. E adevărat, mult mai puține decât erau cu una sau două generații în urmă. Exact ca și în cazul familiilor ortodoxe. Flagelul contracepției nu cunoaște granițe confesionale. Peste puțin timp, chiar în perioada când vom fi, cu ajutorul lui Dumnezeu, pensionari, ne vom da seama cât de scumpă a fost pilula contraceptivă.

Citat:
Si in BOR exista un fenomen asemanator, dar pentru ca se prefera o anumita tacere oficiala in chestiunea planificarii familiale, nu pentru ca ar fi legalizata si considerata normala ca in BRC.
Nu cred că tăcerea e o soluție. Oamenii, sau cel puțin o parte a lor, simt nevoia de repere morale clare. Cine să le dea, dacă nu Biserica ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.06.2011 at 23:54:06.
Reply With Quote
  #389  
Vechi 05.06.2011, 16:25:37
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Oamenii, sau cel puțin o parte a lor, simt nevoia de repere morale clare. Cine să le dea, dacă nu Biserica ?
Oamenii au nevoie de stapani. Asta este motivul pentru care ii vezi pe siteul asta cu intrebari ridicole gen "sa fumezi este pacat", pentru ca se plaseaza singuri sub niste reguli nejustificate. Daca oamenii se duc la "sfintii parinti" (care, apropos, sunt oameni, au si ei prejudecati, si mai ales, neavand scoala, inventeaza niste motive medicale ridicole pentru constrangeri pe care le recomanda oamenilor) si le cer sfaturi, ce fac acestia din urma? Logic, dau sfaturi si inventeaza reguli.
Reply With Quote
  #390  
Vechi 07.06.2011, 02:31:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu știu dacă o diferență de doar două procente între metodele naturale și cele mai performante metode artificiale este diferență ca dintre "ruleta rusească" și "metoda sigură".
La urma urmei, singura metodă sigură e abstinența completă, celelalte au o rată de succes de sub 100 %, chiar și vasectomia ori ligatura ovarelor (apropo: astea sunt OK ?)
Nu stiu daca m-am exprimat eu gresit sau preferati sa treceti cu vederea, in orice caz, repet poate ma luati in seama.
Procentele pentru cele doua metode sunt pentru cazul utilizarii corecte.
In practica, este mult mai usor sa utilizezi corect un prezervativ decat cele doua metode "naturale".
In practica, asta se va traduce prin faptul ca metodele "naturale" vor avea o evident mai mare rata de esec decat in teorie.

Sunteti sau nu de acord cu acest aspect?

Citat:
Care scop ? Scopul ilicit de a spune "nu" vieții sau scopul licit de a amâna concepția din motive serioase ? Dacă ne referim la scopul licit, atunci trebuie să avem în vedere că scopurile nu scuză mijloacele.
Introduceti o diferentiere care nu exista in realitate.
Prezervativul nu inseamna "a spune nu vietii" ci la fel, este un mijloc de "a amana conceptia din motive serioase", la fel ca si anticonceptia "naturala".


Citat:
(...)
În concluzie, la cele spuse până acum: sunteți de acord că în primul caz vorbim de păcat, pe când în al doilea nu vorbim de păcat ?

Meditând mai departe, veți vedea cât de asemănătoare sunt situațiile de mai sus cu cele care ne preocupă pe noi și veți ajunge singur la concluzia că, atunci când sunt motive grave, abstinența periodică nu este păcat, pe când mijlocul contraceptiv este păcat.
Chiar nu vad asemanarea.
Ati demonstrat cu acel exemplu ca raul este introdus de metoda care este moral rea (avortul) nu de intentie.
Prezervativul nu presupune nici un avort.

Eu as fi vrut sa puteti demonstra ca metoda (prezervativul) e in sine rea, cu toate ca scopul este doar acela de a amana conceptia, ca si in cazul metodelor "naturale".

Citat:
Sunt destule. E adevărat, mult mai puține decât erau cu una sau două generații în urmă. Exact ca și în cazul familiilor ortodoxe. Flagelul contracepției nu cunoaște granițe confesionale. Peste puțin timp, chiar în perioada când vom fi, cu ajutorul lui Dumnezeu, pensionari, ne vom da seama cât de scumpă a fost pilula contraceptivă.
Perfect adevarat, dar aici este un aspect social fara legatura cu fondul discutiei.

Problema este ca in cazul confesiunii dvs. anticoncetia a fost practic binecuvantata.
Adica declarata in regula si a fost indepartata de pe ea orice urma de vinovatie.
Daca este una, este pur teoretica si fara nici un aspect practic vizavi de confesional (de la confesiune sau spovedanie).

In cazul BOR, lucrurile sunt ceva mai tulburi, insa exista voci care vorbesc raspicat de pacatul feriri de prunci, indiferent de metodele folosite (mai putin abstinenta).

Ex. par. Vasile Mihoc.

http://www.adevaruldespreavort.ro/ar...i-Dumnezeu.mp3

In biserica romano-catolica o astfel de voce ar putea fi critica ca iese din ordinea de drept, stabilita prin decret papal.

Apreciez "Humanae Vitae" prin faptul ca n-a introdus si legalitatea metodelor contraceptive hormonale, inca controversate, desi se pare ca au fost voci care au cerut-o.
Dar din pacate, lucrurile bune s-au oprit aici.

Citat:
Nu cred că tăcerea e o soluție. Oamenii, sau cel puțin o parte a lor, simt nevoia de repere morale clare. Cine să le dea, dacă nu Biserica ?
In etapa infantilismului moral, omul asteapta sa i se dea.
In etapa maturizarii, incepe sa le caute singur.

Last edited by AlinB; 07.06.2011 at 02:37:40.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01