Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.04.2009, 09:41:01
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Pentru cei care vor sa afle cuvintele citorva Sfinti despre dreapta credinta,despre Biserica lui Dumnezeu ( ortodoxa ) si despre catolici si altii,aici:

http://www.mirem.8k.com/sfinti.html

spicuiri...

Sfintul Nichifor Marturisitorul, patriarhul Constantinopolului (+828)

„Si chiar daca foarte putini ramin inlauntrul Ortodoxiei si a bunei credinte, acestia sunt Biserica si in miinile lor se gaseste autoritatea si apararea asezamintelor Bisericii. Si daca acestia ar trebui sa sufere pentru buna credinta, aceasta va fi vesnica lauda pentru ei si li se va darui mintuirea sufletului.”

Sfintul Fotie cel Mare, Patriarhul Constantinopolului (sec.X)

„Cea mai buna comuniune este comuniunea in credinta si in dragostea cea adevarata… Nu exista nimic mai minunat decit Adevarul! Exista doar o singura Biserica a lui Hristos, apostoleasca si soborniceasca. Nu mai multe, nici macar doua. Iar celelalte sunt sinagogi ale celor ce viclenesc si sinod al razvratitilor. .....” (Epistola I catre papa Nicolae)

Sfintul Grigorie Palama (+1340)

„Cei ce sunt in Biserica lui Hristos apartin adevarului, iar citi nu apartin adevarului, nu sunt nici in Biserica lui Hristos.”


Anatema impotriva ecumenismului a Sfintului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse din afara Rusiei

„Anatema celor ce ataca Biserica lui Hristos invatind ca Biserica Sa este impartita in asa-zise „ramificatii” ce se deosebesc in doctrina si in felul de viata, sau ca Biserica nu exista vizibil, ci va fi formata in viitor cind toate „ramificatiile” – sectele, denominatiunile si chiar religiile - vor fi unite intr-un singur trup, si care nu deosebesc Preotia si Tainele Bisericii de cele ale ereticilor, ci spun ca botezul si euharistia ereticilor sunt eficace pentru mintuire, prin urmare, celor ce cu buna-stiinta sunt in comuniune cu acesti eretici inainte-mentionati sau celor ce sustin, raspindesc sau pazesc erezia lor ecumenista sub pretextul dragostei fratesti sau al presupusei uniri a crestinilor despartiti, sa fie Anatema!”

(Data de Sinodul Episcopilor Bisericii Ortodoxe Ruse din diaspora, Vancouver- Canada, august 1983, iscalita de toti episcopii, spre a fi adaugata la sfirsitul anatemelor din Credinta Ortodoxiei, si pomenita mereu in prima Duminica a Postului Mare, Duminica Ortodoxiei)
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.04.2009, 14:41:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit marturie

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Fani bancul,chiar fain.
Draga Fani,dupa cite inteleg ai absolvit "facultatea de " teologie " " si probabil ca ti s-a facut vaccin cu ecumenita de la fundatia soros et brave NWO ( noua ordine mondiala )...ca si Gardasilul da efecte de sterilitate si halucinatii.Acest vaccin nu are decit un singur antidot,Biserica lui Dumnezeu in care straluceste Iisus Hristos, Dumnezeul nostru,PreaSfinta Fecioara Maria,Maica Sa si Sfintii Parinti in care Dumnezeu a binevoit a se salaslui.Lasa-i pe epigoni,roaga-te pentru ei, dar cauta invataturile Sfintilor,oamenii ceresti, mintuiti...alaturi de care,sa speram ca intr-o buna zi vom fi si noi.
Dragii mei anrtiecumenisti,

Va spun dragi pentru ca aveti ravna pentru credinta.
Dar dupa parerea mea e gresit orientata.

Sherlock Holmes, tu spui ca teologia e una si sfintenia e alta. Eu stiu ca "adevaratul teolog e cel care se roaga si cel care se roaga e teolog", si ca "lex orandi, lex credendi" (legea rugaciuii este tot una cu legea credintei)- asta au spus niste sfinti parinti, de care am invatat eu la facultatea de teologie. Nu in Romania, de altfel, dar la o facultate ortodoxa la care vin si multi romani, printre alte natii.
Deci sunt de acord, teologia academica nu te sfinteste neaparat, dar te poate ajuta sa mergi pe calea mantuirii si a sfinteniei, daca incerci sa o si traiesti. Cel putin eu in speranta asta am studiat-o, pentru ca aveam deja alta dilpoma cu care imi castigam viata cand am inceput. Nu cred, deci, ca este bine sa punem teologii intr-un colt, si traitorii intr-altul.

Sa va spun, nu teologic-academic, ci simplu, crestineste, de ce nu-mli place mie antiecumenismul. Nu imi place din urmatoarele motive:

1) Pentru ca de multe ori antiecumenistii au un limbaj lipsit de dragoste, acru, autojustificator si incrancenat. Nu plang (ca sfantul Siluan pentru pacatosi) pentru cei care se afla in afara Bisericii mantuitoare, care nu au credinta apostolica in deplinatatea ei. Ei denunta. Judeca. Condamna. Or Hristos ne spune sa judecam pomul dupa rod. As zice ca chiar daca tehnic, literal ati avea dreptate, Dumnezeu depaseste planul asta si este atotmilostiv, atotiubitor, si vrea ca toti sa se mantuie. Dar hai sa nu intru in 'teologie' - ma duce valul fara sa vreau.

2) Pentru ca, dimpotriva, am intalnit oameni care apreciaza la ceilalti crestini ce au bun, ii iubesc, vorbesc cu ei, chiar in contradictoriu, cu dragoste, smerenie si prietenie, si pe acestia eu ii consider adevaratii ecumenisti. Ei sunt modesti, si desi au credinta puternica, nu cred ca numai ei se vor mantui.

3) Sau, daca le e teama sa nu fie asa, se roaga cu ardoare si plang pentru ceilalti. O prietena de-a mea ortodoxa care nu are de loc, dar de loc tendinte sentimentale imi amintesc ca a plans dupa o sjujba catolica unde nu ne-am putut impartasi impreuna cu prietenii catolici cu care petrecusem o saptamana de discutii duhovnicesti despre martiri. A fost singura data cand am vazut-o plangand.

4) Pentru ca stau in Occident de 20 de ani, si sunt inconjurata de milioane de neortodocsi, si am o multime de prieteni neortodocsi pe care ii iubesc. Unii sunt credinciosi catolici, unii chiar atei. Nu pot sa cred ca mantuirea este aproape exclusiv pentru ortodocsi (de altfel nici tu, Sherlok Holmes (sau nu erai tu?), nu ai spus asa in mesajul cu Muntele, care partial mi-a placut)

De altfel, faptul ca eu acum sunt ortodoxa practicanta se datoreaza si unei persoane catolice, care inainte de studiul teologiei, inainte chiar ca eu sa cunosc prea multe lucruri, mi-a atins inima cu trairea ei profund crestina, care i se vedea pe fata, cu bucuria, delicatetea, inteligenta ei crestine. De atunci am mai cunoscut si pe altii asa.

Da, dragii mei, cu riscul de a va soca, as mai putea spune si ca iubesc Occidentul. Il iubesc pentru ca m-a acceptat, pe mine si familia mea, pentru ca pot trai aici tocmai din bagajul adus din tara unde m-am nascut : mai intai din studiul lingvistic printre altele si al limbii romane, pe urma din predarea religiei. Pentru ca apreciez, cu toate defectele acestuia, libertatea si o anumita naivitate a occidentalilor care nu au cunoscut de mai demult decat noi o societate tiranica. Pentru ca am prieteni occidentali tipici, si ii vad zi de zi.

5) Pentru ca unii din autorii care m-au adus si m-au mentinut pe mine la ortodoxie si care imi bucura inima si mintea si ma fac sa-L iubesc pe Dumnezeu sunt, in mod ciudat, neortodocsi : C.S. Lewis (un anglican) si G.K.Chesterton (un catolic) (poate o sa infiintez cu thread despre ei daca o sa am timp, sa vedeti ce frumos si bine scriu – si cu UMOR ; umorul este, dupa pareera mea, Sherlok Holmes, o caracteristica crestina, nu neaparat ecumenista)

6) Stand in Occident ca ortodoxa de atata vreme am avut prilejul sa ma intalnesc cu multi ortodocsi convertiti de la alta confesiune la ortodoxie. Mai ales ca am fost in parohii mixte, care foloseau limba tarii in care se aflau. Pot spune ca multi dintre ei nu ar fi ajuns ortodocsi daca nu ar fi exista dialoguri si intalniri ecumenice. Nu am cunoscut mai pe nimeni care sa se fi convertit citind textele dure impotriva altor confesiuni, fie ele si de la sfintii parinti noi si vechi. Or fi existand, nu zic ! Dar cred ca sunt rari.

As putea si eu sa va aduc citate si argumentari, am si eu multe. Mie mi se pare insa ca tocmai sportul asta, ‘aruncarea cu citate’ :-), este o practica teologica lipsita de sfintenie. Am dat si eu in ispita asta de multe ori si o sa mai dau, probabil. As vrea deci doar sa spun ca spun ca mantuirea ii apartine lui Dumnezeu ; numai El stie cine o sa fie mantuit. Poate ca noi, ortodocsii, care am primit mai mult decat ceilalti, care avem plenitudinea – ca eu asa cred, ca si alti ‘proecumenisti’, altfel n-as mai fi ortodoxa aici, in occident – vom fi judecati mai aspru decat cei care au pimit mai putin. Noua ni se cere mai mult.. asta sa facem, nu sa stam la discutii despre posibilitatea mantuirii celorlalti, daca nu o facem din grija si dragoste. Hristos spune in Evanghelia judecatii care se citeste la inceputul Postului ca cei care ‘l’au vazut flamand si nu l-au hranit, etc’ nu vor ajunge in Imparatia cerurilor. Oare cati dintre noi ortodocsii ajungem pe acele culmi ale dragostei de Dumnezeu si ale aproapelui, ca sa credem ca vom fi mantuiti fara dragostea, iertarea si milostenia lui Dumnezeu ? - uite, ca iar am dat in teologie.. O fi inevitabil!


Si un ultim gand : daca din dragoste si din dorinta ca ei sa se faca ortodocsi le spunem astfel de lucruri aspre neortodocsilor sau le publicam pe situri publice, atunci as vrea sa va zic, din experienta mea (si am trait pana acum in 3 tari din vestul Europei), ca felul asta de discursuri nu ajuta occidentalii, care sunt obisnuiti cu alt fel de a vorbi. Aici in Occident mai mult musulmanii extremisti vorbesc in acest fel. Ei atunci ne trateaza de talibani si nu se mai uita a doua oara la noi. S-ar putea ca ei, citind astfel de lucruri, chiar sa piarda o sansa se a se interesa de ortodoxie.

Cam atat deocamdata.
Hristos a inviat! As vrea sa ne scriem in acest duh. Daca am jignit pe cineva va rog sa ma iertati.

PS Sper sa nu fiu banata acum, pentru ca am vazut la conditii ca nu se accepta 'propaganda ecumenista' Nu cred ca astza am vrut eu sa fac aici, dar cine stie cum o sa fiu interpretata? In cazul asta, va zic ramas bun!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 27.04.2009, 14:55:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit nu ma pot abtine..

.. de la un comentariu la:

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Anatema impotriva ecumenismului a Sfintului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse din afara Rusiei

„Anatema celor ce ataca Biserica lui Hristos invatind ca Biserica Sa este impartita in asa-zise „ramificatii” ce se deosebesc in doctrina si in felul de viata, sau ca Biserica nu exista vizibil, ci va fi formata in viitor cind toate „ramificatiile” – sectele, denominatiunile si chiar religiile - vor fi unite intr-un singur trup, si care nu deosebesc Preotia si Tainele Bisericii de cele ale ereticilor, ci spun ca botezul si euharistia ereticilor sunt eficace pentru mintuire, prin urmare, celor ce cu buna-stiinta sunt in comuniune cu acesti eretici inainte-mentionati sau celor ce sustin, raspindesc sau pazesc erezia lor ecumenista sub pretextul dragostei fratesti sau al presupusei uniri a crestinilor despartiti, sa fie Anatema!”

(Data de Sinodul Episcopilor Bisericii Ortodoxe Ruse din diaspora, Vancouver- Canada, august 1983, iscalita de toti episcopii, spre a fi adaugata la sfirsitul anatemelor din Credinta Ortodoxiei, si pomenita mereu in prima Duminica a Postului Mare, Duminica Ortodoxiei)
Banuiesc ca stiti ca 'Biserica ortodoxa rusa din afara granitelor' a fost schismatica pana de curad, adica nu era in comuniune cu Biserica din Rusia, deci logic nici cu celelalte biserici locale. Deci nu erau in Biserica. Abia de curand, de anul trecut, s-au impacat cu Moscova (cel putin o mare parte din ei)
Nicaieri in Biserica ortodoxa canonica nu a fost vreo anatema impotriva 'ecumenismului' ca erezie sau ratacire.
Dar de fapt nici eu nu impartasesc prima fraza din aceasta anatema, de altfel, nici multi dintre proecumenistii pe care ii cunosc. Exista un articol de Miche Stavrou in revista Contacts, despre 'Grantitele Bisericii', si asta ar fi mai aproape de opinia mea actuala. Dar vad ca iar dau in teologie.. Daca va intereseaza pot sa va fac un rezumat.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.04.2009, 17:28:15
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dragii mei anrtiecumenisti,

Va spun dragi pentru ca aveti ravna pentru credinta.
Dar dupa parerea mea e gresit orientata.
..........................

PS Sper sa nu fiu banata acum, pentru ca am vazut la conditii ca nu se accepta 'propaganda ecumenista' Nu cred ca astza am vrut eu sa fac aici, dar cine stie cum o sa fiu interpretata? In cazul asta, va zic ramas bun!
Nu mi se pare a propaganda ecumenista, ci un semnal de alarma asupra modului cum e tratata problema, mai bine zis a atitudinii.

Eu stau in Romania si am prieteni atei sau ortodocsi (cu botezul) cu care pot sa discut in mod liber si civilizat, fara a-i ameninta ca-i v-a manca iadul (cu toate ca gandesc asta) si sa le dau citate din biblie.

Nu cred in convertirea prin citate , ci prin puterea exemplului. Citatele sunt bune pentru cei care iti inteleg "limba".

Pentru mine ecumenismul este un alt drum usor, nascocit de om ca raspuns al comoditatii lui.

Oamenii cauta comoditatea in viata de zi cu zi si cred ca e normal sa-si foloseasca mintea pentru a realiza asta. Dar sa cauti credinta comoda sau sa cauti comoditatea mintii , nu poate duce decat la involutie.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.04.2009, 17:41:34
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Nu mi se pare a propaganda ecumenista, ci un semnal de alarma asupra modului cum e tratata problema, mai bine zis a atitudinii.

Eu stau in Romania si am prieteni atei sau ortodocsi (cu botezul) cu care pot sa discut in mod liber si civilizat, fara a-i ameninta ca-i v-a manca iadul (cu toate ca gandesc asta) si sa le dau citate din biblie.

Nu cred in convertirea prin citate , ci prin puterea exemplului. Citatele sunt bune pentru cei care iti inteleg "limba".

Pentru mine ecumenismul este un alt drum usor, nascocit de om ca raspuns al comoditatii lui.

Oamenii cauta comoditatea in viata de zi cu zi si cred ca e normal sa-si foloseasca mintea pentru a realiza asta. Dar sa cauti credinta comoda sau sa cauti comoditatea mintii , nu poate duce decat la involutie.
Ecumenismul, erezia secolelor XX si XXI, e calea cea mai comoda si facila, daca esti Ortodox doar cu numele de a ajunge la iad. In zadar tipa unii dupa mine sa nu ii numesc pe catolici sau pe protestanti eretici, insa asta sunt ei; de ce sa nu le spun pe nume?; acei care tipa dupa mine sa nu ii numesc de ex. pe catolici eretici cred ca manifest o ura profunda impotriva adeptilor papaei...nu am de fapt nicio ura ptr. nimeni; numindu-i eretici pentru ca sunt asa vreau doar sa le dau un imbold sa afle care este adevarata credinta mantuitoare - Ortodoxia, nu sa-i anatemizez cum spunea gresit cineva pe aici, parca Emanuel 007.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.04.2009, 17:46:47
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar in zadar striga unii si altii ca ar exista mantuire in bisericile catolica, protestanta si anglicana - chiar mi-e mila de acesti asa-zisi crestini, sunt doar una sau mai multe adunari de eretici. Cum se pot mantui totusi acei f. putini dintre ei care n-au auzit de Ortodoxie - caci marea lor majoritate au auzit, insa nu vor sa se indrepte; se simt mai comod in adunarile lor mincinoase impotriva lui Dumnezeu??? Facand fapte bune si fiind mantuiti de Domnul Hristos prin legea firii, nu prin Legea lui Hristos - Noul Testament.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 28.04.2009, 00:30:25
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Adevarat a inviat!

draga Fani,

"Daca cineva contraface macar o mica parte a chipului regelui pe moneda regala, in felul acesta o falsifica; la fel si in credinta cea adevarata, acel care va schimba chiar cit de putin în ea, o vatama pe toata. Caci daca, pe de o parte, dogma este rastalmacita, si inger de ar fi, sa nu-l credeti. Nimic nu foloseste viata virtuoasa, daca credinta nu este sanatoasa."

Sfintul Ioan Gura de Aur

http://www.crestinortodox.ro/vietile...oan-maximovici
http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...r-de-astazi-i/
http://ro.wikipedia.org/wiki/Seraphim_Rose

...acestia sint doar citiva dintre Sfintii lui Dumnezeu din rocor,care sint ai nostri ai tuturor...la fel si Anatema impotriva ecumenismului a Sfintului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse din afara Rusiei este acum o invatatura,marturisire a Bisericii,prin comuniune ( cum a fost si inainte,prin Sfintii lui Dumnezeu ).

Vezi ca toata aceasta anatema este o singura fraza...sa inteleg ca esti de acord cu ea ?

Ce spunem noi la Crez ?
...
Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mintuire
S-a pogorit din ceruri
Si S-a intrupat de la Duhul Sfint si din Maria Fecioara
Si S-a facut om.
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pilat din Pont,
Si a patimit si S-a îngropat.
Si a inviat a treia zi dupa Scripturi .
Si S-a suit la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.
Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii,
A carui Imparatie nu va avea sfirsit.
...
Adica desi exista legea iudaica a Vechiului Testament ( care mai este tinuta si astazi de majoritatea evreilor ),desi existau budisti ( si sint sute de milioane si astazi ),hindusi ( alte sute de milioane )...etc,totusi nu exista mintuire pentru toti acesti oameni in credintele lor.

Daca exista mintuire si in alte credinte,de ce s-a mai intrupat Dumnezeu Cuvintul,de ce au propavaduit Apostolii,de ce au murit martirii si marturisitorii,de ce Sfintii Parinti au tinut sinoade ecumenice si i-au scos in afara Bisericii pe multi alti " crestini " si invataturile lor mincinoase ,de ce sa ne mai rugam pentru ei,de ce sa mai plingem pentru ei ( cei care o
fac )...

"Dumnezeu voieste ca toti oamenii sa se mintuiasca si la cunostinta adevarului sa vina (I Timotei 2, 4)...dar fara de Adevar ( Iisus Hristos ) in om ,cum sa se mintuiasca ? Caci aceasta este si mintuirea....unirea omului cu Dumnezeu -Omul Iisus Hristos in vesnicie,Dumnezeu in om si omul in Dumnezeu.

http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...a-bisericii-1/
http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...a-bisericii-2/

Cu dialogul ecumenic sint de acord 983 % ( dar nu acesta oficial,al ierarhilor ecumenisti si teologilor de meserie...acesta este...este...este ...saracii de ei,merg din greseala in greseala pina la victoria finala...uita-te de unde au inceput acum o suta de ani ( invataturi,practici...) si unde au ajuns astazi ....si ce le va cadea probabil in ( prin ) cap in anii ce vin)...si nici macar unul dintre ei Sfint,nu moaste frumos mirositoare,nu minuni,nu in constiinta Bisericii,nu proslavit de Dumnezeu,s-a depus praful peste ei...Dumnezeu sa-i ierte!

Cum sa se propavaduiasca ortodoxia si sa fie adusi oamenii in Biserica lui Dumnezeu.. ar trebuie sa invatam cite ceva de la Sfintii Apostoli ( in Epistolele catre evrei,romani,tesaloniceni,efeseni,corinteni...nici unul crestin pe vremea aceea ),de la Sfintul Siluan ( unul din sfintii mei de suflet ) precum si de la Sfinti in general....aici sint de acord cu tine.

PS.dar dintr-un om mintuit,nemuritor,indumnezeit...adica Sfint,nu ai cite ceva despre granitele Bisericii ?...caci acesta (Miche Stavrou ) daca este " teolog " ecumenist de profesie....s-ar putea sa ajunga in nirvana sau in vreo reptila iar nu in Imparatia Cerurilor....poti sa mi-l dai pe privat .

PS bis...nici mie nu-mi plac antiecumenistii,astia cad de pe punte prin dreapta in prapastie,spre deosebire de ecumenisti carora le place sa cada prin stinga....sint pline spitalele de ortopedie si de unii si de altii...oricum sint cazati in pavilioane diferite ca sa nu se intilneasca si sa-si sparga si capetele ( nu mai pot mima iubirea nici unii nici altii )...

Imi face placere sa discut cu tine,esti exceptia care confirma regula...

Un fundamentalist
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #108  
Vechi 28.04.2009, 01:01:26
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Ecumenismul, erezia secolelor XX si XXI, e calea cea mai comoda si facila, daca esti Ortodox doar cu numele de a ajunge la iad. In zadar tipa unii dupa mine sa nu ii numesc pe catolici sau pe protestanti eretici, insa asta sunt ei; de ce sa nu le spun pe nume?; acei care tipa dupa mine sa nu ii numesc de ex. pe catolici eretici cred ca manifest o ura profunda impotriva adeptilor papaei...nu am de fapt nicio ura ptr. nimeni; numindu-i eretici pentru ca sunt asa vreau doar sa le dau un imbold sa afle care este adevarata credinta mantuitoare - Ortodoxia, nu sa-i anatemizez cum spunea gresit cineva pe aici, parca Emanuel 007.

Razvan,

Tu poti spune si crede ce si cum doresti.
Inanite de a chema pe cineva eretic, sau cum vrei tu, poate ca este bine sa avem iubire fata de apropapele.
Asta a predicat Mantuitorul, nu improscare cu noroi ca si fariseii.
In primul si nu in ultimul rand, in tarile straine, catolicii ajuta ortodocsii dindu-le biserici und ese poate face slujba ortodoxa.
Pai asa le multumim noi?
Tu crezi ca este crestineste?
Eu, nu.
Ideea era ca noi, ar trebui sa ne vedem de treaba noastra, si sa fim recunoscatori cind cineva de alta credinta ne ajuta, poate mai luam si cite un exemplu bun, in loc de a pizmui, a barfi, a vorbi pe la spate, a ura, a subestima un ajutor primit ( toate placeerile satanei de fapt sint astea), sa ne vedem de credinta noastra.

Daca aceast acredinta este dreapta, nu am face lucruri din astea.

In biblie scrie ca falsii profeti, cei mincinosi, vor fii multi spre sfarsit.
Iisus spune: "Sa nu-i credeti"!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #109  
Vechi 28.04.2009, 10:12:09
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Ecumenismul, erezia secolelor XX si XXI, e calea cea mai comoda si facila, daca esti Ortodox doar cu numele de a ajunge la iad. In zadar tipa unii dupa mine sa nu ii numesc pe catolici sau pe protestanti eretici, insa asta sunt ei; de ce sa nu le spun pe nume?; acei care tipa dupa mine sa nu ii numesc de ex. pe catolici eretici cred ca manifest o ura profunda impotriva adeptilor papaei...nu am de fapt nicio ura ptr. nimeni; numindu-i eretici pentru ca sunt asa vreau doar sa le dau un imbold sa afle care este adevarata credinta mantuitoare - Ortodoxia, nu sa-i anatemizez cum spunea gresit cineva pe aici, parca Emanuel 007.
Daca te intalnesti cu un om fara scoala pe strada, i te adresezi " ba-i analfabetule vino sa te invat carte" ? Poti sa-i spui ca tu stii carte si daca vreo data vrea sa invete sa citeasca tu poti sa-l ajuti.

Nu e vinovat cel ce se naste catolic sau protestant, ci stramosii lor. Mai rau de cei care se nasc ortodocsi si trec la alta credinta, inainte sa inteleaga la ce renunta.
Sunt doua feluri de convertiri:
- din comoditate (e mai usor, e fun, e in pas cu moda), adica din exterior spre interior
- din chemarea interioara, adica din interior spre exterior si aici e numai lucrarea lui Dumnezeu care isi alege sufletele cu adevarat folositoare.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 28.04.2009, 13:39:09
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Mai rau de cei care se nasc ortodocsi si trec la alta credinta, inainte sa inteleaga la ce renunta.
Toti Sfintii Apostoli au trecut de la o credinta la alta. Si nu a fost rau deloc. Dimpotriva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15