Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.05.2010, 15:41:12
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit Ia uitati ce prostii spune un actor care se crede mare in Romania, Mihai Bendeac

Mihai Bendeac a castigat o mare popularitate in ultimii cativa ani de zile, incepand cu emisiunea Mondenii pana la actuala emisiune de la Antena 1. Din intamplare insa am dat si de acest link unde domnul Bendeac ne vorbeste despre spiritul Pastelui http://mihaibendeac.ro/2010/04/02/sp...-pastelui.html

Recunosc ca in ceea ce priveste divertismentul Bendeac mai are si ceva glume bune in program, dar m-am cam infiorat de convingerile sale religioase care a tinut din motive care imi scapa sa le impartaseasca si celorlati.

In primul rand are o imagine total denaturata asupra sarbatorii pascale, pe care el o numeste "macelul meilor", ceea ce inseamna ca el nu intelege semnificatia profunda a acestei sarbatori (sa fim seriosi te nasti in RO, dai de inteles ca esti ortodox macar cu numele si nu stii care este semnificatia Pastelui? Nu pot decat sa cred ca prin aceste afirmatii Bendeac voit a vrut sa denatureze semnificatia celei mai importante sarbatori). Nici mie nu-mi place carnea de miel si prin urmare nu consum asa ceva dar pastele nu se rezuma numai la a consuma carne de miel. Mi se pare exagerat sa faci o afirmatie de genul, citez "Cu cat inaintez in varsta si viata, cu atat ajung sa dispretuiesc mai mult sarbatorile religioase." si sa aduci mai apoi ca argument vrajeala cu carnea de miel.

Tot el mai spune acolo "ATATA TIMP CAT PE ACEASTA PLANETA VIATA UNUI COPIL BOLNAV DEPINDE DE NISTE BANI, A SARBATORI PASTELE NU REPREZINTA ALTCEVA DECAT O FATARNICIE!", oare omul acesta care probabil s-a nascut ortodox inca nu a priceput ca pastele are o semnificatie mult mai profunda decat ati umple visteriile cu bucate si a te indopa mai apoi ?
Eu cred ca daca Bendeac este un individ ce are macar 10% din istetimea pe care o afiseaza ar trebui sa stie macar atata lucru ca nu poti acuza o sarbatoare mare cum este si pastele raportandu-te la aspecte precum transarea mieilor si iepurasul care se dezbraca pe scena in club Bamboo in ziua de paste, iepuras care defapt nu are nimic deaface cu traditia noastra. Cum poti sa lovesti intr-o sarbatoare raportandu-te la ce fac anumiti oameni in ziua de paste. Eu sunt convins ca majoritatea romanilor in noaptea de paste au fost la inviere si nu in cluburi si doar cativa au preferat sa se duca in discoteca, deci ce vrea defapt Bendeac sa demonstreze?

"NU VREA DUMNEZEU SA MANCAM MIEL! NU VREA SA CANTAM! NU VREA LUMANARI! VREA MACAR SA TRAIM INTR-O LUME IN CARE VIATA COPIILOR SA NU MAI DEPINDA DE BANI!"
Am eu asa o convingere ca Dumnezeu ar vrea ca viata tuturor sa nu mai depinda de bani, cu atat mai mult a copiilor dar sunt sigur ca in ziua de Paste ar vrea sa cantam si sa ne bucuram, pentru a o cinsti ca atare deoarece atunci ni s-a dat noua, nemernicilor posibilitatea de a ne mantui.

"PS – Mesaj catre cantaretii romani. Asa arata un artist. Urmariti-i fizionomia, expresia, atitudinea." (si aici o da ca exemplu pe lady Ga Ga la un concert)
Vuiesc siteurile despre simbolurile masonice folosite in videoclipurile si cuvintele catorva cantareti de peste ocean printre care la loc de cinste sta si aceasta lady Ga Ga, a carei porecla se traduce ca nebunie, asta inseamna Ga ga. De altfel lucru acesta este subliniat si prin gestica cantaretei pe scena si prin videoclipurile sale, ca se abat radical de la ceea ce multi ar numi sanatate mintala.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.05.2010, 15:53:43
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Despre simbolistica ascunsa (sau mai nou nu!) din muzica si clipurile 'cantaretilor' are saccsiv un articol (The Industry): http://saccsiv.wordpress.com/2009/09...dustry”/

Pentru cei ce nu cunosc sa vizioneze acele filmulete si se vor convinge repede de intentiile adevarate ale asa ziselor "star"-uri.

Last edited by colaps; 09.05.2010 at 16:25:20.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.05.2010, 17:14:14
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Ca sa fiu sincera, nu am auzit de domnul acesta pentru ca nu urmaresc Mondenii.

Un mare actor demn de ascultat este domnul Dan Puric. L-am urmarit de cate ori am avut posibilitatea in conferinte si la televizor. Cu asemenea romani ne mandrim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.05.2010, 23:02:49
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Nu cred ca nu cunoaste semnificatia sarbatorilor religioase, ci vrea sa arate ca majoritatea romanilor nu cunosc sarbatorile si profita de ele drept petreceri. Nu se referea la religie sau Dumnezeu, ci la modul in care romanul interpreteaza aceste lucruri.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.05.2010, 23:21:57
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Nu cred ca nu cunoaste semnificatia sarbatorilor religioase, ci vrea sa arate ca majoritatea romanilor nu cunosc sarbatorile si profita de ele drept petreceri. Nu se referea la religie sau Dumnezeu, ci la modul in care romanul interpreteaza aceste lucruri.
Pai si atunci de ce face o afirmatie de genul "Cu cat inaintez in varsta si viata, cu atat ajung sa dispretuiesc mai mult sarbatorile religioase."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.05.2010, 07:41:12
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Trebuie citit printre randuri acel articol...
Omul nu dispretuieste sarbatorile religioase in sine,ci ipocrizia de care dau dovada anumiti romani cand se numesc crestini,dar se comporta primitiv macelarind atatea animale si isi umplu burtile pana la nesat in numele unei sarbatori ce ar trebui sa fie traita cu iubire si modestie si ca in loc sa dea dovada de compasiune fata de toate fapturile,ca sunt ele necuvantatoare sau oameni,ajungand sa decada intr-un spectacol grotesc.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.05.2010, 09:47:19
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Bendeac, eruditu'...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2010, 10:04:32
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Bendeac, e dus cu capul...Nu are nicio treaba cu cele sfinte si cu Invierea Domului.
Asa ca nici macar nu tb luat in seama.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.05.2010, 01:55:46
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Smile

Bendeac este un actor.Deci tot ceea ce spune "pe sticla" trebuie interpretat ca atare..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.05.2010, 03:26:32
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Bendeac este un actor.Deci tot ceea ce spune "pe sticla" trebuie interpretat ca atare..
Evident. Ce-i pe sticla, pe sticla ramane.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce argumente sa-i aduc unei persoane care nu crede in sfinti? pacatoasa Generalitati 19 28.04.2023 22:31:00
In Romania se va construi cel mai mare lac de decantare a cianurii din Europa hydro314 Generalitati 29 20.01.2012 21:31:56
Va rog, uitati-va si spune-ti ce parere aveti. Laura19 Generalitati 1 10.01.2012 19:43:21
Un actor răpus de gripa porcină ! cristiboss56 Generalitati 13 06.01.2010 21:45:48