Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.04.2010, 17:35:03
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Mi se pare corect ce ai scris.
Dar daca nu mi s-a confirmat? Ce sa fac?
avem o ipoteza de lucru :
1.Dumitru73 care vrea sa creada in Dumnezeu
2.Dumnezeu care vrea "ca TOTI oamenii sa se mantuiasca..."
3.avem sute de milioane de crestini ,mucenici ,sfinti care au certificat adevarul crestinismului ...

Dumitru73 spui ca nu ti s-a confirmat...

dar ,ai vegheat tu la "usa " Domnului (adica in rugaciune) cerand si implorand cu lacrimi de durere sa primesti credinta si n-ai primit-o? crezi oare ca Dumnezeu nu-si doreste mai mult decat ti-o doresti tu insuti ,sa devii credincios adevarat? sa nu spui ca gresala e la Dumnezeu pentru ca tu inca n-ai simtit credinta lucratoare...
ai duhovnic, ti-ai marturisit pacatele cu sinceritate ?... eu sunt doar un credincios oarecare nu-ti pot da raspunsuri cu putere in ele ,asa cum ar face-o un preot ,insa daca te preocupa cu adevarat subiectul ,dovedesti asta(lui Dumnezeu si tie insuti) prin fapte...intrebi parinti ,calugari , deranjezi ,rascolesti pana primesti raspunsurile care le vrei...NU TE LASI !

Doamne ajuta!
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk

Last edited by flying; 12.04.2010 at 17:37:47.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.04.2010, 17:38:09
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit un cuvant al lui Nicolae Steinhardt

“Mai ametitoare vorbe nu s-au rostit niciodata, afara de : “Cred Doamne ! Ajuta necredintei mele”. Despre care imi spun ca daca din toata Biblia n-ar ramane decat ele ar fi de ajuns pentru a dovedi esenta divina a crestinismului. Desi Papini afirma ca Fericirile sunt textul pe care globul pamantesc si omenirea il pot invoca spre a-si justifica rostul in cadrul unui concurs cosmic mie unuia “Cred Doamne ! Ajuta necredintei mele” mi se pare si mai obscur-apofatic, mai final. E paradoxal, e insasi taina actului de credinta prin efectul caruia si legaturile covalente ale codului genetic – numai misterul nu le lipseste !-sunt lasate mult in urma. Nu cred si totusi ma rog. Cred si totusi stiu ca nu cred cu adevarat. Cred de vreme ce-i spun “Doamne” lui Hristos. Si nu cred de vreme ce-L rog sa vina in ajutorul necredintei mele. (Si cui ii cer sa ma vindece de necredinta ? Celui in care urmeaza sa cred !). Cauzalitatea e desfiintata, legea succesiunii in timp, ca tot ce-i material sau psihic, dispare. Si cred si nu cred simultan. Dedublarea. Contradictia. Deci incertitudinea, angoasa. Constiinta otravind totul, otraveste si credinta pe care in clipa cand de dam seama de ea o prefacem in necredinta deoarece gandind credinta o scoatem din inefabil, din candoare.

Dar si iesirea, nadejdea nimic nu-I pierdut : pentru ca, smerit, adaug : ajuta-ma, luand aminte ca omeneasca mea conditie e indiscutabil legata de paradox si contradictie. Simultaneitatea textului ar trebui sa duca la deznadejde daca n-ar fi acel scurt ajuta care – farama de bob de sare, infim catalizator cu uriase puteri de transmutare si nebanuite consecinte combinatorii - rezolva cuadratura si preface strigatul buimacirii in lacrimile increderii.”
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.04.2010, 17:55:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
avem o ipoteza de lucru :
1.Dumitru73 care vrea sa creada in Dumnezeu
2.Dumnezeu care vrea "ca TOTI oamenii sa se mantuiasca..."
3.avem sute de milioane de crestini ,mucenici ,sfinti care au certificat adevarul crestinismului ...

Dumitru73 spui ca nu ti s-a confirmat...

dar ,ai vegheat tu la "usa " Domnului (adica in rugaciune) cerand si implorand cu lacrimi de durere sa primesti credinta si n-ai primit-o? crezi oare ca Dumnezeu nu-si doreste mai mult decat ti-o doresti tu insuti ,sa devii credincios adevarat? sa nu spui ca gresala e la Dumnezeu pentru ca tu inca n-ai simtit credinta lucratoare...
ai duhovnic, ti-ai marturisit pacatele cu sinceritate ?... eu sunt doar un credincios oarecare nu-ti pot da raspunsuri cu putere in ele ,asa cum ar face-o un preot ,insa daca te preocupa cu adevarat subiectul ,dovedesti asta(lui Dumnezeu si tie insuti) prin fapte...intrebi parinti ,calugari , deranjezi ,rascolesti pana primesti raspunsurile care le vrei...NU TE LASI !

Doamne ajuta!
Am spus de mai multe ori, ca desi nu mai cred in existenta lui Dumnezeu, as prefera sa existe.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.04.2010, 18:21:31
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Am spus de mai multe ori, ca desi nu mai cred in existenta lui Dumnezeu, as prefera sa existe.
ei bine ,chiar EXISTA , ceea ce tu ai prefera sa existe ...

:) iar termenul "nu mai cred " e o copilarie . de parca atunci cand ai luat decizia sa "nu mai crezi" erai in apogeul intelepciunii tale si tocmai terminasei de descoperit pana si ultimul lucru necunoscut din Univers ...si in sfarsit erai lamurit 100000%... :)
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.04.2010, 18:26:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
ei bine ,chiar EXISTA , ceea ce tu ai prefera sa existe ...

:) iar termenul "nu mai cred " e o copilarie . de parca atunci cand ai luat decizia sa "nu mai crezi" erai in apogeul intelepciunii tale si tocmai terminasei de descoperit pana si ultimul lucru necunoscut din Univers ...si in sfarsit erai lamurit 100000%... :)
Am spus ca as prefera sa existe, nu ca imbratisez pariul lui Pascal.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.04.2010, 18:51:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Am spus de mai multe ori, ca desi nu mai cred in existenta lui Dumnezeu, as prefera sa existe.
Sau sa ti se descopere . . . ! Te urmaresc draga Dumitru cu interes , si o spun cu toata convingerea ca in tine se ascunde un suflet mare si curat si asta cred ca va conta foarte mult in viitorul apropiat , chiar foarte apropiat ! Doamne ajuta !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.04.2010, 19:01:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sau sa ti se descopere . . . ! Te urmaresc draga Dumitru cu interes , si o spun cu toata convingerea ca in tine se ascunde un suflet mare si curat si asta cred ca va conta foarte mult in viitorul apropiat , chiar foarte apropiat ! Doamne ajuta !+
Ce sa mai zic? Altii ma acuza de mandrie, fatarnicie, minciuna, etc.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.04.2010, 19:12:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ce sa mai zic? Altii ma acuza de mandrie, fatarnicie, minciuna, etc.
Or fi si Sfinti pe aici , caci cele enumerate de tine si-n mod special mandria se afla din belsug in orice coltisor din asta lume !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.04.2010, 20:25:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Toma a vazut ,si a crezut.Desi si el era un mare necredincios.
Dar ce a vazut Toma?
L-a vazut viu pe cel care il stia ca murise.
Foarte pertinenta intrebarea:
Dar ce anume a vazut Toma?, acest adevarat reprezentant al intregii umanitati?

Inca o intrebare extrem de importanta:
De ce oare lisus l-a invitat la o discutie lunga numai intre ei doi, si ca urmare a acelui prelungit dialog de ce oare Toma a plecat nu inspre VEST ci inspre EST, spre India unde SCOPUL SAU A FOST ALTUL DECIT CEL DE A CRESTINA pe cei de acolo.
De ce Pavel nu aminteste nimic de acest apostol si nu aminteste mai de nici un apostol.

De ce apostolii ramasi in Ierusalim nu au crestinat pe nimeni ci doar au infiintat secta iudaica " Urmasii lui Iisus" care insa nu s-a bucurat de o prea mare popularitate?
De ce
de ce
de ce?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.04.2010, 20:52:07
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

[quote=flying;233532]Nu va fie teama sa EXPERIMENTATI ORTODOXIA ,spre deosebire de ce zic unii si altii care nu o cunosc ...ORTODOXIA CERE EXPERIMENTARE SI CONFIRMARE ...in laboratorul sufletului...ORTODOXUL VREA CERTITUDINI IN CREDINTA LUI, VREA SA FIE SIGUR CA NU GRESESTE ,VREA CONFIRMARI ,IARA SI IARA ...VREA SA-SI PUNA DEGETUL IN COASTA LUI HRISTOS...
in ceea ce priveste SCEPCICISMUL diferenta dintre un ateu si un crestin e foarte mica ,si crestinul e extraordinar de sceptic ,dar el ISI ASUMA "RISCUL" DE A CREDE (PE CARE UNII ATEI NU SUNT DISPUSI sa-l asume si "raman pe mal" nestiind ce pierd ),dar apoi CRESTINUL cauta AVID CONFIRMARI ,CA NU CREDE CUMVA GRESIT SAU CA E IN INSELARE ....si PRIMESTE CONFIRMARI ...MULT MAI MULTE DECAT AR FI VRUT !
[quote]

confirmarea cea mai mare cum ca exista Dumnezeu si ca ortodoxia este religia cea buna este chiar minunea din ziua de Inviere de la Ierusalim
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Multumesc din suflet celor care imi sunt alaturi! andrutza151 Umanitare 2 03.02.2011 21:53:17
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Am niste ganduri care vin de la necurat cred annajanette Generalitati 29 06.08.2010 10:31:45
Topic pentru cei care cred ca implantul este SEMNUL IT Stiri, actualitati, anunturi 215 04.03.2009 16:10:55
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns Dorotheea Maslul 6 09.03.2007 15:41:32